Суспільство
«Абхаз» Астамур Гумба героїчно загинув за Україну, а його боротьбу продовжили батьки (ВІДЕО)
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Астамур Гумба не мав українського громадянства, але вважав себе українцем. І віддав своє життя за свободу землі, яку вважав рідною. Як Український ветеранський фонд допоміг батькам Астамура підхопити боротьбу сина, але вже на інформаційному фронті, розповідає ШоТам.
Молодий абхаз віддав своє життя за Україну, яку вважав рідною, а його мати створила відеостудію, щоб розповідати правду про війну.
Астамур Гумба народився в Сухумі в Абхазії в 1989 році. Коли йому було три роки, російські війська окупували рідне місто.
Три роки, які він прожив у Сухумі, — це були роки воєнного життя: не було світла, води, газу. Було дуже проблематично купити їжу, яка потрібна саме для малюка. Поряд із лінією зіткнення стріляли танки, гранатомети, стріляли з калашникова, — Наталія Гумба (Іщенко), мати Астамура Гумби.
Наталія з сином евакуювалася на історичну Батьківщину – в Україну. Але через 30 років російська агресія сягнула і Києва.
Читайте також: Фортеця Бахмут, підбиті флагмани та вільний Херсон. 15 головних досягнень ЗСУ за рік повномасштабної війни
«Зранку 24 лютого перша емоція, яка в мене була, – це злість. Я дуже розізлилася, що сюди прийшли ті, які хотіли вбити мене і мою родину 30 років тому за тисячі кілометрів звідси», — Наталія Гумба (Іщенко), мати Астамура Гумби.
Астамур не мав українського громадянства, але пішов на фронт добровольцем. Його не зупинили ані слабкий зір, ані відсутність військового досвіду.
Позиція його була однозначна: Київ – це моє місто, я маю його захищати. Україна – це моя країна. Я більше не буду нікуди бігти. В нього не було громадянства, але виявилося, що його формально немає, а психологічно він вважав себе громадянином України. Це, напевно, ключовий момент, — Наталія Гумба (Іщенко), мати Астамура Гумби.
Батальйон Астамура воював спочатку на Київщині, потім рушив на східний фронт. Астамур Гумба загинув 28 червня 2022 року під Харковом.
Віддав своє життя за землю, яку вважав рідною. Подвиг сина надихнув Наталію ще міцніше тримати інформаційний фронт, адже Наталія та її чоловік Сергій – професійні журналісти.
У пам’ять про Астамура вони заснували продакшен-студію Goomba. Студія висвітлюватиме події в Україні та знімати відео про ЗСУ.
Завдяки фінансуванню Українського ветеранського фонду пройшли навчання та купили техніку.
«Що мені дав цей грант? Це дві складові. По-перше, це фактично інвестиція в розвиток бізнесу. Але не можу не сказати і про іншу складову цього проєкту ВАРТО. Я навіть не знаю, яка важливіша у цьому проєкті… Це – моральна підтримка», — Наталія Гумба (Іщенко), мати Астамура Гумби.
У студії Goomba багато планів: репортажі та історії українських героїв. Але найбільша мрія – зняти художній фільм про 130-й батальйон. І його бійця Астамура Гумбу – абхаза з українською душею.
Нагадаємо, українець вибрався з полону і дав свідчення в Гаазі проти окупантів.
Також ШоТам розповідав, як незламний отець Тихон із Мар’їнки після полону дивом зцілився і молиться за Перемогу.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Чернігівська компанія Bike Box розробила для української армії незвичайний електричний візок.
Про це повідомляє Авто Центр.
Зазначається, що компанія презентувала свою розробку на виставці СomAutoTrans 2023 у Києві.
Підприємство зібрало двоколісний візок на електротязі, який дозволяє перевозити до 250 кг на відстань до 20 км, зі швидкістю до 10 км/год.
На самому корпусі з правого боку можна помітити екран з індикатором заряду, а також кнопку увімкнення, вимкнення та виймання акумулятора.

Зазначається, що візок дозволяє перевозити довгомірні вантажі, в тому числі й ноші з пораненими. Для цього він має розсувну трубчату раму, яка встановлюється шляхом витягування передніх і задніх ручок-держаків. З обох сторін є і по одному відкидному аутригеру для фіксації в стійкому положенні при завантаженні та розвантаженні.
Розробники не змогли показати робочий виріб на виставці, оскільки єдиний екземпляр довелося терміново надіслати замовнику. Замість неї компанія показала візок STEED виробництва американської компанії Hendrick Motorsport, яка стала ідейним натхненником. Водночас українська платформа коштує дешевше – близько 120 тисяч гривень.

Про виробника
BikeBox – український стартап, заснований Олександром Литвином. Історія бізнесу зародилася 2015 року – з маленького гуртка електрокартингу на базі Чернігівського національного технологічного університету. Згодом Литвин переключився на проєктування та створення електробайків.
Сьогодні BibeBox – перший в Україні виробник, що отримав патент на електровелосипеди для доставки вантажів до 450 кг. Продукція бренду була представлена на міжнародній виставці у Німеччині, а також активно використовується воїнами ЗСУ. Зокрема електробайки допомогли військовим під час звільнення Херсонщини. Більше про стартап – у нашому матеріалі.
Нагадаємо, на Львівщині розробили комерційний електромобіль «Карпати». Його тестуватимуть до кінця року перед серійним виробництвом.
Також ми повідомляли, що український виробник спецпричепів для перевезення вантажів — компанія ТАД — завершив проєкт із перероблення сідельного тягача Volvo на самоскид.
Фото: autocentre.ua
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Нідерланди поділяться з Україною досвідом у сфері цифровізації культурної спадщини та сприятимуть популяризації українського мистецтва у цифровій площині.
Про це повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики.
«Нідерланди поділяться з нами своєю концепцією стратегії діджиталізації культурної спадщини. Переконана, що ми не повинні обмежуватися відцифруванням культурних об’єктів для їх “ув’язнення” у цифрових сховищах. Евакуйовано – не значить недоступно. Доступність фондів повинна бути основним пріоритетом», – розповіла заступниця міністра культури та інформаційної політики Анастасія Бондар.
Також у Міністерстві повідомляють, що Україна перейматиме досвід проведення стрімінг артперформансів.
Читайте також: Куїнджі – не наш? Так він же з Донеччини! Час дізнатися, кому насправді належить геній пейзажів (ТЕСТ)
Зазначається, що Інституції перформативного сектору Нідерландів створили і успішно використовують технічну інфраструктуру для онлайн трансляції театральних виступів наживо.
В Україні планують використовувати таку ж платформу, аби збільшити можливість доступу до українського мистецтва для громадян, в тому числі переселенців за кордоном.
Нагадаємо, ЮНЕСКО виділило $1,5 млн на цифровізацію культурної спадщини України.
Крім того, Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» отримав грант на закупівлю обладнання для оцифрування архіву.
Фото: unsplash.com
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Програма USAID АГРО надасть до 18 млн грн на інноваційні рішення українських агропідприємств.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці програми.
Про програму
В межах програми організатори планують надати фінансову підтримку українським мікро-, малим та середнім підприємствам (ММСП) у впровадженні та використанні інноваційних рішень, що сприятимуть покращенню їх продуктивності та ефективності.
Для кого
Взяти участь у програми можуть представники компаній, які прагнуть розширювати та популяризувати свої інноваційні продукти та сервіси, що направлені на підвищення продуктивності та ефективності агропродовольчих ММСП.
Читайте також: Українські стартапери можуть взяти участь у виставці Inscience Conference
Умови
USAID АГРО надасть співфінансування українським недержавним суб’єктам господарювання (за виключенням ФОП), які:
- мають досвід у наданні сервісних послуг для ММСП і відповідну кваліфікацію;
- розроблять та задокументують процедури надання таких сервісних послуг до початку реалізації проєкту;
- продемонструють своє лідерство і здатність впроваджувати сучасні інноваційні рішення для покращення діяльності ММСП.
Фінансування
Проєкт АГРО планує надати до 18 300 000 гривень двом субгрантам.
Як взяти участь
Для того, щоб взяти участь потрібно надіслати аплікаційну та бюджетну форму і супровідну
документацію на електронну адресу [email protected].
Шаблони заявок можна завантажити за покликанням.
Дедлайн
Подати заявку потрібно до 18:00 30 червня 2023 року. Крім того, 13 червня USAID АГРО проведе семінар для учасників, де вони зможуть поставити свої запитання. Зареєструватись на семінар потрібно до 12 червня через електронну адресу [email protected].
Нагадаємо, ГО «Інша освіта» оголошує грантовий конкурс на проєкти з інтеграції людей у нові спільноти через культуру.
До того ж благодійний фонд «Нова сім’я» оголошує грантовий конкурс для громадських ініціатив Чернівців та Чернівецької області.
Фото: unsplash.com