Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Легенда світового балету з Києва: історія славетного Сержа Лифаря (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Він утік із радянської в’язниці й відродив європейський балет! Серж Лифар — легенда світового балету з Києва, який відмовився від співпраці з совєтами та не змінив громадянство на французьке, бо почувався українцем. Про геніального митця розповідає ШоТам.

«Бог танцю» і легенда світового балету з Києва, який відмовився співпрацювати з совєтами. Українець, який перевернув світ балету і став найвидатнішим танцівником ХХ ст.

Хотів стати воїном

Відомий світові як Серж Лифар, Сергій народився 15 квітня 1904 року в Києві. З дитинства хлопчик закарбував у серці краєвиди України в маєтку діда в Каневі.

Завдяки дідові дізнався про козацьке минуле свого народу і змалечку хотів стати воїном. Однак у 14 років захопився танцями, потрапивши на урок балерини Броніслави Ніжинської.

Саме тоді розпочався роман на все життя Сергія Лифаря з балетом. І хоча Ніжинська спочатку не побачила в Сергія таланту, це його не зупинило, і він став її найкращим учнем.

Читайте також: Примаченко чи Приймаченко? А хто це взагалі? 12 фактів-запитань про українську генійку наївного мистецтва

Коли владу захопили більшовики, Серж спробував виїхати з країни, але його схопили. Лифаря кинули в камеру з хворими на тиф, він описував це так: «Підлога камери була буквально встелена вошами. Я вирішив, що єдиний порятунок — стояти. Я тоді простояв чотири дні і чотири ночі до здуття вен на ногах. І навіть збирався вистрибнути з вікна. Але думка про те, що залишусь без ніг і не зможу танцювати, зупиняла».

Виїхав до Франції і танцював у балеті Дягілєва

Совєти запропонували Лифарю поїхати до Парижа в обмін на співпрацю зі спецслужбами. Сергій категорично відмовився й за нечувану суму в 50 млн карбованців виїхав до Франції.

Гроші надав відомий антрепренер Дягілєв, у балеті якого Лифар танцюватиме наступні роки. Саме через працю в російському балеті Дягілєва росіяни приписують Лифаря собі.

Але Серж скрізь заявляв, що він киянин, через це навіть відмовився від громадянства Франції.

Щиро вдячний, пане президенте, за вашу пропозицію. Але я ніколи не був і не буду французом, бо я українець і батьківщина моя — Україна, — сказав свого часу Серж Лифар.

Однак це станеться пізніше. До того, врятувавшись із Союзу, Лифар стає зіркою балету.

«Він уособлював у собі і танцівника, і хореографа, і педагога, який придумував увесь балет: від загальної драматургії до маленької деталі», — згадує Емануель ле Рой Ладюре, актор театру «Комеді Франсез».

Світове визнання від «Ікара»

Світове визнання Лифарю приносить балет «Ікар».

«Я наказав гасити під час вистави театральну люстру, щоб не відволікати увагу. Я прагнув створити храм танцю», — Серж Лифар.

Лифар був не лише солістом, він очолив балетну трупу «Гранд-Опера». Пізніше став ректором Інституту хореографії та Університету танцю Парижа. А також почесним президентом Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО.

Дивіться відео: Світова легенда поп-арту Енді Воргол: чи був він українцем?

Але одна помилка ледь не коштувала Лифарю життя. Коли Францію окупували нацисти, він, аби зберегти «Гранд-Опера», впустив туди німців. За це французький Рух Опору хотів стратити Лифаря, але зрештою його виправдали. Після цього він встиг отримати чимало нагород, серед яких Орден Почесного легіону.

Лифар помер у грудні 1986 року. На його могилі під Парижем він попросив написати «Серж Лифар із Києва».

Нагадаємо, у Києві відкрилась виставка особистих речей легендарного українського танцівника Сержа Лифаря.

Суспільство

Десантники з Донеччини знищили дві бронемашини окупантів під Білогорівкою (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Десантники 81-ї окремої аеромобільної бригади «утилізували» дві одинці бронетехніки окупантів в районі Білогорівки на Донеччині.

Відео опублікували на фейсбук-сторінці Командування Десантно-штурмових військ ЗСУ.

«Тут рідко працює броньована техніка противника, адже вона швидко знищується завдяки майстерності наших десантників. Так і цього разу, відпрацювати росіяни навіть не встигли», – розповів офіцер Десантно-штурмових військ ЗСУ.

Читайте також: 10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Про бригаду

81-ша окрема аеромобільна бригада — військове з’єднання у складі Десантно-штурмових військ Збройних сил України. Базується у містах Костянтинівка, Дружківка, Краматорськ та Полтава.

Бригада була сформована після початку російської агресії, восени 2014 року. Бойове хрещення особовий склад бригади отримав наприкінці 2014 — на початку 2015 року, під час оборони Донецького аеропорту і прилеглих до нього районів.

Нагадаємо, Січеславські десантники знищили БМП окупантів на Луганщині.

Також ми розповідали, як бійці 79 ОДШБр влучними ударами знищили склади БК та артилерію росіян неподалік Мар’їнки.

Фото: facebook.com/uaairborne.

Читати далі

Суспільство

У Дніпрі відкрили артпростір «Модуль тимчасовості» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Дніпрі почав працювати артпростір «Модуль тимчасовості» (MOT). Там представлені роботи українських та світових художників.

Відео з відкриття опублікували на інстаграм-сторінці dniprotourist.

Як пишуть організатори, артпростір у Дніпрі працює на площі Героїв Майдану. Упродовж лютого-травня 2023 року він стояв на Контрактовій площі у Києві.

Читайте також: «Ми – русофоби, які пропагують українську культуру». Як перетворити книгарню на успішний бізнес? Кейс київського закладу «Сенс»

Про МОТ

MOT — двоповерховий тимчасовий культурний простір, побудований з 27 контейнерів-модулів, де  показують роботи світових та українських художників. Серед українців участь у проєкті беруть Жанна Кадирова, Марія Куліковська, Роман Мінін, Олексій Кондаков і Нікіта Кравцов.

З міжнародних митців — французькі художники JR та Zevs, стрітарт художник Vhils, американський скульптор Марк Дженкінс, південнокорейська артистка KIMSOOJA, індійський авангардист Субодх Гупта та лос-анджелеський художник Клеон Петерсон.

Читайте також«Купуєш мапу в Німеччині, а там Крим – спірна територія». Українець викрив масштабну ІПСО росіян в Європі. Як йому це вдалося

Мета проєкту — привернути увагу до України та зібрати кошти на відновлення культурних установ, постраждалих внаслідок російської агресії.

Як працюватиме у Дніпрі?

Простір працюватиме 2–25 червня з 13:00 до 20:00 у будні та з 11:00 до 20:00 у вихідні. У дні проведення спеціальних івентів графік роботи може змінюватися.

Виручені кошти спрямують на відновлення культурних пам’яток, що постраждали внаслідок російської агресії.

Нагадаємо, на Google Arts&Culture представили оцифровані експонати музею історії України.

Також ми розповідали, що у Полтаві презентували унікальні картини, намальовані монтажною піною.

Фото: instagram.com/mot.object.

Читати далі

Суспільство

Аеророзвідники К-2 знищили замаскований у лісі ворожий гранатомет АГС-17 (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Аеророзвідники бойової групи К-2 знищили гранатомет АГС-17, який окупанти намагалися замаскувати у лісі.  

Відео опублікували у телеграм-каналі К2 54 ОМБр.

Наші бійці розповіли, що 30-мм гранати, випущені із гранатомета АГС-17, завдають великих клопотів на полі бою. В саме тому є однією з пріоритетних цілей.

«Маскування в “зеленці” цього разу не допомогло окупантам і з цього гранатомета вони більше не постріляють. Дуже влучні скиди від розрахунку аеророзвідників К-2», — йдеться у повідомленні.

Дивіться відеоІсторія українського снайпера, на якого безуспішно полюють окупанти

Про К2 54 ОМБр

Розвідувальна бойова група К2 належить до 54-ї окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи — це з’єднання механізованих військ України, що підпорядковане оперативному командуванню «Схід». З 6 травня 2020 року бригада має почесну назву на честь Івана Мазепи — українського військового, політичного і державного діяча.

Нагадаємо, дрон-камікадзе бойової групи К2 спалив ворожий танк.

Окрім того, аеророзвідники бойової групи К2 захопили ворожу рацію за допомогою дрона та змогли скористатися оперативною інформацією окупантів.

Фото: t.me/k_2_54.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Вільний фермер? А як це? Пояснює закарпатець, який збудував екохатину в горах і посадив гектари екзотичних дерев

Чи може в Україні існувати куточок землі, де посеред саду з хурми, персиків та інших...

Суспільство1 тиждень тому

«Наші вчителі – ченці з усієї країни». На Чернігівщині пекарня відродила старовинні рецепти монахів. Як це вдалося

Про хліб, створений за старовинними рецептами монахів, у Мені знає чи не кожний місцевий житель....

Суспільство1 тиждень тому

«Чоловіча» справа? Верстатам байдуже на стать. Як я власноруч створила успішний бізнес із лазерної та фрезерної порізки

Наталка Макар у дитинстві мріяла присвятити себе серйозній справі – працювати в політиці. Тепер вона...

Суспільство2 тижні тому

«Рецепт знайшли у покинутій хаті». Як ветеран відроджує контабас – старовинний український напій, забутий в часи «совєтів»

Чули колись про контабас? Це стародавній український алкогольний напій на основі бруньок смородини. Тривалий час...

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Додати Легенда світового балету з Києва: історія славетного Сержа Лифаря (ВІДЕО) на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Легенда світового балету з Києва: історія славетного Сержа Лифаря (ВІДЕО) на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення.
Відхилити
Дозволити сповіщення