Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

До кінця жовтня в Україні пройдуть заходи до Дня української мови та писемності: розклад подій

Опубліковано

До Дня української писемності та мови, який відзначають 27 жовтня, пройде серія заходів у межах Культурно-просвітницької платформи «Українська — мова вільних».

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Флешмоб #мовавільних

Напередодні Дня української мови та писемності МКСК оголосило про флешмоб #мовавільних. Щоб приєднатися, треба опублікувати допис у своїх соціальних мережах (Instagram, Facebook, X (Twitter)) із рядками улюбленого вірша українською мовою. Зокрема можна записати відео з декламацією цих рядків. Усі дописи необхідно позначити із відповідним гештеґом.

«Тиждень української мови у Вікіпедії»

Разом із тим міністерство спільно з громадською організацією «Вікімедіа Україна» розпочало «Тиждень української мови у Вікіпедії», що триватиме до 5 листопада. Для участі потрібно зареєструватися в україномовному розділі Вікіпедії та створити чи поліпшити принаймні одну статтю на тему української мови або літератури. Раніше ми розповідали про початок цієї ініціативи.

Читайте також: Українські підлітки створили квіз-гру про деколонізованих художників «Завжди українці» (ФОТО)

Фото: МКСК

«Українська мова — основа національної ідентичності українців. Вона також є важливим фактором національної безпеки, особливо в умовах російської агресії. Сьогодні, коли наша країна героїчно бореться за свою незалежність, українська мова є символом єдності та непохитної стійкості українського народу. Мова — об’єднує. Розвиток та інтеграція української мови в усі сфери життя допомагають нам зберегти культурну унікальність у сучасному світі», — написали в МКСК.

Розклад подій

Також можна долучитися до інших тематичних заходів та комунікаційних активностей.

22 жовтня:

  • флешмоб до Дня української мови (онлайн), триватиме до 31 жовтня;
  • документальна виставка «Мова від заборон до утвердження» (Національний музей літератури України), триватиме до 28 жовтня;
  • книжкова виставка «До Дня української  писемності та мови», (Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, читальний зал довідково-інформаційного обслуговування), триватиме до 31 жовтня.

Читайте також: В Ужгороді виробили автономний будиночок на колесах з переробленого пластику (ФОТО)

23 жовтня:

  • о 13:00 — кінопоказ документального фільму «Будинок Слово» за участі знімальної групи: режисера Тараса Томенка, сценаристки Любові Якимчук, (Навчально-науковий інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка).

24 жовтня:

  • ювілейний концерт Лесі Дичко з нагоди 85-річчя (Національна філармонія України);
  • панельна дискусія з молоддю на тему «Українська мова як складова національної ідентичності та безпеки країни» за участі представників Молодіжної ради МКСК, (Навчально-науковий Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка);
  • книжкова виставка «Найміцніший кордон України – державна мова» (Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого), триватиме до 31 жовтня.

25 жовтня:

  • об 11:00 — написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

31 жовтня:

  • творча зустріч з українським письменником Олександром Козинцем, (Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого).

Нагадаємо, що в Україні завершився Національний тест із медіаграмотності: правильні відповіді.

Фото: Pixabay

Коментарі

Культура

Українські підлітки створили квіз-гру про деколонізованих художників «Завжди українці» (ФОТО)

Опубліковано

Артпроєкт у Roblox розробили підлітки з освітньої фундації GoGlobal та #ПоколінняПеремоги. Він покликаний актуалізувати проблему культурної апропріації.

Про це повідомили у пресслужбі освітньої фундації GoGlobal, передає Detector Media.

У грі представили п’ять віртуальних музеїв, де кожен може пройти інтерактивний квіз і дізнатись про біографію, творчість і життя митців в Україні.

Фото: гра «Завжди українці»

Читайте також: Стартував набір на нову хвилю освітнього проєкту «SCIENCE club» для підлітків: як зареєструватися

«Команда GoGlobal спільно з IT-компанією Reface під час Dive in ESTEAM camp за допомогою штучного інтелекту створила серію портретів дітей у стилі картин деколонізованих художників Казимира Малевича, Івана Айвазовського, Іллі Рєпіна, Марії Башкирцевої та Архипа Куїнджі», — написали творці проєкту.

Фото: гра «Завжди українці»

Частину цих робіт можна побачити на сітілайтах у центрі Києва, а повну експозицію представили на виставці на 8 поверсі в ТРЦ Gulliver, яка триватиме тиждень.

Відвідати віртуальні музеї можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні видають книгу про те, як воювала та бешкетувала еліта Києва 100 років тому.

Фото: гра «Завжди українці»

Коментарі

Читати далі

Культура

В Україні почали реєстрацію на премію за найкращий переклад вітчизняних творів

Опубліковано

Український інститут, Український ПЕН та Український інститут книги оголосили про початок приймання заявок у межах конкурсу Drahomán Prize за 2024 рік.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

Хто може подати заявку

Заявки на участь у конкурсі можуть подавати перекладачі, у доробку яких є щонайменше один перекладений з української мови та опублікований художній або документальний твір. До списку входять прозові, поетичні, драматичні твори, а також нонфікшн-видання (репортажі, інтерв’ю, біографії тощо).

Перекладена книга має бути видана в іноземному видавництві протягом останніх двох років. Також можлива номінація тандему, якщо перекладачі працювали над одним текстом разом.

Читайте також: В Ужгороді виробили автономний будиночок на колесах з переробленого пластику (ФОТО)

Фото: Український інститут

Номінувати учасників можуть іноземні культурні та академічні інституції, дипломатичні установи, видавництва, творчі об’єднання та члени Капітули. До складу журі входять Володимир Шейко, Володимир Єрмоленко, Олександра Коваль, Ярослава Стріха, Алла Татаренко, Катажина Котинська, Рорі Фіннін, Ірина Забіяка, Софія Онуфрів. 

Етапи преміїї

Список номінантів оприлюднять до 10 грудня, а лавреата оголосять навесні 2025 року. Він отримає статуетку від української художниці Анни Звягінцевої, грошову винагороду у розмірі 3 000 євро, а також додаткові можливості для розвитку своєї творчості.

Заявки приймаються до 5 грудня 2024 року, а для участі необхідно заповнити форму та надати примірники книги українською та мовою перекладу.

Нагадаємо, що на міжнародному кінофестивалі в Польщі два українських фільми здобули відзнаки.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Культура

Міжнародний кінофестиваль «Молодість» відкриє українсько-польський фільм «Дві сестри»

Опубліковано

26 жовтня розпочнеться 53-й Міжнародний Кінофестиваль «Молодість», а відкриє його прем’єра українсько-польського фільму «Дві сестри». Стрічка, що поєднує елементи роуд-муві та драми, була створена після повномасштабного вторгнення. Ідея фільму та його режисура належать польському кіномитцю Лукашеві Карвовському.

Відео: FILM.UA Group

Про фільм

Сюжет розповідає про двох зведених сестер — Яшміну та Малгожату, які вирушають із Польщі до окупованого містечка на Харківщині, щоб знайти пораненого батька. Під час подорожі, що проходить крізь суворі реалії війни, сестри починають по-новому сприймати одна одну та переосмислюють свої погляди на життя.

Читати також: На міжнародному кінофестивалі в Польщі два українських фільми здобули відзнаки

Зйомки відбувалися в 2022 році у Києві, Бучі, Бородянці, Погребах, Чернігові та Харкові. Щоб відобразити правдиві моменти життя в умовах війни, режисер Карвовскі відвідав прифронтові регіони та залучив до зйомок місцевих жителів — продавчиню овочів, працівників автосервісу та пересічних перехожих.

Нагадаємо, що український фільм «Деміург» здобув головну нагороду на кінофестивалі в Естонії.

Фото: FILM.UA Group.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

«Донори віддають частинку себе, аби врятувати інших». Історія харків’янки, яка вже 8 років здає кров

Коли Ольга Маканєєва з Харкова працювала в лікарні, вона вперше наважилася на донорство, аби допомогти...

Суспільство7 днів тому

«У відповідальній роботі гендер не має жодного значення»: як працює перша жінка-машиністка харківської підземки

Ще кілька років тому побачити жінку за кермом поїзда метро було неможливо. Проте 25-річна Анастасія...

Спорт2 тижні тому

Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

«Ігри Нескорених» стали символом незламності духу наших воїнів. 35 учасників — ветеранів та військовослужбовців, які...

Суспільство3 тижні тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...