Суспільство
Чому українці обирають рослинні продукти: результати дослідження
У жовтні минулого року Київський міжнародний інститут соціології на замовлення кампанії UA Plant-Based, провели дослідження, результати якого свідчать про те, що дедалі більше українців зацікавлені у зниженні споживання м’яса на користь рослинних продуктів. А готовність українців вживати рослинні альтернативи у разі доступності та ідентичності проявили 65,3% респондентів!
Не дивно, адже продукти рослинного походження набирають популярності, зокрема і в Україні. В результаті цього ж дослідження, було визначено, що 14,8% населення України включають у свій раціон рослинні альтернативи м’ясу, 13,9% — молоку, а 11% не вживають м’яса та м’ясопродукти, тоді коли 2% вживають виключно рослинні продукти.
Читайте також: В Україні влаштували голосування за кращий рослинний продукт року
Зважаючи на зацікавленість рослинним раціоном, все розповсюдженішими стають рослинні альтернативи м’ясу. Цей ринок стрімко росте, рослинні котлети чи фарш, навіть українського виробництва, вже можна придбати в супермаркетах і не потрібно витрачати багато зусиль та часу на пошуки. Оскільки навіть такі гіганти, як кондитерська компанія АВК почали виробляти рослинне м’ясо, ціни на такі продукти стають все доступнішими. Мабуть, з цим і пов’язана висока зацікавленість у таких альтернативах, адже понад 30% респондентів повідомили про це.
З кожним роком людство щораз частіше замислюється над впливом м’ясної індустрії на екологію та здоров’я людей та постійно знаходяться в пошуку альтернатив. Те, що в Україні теж простежуються такі тенденції — однозначно хороший знак. Як показало дослідження, 50% з опитуваних вмотивовані переходити на альтернативи якраз заради користі для здоров’я. Далі голоси про причини вибору майже порівну розділились між варіантами: ціна нижче за ціну на м’ясо тварин, смак ідентичний або кращий за смак м’ясних продуктів та бажання пробувати нові продукти.
Також близько 14% учасників опитування вживають замінники молочних продуктів. На сьогодні рослинне молоко вже доступне практично у кожній кав’ярні великих міст та продаються ледь не у всіх супермаркетах країни. Оскільки в Україні з’явились й власні виробники альтернативного молока, то ціни стали доступнішими — близько 30 грн за 1 л порівняно з 60-100 грн за літр імпортних напоїв. Причини такого вибору також можуть бути різними: індивідуальна непереносимість лактози, різноманіття та доступність рослинного молока (корпорація Люстдорф виробляє близько десяти варіантів альтернативного молока), користь для здоров’я (рослинні напої часто збагачені вітамінами, не містять антибіотиків та гормонів) чи бажання куштувати щось нове.
Протягом 2021 року термін «флекситаріанство» і рух до обмеження вживання продуктів тваринного походження однозначно буде одним з основних напрямків розвитку харчових звичок українців. Адже, окрім того, що понад 65% громадян готові споживати рослинні аналоги звичним продуктам, 27% населення протягом останніх трьох місяців вживали менше тваринної їжі, при чому 85% з яких повідомили, що зміни зумовлені власним вибором. Серед причин вибору рослинного меню переважає бажання спробувати новий смак (45%), на другому місці приваблива ціна (40%) та 35% людей аргументують свій вибір користю для здоров’я.
Ще одним фактом на користь теорії про флекситаріанство є те, що покупців найбільше приваблює позначка «рослинний», тоді коли маркування «веганський» — навпаки відштовхує. Що є доказом того, що готовність їсти більше рослинної їжі пов’язана з бажанням покращувати здоров’я та куштувати нове, а не ідентифікувати себе веганом чи вегетаріанцем.
Опираючись на результати даного дослідження, можна зробити висновок, що українці зацікавлені в розвитку ринку рослинних альтернатив, відкриті до нових смаків і стараються дбати про своє здоров’я. А великі корпорації, які йдуть в ногу з часом та сміливі стартапи-новатори стараються стрімко задовольнити попит. Проте, ніша рослинних альтернатив на вітчизняному ринку все ще не заповнена. Адже рослинних аналогів українського виробництва, наприклад, сметани чи кефіру досі немає. Хоча перший рослинний йогурт українського виробництва днями з’явився на полицях київських магазинів з екопродуктами. Тоді коли весь світ давно вже ласує веганськими аналогами яєць, морепродуктів та навіть фуа-гра, тільки зараз в Україну добрались імпортовані «рибні» котлети з бобових.
Нагадуємо, що UA Plant-Based — кампанія, що має на меті популяризацію рослинної дієти серед населення шляхом роботи з ресторанами, виробниками продуктів та представниками роздрібної торгівлі й не є комерційною.
Суспільство
Маршрути у містах облаштують доступними для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Цей проєкт втілюють у межах програми «Рух без бар’єрів».
Про це повідомив директор департаменту містобудування та архітектури Київської ОВА Ярослав Янович.
Що відомо про цей проєкт
Міста долучилися до ініціативи, щоб усі люди мали:
- можливість самостійно пересуватися;
- доступ до інфраструктури;
- сприятливі умови для соціальної інтеграції;
- рівні можливості у користування міськими просторами.
Ярослав Янович зазначив, що територіальні громади самостійно визначатимуть маршрути. До обговорення проєктів адміністрації залучатимуть громадськість.
Читайте також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я
«На маршруті всі локації мають бути максимально доступними та безбар’єрними — це перехрестя, переходи, громадський транспорт, школи, садочки, заклади охорони здоров’я, центри надання адміністративних послуг, центри зайнятості, а також інші громадські будівлі. Також на маршруті будуть встановлені навігаційні знаки, тактильні елементи та інші рішення, спрямовані на забезпечення не лише зручності, але й безпеки для людей», — розповів Ярослав Янович.
Наразі Славутич та Буча вже розробили свої проєкти. До 11 лютого 2025 року інші територіальні громади Київської області повинні подати до Департаменту містобудування та архітектури КОВА власні проєкти безбар’єрних маршрутів.
«Рух без бар’єрів»
Проєкт є частиною ініціативи Міністерства розвитку громад та територій. Його презентували 19 січня у військовому госпіталі. Головна мета проєкту — створення доступного середовища для всіх людей.
Нагадаємо, що у Славутичі більше не оголошуватимуть тривогу, яка звучить у Київській області.
Також ми писали, що на Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО).
Фото обкладинки: Freepik
Суспільство
Асоціацію створили 22 січня 2025 року у посольстві України в Австрії. Загалом до складу об’єднання ввійшли 12 громадських організацій.
Про це повідомили в посольстві.
До асоціації долучилися українські громадські організації та спілки з Відня, Лінца, Граца, Зальцбурга та Інсбрука.
«Створення асоціації — це новий рівень співпраці та представлення інтересів українців в Австрії. Це зміцнює наш голос, підтримує ідею соборності та відкриває нові можливості для розвитку»‚ — написали в посольстві.
Читайте також: Уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО)
Нагадаємо, що третя група добровольців Українського легіону у Польщі скоро підпише контракти із ЗСУ.
Фото: фейсбук-сторінка посольства України в Австрії
Суспільство
У довіднику кияни зможуть знайти інформацію про послуги з підтримки ментального здоров’я. Цей проєкт втілили у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Про це повідомили в Департаменті соціальної й ветеранської політики КМДА.
Творці посібника зібрали інформацію про послуги в таких розділах:
- охорона здоров’я;
- соціальний захист;
- освіта;
- ветеранська політика;
- культура, мистецтво, релігія;
- молодь та спорт;
- неурядові організації;
- цифрові інструменти;
- інші послуги з ментального здоров’я.
Читайте також: У лютому на київському вокзалі відкриють «Книгарню Є»: як вона виглядатиме (ФОТО)
«Довідник постійно оновлюється та включає інформацію про комунальні, громадські та приватні організації, які надають соціально-психологічну підтримку»‚ — написали в департаменті.
Переглянути довідник можна за посиланням.
Нагадаємо, що на Південному вокзалі відкрили виставку про протидію гендерному насильству.
Фото обкладинки: Unsplash