Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Евакуювали 1200+ тварин. Як харківські активісти рятують чотирилапих з-під обстрілів

Опубліковано

Вони залишилися у Харкові, бо розуміли: у разі повномасштабного вторгнення тварини потребуватимуть допомоги. Це історія громадської організації «Порятунок тварин Харків», команда якої врятувала з-під обстрілів вже понад 1000 тварин.

Активісти виїжджають у найгарячіші райони області, фактично – на передову, та ризикують власним життям, аби врятувати чотирилапих та знайти їм нову домівку. І хоча вже на другий тиждень війни у Центр адопції влучив російський снаряд, вони не зупиняються та продовжують допомагати тваринам, що опинилися у покинутих квартирах і під завалами.

Ольга Ілюніна

представниця громадської організації «Порятунок тварин Харків»

Залишилися в Харкові, бо розуміли: тварини потребуватимуть допомоги

З 2015 року ми займаємось порятунком тварин з небезпечних для життя ситуацій. У мирний час це були збиті тварини, тварини, які потрапили у важкодоступні місця, зокрема екзотичні, новонароджені кошенята й цуценята, яких залишили напризволяще, а також тварини, від яких відмовились господарі. 

До початку війни під нашою опікою знаходились 600 тварин. Переважна більшість з них була у Центрі адопції. Тим, хто цього потребував, надавали медичну допомогу у ветклініках. І вже потім тварини проходили реабілітацію та шукали нову родину.

Евакуювані з Харкова тварини

Ще до початку повномасштабного вторгнення, коли ситуація почала загострюватися, ми з командою вирішили, що залишаємося в Харкові. Ми розуміли, що буде багато тварин, які потребуватимуть допомоги. Тому про переїзд ніхто й не думав.

Спочатку щастило, але потім «прилетіло» й до нас

Наш Центр адопції розташований на виїзді з міста, тобто безпосередньо на передовій. З першого дня повномасштабного вторгнення поруч із територією центру неодноразово «прилітало».  Спочатку нам якось «щастило», однак 7 березня «прилетіло» і до нас. 

Центр адопції безпритульних тварин, зруйнований окупантами
Наслідки влучання російський снарядів по Центру адопції безпритульних тварин. Березень, 2022.

Було зруйновано 5 вольєрів, в одному з них загинуло 5 собак. Крім того, 6 собак втекли, ще 6 – отримали поранення. На щастя, не всі тварини перебували безпосередньо в Центрі адопції: частина була на домашніх перетримках. У самому центрі на той момент було 350 тварин: 15 котів і 200 собак.

Відтоді ми почали думати про евакуацію тварин, шукати можливості співпраці із закордонними організаціями, які могли б нам у цьому допомогти.

Команда ГО "Порятунок тварин Харків"

Миттєво відгукнулись організації з Німеччини і Британії, які погодились прийняти наших тваринок. Британська організація Breaking the Chains спеціалізовано займається вивозом тварин з гарячих точок. Вони приїхали особисто, вивезли 100 наших утриманців до Румунії. Більшу частину тварин ми передали німецькій організації PETA Deutschland, близько 40 собак з інвалідністю прийняв притулок у Литві. Загалом наші вихованці протягом кількох днів розʼїхались по різним країнам Європи: Італія, Іспанія, Німеччина, Польща, Литва, Латвій, Румунія.

Основний напрямок під час війни – евакуація тварин

Напрямок нашої роботи не змінився, змінилися умови, в яких ми працюємо. Це також порятунок тварин із небезпечних ситуацій, але вже в умовах війни. Зараз ми виїжджаємо до тварин, які опинилися в зруйнованих приміщеннях, під завалами, залишилися в зачинених квартирах та небезпечних районах міста.

Ми співпрацюємо з військовими, вони координують нас по часу, по можливості заїхати у певні місця. Адже ситуація може змінюватися щосекунди. У деяких районах на кшталт Салтівки (житловий район Харкова, – ред.) обстріли тривають постійно. Бувало й таке, що ми вже виїхали, але нас розвертали, бо почались обстріли. 

Читайте також: «На фізиці говоримо про Bayraktar». Історія вчителя-тероборонівця з Переяслава, який проводить уроки прямо на блокпосту

Також ми виїжджаємо до населених пунктів області. Їздили у Дергачі, Чугуїв, Велика Данилівка – це самініське пекло, передова… У такі небезпечні місця ми вирушаємо рано-вранці, близько пів на сьому, поки є момент тиші і можливість проїхати. Далі ризик потрапити під обстріли зростає. Невідомо, що може трапитись.

Врятовані коти

Частину тварин рятують наші військові

Деяких тварин рятують самі військові, коли бачать або чують, що їм потрібна допомога. Потім телефонують нам, розповідають, що ось, знайшли. Ми приїжджаємо й забираємо цих тварин. Тим не менш, залишаються й ситуації «з мирного часу», наприклад, коли тварин збиває автівка. 

Під нашою опікою у Харкові зараз перебувають до 100 тварин. Постійно поступають нові й нові, та ми достатньо швидко знаходимо для них сімʼї. Здебільшого знайти нового господаря чи організацію, яка забере цю тварину, виходить за 7-10 днів.

Військовий, який регулярно допомагає ГО "Порятунок тварин Харків"
Військовослужбовець, який допомагає громадській організації медикаментами та кормом для тварин.

Ми також продовжуємо співпрацювати з ветеринарною клінікою, з якою працювали до війни (назву, на всяк випадок, казати не буду). Вона розташована в індустріальному районі, хоча зараз там також постійні обстріли. Попри це, ветеринари продовжують працювати, лікарі проводять операції, відкрито стаціонар, тварин приймають на огляд й надають необхідну медичну допомогу.

Третина врятованих тварин повертається до своїх власників

Від початку повномасштабного вторгнення ми евакуювали вже 1200 тварин. Це і коти, і собаки, і кролики… Серед них – і тварини, які були під нашою опікою, і ті, що мали власників, але з різних причин залишилися наодинці в квартирі. Їх ми намагаємося повернути господарям.

Людей, які не відмовляються від своїх тварин, – абсолютна більшість. Та, на жаль, не всі мають можливість забрати своїх улюбленців із собою. Ми з розумінням ставимось до цього, адже кожен реагує у силу своїх можливостей. Часто господарі, які виїхали, просять врятувати їхню тварину. Після цього «врятованці» знаходяться або у нас на перетримці, або ж у знайомих-друзів власників. 

Тварини, яких евакуюють з Харківщини

Десь для третини врятованих під час війни тварин нам вдається знайти господарів й повернути особисто до них – на захід України або ж за кордон. Як правило, у західні області ми передаємо тварин безпосередньо їхнім власникам, а за кордон наші підопічні відправляються вже в нові родини. По Україні перевезенням тварин займається наша організація, а на кордоні їх зустрічають іноземні партнери.

Ми також отримуємо заявки від людей, які планують виїжджати й хочуть залишити тварину. У таких випадках ми розмовляємо, переконуємо забрати тварину з собою й не залишати її. Якщо проблема лише у транспортуванні – ми допомагаємо з перевезенням. Це дійсно не проблема, ми цим займаємось. А якщо людині немає, де тримати тварину, то краще знайти перетримку у друзів, знайомих чи родичів. Навіть допис у соцмережах із закликом про допомогу може врятувати вашого улюбленця і подарувати йому домівку.

До речі, у Дніпрі працює комунальне підприємство «Зооконтроль», яке бере тварин на перетримку до кінця війни. Можна звертатись до них, вони приймають тварин з усіх областей, де зараз небезпечно.

Сьогодні в команді 20 людей, але й цього – замало

Загалом наша команда складається з приблизно 20 людей. Зокрема, чотирьох рятувальників, які стабільно виїжджають на виклики, та ще двох волонтерів, які допомагають на виїздах у вільний час. Частина команди наразі займається закупівлею та доставленням корму з Полтавської області – сьогодні там набагато простіше щось замовити та придбати. 

Ще частина людей дбають безпосередньо про тварин. Також є оператори гарячої лінії, які приймають запити про допомогу. Крім того, дві людини займаються інформаційною сторінкою нашої організації.

Активіста ГО "Порятунок тварин Харків" та врятований песик

Найбільша потреба сьогодні – люди, які допомагатимуть з евакуацією. У нас є волонтерський мікроавтобус і ще одна орендована автівка. Але цього замало. Тому ми шукаємо волонтерів з власним транспортом, які могли б допомогти саме з евакуацією тварин з гарячих точок.

Ми працюємо завдяки підтримці з усього світу

Насправді, до вторгнення у нашої організації була доволі скрутна фінансова ситуація. Це і доволі великий борг у ветеринарних клініках, і недовіра з боку людей. Борг залишається й донині, але ми змогли домовитися з лікарями. А ось ставлення людей з початком нового етапу війни змінилося.

Нам почали писати люди з-за кордону, питати, як можна допомогти, куди переказати кошти. І це важливо, бо евакуація – це дуже дороговартісна річ, яка потребує переносок, боксів, кліток, автівок та водіїв. У цьому нам дуже допомагають благодійні організації з США та Європи.

Сьогодні ми тримаємося завдяки, не побоюсь перебільшити, величезній підтримці з усього світу. Усе, що ми зараз робимо, – це завдяки тим людям, які відгукуються і допомагають нам рятувати тварин. Адже тварини, які постраждали, втратили господарів через обстріли, у яких загинули їхні власники, які залишились без житла – всі вони потребують нашої допомоги. Ми просто не можемо пройти повз них. 

Тварини, яких евакуює ГО "Порятунок тварин Харків"

Як допомогти ГО «Порятунок тварин Харків»

Euro: Name: ANIMAL RESCUE KHARKIV IBAN: UA743515330000026004052226750 Name of the bank: JSC CB ‘PRIVATBANK’ SWIFT code: PBANUA2X

Dolar: Name: ANIMALRESCUE KHARKIV IBAN:UA203515330000026006052223580 Name of the bank: JSC CB “PRIVATBANK” SWIFT: PBANUA2X Company address UA 61166 Kharkiv Serpova 4b

PayPal: animaladoption.ua@gmx.de

По України (гривня):

IBAN: UA683515330000026001052225602

Одержувач:
ГО «ПОРЯТУНОК ТВАРИН ХАРКIВ»

Код одержувача:
40540163

Назва банку: ХАРКIВСЬКЕ ГРУ АТ КБ “ПРИВАТБАНК”

5169 3305 1022 8304 (ПриватБанк, Волкова Галина)

4441 1144 1165 9657 (Оксана Марчук, Монобанк)

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі