Суспільство
Гетьманша із Полтави та благодійниця: вийшов мульфільм про Єлизавету Милорадович (ВІДЕО)
1862 рік, Полтава. Ось ця пані на прогулянці — це Єлизавета Милорадович. Але зверніть увагу на чоловіків позаду. Чи це звичайні добродії, які давно не бачилися? Аж ніяк. Це «таємні» наглядачі із жандармерії.
Влада Російської імперії боїться, що ця полтавська пані не лише фінансує українську освіту, а ще й мріє відродити гетьманство в Україні.
Гетьманша-меценатка
За матір’ю Єлизавета походила із роду козаків-меценатів Тарновських. А за батьком — зі Скоропадських. Її предок був гетьманом після Мазепи.
У 17 років батьки видали дівчину за значно старшого графа Милорадовича, великого полтавського землевласника. Шлюб не мав щастя. Єлизавета з часом віддалилася від чоловіка й часто жила окремо.
Єлизавету захоплювала козацька історія. Про свого сина вона писала: хай краще він скінчить як Полуботок, ніж служитиме царям. Про неї казали «жінка емансипе». Вона брала участь у громадському житті й передплачувала всі можливі часописи.
У середині ХІХ століття український рух став справою «громад» – локальних організацій інтелігенції. Єлизавета Милорадович стала покровителькою полтавської громади. У товаристві її кликали «гетьманшею».
Сама викладача у школі для дівчат
Полтавська громада відкривала недільні школи в місті й селах, а Милорадович їх фінансувала. Педагогів бракувало, тож меценатка часто сама викладала в дівочій школі.
Полтавські громадівці якось опитали учнів, якою мовою вони хочуть вчитися. Майже всі були за українську. Але українських підручників тоді було катма. Тоді громадівець Олександр Кониський написав кілька підручників: «Українські прописи» та «Арифметику». Єлизавета ж спонсорувала друк цих підручників. Скоро ними користувалися всюди, де викладали громадівці.
А ще Єлизавета Милорадович платила полтавським гімназистам стипендії, підтримувала український аматорський театр і публічні читальні.
Заснування Наукового товариства імені Т. Шевченка
Коли раптом — стаття. Буцім у Полтаві відбулися збори, на яких йшлося про відокремлення України, як за Мазепи. А головувала на них — відома жінка. Звісно ж — Єлизавета Милорадович.
Статтю напевне замовив губернатор, щоби звинуватити громадівців у сепаратизмі й атакувати. Графиню Милорадович викликали до жандармського корпусу. Ходили чутки, що її допитували в Петербурзі й покарали різками.
Почалися переслідування громадівців. Валуєвським циркуляром частково обмежили українську мову. У відповідь громадівці звернули сили на Галичину. Так Єлизавета Милорадович дізналася, що у Львові хочуть заснувати товариство. Воно друкуватиме українські книжки, заборонені в Російській імперії.
Читайте також: Хто такий Костянтин Острозький? Вийшов перший ролик анімаційного серіалу «Історії небайдужих»
Справа була їй близькою. В юності вона й сама перевозила через кордон заборонені книжки. Митники не очікували побачити «таке» у валізках багатої панни.
Єлизавета Милорадович стала однією із найбільших меценатів львівського товариства. І була серед тих, хто прохав назвати його на честь Шевченка. Так почалася історія Наукового товариства імені Шевченка. Саме завдяки йому розвивалися українська наука й публіцистика.
До слова, побоювання жандармів майже справдилися. Не її син, але її рідний племінник Павло Скоропадський таки став останнім українським гетьманом.
А завдяки пожертвам Милорадович сотні полтавських дітей і дорослих навчилися писати й читати, а українська наука та письменство розвинулися з небаченою силою.
Про проєкт
Анімаційний серіал «Історія небайдужих» – проєкт ШоТам за підтримки Zagoriy Foundation про українських меценатів та благодійників, які опікувалися культурою нашої країни. Мета цього проєкту – показати благодійність як давню українську традицію. Анімаційний серіал намальований у стилі українського художника, який жив у часи головного героя.
Для вельмишановної пані Єлизавети Милорадович обрали натхненником стилю Івана Труша – українського живописця-імпресіоніста, майстра пейзажу і портретиста, мистецького критика і організатора мистецького життя в Галичині.
Переглянути інші серії анімації про відомих українських меценатів можна за такими посиланнями:
- Костянтин Острозький
- Іван Мазепа
- Богдан та Варвара Ханенки
- Нікола Терещенко
- Олексій та Христина Алчевські.
Нагадаємо, Пилипа Орлика «оживили» за допомогою технологій Reface.
Також ми розповідали, як львівський стартап відтворює у 3D історичні замки України.
Суспільство

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.
Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Історія хлопця
Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.
Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.
Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)
Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.
Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine
Суспільство

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.
Про це повідомили в компанії.
Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.
Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.
Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.
Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)



Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.
Фото: «Укрпошта»
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 отримала анонімний благодійний внесок у мільйон доларів США. Кошти направлять на гуманітарне розмінування в межах кампанії «Крок за кроком», що охоплює три області України.
Про це повідомили в UNITED24.
Цей донат став одним із найбільших приватних внесків на розмінування з початку повномасштабного вторгнення. Загалом UNITED24 вже зібрала понад 1,4 мільярда гривень на цей напрям, з яких понад 64% надійшло з США.
Мета поточного збору — 1,5 мільйона доларів. Кошти підуть на очищення таких об’єктів:
- Високопільська лікарня (Херсонська область);
- Феневицьке та Макарівське лісництва (Київська область);
- школа, садок, парк та дитячі майданчики в селі Гракове (Харківська область), яке після деокупації виявилося замінованим на 90%.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.
Фото обкладинки: сайт Міноборони