Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Сало у вакуумі, смузі чи фруктові чипси? Треба виробляти щось ще – навчимося і будемо робити». Дружина військового з Одещини перетворила стару школу на потужний волонтерський хаб

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Ганна Самотей чекає додому з Перемогою одразу двох найдорожчих: сина та чоловіка. Вона волонтерить для потреб фронту уже дев’ять років. За цей час освітянка з 20 річним стажем освоїла чимало навичок: як сплести «кікімору», обрати «мавік» та переобладнати стару школу на осередок для волонтерів та ветеранів.

Вона згуртувала охочих допомагати військовим не лише у рідному Ананьєві, але й за межами Одеської області. Про людей з великими серцями, 25 000 м² маскувальних сіток, та чому у волонтерів ніколи не буде відпусток, Ганна розповіла ШоТам.

Ганна Самотей

голова громадсько-волонтерської організації «Великі серця».

Почалося все з кілограма картоплі

Я з тих, у чию родину війна прийшла у 2014 році. Чоловік долучився до АТО. Пам’ятаю, дзвонить мені й питає так поміж іншим: «А скільки зараз на ринку кілограм картоплі коштує?». 

Виявилося, що вони міняли свої консерви на картоплю у людей, бо таких запасів мали вдосталь, а хотілося простої смаженої картоплі. Кажу: так, завтра я до вас приїду і тільки від тебе залежить, з чим я приїду, тож розказуй все. І з тої картоплі почалось моє волонтерство. Тоді я думала: ну ось ще трошки, мій демобілізується і все, я з цим зав’язую! З АТО чоловік повернувся у 2015-му, а я досі «зав’язую».

Ганна почала волонтерити у 2014 році й продовжила навіть коли чоловік демобілізувався. Фото надала героїня.

Я ж його вже втретє чекаю

Закохалась я у свого Олександра з першого погляду, і дотепер дуже люблю, наче ще дужче. Познайомились ми у 1991 році, у його сестри був день народження, святкували у дворі, а я якраз повз проходила, бо наші батьки по сусідству жили. Запросили й мене з ними посидіти, розговорилися. За три роки ми відгуляли наше весілля. 

Я його вже втретє чекаю: проводжала на строкову службу, чекала з АТО, і ось уже півтора року чекаю з повномасштабної війни. З 25 лютого 2022 року він у строю.

Стару школу перетворили на волонтерський штаб

Нашій громадській організації «Великі серця» уже дев’ять років. Коли чоловіка призвали до лав ЗСУ, до осені я все робила сама. Потім до мене приєдналися дружини інших мобілізованих з нашого містечка. Коли почалися серйозні запити і збори, ми зрозуміли, що нашу діяльність необхідно якось юридично оформити. Вже у листопаді ми зареєстрували ГО «Великі серця» – бо тут дійсно зібралися люди з великим серцем. 

У 2018 році мене запросили на навчання до «Юридичної сотні» (всеукраїнська правозахисна громадська організація, яка надає соціально-правовий захист учасникам російсько-української війни та членам їхніх сімей – прим.ред.) Після навчання можна було взяти участь у конкурсі проєктів від Одеської ОДА, переможці отримали кошти на реалізацію. Так у нас з’явився стартовий капітал на омріяний Центр відпочинку та реабілітації учасників АТО (ООС) та їхніх сімей.

Ми взяли в оренду колишнє приміщення сільської школи, яке вже не використовувалося, власноруч робили ремонт. Закупили техніку, меблі зносили люди, місцеві фермери допомогли грошима. Зрештою спільними зусиллями вийшов наш Центр: з тренажеркою, дитячою ігровою, більярдною залою. Не у кожному великому місті є такий. З початком повномасштабного вторгнення Центр став й волонтерським штабом. Ми тут плетемо маскувальні сітки, в’яжемо «кікімори», крутимо цигарки, фасуємо медові вітамінні смузі – робота кипить щодня. Якщо раніше ми працювали вихідними, то вже другий рік наші волонтери залучені по сім днів на тиждень.

Багатьох дивує, що ми робимо цигарки. Все просто: це дуже поширений, невичерпний запит військових, а вони коштують дорого. Тож ми вирішили виробляти власні придбали електричну машинку для скручування, купили порожні «гільзи» й табак. Пакуємо у непромокальні пакетики з написом «Заспокійливе герою нашого часу». Хлопці оцінили одразу і якість, і назву.

У нас взагалі кілька власних продуктів: сало у вакуумному пакуванні, каші з м’ясом у реторт-упаковці, фруктові чипси. Треба буде навчитися та виробляти щось ще – навчимося і будемо робити.

На кошти від Одеської ОДА у громадській організації відкрили Центр відпочинку та реабілітації учасників АТО (ООС). Фото надала героїня.

«Аню, як ти витримуєш?»

Старший син Іван, як і мій чоловік, теж в ЗСУ. Молодший – Олександр – волонтерить зі мною. Часто друзі питають мене: «Аню, як ти витримуєш?». Витримую, бо маю підтримку своєї родини, чоловіка.

Буває таке, що вся його підтримка – це плюсик у месенджері, більше він просто не має змоги проявити. Але то вже так багато! Мами, дружини військових мене зрозуміють. А коли почуєш голос, то взагалі крила виростають! 

Де він і що він пережив – цього мені ніколи не розповідав, бо береже мене. Я дуже часто раджуся з ним, якщо є зв’язок, звісно. Наприклад, якого кольору потрібна сітка для такого-то регіону? Який зручніше пояс на «кікіморі» зробити? Яку порцію каші краще у реторт-пакет класти, аби можна було на окопній свічці нагріти?

Читайте також: «Я довела, що жінки здатні на все». Як ветеранка з Богуслава відкрила благодійний фонд на честь загиблого сина та допомагає побратимам

Зробили понад 25 000 м² маскувальних сіток 

Ми тісно контактуємо з усіма військовими, яким допомагаємо: що саме треба, яке воно має бути? Ті ж сітки: кольори підбираємо відповідно до замовлення і до території, де цю сітку будуть використовувати. На Південний напрямок одна кольорова гамма, на Донецький – інша. До речі, уже зв’язали понад 25 000 квадратних метрів!

Сітки на фронт у «Великих серцях» плетуть і дорослі, і діти. Фото надала героїня.

«Кікімори» – наша фірмова фішка, ми в’яжемо їх з 2015 року. Уже напрацювали власний «дизайн». Починали із суцільного пончо, а тепер це цілий костюм: штани, пончо та окремо капюшон. Нитки – акрил та шерсть, акрил швидко сохне на вітрі, а шерсть гріє. Один такий костюм – це п’ять-шість днів роботи, але нещодавно Центр зайнятості почав направляти до нас людей, дівчата швидко долучилися до процесу і тепер ми плетемо одну «кікімору» за два дні.

Волонтерська мережа росте

Не у всіх є можливість приїхати і працювати у нас у Центрі, бо є охочі з різних населених пунктів. Люди самі почали пропонувати взяти якусь роботу додому. У нас уже є наші «філії» в різних селах громади і навіть в іншій області. Наприклад, у Гандрабурівському ліцеї педколектив та учні взяли на себе виготовлення окопних свічок, лік уже пішов на тисячі штук. 

Друга філія зорганізувалася у сусідній Долинській громаді – там роблять маскувальні сітки на базі місцевого ліцею. 

Третя філія «Великих сердець» працює у Миколаївській області. У перший рік вторгнення у нас в Ананьєві жила родина вимушених переселенців – Тетяна та Віктор Бідюки. Вони активно працювали у нашому волонтерському центрі, а коли їхнє село Центральне звільнили, повернулися додому й організували роботу там: плетуть маскувальні сітки, «кікімори», виготовляють цигарки. 

Четверта філія уже назріває. У нас є спортивний ліцей в Ананьєві, де діти та вчителі шиють подушечки, аптечки. Будуть ще охочі – будемо розширюватися, роботи вистачить на всіх.

Найстрашніше для нас – не встигнути. Ми віддаємо весь свій час, всі свої сили. Якщо хтось захоче підтримати нас, допомогти – ми відкриті до співпраці та звітування. Хто має бажання надіслати нам тканину, нитки –  у Фейсбуці є сторінка ГО «Великі серця», ви можете звернутися туди. 

У громадській організації запрошують усіх охочих до співпраці. Фото надала героїня.

Після Перемоги роботи для волонтерів буде ще більше

Зараз я вже знаю, що після демобілізації наші захисники потребують не менше, а то і  більше підтримки, ніж на полі бою.

Тож після Перемоги ми плануємо розширити наш реабілітаційний центр. Приміщення в оренді у нас до 2029 року. Будемо організовувати зустрічі зі спеціалістами, навчання, свята, просто спілкуватися. Тому що не лише чоловікам потрібна така реабілітація, а й їхнім дружинам, матерям, дітям. Тож роботи у нас планується ще більше, ніж є сьогодні.

Якщо у когось є спортивні тренажери без діла, ми з радістю приймемо такий подарунок. У нас є орбітрек і бігова доріжка, але цього мало. Плануємо вести спортивно-реабілітаційні групи для ветеранів.

Коли накриває – йдіть до волонтерів

Серце «Великих сердець» – це матері і дружини військових. Ми найкраща підтримка одна одній. Сидіти вдома самій і чекати того повідомлення від чоловіка дуже і дуже важко. Навіть друзі й рідні не завжди не можуть так підтримати, бо не знають, що саме відчуває жінка. Тому ми постійно знаходимося у Центрі, бо тут точно розуміють.

Півтора року Центр працював без перепочинку. Ми думали: «Який відпочинок? Треба ще більше, ще швидше!». Та вигоріли. Тоді проконсультувалися з психологинею і вона порадила нам робити «примусове» розвантаження.

Тепер раз на місяць ми влаштовуємо собі посиденьки: смажимо на вогні картоплю або купуємо торт і чаюємо. Просто розмовляємо, співаємо, сміємося, плачемо разом. І справді стає легше, наче трошки підзаряджаєшся і готова знову гори перевертати, аби добути хлопцям те, що вони просять.

З 2014 року у мене є ще одна родина – волонтерська. Коли немає настрою, обсіли тяжкі думки та безнадія, коли не знаєш, що робити, куди себе приткнути – тут тобі завжди знайдуть важливу задачу, нагадають, наскільки ти потрібен.

У Ганни є ще одна родина – волонтерська. Фото надала героїня.

Тому я всім кажу: коли накриває, йдіть до волонтерів, до громадських організацій, які працюють на Перемогу. Повірте, у вас там не буде депресії, у вас там буде робота. Ви не опускатимете рук, бо вони будуть постійно зайняті. Будуть однодумці, ви будете працювати, допомагати одне одному і наближати головне – Перемогу.

Публікація підготовлена за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи слова та гідності людини в усіх сферах суспільства.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі