Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

У Франківську запускають електронний квиток: його особливості і ціна

Опубліковано

У комунальному громадському транспорті Івано-Франківська запроваджують нову систему оплати. Це транспортна картка – так званий електронний квиток.

Як пише місцеве видання «Куфер», 27 лютого виконком затвердив нові тарифи проїзду. Тож з 1 червня проїзд у комунальних тролейбусах та автобусах при оплаті транспортною карткою коштуватиме 4 грн, іншими методами безготівкової оплати (банківською карткою, через смс тощо) — 5 грн, готівкою — 6 грн. Студенти за проїзними картками платитимуть 2 грн. Проїзний на місяць коштуватиме 200 грн (і 100 грн для студентів).

Що це за картка?

Це — транспортна картка, якою можна буде розраховуватись за проїзд (замість передавати гроші на квиток), користуватись як проїзним на місяць, їздити зі знижкою (якщо ви студент) або безкоштовно (якщо у вас є пільги).

Читайте також: Електронний учнівський квиток у Києві: як працюватиме і скільки коштуватиме батькам

Які є види карток?

Загальна — нею можна буде просто заплатити за проїзд (платити за кожну окрему поїздку) або користуватись як проїзним на місяць (оплатити проїзний і їздити безліч кількість разів); її можна буде купити у кіосках преси;

Учнівська — для учнів шкіл. За весь час навчання учні отримуватимуть три картки: для початкових класів (1-4 клас), середньої (5-9 клас) та старшої школи (10-12). Проїзд за цією карткою буде безкоштовний;

Студентська — для студентів ВНЗ, щоб їздити зі знижкою;

Пільгова — для всіх франківців, які мають право на безплатний проїзд у громадському транспорті (тут можна перевірити повний перелік пільг).

Також франківці матимуть можливість замовити персоніфіковану картку з фотографією. Це можна буде зробити онлайн, але доведеться зачекати, поки запрацює спеціальний онлайн-портал. Виготовлення такої картки коштуватиме стільки ж, скільки звичайної.

Як отримати таку картку?

Купити звичайну транспортну картку можна буде у кіосках преси та «Галичина табак».

Пільгову (а також шкільну або студентську) можна замовити у центрах обслуговування:

  • вул. Незалежності, 9, стіл 1 («Центр надання адміністративних послуг»)
  • вул. Незалежності, 161 (КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія»)
  • вул. Грушевського,  29, 2 каб. («Департамент соціальної політики»)
  • вул. Галицька, 124а (КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія»)
  • вул. Івана Павла II, 4 (КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія»)
  • вул. Гетьмана Мазепи, 185 (КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія»)
  • вул. Тролейбусна, 40 (КП «Електроавтотранс»)

Але якщо ви вже реєструвались раніше, треба просто почекати на смс, що ваша картка готова.

Термін дії пільгових карток складатиме 5 років (окрім учнівських, які «прив’язані» до років навчання дитини). Загалом, виготовлення іменних карток займатиме 1-3 тижні.

Як це буде працювати?

Нова система оплати проїзду діятиме у комунальному транспорті. Коли ви зайдете до автобусу чи тролейбусу, треба буде прикласти картку до валідатора (вони стоятимуть на всіх дверях, крім передніх). Якщо у вас пільгова картка — валідатор просто зареєструє поїздку, якщо картка в режимі проїзного на місяць — покаже, скільки часу він ще діє, якщо це просто разова поїздка — спише гроші з картки і покаже залишок на рахунку.

Якщо ж ви захочете оплатити поїздку готівкою, доведеться зайти через передні двері та заплатити водію. Також на передні двері заходитимуть ті, хто платить за проїзд карткою, але хоче отримати чек про оплату.

Як перевірятимуть оплату?

Контролери матимуть власні пристрої для перевірки (схожі на банківські термінали для оплати). До них треба буде прикласти картку, валідатор її просканує і покаже, чи була здійснена реєстрація проїзду.

Тож головне — не забувайте прикладати картку до валідатора кожного разу, коли заходите до автобуса чи тролейбуса.

Які переваги?

Одна з головних переваг нової системи — можливість робити пересадки і не платити за них.

Як це працюватиме: з моменту, як ви прикладете картку до валідатора, у вас буде 30 хвилин, протягом яких можна зареєструвати проїзд в іншому транспорті — і за це з вас не знімуть гроші. Не має значення: чи ви їхали в одному напрямку, але змінили один автобус на інший, чи встигли приїхати до бажаної точки, зробити свої справи та повернутись назад.

Як поповнювати картку?

Поповнювати картку можна буде у платіжних терміналах:

«У нас є договори з такими платіжними системами як 2Click, City24, Easy Pay, iBox. Ведемо переговори з Приват24. Розробляємо можливість поповнення їх онлайн, через Portmone».

Чи можна буде користуватись карткою в маршрутках?

Зараз мова йде лише про комунальні автобуси та тролейбуси. Як каже директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк, рішення щодо запровадження нової системи на маршрутах, які обслуговують приватні перевізники, місто прийматиме пізніше.

Чому це потрібно місту?

У нової системи є кілька суттєвих переваг:

  • вона зменшить обіг готівки у транспорті (не треба буде передавати гроші, чекати на решту, відволікати водія — а ще це зробить процес оплати більш прозорим);
  • місто зможе точно порахувати, скільки і яких пасажирів перевозить комунальний громадський транспорт;
  • пасажири отримають можливість робити пересадки.

Коли це запрацює?

До 1 березня у франківських автобусах та тролейбусах мають завершити встановлювати валідатори. З 2 березня стартує продаж карток та видача їх пільговикам — тоді ж і можна буде почати користуватись новою системою. Пізніше мають запустити інтернет-портал, де можна буде замовляти картки.

Перехідний період (коли діятимуть і картки, і оплата готівкою) триватиме приблизно три місяці.

Технології

Завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича

Опубліковано

Компанія Reface, яка спеціалізується на розробці різноманітних продуктів ШІ, використовуючи штучний інтелект, створила унікальну серію портретів підлітків у стилі картин видатних українських художників, таких як Казимир Малевич та Іван Айвазовський.

Про це повідомляє медіа speka.

фото: speka

Про проєкт

Підлітки з прикордонних та прифронтових громад стали учасниками технологічного кемпу Dive in ESTEAM від ГО GoGlobal. Спеціально для кемпу Reface мульти-продуктова ШІ компанія розробила унікальні стилі Малевича та Айвазовського та згенерувала серію картин-портретів підлітків у стилі деколонізованих художників.

Читати також: Замість сміття — сакури. Як на Одещині очільниця громади об’єднала мешканців заради змін

Участь взяли понад 30 дітей з Чернігівської, Харківської, Запорізької, Миколаївської та Сумської областей. За словами авторів ідеї, метою кемпу є допомогти молоді отримати практичні навички спрямовані на розвиток інноваційного мислення, творчості, аналітичних здібностей, які будуть корисними для кар’єри та життя.

Нагадаємо, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: speka

Читати далі

Технології

Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні створили військову колісну безпілотну платформу під назвою CRAB, яка має як бойові, так і медичні модифікації.

Про це повідомляє “Мілітарний”.

Про розробку

У березні 2024 року, завдяки державному кластеру BRAVE1 для розвитку військових технологій, роботизована платформа CRAB успішно пройшла випробування та отримала сертифікацію відповідності стандартам ДСТУ та кодифікацію за стандартами НАТО.

Колісна платформа представлена у варіантах CRAB-М (Militarty) та CRAB-LS (Life Saver).

Модифікація Military платформи CRAB призначена для проведення розвідувально-ударних операцій. На неї можна встановити бойовий модуль, що включає кулемет ПКТ з 650 набоями і гранатомети РПГ-7 або РПВ-16. Також платформа може виконувати дистанційне мінування та розмінування.

фото: Мілітарний

Читати також: Українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”

Параметри дрону

Бойовий радіус дії платформи складає 1,5 кілометра, запас ходу – 25 кілометрів, а безперервна робота можлива протягом 4 годин.

Розміри CRAB: довжина – 1480 мм, ширина – 1080 мм, висота верхньої частини – 580 мм (1250 мм з модулем), а відстань від землі – 300 мм. Максимальна вантажопідйомність – 150 кілограмів.

Час згортання та розгортання платформи – 5 і 7 хвилин відповідно. Повна маса – 330 кілограмів, що дозволяє перевозити її на пікапах, причепах та малих вантажівках.

Медично-логістична версія має повну масу 440 кілограмів і може перевозити корисне навантаження вагою до 270 кілограмів. На борту можуть розміститися дві сидячі або три лежачі людини. Розміри: довжина – 2000 мм, ширина – 1080 мм, висота верхньої частини – 780 мм, а відстань від землі – 300 мм.

Управління платформою може здійснюватися за допомогою пульта дистанційного керування або спеціального під’єднаного пульта. Оператор може керувати платформою за допомогою FPV-окулярів.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що вийшов новий трейлер гри “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля” (ВІДЕО).

Фото: Мілітарний

Читати далі

Технології

Вийшов новий трейлер гри “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля” (ВІДЕО)

Опубліковано

В короткому відеоролику демонструється Прип’ять з висоти пташиного польоту, а також уперше використовують українську мову для спілкування.

Про гру

S.T.A.L.K.E.R. – це серія ігор у жанрі “шутер” від першої особи, що складається з трьох частин. Дія розгортається у наш час у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, де внаслідок радіаційного викиду почали з’являтися аномалії. “Серце Чорнобиля” стане четвертою грою у серії та першою, яка вийде на консолях.

Читати також: Українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”

Плани щодо випуску гри вперше оголосили у 2010 році. Однак це вже четверте перенесення дати релізу з моменту представлення геймплею у 2021 році. Тоді проєкт планували випустити у квітні 2022 року. До цього моменту GSC Game World планувала випустити гру у першому кварталі 2024 року.

Четверта частина гри вийде 5 вересня 2024 року на фізичних носіях у чотирьох версіях: Standard, Limited, Collector’s та Ultimate Edition.

Нагадаємо, що українська продюсерка створила музичний супровід для кампейну Nike.

Також ми повідомляли, що публічний простір на Подолі проведе прибирання для створення нового місця у форматі поп-ап парку.

Фото: S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: