Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Львівський стартап відтворює у 3D історичні замки України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Стартап зі Львова Chameleon Age створив технологію відтворення памʼяток, за допомогою якої можна відвідувати історичні замки.

Про це пише Liga.net.

Проєкт вже відновив Високий замок, Краківську браму у Львові та Хустський замок. Їх можна побачити у доповненій реальності на екрані смартфона чи планшета.

Як працює?

Співзасновник Chameleon Age Ігор Ковалишин розповідає, що вони роблять історично достовірні моделі: на реальному місці руїн, в реальному часі і в реальному просторі із залученням експертів.

«Ви наводите камеру телефона або планшета на зруйнований об’єкт. І через екран можете побачити, як він виглядав в період свого розквіту. Далі можна зробити знімок зі спорудою, поділитися ним у соціальних мережах. За поширення цих фото ви отримуєте монети. Завдяки їм вам відкривається додатковий унікальний контент», — пояснює Ковалишин.

Розробники використовують технологію доповненої реальності. Наприклад, якщо від храму Артеміди залишилася  одна єдина колона, то застосунок доповнює лише сам храм, а все середовище – погода, поверхня, небо – залишаються такими ж.

Читайте також«Бандеру замовляють і школярі, і військові». Як волонтер Олег Божик створює бюсти видатних українців та популяризує історію

Технічний директор стартапу Денис Комисар розробив унікальну технологію, яка сантиметр за сантиметром допомагає відтворити кожен елемент руїн.

«Якщо там була зруйнована стіна, вона доповниться ідеально точно. І це викликає у людей неймовірні враження», — каже співзасновник стартапу.

Як виникла ідея?

Ідея стартапу Chameleon Age виникла у Ігоря Ковалишина ще на стику 2016-2017 років.

«Я дивився на YouTube конкурс. Один зі стартапів відновлював пам’ятки. І я подумав: “Чому б не зробити щось подібне у нас за допомогою технології доповненою реальності», – розповідає Ігор.

Тоді він навчався на історичному факультеті в Львівському університеті імені Івана Франка, тому цікавився цією темою ще зі шкільних років.

Він довго виношував ідею і за рік вперше презентував її на Стартап Депо у Львові.

«Презентація була жахлива. Люди не могли зрозуміти: “Як можна побачити Високий замок через телефон?”. Доводилося віджартовуватися. Я неправильно презентував – вони неправильно сприйняли», – згадує Ковалишин.

Читайте такожУ Луцьку мурали «ожили» (ВІДЕО)

Поштовхом став конкурс стартапів при Львівській політехніці. Ковалишин виступив там з оновленою презентацією та посів друге місце.

IT-фахівці казали, що це неможливо

IT-фахівці, до яких звертався засновник, казали, що втілити цю ідею в життя нереально і така технологія буде доступна не раніше 2025 року.

«Якщо поставити песика на підлогу в доповненій реальності, то він глючить. Уявляєш, якщо ти цілий замок будуєш? Це неможливо», — так казали Ігорю ІТ-спеціалісти.

Інші IT-компанії ставили такий цінник, що Ігор змушений був відмовитися сам. Щоб заробити гроші, Ковалишин паралельно працював менеджером з продажу м’ясної продукції.

Лише у липні 2021 року йому вдалося знайти розробника, який зумів це реалізувати.

Це Денис Комисар, який став одним з співзасновників стартапу. Зараз він у Chameleon Age на посаді технічного директора.

«Це просто молодий Тоні Старк. Геній. Студент. Наша конкурентна перевага в тому, що ми працюємо трохи по-іншому ніж ринок. Це наш технологічний секрет», – каже про свого партнера Ковалишин.

Як знайшли гроші?

Знайти фінанси для стартапу було шаленою проблемою. Все, що мав Ігор Ковалишин, він інвестував в проєкт. 

Зараз третя частина грошей, вкладених у стартап, – кошти команди, ще дві третини – інвесторські.

Читайте такожЗроблено в Україні: як український бренд створює унікальні ремені і відновлює традиції гуцулів

«Нас підтримав Богдан Шерегій – голова благодійного фонду “Відродження. Замок Хуст”, один з найкращих  спеціалістів зі середньовічної фортифікації у східній Європі», – каже Ігор.

Він став третім співзасновником стартапу та його науковим директором. Богдан допомагає моделерам, художникам, створити максимально історично достовірну модель споруди.

Відтворили Високий замок

Першою локацією став Високий замок. Історик-стартапер мріє, щоб гості міста побачили на цьому місці щось цікавіше за шматок стіни.

Загалом зараз у  застосунку Chameleon Age доступні чотири споруди у Львові:

 • Високий замок,
 • Краківська брама,
 • синагога «Золота Роза»,
 • ратуша.

Крім цього були зроблені Хустський замок та Дикий сад, віртуальну прогулянку по якому минулого року можна було здійснити у Миколаєві.

Уявляєте, навіть миколаївці не знали, що у них у центрі міста є Дикий сад (залишки стародавнього кіммерійського поселення, яке існувало за 1200 років до нашої ери). Коли вводиш “Дикий сад”, тобі насамперед вибиває назву інтернет-провайдера. Наша мета – змінити це ставлення. Війна показує, що культурна спадщина, історія та традиції – це важливо. Треба вдихнути в ці пам’ятки нове життя, – розповідає історик.

Також Chameleon Age оцифрували артефакти цього музею та, щоб захистити інтелектуальну власність, перетворили їх на NFT. Таким чином кожен може ознайомитися з цими артефактами.

Як на стартап вплинула війна

Війна внесла дуже серйозні корективи в роботу стартапу.

«У січні ми запустили львівський маршрут, протестували продукт b2b. А 24 лютого зранку мене будить наш розробник, каже, що літають ракети і вертольоти у Гостомелі», – згадує Ковалишин.

Зберегти стартап допомогло те, що до війни ідею підтримав той самий Богдан Шерегій, який опікується Хустським замком – взяв його в управління і за ним доглядає.

Ми плануємо зробити в нашій аплікації розділ, де ви зможете побачити, як історичні споруди виглядали до війни і які вони зараз розбомблені

У планах – Колізей

Наразі технічні можливості стартапу дозволяють за місяць-два відтворити будь-яку легендарну пам’ятку в світі. Зараз команда працює над Колізеєм. Він готовий на 60% і скоро всі зможуть його побачити. Також зараз в роботі Низький замок у Львові.

«Ще одна розробка нашого СТО – тактильна рукавиця. Це зовсім інший рівень взаємодії. Ви берете предмет і відчуваєте, що щось тримаєте – його температуру або якісь фізичні властивості», – каже Ковалишин.

Нагадаємо, львівські лікарі вперше в Україні виконали операцію за допомогою методики віртуальної реальност.

Також українські розробники створили мобільний додаток, який дозволяє «ожити» книжкам.

Фото: facebook.com/ARChameleon.

Технології

Презентували застосунок для учнів 1-4 класів з вивчення української і читання

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Києві презентували оновлену версію застосунку «Вивчаю – не чекаю», що дозволяє вивчати українську мову та читання в ігровій формі учням 1-4 класів.

Про це повідомила керівниця платформи «Освіторія» Зоя Литвин на своїй фейсбук-сторінці.

Попередня версія мобільного додатку допомагала з вивчення математики.

Що потрібно знати про цю начальну гру?

 • покриває державний навчальний план з мови та читання для 1-4 класів,
 • застосунок використовують як на очних уроках у школі, так і під час дистанційних занять. Як в Україні, так і закордоном для українських школярів,
 • «Вивчаю – не чекаю» може працювати без інтернету, а це ще й як важливо у наші буремні дні!
 • гру розроблено з експертами з ігрового навчання та навчання під час війни,
 • до розробки навчального контенту залучено найкращих українських педагогів, філологів, методистів.
 • у застосунку для читання діти познайомляться із творами 20 сучасних дитячих українських авторів.

Читайте такожКулькова ручка стала моєю зброєю. Донецький художник Олександр Жильцов про війну, творчість та допомогу армії

Наголошується, що «Вивчаю – не чекаю» – це ще одна достойна відповідь на виклики війни, адже навчання має тривати попри все, а найменші учні, в силу свого віку, потребують інструментів, що можуть не лише навчити, але й захопити емоційно.

Завантажити застосунок можна за посиланням.

Нагадаємо, український програміст Олександр Козлов створив нову безкоштовну гру на iOS для вивчення української, що називається «Літералі».

Також ми розповідали, що команда українських розробників створила перший у світі мобільний застосунок, що дозволяє продовжувати навчання навіть під час блекауту.

Фото: facebook.com/zoya.lytvyn.

Читати далі

Технології

Український застосунок Impulse очолив світовий рейтинг App Store

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Український застосунок для тренування мозку Impulse став найбільш завантажуваним iOS-додатком 2022 року у світі у категорії Health & Fitness.

Про це ШоТам повідомила команда Impulse.

Загалом український додаток має більш ніж 30 мільйонів завантажень. Понад половина з них – за 2022 рік. Разом із Impulse до трійки найбільш завантажуваних увійшли застосунок для жіночого здоров’я Flo, а також Sweatcoin, що конвертує кроки у валюту, за яку можна купити гаджети, спортивні та фітнес набори, послуги.

Додамо, у 2020 році ринок застосунків для здоров’я та фітнесу оцінювався в $5,7 мільярда, а до 2028, за прогнозами, може досягнути $25,2 мільярда, зростаючи на 20,15% у середньому з 2021 до 2028.

Про застосунок

Impulse — це застосунок для тренування мозку, що покращує пам’ять, увагу та логічне мислення за допомогою bite-sized ігор. З початком повномасштабної війни Impulse став безкоштовним для українців, аби допомогти їм покращити когнітивні здібності та відволіктися. Наразі має 150 тисяч завантажень в Україні.

Impulse є частиною IT-компанії Headway, що розробляє мобільні EdTech-продукти. Продукти Headway допомагають розвиватися мільйонам людей у світі через лаконічні формати освітнього контенту: курси, відео, ігри, інфографіки, самарі.

Нагадаємо, український айтівець Денис Гайдамака розробив мобільний застосунок «Є?», завдяки якому мешканці різних будинків можуть повідомляти сусідів про наявність світла.

Крім того, запустили застосунок I’m Ukrainian – унікальну платформу цифрового ком’юніті українців за кордоном.

Фото: надане ШоТам.

Читати далі

Технології

Сім’ї з дітьми зможуть подавати заявки на отримання соцвиплат у «Дії»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Україні почали тестувати сервіс, завдяки якому сім’ї з дітьми зможуть подавати заяви на отримання соціальних виплат на порталі Дія.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Міністерства соціальної політики України.

Для кого буде доступний сервіс?

 • осіб, які усиновили дитину;
 • людей, які доглядають за хворою дитиною;
 • осіб з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
 • лдиноких матерів або батьків, які не перебувають у шлюбі.

Зареєструватися на бета-тест можна за лінком.

«Якщо ви належите до однієї з категорій, долучайтеся до бета-тесту», – написали у міністерстві.

Після успішного тестування окремі категорії батьків з дітьми зможуть подати заяву на отримання соціальних виплат від держави швидко, зручно та в будь-який час доби.

Про Дію

«Дія» — мобільний застосунок, офіційно запущений у 2020 році. Дає змогу зберігати водійське посвідчення, внутрішній і закордонний паспорти й інші документи в смартфоні, а також передавати їхні копії при отриманні банківських чи поштових послуг, заселенні в готель і в інших життєвих ситуаціях.

Також через «Дію» можна отримати такі державні послуги як єМалятко (комплексна послуга при народженні дитини), зареєструвати бізнес і ФОП онлайн, сплачувати податки й подавати декларації, підписувати будь-які документи, змінювати місце реєстрації тощо. До 2024 року планується перевести 100 % державних послуг у Дію.

Нагадаємо, на порталі Дія почали тестувати отримання онлайн витяга з єдиного державного реєстру.

Окрім того, у Дії запустили програму кредитування житла «єОселя». Програма доступна для захисників, силовиків, їхніх сімей, а також для педагогів та науковців. 

Фото: facebook.com/MLSP.gov.ua.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Від маленького хобі до промислових масштабів. Як працюють гранти для ветеранів? Досвід бджоляра з Маріуполя

Із бджільництвом Артур Красовський вперше перетнувся ще під час служби в поліції Маріуполя. Побратим покликав...

Суспільство6 днів тому

«Відправка на Бахмут? Вже готуємо». Хто частує ЗСУ смаколиками? Знайомтеся, «Хлібобулочні війська»

«Хлібобулочні війська» утворилися в перші тижні російського вторгнення – у дніпровській квартирі на 11-му поверсі....

Суспільство1 тиждень тому

Як отримати 800 тис. на розвиток бізнесу? Кейс аграрія з Київщини, який відновив зруйновану війною плантацію лохини

Аграрна сфера чи не найбільше постраждала внаслідок повномасштабного вторгнення російської армії, особливо – на територіях,...

Суспільство1 тиждень тому

«Не сім кіл пекла, але схоже». Як чоловікам-волонтерам виїхати за кордон? Гайд від першопрохідців

Чи реально чоловікам-волонтерам виїхати за кордон? Безумовно, але попри наявність державної системи варто готуватися до...