Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен

Опубліковано

Війна Росії проти України змусила багатьох громадян задуматися, хто ми насправді й чому ми проявляємо такий міцний опір. Відповіді на ці питання можна знайти у книжках з історичною тематикою. Якщо поглибитись у читання книг про минуле та сьогодення можна зрозуміти – упродовж всієї нашої історії українці відстоюють свою незалежність.

Добірку книжок склала редакція ШоТам.

“Подолати минуле: глобальна історія України”, Ярослав Грицак

фото: видавництво “Портал”

Книга професора Ярослава Грицака відображає його 15-річний досвід та дослідження в глибини історії та сучасності України. Автор пропонує чесну та єднальну дискусію, спрямовану на пошук спільних цінностей і мети, необхідних для виходу країни з кризи та самостійного творення змін. Він просуває ідею відповідальності кожного громадянина перед майбутнім своєї країни та надає читачам глибоке розуміння того, що відбувається в країні сьогодні і як може змінитися майбутнє.

Про автора:
Ярослав Грицак – видатний історик, інтелектуал та професор Українського Католицького Університету. Він є редактором журналу “Україна модерна” і членом редакційних колегій журналів Slavic Review та Ab Imperio. Його публікації з модерної історії України, зокрема книги “Страсті за націоналізмом” (2004) та “Пророк у своїй вітчизні” (2006), отримали визнання як в Україні, так і за кордоном.

“Схід українського сонця. Історії Донеччини та Луганщини початку ХХІ століття”, Катерина Зарембо

фото: видавництво “Човен”

Ця книга розповідає про українські спільноти Донеччини та Луганщини, які існували з початку 2000-х до російського вторгнення 2014 року. Вони були голосами нового, непострадянського Донбасу, вбудованими у загальноукраїнський контекст. Вони символізували пробудження пригнобленого українства. Книга розповідає про культурні простори, студентські середовища, українське село та різноманітні релігійні спільноти. Її мета – зробити відомою хоча б частину історії цих спільнот та підтвердити, що схід – це українська земля, яка завжди боролася й продовжує боротьбу за суверенну Україну.

Про авторку:
Катерина Зарембо – політична аналітикиня, викладачка й перекладачка.
Вона спеціалізується на питаннях зовнішньої та безпекової політики, а також громадянського суспільства в Україні. Крім того, є асоційованою аналітикинею Центру “Нова Європа” та викладачкою в Національному університеті “Києво-Могилянська академія”.

“Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності”, Сергій Плохій

фото: видавництво “КСД”

Захоплююча та доступна книга розповідає про історію України від давніх часів до сучасних подій. Це видання допоможе краще зрозуміти минулі події та їх вплив на наше сьогодення. Автор зосереджується на українцях як на найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Ви дізнаєтеся, як наші предки впливали на історію, борючись за право на незалежність. Як вони проходили через випробування кріпацтва, комуністичного терору, Голодомору та Другої світової війни, щоб нарешті отримати незалежність.

Про автора:
Сергій Плохій – видатний україно-американський історик та письменник, який спеціалізується на вивченні історії України, Східної Європи та холодної війни. Він є професором Гарвардського університету та з 2013 року обіймає посаду директора Українського науково-дослідного інституту в цьому університеті. Книги Сергія Плохія перекладені багатьма мовами, включаючи китайську, естонську, польську, португальську, румунську, іспанську та українську. Його твори отримали численні премії та нагороди за визначний внесок у світову історію та культуру.

“Бунт проти імперії: українські шістдесятники”, Родомир Мокрик

фото: видавництво “Абабагаламага

Ця книга відкриває перед читачем захопливий світ українських шістдесятників – молодих людей, які народили нову культуру в епоху Хрущовської “відлиги”. Вона запрошує в мандрівку світом культурних феноменів, людських доль та літературних творів, що зазнали впливу цього періоду. Поглибитися у цей світ, який, не дивлячись на правила радянського тоталітарного режиму, засновувався на принципах солідарності, взаємопідтримки та поваги між молодими талантами. Книга також пропонує вперше опубліковані фотографії з архівних фондів та сімейних хованок, що додає більшої цінності цій подорожі в минуле.

Про автора:
Радомир Мокрик – відомий український літератор, історик, культуролог та науковець, який працював в Інституті східноєвропейських студій Карлового університету в Празі. Після початку повномасштабного вторгнення агресора він переїхав з Праги до Львова, де викладає в Карловому університеті та Українському католицькому університеті. Книги Радомира Мокрика відомі не лише в Україні, але й отримали визнання у багатьох країнах світу.

“Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР” Валентина Мержиєвська, Діана Житня-Кебас, Олександр Маєвський, Ігор Цеунов, Юрій Шаповал

фото: видавництво “Портал

Ця книга охоплює історію України від закінчення Другої світової війни в 1945 році до відновлення незалежності в 1991 році. Вона пропонує докладний огляд політичних, економічних і культурних подій післявоєнного періоду. Автори вбирають українську історію в більш європейський і загальносвітовий контекст. Вони роз’яснюють долю українських земель після війни та підкреслюють зв’язки між українською культурою, тоталітарним режимом і європейськими революціями 1968 року. До тексту прикріплений психологічний коментар, який описує травми й життєві сценарії, що дісталися нам із радянських часів. Він пропонує способи їх подолання.

Про авторів:

  • Валентина Мержиєвська – освітянка, співзасновниця альтернативної школи БеркоШко, авторка подкастів “ПереФарбований лис” і “Валентність”.
  • Діана Житня-Кебас – психологиня, фахівчиня роботи з дітьми та підлітками, співзасновниця Комунікативного клубу для підлітків.
  • Олександр Маєвський – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, член Національної спілки краєзнавців.
  • Ігон Цеунов – викладач історії в БеркоШко, Альтернативна школа “СОНЯШНИК”, Finka Project School, практикуючий археолог, історик. 
  • Юрій Шаповал – український історик, доктор історичних наук, академік Української Академії політичних наук. З 2015 – головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України.

“Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну”, Володимир В’ятрович

Унікальна збірка щоденників Володимира В’ятровича, видатного історика, чиї наукові інтереси сфокусовані на українському русі опору. Кожен з 45 розділів книги відкриває перед читачем життєво важливі уроки історії, які допомагають зрозуміти історичний контекст та важливість відстоювання незалежності й існування української держави.
Це не лише спогади, а й важливі питання, які стосуються кожного громадянина та визначають майбутнє України. Книга нагадує нам про те, що історія – найсуворіший вчитель, який нагадує про незасвоєні уроки тим, хто не навчився на їх прикладах.

Про автора:
Володимир Михайлович Вятрович – український публіцист, вчений та громадський діяч. У 2002 році заснував Центр досліджень визвольного руху, організацію, яка була присвячена вивченню історії УНР, ЗУНР, ОУН, УПА та інших важливих політичних і військових формувань. Основна діяльність Вятровича пов’язана з дослідженням історії України у XX столітті, зокрема періоду режиму комуністичної диктатури. У 2013 році він ініціював створення Електронного архіву документів радянського періоду, де було зібрано та опубліковано понад 14 тисяч документів.

“Історія України від діда Свирида”, Дід Свирид

фото: видавець Сілаєва О.В.

Ця історична книга викликала справжній фурор серед читачів. Хоча спочатку вона може здатися звичайним підручником з історії, насправді приховує у собі такі “живі” та “об’ємні” постаті, що читачі починає здаватися: це художня література. Але твори в цій серії не є псевдоісторичними. Вони зберігають науковий погляд. Герої книги, такі як князі Острозькі, козацький ватажок Наливайко, хан Тохтамиш та інші, – справжні історичні постаті.

Про автора:
Про блогера Діда Свирида відомо мало. Він набагато молодший за свого персонажа, має дві вищі освіти, щасливо одружений, пройшов через кілька воєн, дотримується здорового способу життя, займається бігом і в повсякденній дійсності нічим не виділяється від інших людей. Крім ведення блогу, пише тексти для “Суті подій” на “Radio ROKS”, гонорари за які відправляє на фронт. Як волонтер підтримує українських військових, перераховуючи гроші і час від часу приїжджаючи з подарунками на передову.

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: