Суспільство
Чому українці обирають рослинні продукти: результати дослідження
У жовтні минулого року Київський міжнародний інститут соціології на замовлення кампанії UA Plant-Based, провели дослідження, результати якого свідчать про те, що дедалі більше українців зацікавлені у зниженні споживання м’яса на користь рослинних продуктів. А готовність українців вживати рослинні альтернативи у разі доступності та ідентичності проявили 65,3% респондентів!
Не дивно, адже продукти рослинного походження набирають популярності, зокрема і в Україні. В результаті цього ж дослідження, було визначено, що 14,8% населення України включають у свій раціон рослинні альтернативи м’ясу, 13,9% — молоку, а 11% не вживають м’яса та м’ясопродукти, тоді коли 2% вживають виключно рослинні продукти.
Читайте також: В Україні влаштували голосування за кращий рослинний продукт року
Зважаючи на зацікавленість рослинним раціоном, все розповсюдженішими стають рослинні альтернативи м’ясу. Цей ринок стрімко росте, рослинні котлети чи фарш, навіть українського виробництва, вже можна придбати в супермаркетах і не потрібно витрачати багато зусиль та часу на пошуки. Оскільки навіть такі гіганти, як кондитерська компанія АВК почали виробляти рослинне м’ясо, ціни на такі продукти стають все доступнішими. Мабуть, з цим і пов’язана висока зацікавленість у таких альтернативах, адже понад 30% респондентів повідомили про це.
З кожним роком людство щораз частіше замислюється над впливом м’ясної індустрії на екологію та здоров’я людей та постійно знаходяться в пошуку альтернатив. Те, що в Україні теж простежуються такі тенденції — однозначно хороший знак. Як показало дослідження, 50% з опитуваних вмотивовані переходити на альтернативи якраз заради користі для здоров’я. Далі голоси про причини вибору майже порівну розділились між варіантами: ціна нижче за ціну на м’ясо тварин, смак ідентичний або кращий за смак м’ясних продуктів та бажання пробувати нові продукти.
Також близько 14% учасників опитування вживають замінники молочних продуктів. На сьогодні рослинне молоко вже доступне практично у кожній кав’ярні великих міст та продаються ледь не у всіх супермаркетах країни. Оскільки в Україні з’явились й власні виробники альтернативного молока, то ціни стали доступнішими — близько 30 грн за 1 л порівняно з 60-100 грн за літр імпортних напоїв. Причини такого вибору також можуть бути різними: індивідуальна непереносимість лактози, різноманіття та доступність рослинного молока (корпорація Люстдорф виробляє близько десяти варіантів альтернативного молока), користь для здоров’я (рослинні напої часто збагачені вітамінами, не містять антибіотиків та гормонів) чи бажання куштувати щось нове.
Протягом 2021 року термін «флекситаріанство» і рух до обмеження вживання продуктів тваринного походження однозначно буде одним з основних напрямків розвитку харчових звичок українців. Адже, окрім того, що понад 65% громадян готові споживати рослинні аналоги звичним продуктам, 27% населення протягом останніх трьох місяців вживали менше тваринної їжі, при чому 85% з яких повідомили, що зміни зумовлені власним вибором. Серед причин вибору рослинного меню переважає бажання спробувати новий смак (45%), на другому місці приваблива ціна (40%) та 35% людей аргументують свій вибір користю для здоров’я.
Ще одним фактом на користь теорії про флекситаріанство є те, що покупців найбільше приваблює позначка «рослинний», тоді коли маркування «веганський» — навпаки відштовхує. Що є доказом того, що готовність їсти більше рослинної їжі пов’язана з бажанням покращувати здоров’я та куштувати нове, а не ідентифікувати себе веганом чи вегетаріанцем.
Опираючись на результати даного дослідження, можна зробити висновок, що українці зацікавлені в розвитку ринку рослинних альтернатив, відкриті до нових смаків і стараються дбати про своє здоров’я. А великі корпорації, які йдуть в ногу з часом та сміливі стартапи-новатори стараються стрімко задовольнити попит. Проте, ніша рослинних альтернатив на вітчизняному ринку все ще не заповнена. Адже рослинних аналогів українського виробництва, наприклад, сметани чи кефіру досі немає. Хоча перший рослинний йогурт українського виробництва днями з’явився на полицях київських магазинів з екопродуктами. Тоді коли весь світ давно вже ласує веганськими аналогами яєць, морепродуктів та навіть фуа-гра, тільки зараз в Україну добрались імпортовані «рибні» котлети з бобових.
Нагадуємо, що UA Plant-Based — кампанія, що має на меті популяризацію рослинної дієти серед населення шляхом роботи з ресторанами, виробниками продуктів та представниками роздрібної торгівлі й не є комерційною.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі