Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Опубліковано

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному альбомі. Тоді й вирішила остаточно здійснити юнацьку мрію — дослідити історію свого роду. З того часу незмінними помічниками в її житті стали диктофон, звернення до архівів, безліч контактів генеалогів, дослідницькі спільноти та велике бажання зберегти свою родинну історію для нащадків. Зараз Світлана Столбюк уже знає про десять поколінь своїх предків і надихає інших шукати своїх.

Для ШоТам Світлана Столбюк розповіла, як понад десятиліття досліджувала свій рід і написала про нього книгу, а потім ще одну — з порадами для тих, хто хоче вивчати родинну історію.

Якщо ви думаєте, що історія — це сухі дати та події, то почніть з генеалогії. Ви побачите, що історія вашого роду — це і є історія країни, тільки під мікроскопом, — каже Світлана.

З дитинства закохана в рідну Вінниччину

Світлана Столбюк народилася в місті Бар, а майже весь її рід походить із села Будьки, що на Вінниччині. Світлана — з роду залізничників, проте їй дали свободу вибору, тому стала журналісткою. 

Після університету вона працювала в трудовому архіві, а потім поїхала жити в Київ та влаштувалася в невелике приватне видавництво. Там навчилася найважливішого: спілкуватися з людьми, телефонувати будь-куди за коментарями — та зрозуміла, що нема нічого неможливого. 

Згодом Світлана стала редакторкою і є нею дотепер. Навіть згодом працюючи в юридичній фірмі редагувала тексти. Вона каже, що про «роботу зі словом» мріяла з першого курсу. Тепер Світлана працює на фрилансі та допомагає подрузі розвивати видавництво «Гутенберг», де є редакторкою.

​​

Краєвиди села Будьки на Вінничині. Фото надала героїня

З дитинства жінка обожнює читати твори української літератури та пише сама. А ще залюбки вивчала історію України — це її захоплює дотепер, особливо історія Вінниччини. Своє рідне місто Бар вона називає «міксом культур» і каже, що в ньому є на що подивитися. Також Світлана любить фотографувати та мандрувати Україною. Та найбільшим захопленням є дослідження власного роду, чим жінка займається більше 13 років.

Усе почалося з сімейної історії

Ідея досліджувати рід виникла, ще коли Світлана вчилася в школі. Канікули проводила у своїх бабусь у селі. Каже, що в їхніх хатах «під рушниками, засклені у рами, наче картини, жили родинні світлини з малими дітьми, весіллями чи проводами в армію».

Коли я дитиною дивилася на ці фото, то хотіла знати всю історію: хто це, які в них були очі, характери, якими їх пам’ятають мої рідні. Мені були дуже важливі деталі, — пригадує Світлана.

Якось вона потрапила в хату прабабусі, побачила старий альбом з фото і відтоді вирішила, що займатиметься цим серйозно. 

Світлані було 22 роки, відколи вона почала збирати документи про свій рід і ходити за родичами з диктофоном, аби записувати їхні спогади. «Все почалося з сімейної історії, з бажання її зберегти, щоб це не було втрачене для моїх нащадків», — каже жінка.

Родина Закупнів проводить в армію сина Олександра. Фото з соцмереж Світлани Столбюк

Перекази родичів дали уявлення про життя предків. Бабуся Катерина розповіла про своїх бабусю Фотину та дідуся Степана — ким вони були та як жили. Тоді ж Світлана знайшла в хаті бабусі старі фото та документи, щоб їх дослідити.

Тим, хто хоче вивчати свій рід, Світлана радить опитати всіх своїх родичів та зробити записи, дізнатися, як звали прабабусь і прадідусів, а також їхніх родичів. А ще бути готовими лазити по горищах, адже в сільських хатах саме там можуть зберігатися цікаві документи.

Тут немає непотрібних дрібниць — треба розпитати все, що тільки можна. Обов’язково варто зібрати світлини, а ще треба перевірити всі документи, які є вдома: свідоцтва про народження чи шлюб, професійні документи про освіту чи кваліфікацію

Після опитаних родичів і знайдених фото можна йти до архіву

У 2017 році жінка почала шукати інформацію через архіви. Тоді вона була підписана на спільноту UAGenealogy і через неї познайомилася з працівницею Вінницького архіву, яка допомагала складати перші запити. 

Світлана каже, що серед документів варто починати з ревізьких казок і сповідних розписів, а ще погосподарських книг, якщо це радянський період, адже в них вказані дані про склад всієї сім’ї. 

Ревізькі казки. Фото з соцмереж Світлани Столбюк

«Я завжди виписую собі всіх членів сім’ї, навіть якщо їх багато в цих документах. Наприклад, мій рід Килимників дуже великий, і я маю чітко шукати всіх людей, бо можу знайти якогось Івановича, а це зовсім не той, хто мені треба», — ділиться Світлана Столбюк.

Багато оцифрованих документів зараз є у вільному доступі на вікіджерелах. Їх сканером оцифровують самі працівники архіву. А Центральний історичний архів Києва в співпраці з платформою Family Search оцифровує документи та формує власну базу.

Я за те, щоб люди самі досліджували свій рід, аби прожити власну історію. Генеалогія — це про прийняття й усвідомлення. Нам може не подобатися прадід, наприклад, але завдяки йому є ми

Які ще документи можуть допомогти в дослідженні?

Світлана Столбюк каже, що важливим джерелом є призовні списки до армії. За 1874 рік жінка знайшла запис про те, що один з братів її прапрадіда зник під час російсько-японської війни в конкретному році та місці. 

«Призовні списки можуть мати інформацію про об’єм грудної клітки, зріст, колір очей чи волосся. Це просто фантастика, адже зазвичай селян тоді ніхто не фотографував», — зауважує Світлана. 

Також в архівах вона знайшла сповідальні відомості, в яких йдеться, коли та чи інша сім’я ходила в церкву до сповіді або чому їх пропускала. А ще цікавим джерелом є дошлюбні обшуки. Це документи, в яких перед весіллям записували свідчення молодих про те, чи є між ними родинні зв’язки, тому тут є згадки про дівочі прізвища жінок.

Зразок архівної справи репресованого. Фото з соцмереж Світлани Столбюк

«Коли пишете запити в архіви, треба бути дуже уважними. Якось я надіслала запит щодо свідоцтва про одруження батьків мого предка, який народився 1867 року. В архіві чесно перевірили зазначені мною роки, коли б вони могли одружитися, проте не знайшли ніяких даних. Виявилося, що вони одружилися аж за 11 років до народження дитини», — пригадує Світлана.

Велике значення варто приділити зверненням до Державної міграційної служби. Так подруга Світлани знайшла фото свого прадіда, якого чомусь не було вдома.

Копія заяви щодо виправдання і реабілітації репресованого, яку написала його донька. Фото з соцмереж Світлани Столбюк

Жінка радить: якщо потрібно перевірити точні дані людини, яка ще жива, то можна також звертатися до місцевого РАЦСу. Проте важливо підтвердити, що ви є родичем того, про кого шукаєте інформацію. 

Написала дві книги про власний рід і не планує зупинятися

У 2021 році Світлана видала книгу «Де бере початок ріка» про власний рід, в якій зібрала всі свої напрацювання за десять років. Тираж цієї книги дуже маленький, бо вона призначена лише для рідних. 

​​

Бабуся Світлани читає про своїх діда і бабу у книзі «Де бере початок ріка». Фото надала героїня

А восени вийде друком книжка «Де бере початок ріка, або Як написати свою родинну історію», яку жінка вже планує розповсюджувати серед читачів. Спершу Світлана не планувала писати щось іще, але навесні 2023 року після численних прохань щодо консультацій у соцмережах наважилася. Так вирішила зібрати всю інформацію в одному місці.

«Це буде такий собі путівник чи посібник для тих, хто хоче досліджувати свій рід, але не знає, з чого почати, як писати запити в архіви та де шукати джерела в інтернеті», — каже Світлана Столбюк.

Її книга присвячена прабабусі Меланії, яка й надихнула жінку на ретельні пошуки. Та пережила голодомори, війну, колгоспну каторгу, але народила і виховала чотирьох дітей та залишилася в памʼяті односельчан доброю достойною людиною. Світлана каже, що такий досвід предків може стати стрижнем для нас тепер. 

Меланія Миколаївна Каплун, яка є прабабусею Світлани, зі своїми дітьми. Фото 1940-х років, надала героїня

«Я дуже рада, що завершила дослідження роду та довела цю справу до кінця, адже це тривало понад десять років. Можливо, зараз я б щось викинула з книги, а щось додала, наприклад, про братів, які загинули у 2022 році. Проте я написала книгу та сподіваюся, що вона знайде відгук у читачів. Когось надихне на щось подібне, а хтось знайде в цій книзі для себе теплу сімейну історію», — вірить авторка.

Крім двох книг про рід, уже протягом кількох років Світлана працює над власним романом. Головна героїня є її прототипом — вона шукає себе та своїх предків. Також тут буде історія про прабабусю Меланію та розповідь про місцевий храм, який у 1930-х знищили совєти.

«Люди пишуть, що мій блог надихає вивчати свій рід»

Багато сил і часу Світлана Стоблюк вкладає у свій власний блог, в якому ділиться власним досвідом та результатами генеалогічних пошуків. Каже, що серед її читачів є багато людей, які пишуть, що вона надихнула їх досліджувати свій рід: 

«Отак слідкують кілька років, нічого не пишуть, а потім так між іншим згадують, що завдяки моєму блогу й історії вивчили свій рід до 1863 року. Це так надихає».

Блог надихнула вести подруга. Тут Світлана розповідає про те, як шукати інформацію в архівах, на які джерела варто звернути увагу, з чого почати вивчення роду.

«Чоловік іноді питав, що мені з того, що я знаю ці імена. Так, це не хліб з маслом, але це про щось набагато більше. Мені важливо знати, хто мої предки та що вони робили», — ділиться жінка. 

Про що ми б не знали, якби не генеалогія

Вивчаючи рід, Світлана Столбюк дізналася, що її прабабуся по татовій лінії мала сестру-близнючку, хоча про неї в сім’ї не знали. Вони мали однакове ім’я, найімовірніше, вона померла, а от прабабуся прожила до 90 років. 

А ще зʼясувала, що її прадід, який воював під час Другої світової, був у засланні за вкрадений мішок вугілля, і вижив там під час епідемії тифу. Прадіда Світлани по маминій лінії теж посадили до в’язниці за мішок ячменю, який він вкрав, бо сімʼя голодувала — вдалося знайти його обвинувачувальний вирок. Обидва прадіди сиділи у вʼязниці після Другої світової війни.

На фото друга зліва — бабуся Світлани Марія, яка запрошує на весілля. Фото 1963 року з села Будьки, із соцмереж Світлани Столбюк

Також жінка знайшла серед своїх предків багатьох родичів, яких репресувала радянська влада, хоча про них казали, що вони поїхали на заробітки. Дослідниця каже, що кожен може знайти списки репресованих, увівши в пошуку державний архів своєї області та «список репресованих». А ще варто звертати увагу на списки реабілітованих людей.

Світлана в рідних Будьках у вишиванці прабабусі. Фото надала героїня

Вона ділиться, що завдяки дослідженням роду звернула увагу на певні речі, зокрема, на вишиту сорочку своєї прабабусі, в якій Світлана запрошувала гостей на власне весілля, колекцію вишитих рушників і дерев’яні ікони з будинку родичів. Кілька ікон та старі вінчальні подільські вінки жінка віддала на реставрацію та планує залишити вдома в Києві. 

«Історія роду — це історія країни під мікроскопом»

Світлана сподівається, що через історію свого роду люди більше цікавитимуться історією країни: 

«Люди замисляться, чому їхні предки так жили, і через це багато на що розплющать очі. Колись мій викладач в університеті казав, що якщо ми хочемо знати історію, то маємо йти до архівів. І коли я почала працювати з ними, то зрозуміла, що це правда».

Книга про родинну історію «Де бере початок ріка». Фото надала героїня

На її думку, для того, аби дослідити рід, потрібно мати велике бажання, терпіння й бути дуже уважним до деталей. А ще для Світлани дослідження роду неповноцінне без експедиції на малу Батьківщину предків та на старий цвинтар, де можна знайти фото, прізвища та імена, а також дати.

«Я люблю досліджувати все та перечитувати все. Як каже моя бабуся, люблю знайти щось на свою голову. Досліджувати рід треба, щоб знати, ким ми є», — вважає Світлана Столбюк.

Предки Світлани — родина Каплунів з села Будьки — біля своєї хати, 1961 рік. Фото з соцмереж Світлани Столбюк

Світлана мріє зберегти родинну історію для своїх нащадків, аби ті цінували рід та поважали родинні традиції. А ще мріє надихати інших вивчати свою історію.

«Я писала свою книжку під гаслом: “Генеалогія доступна кожному!”. Якщо ви думаєте, що історія — це сухі дати та події, то почніть з генеалогії, і ви побачите, що історія вашого роду — це і є історія країни, тільки під мікроскопом. Головне — мати бажання: це та справа, якою можна займатися все життя», — підсумовує дослідниця роду Світлана Столбюк. 

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі