Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен

Опубліковано

Війна Росії проти України змусила багатьох громадян задуматися, хто ми насправді й чому ми проявляємо такий міцний опір. Відповіді на ці питання можна знайти у книжках з історичною тематикою. Якщо поглибитись у читання книг про минуле та сьогодення можна зрозуміти – упродовж всієї нашої історії українці відстоюють свою незалежність.

Добірку книжок склала редакція ШоТам.

“Подолати минуле: глобальна історія України”, Ярослав Грицак

фото: видавництво “Портал”

Книга професора Ярослава Грицака відображає його 15-річний досвід та дослідження в глибини історії та сучасності України. Автор пропонує чесну та єднальну дискусію, спрямовану на пошук спільних цінностей і мети, необхідних для виходу країни з кризи та самостійного творення змін. Він просуває ідею відповідальності кожного громадянина перед майбутнім своєї країни та надає читачам глибоке розуміння того, що відбувається в країні сьогодні і як може змінитися майбутнє.

Про автора:
Ярослав Грицак – видатний історик, інтелектуал та професор Українського Католицького Університету. Він є редактором журналу “Україна модерна” і членом редакційних колегій журналів Slavic Review та Ab Imperio. Його публікації з модерної історії України, зокрема книги “Страсті за націоналізмом” (2004) та “Пророк у своїй вітчизні” (2006), отримали визнання як в Україні, так і за кордоном.

“Схід українського сонця. Історії Донеччини та Луганщини початку ХХІ століття”, Катерина Зарембо

фото: видавництво “Човен”

Ця книга розповідає про українські спільноти Донеччини та Луганщини, які існували з початку 2000-х до російського вторгнення 2014 року. Вони були голосами нового, непострадянського Донбасу, вбудованими у загальноукраїнський контекст. Вони символізували пробудження пригнобленого українства. Книга розповідає про культурні простори, студентські середовища, українське село та різноманітні релігійні спільноти. Її мета – зробити відомою хоча б частину історії цих спільнот та підтвердити, що схід – це українська земля, яка завжди боролася й продовжує боротьбу за суверенну Україну.

Про авторку:
Катерина Зарембо – політична аналітикиня, викладачка й перекладачка.
Вона спеціалізується на питаннях зовнішньої та безпекової політики, а також громадянського суспільства в Україні. Крім того, є асоційованою аналітикинею Центру “Нова Європа” та викладачкою в Національному університеті “Києво-Могилянська академія”.

“Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності”, Сергій Плохій

фото: видавництво “КСД”

Захоплююча та доступна книга розповідає про історію України від давніх часів до сучасних подій. Це видання допоможе краще зрозуміти минулі події та їх вплив на наше сьогодення. Автор зосереджується на українцях як на найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації. Ви дізнаєтеся, як наші предки впливали на історію, борючись за право на незалежність. Як вони проходили через випробування кріпацтва, комуністичного терору, Голодомору та Другої світової війни, щоб нарешті отримати незалежність.

Про автора:
Сергій Плохій – видатний україно-американський історик та письменник, який спеціалізується на вивченні історії України, Східної Європи та холодної війни. Він є професором Гарвардського університету та з 2013 року обіймає посаду директора Українського науково-дослідного інституту в цьому університеті. Книги Сергія Плохія перекладені багатьма мовами, включаючи китайську, естонську, польську, португальську, румунську, іспанську та українську. Його твори отримали численні премії та нагороди за визначний внесок у світову історію та культуру.

“Бунт проти імперії: українські шістдесятники”, Родомир Мокрик

фото: видавництво “Абабагаламага

Ця книга відкриває перед читачем захопливий світ українських шістдесятників – молодих людей, які народили нову культуру в епоху Хрущовської “відлиги”. Вона запрошує в мандрівку світом культурних феноменів, людських доль та літературних творів, що зазнали впливу цього періоду. Поглибитися у цей світ, який, не дивлячись на правила радянського тоталітарного режиму, засновувався на принципах солідарності, взаємопідтримки та поваги між молодими талантами. Книга також пропонує вперше опубліковані фотографії з архівних фондів та сімейних хованок, що додає більшої цінності цій подорожі в минуле.

Про автора:
Радомир Мокрик – відомий український літератор, історик, культуролог та науковець, який працював в Інституті східноєвропейських студій Карлового університету в Празі. Після початку повномасштабного вторгнення агресора він переїхав з Праги до Львова, де викладає в Карловому університеті та Українському католицькому університеті. Книги Радомира Мокрика відомі не лише в Україні, але й отримали визнання у багатьох країнах світу.

“Навігатор з історії України. Повоєнний СРСР” Валентина Мержиєвська, Діана Житня-Кебас, Олександр Маєвський, Ігор Цеунов, Юрій Шаповал

фото: видавництво “Портал

Ця книга охоплює історію України від закінчення Другої світової війни в 1945 році до відновлення незалежності в 1991 році. Вона пропонує докладний огляд політичних, економічних і культурних подій післявоєнного періоду. Автори вбирають українську історію в більш європейський і загальносвітовий контекст. Вони роз’яснюють долю українських земель після війни та підкреслюють зв’язки між українською культурою, тоталітарним режимом і європейськими революціями 1968 року. До тексту прикріплений психологічний коментар, який описує травми й життєві сценарії, що дісталися нам із радянських часів. Він пропонує способи їх подолання.

Про авторів:

  • Валентина Мержиєвська – освітянка, співзасновниця альтернативної школи БеркоШко, авторка подкастів “ПереФарбований лис” і “Валентність”.
  • Діана Житня-Кебас – психологиня, фахівчиня роботи з дітьми та підлітками, співзасновниця Комунікативного клубу для підлітків.
  • Олександр Маєвський – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, член Національної спілки краєзнавців.
  • Ігон Цеунов – викладач історії в БеркоШко, Альтернативна школа “СОНЯШНИК”, Finka Project School, практикуючий археолог, історик. 
  • Юрій Шаповал – український історик, доктор історичних наук, академік Української Академії політичних наук. З 2015 – головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України.

“Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну”, Володимир В’ятрович

Унікальна збірка щоденників Володимира В’ятровича, видатного історика, чиї наукові інтереси сфокусовані на українському русі опору. Кожен з 45 розділів книги відкриває перед читачем життєво важливі уроки історії, які допомагають зрозуміти історичний контекст та важливість відстоювання незалежності й існування української держави.
Це не лише спогади, а й важливі питання, які стосуються кожного громадянина та визначають майбутнє України. Книга нагадує нам про те, що історія – найсуворіший вчитель, який нагадує про незасвоєні уроки тим, хто не навчився на їх прикладах.

Про автора:
Володимир Михайлович Вятрович – український публіцист, вчений та громадський діяч. У 2002 році заснував Центр досліджень визвольного руху, організацію, яка була присвячена вивченню історії УНР, ЗУНР, ОУН, УПА та інших важливих політичних і військових формувань. Основна діяльність Вятровича пов’язана з дослідженням історії України у XX столітті, зокрема періоду режиму комуністичної диктатури. У 2013 році він ініціював створення Електронного архіву документів радянського періоду, де було зібрано та опубліковано понад 14 тисяч документів.

“Історія України від діда Свирида”, Дід Свирид

фото: видавець Сілаєва О.В.

Ця історична книга викликала справжній фурор серед читачів. Хоча спочатку вона може здатися звичайним підручником з історії, насправді приховує у собі такі “живі” та “об’ємні” постаті, що читачі починає здаватися: це художня література. Але твори в цій серії не є псевдоісторичними. Вони зберігають науковий погляд. Герої книги, такі як князі Острозькі, козацький ватажок Наливайко, хан Тохтамиш та інші, – справжні історичні постаті.

Про автора:
Про блогера Діда Свирида відомо мало. Він набагато молодший за свого персонажа, має дві вищі освіти, щасливо одружений, пройшов через кілька воєн, дотримується здорового способу життя, займається бігом і в повсякденній дійсності нічим не виділяється від інших людей. Крім ведення блогу, пише тексти для “Суті подій” на “Radio ROKS”, гонорари за які відправляє на фронт. Як волонтер підтримує українських військових, перераховуючи гроші і час від часу приїжджаючи з подарунками на передову.

Коментарі

Суспільство

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра»

Опубліковано

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра», де розповідається про Харків під час початку повномасштабної війни. Події розвиваються у 2022 році, який є роком тигра.

Про це повідомляє SKVOT.

Відео: Takflix

Про фільм

Олександр, головний герой, мешкає на Північній Салтівці та вирішує залишитися там після початку повномасштабної війни. З 700 жителів його будинку на місці залишилося тільки шестеро сусідів і їхні домашні улюбленці.

Читайте також: Тімоті Снайдер написав книгу про розмови з Володимиром Зеленським: презентація роботи

Російські обстріли двічі зруйнували квартиру Олександра, але він зберігає лише одну річ — свою камеру, за допомогою якої документує життя на Північній Салтівці та свої будні.

Переглянути документальну стрічку можна за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми писали, як українці зупиняють показ російської пропаганди за кордоном.

Фото: Скриншот/Фрагмент з фільму «Рік тигра»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Опубліковано

У селах Стрижавка та Мізяківські Хутори у Вінницькій області відкрилися дві відновлені школи, в яких навчатимуться понад 700 учнів.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.

Міністерство відновлення повідомило, що в селах Стрижавка та Мізяківські Хутори завершено проєкти з ремонту шкіл вартістю 380 тис. і 205 тис. євро. Ці проєкти реалізовані в межах «Програми з відновлення України», ініційованої Європейським Союзом та Європейським інвестиційним банком, і спрямовані на відбудову соціальної інфраструктури.

Ремонт включав покращення ізоляції стін і дахів, заміну старих вікон та дверей на енергоефективні. Завдяки модернізації школи зменшать викиди CO2 до 30% та скоротять споживання тепла на 15% щорічно.

Читайте також: В Україні можна поставити гуманітарні авто на державний облік: як це зробити

У регіоні наразі реалізують 7 проєктів, серед яких 4 школи, 2 об’єкти критичної інфраструктури та адміністративна будівля. Два проєкти вже завершено, інші ще будуються.

Незабаром буде оголошено «Програму відновлення України ІІІ», в межах якої громади зможуть подавати заявки на реконструкцію у сферах освіти, охорони здоров’я, теплопостачання та водопостачання.

Нагадаємо, на Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом.

Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві перейменували вулицю на честь Героя України, який обороняв Азовсталь

Опубліковано

У Києві перейменували вулицю Генерала Наумова, що знаходиться у Святошинському районі столиці. Відтепер вулиця називатиметься Олега Мудрака.

Про це йдеться на сайті Київської міської ради.

Олег Мудрак із позивним «Сухарь» народився і виріс у Києві. Війна почалася для Олега у 2014 році: з початку АТО він став добровольцем та пішов на фронт.

З роками Олег Мудрак був командиром взводу, роти, згодом — командиром 1-го батальйону окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов». Герой України боронив Маріуполь та Азовсталь, був учасником Широкинської операції, боїв на Світлодарській дузі, боїв за Дебальцеве та багатьох інших операцій.

Читайте також: На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць

«У травні 2022 року за наказом разом з побратимами вийшов у «почесний полон» до росіян, пережив полон в Оленівці та численні катування. Повернувся під час великого обміну у вересні 2022 року дуже виснаженим та схудлим на понад 40 кг. Від отриманих поранень і тортур серце Олега зупинилось на 36-му році життя вранці 21 лютого 2023 року. Його прах був розвіяний побратимами над Дніпром», — повідомили у міськраді.

Фото: Олег Богачук

Нагадаємо, у Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство3 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

РЕКЛАМА: