Суспільство
Історія легендарної зв’язкової УПА на псевдо Квітка (ВІДЕО)
Домніка-Ольга Гришин-Грищук — легендарна зв’язкова УПА на псевдо Квітка. Попри тортури вона не зреклася своїх поглядів. Історію мужньої жінки розповідає ШоТам.
За прагнення незалежності України совєти її били, ґвалтували та кинули за ґрати. А вона не здалася. І на суді заявила: «Хочу жити в Україні, а не в СРСР».
«Что ти хотєла?», – А я кажу: «Хотіла України»
Її прирекли на муки за любов до України. Але вона вистояла! Сьогодні їй 101 рік.
Присягу на вірність Україні Домніка склала у 18 років. Саме тоді вона стала зв‘язковою УПА. Під час совєцької та румунської окупацій вона вела партизанську боротьбу: збирала інформацію, розклеювала агітаційні листівки, таємно носила повстанцям їжу та ліки.
«Медичні бинти, медикаменти… Усе для хлопців треба було підготувати. Інформацію, потім і харчування. Було багато завдань», — Ольга-Домніка Гришин-Грищук, зв’язкова УПА.
І одного разу хтось на неї доніс у КДБ, та Домніка категорично все заперечувала. Аби змусити Квітку до співпраці, її жорстоко били, закривали в карцері, принижували.
Пів року допитів і тортур не дали результату, тоді Домніку віддали під суд. Її заслали в Сибір: Домніка бачила, як від побиття, холоду та голоду навколо помирали люди.
Дивіться відео: 99-річний сотенний УПА отримав звання Героя України
За ґрати кинули і її батька, свідомого українця. 10 років Квітка відбула на каторзі, а після смерті Сталіна її відправили на поселення до Тайшета.
Там Домніка зустріла свого майбутнього чоловіка Івана, який витягне її із заслання. Після повернення до України вони разом перебралися до рідного села Домніки Стрілецького Кута.
Трохи раніше звільнився і її батько. Маючи за плечима ув’язнення, роботу знайти було важко, та все ж удалося. До пенсії Домніка працювала медсестрою в санаторії.
Попри поважний вік і роки знущань, вона не втрачає сили духу.
«Яка б не була небезпека, але треба мати свою думку і ніколи не піддаватися на зраду», — Ольга-Домніка Гришин-Грищук, зв’язкова УПА.
Домніка написала спогади про своє перебування в таборах, і невдовзі рідні планують видати її рукопис. Квітка вірить, що побачить велику Перемогу України над російською темрявою.
Нагадаємо, у Хмельницькому відкрили музей-тир, стилізований під повстанську криївку.
Також ШоТам розповідав, як переселенка відновлює 100-літній будинок зв’язкової УПА на Прикарпатті.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі