У магазині українських товарів пахне квітами. По центру — стіл з уже весняною композицією: жовтенькі баранці з медового воску виструнчилися в рівні лінії. На підлозі в цинкових відрах і каструлях повно квітів: тюльпани, гіацинти та навіть кілька гілок бузку. Жінка з русявим волоссям і хвацьким поглядом синіх очей примостилася поруч і акуратно підрізає стебла рожевими ножицями — буде букет.
Це Поліна Дудченко — власниця місця під назвою «Спільне» та його чарівниця. Крамничка в Івано-Франківську з’явилася, щоб довести — українцям є що показати, а наші продукти унікальні й смачні — варто лише спробувати.
ШоТам побували в «Спільному» й поговорили з Поліною про бізнес на новому місці та щире бажання відкривати українське українцям.
Нова кав’ярня замість весільної подорожі
Клац-клац. Ще один букет розмістився у воді, кожен — унікальний. Ця любов у Поліни від бабусі — разом вони садили квіти в селі на Херсонщині, а коли бабуся вже не могла вирощувати рослини сама, Поліна купувала для неї квіти й приносила. І зараз, коли бабусі вже фізично немає поруч, Поліна каже, що її любов до квітів триває — тепер уже в онучці.
Поліна Дудченко складає букети в крамниці «Спільне», щоб віддати за донат для військових. Фото: ШоТам
Поліна народилася й виросла в Херсоні. Там і одружилася з Костею в 2021 році. У березні 2022 молодята збирались у весільну подорож на Шрі-Ланку.
«Ми багато працювали й постійно відтягували момент, не могли собі дозволити відпочити. А зараз на Шрі-Ланку мені вже не хочеться — якщо в нас колись усе-таки відбудеться весільна відпустка, то вона точно буде в Україні, бо треба українське розвивати й цінувати. Зараз я жалкую, що багато де не побувала в Херсонській області, тому треба спочатку в себе все дізнатися, а потім вже буде Італія, Франція й усе таке», — каже Поліна.
Подружжя виїхало на другий день повномасштабного вторгнення, бо розуміло, що чекає на Херсон. Спочатку вони побули в Кривому Розі, а тоді подалися до Івано-Франківська, бо тут жили друзі Поліни та Кості. На адаптацію до нового міста часу не було — одразу почали думати, що ж далі. Мали фінансову подушку, якої б вистачило на якийсь час, але вирішили на ці гроші відкривати кав’ярню. У Херсоні в них уже було таке місце, тож вирішили відкрити бізнес і в Івано-Франківську. Вже з 18 березня щоранку прокидалися, снідали та йшли шукати приміщення.
«Усі просто були в шоці, тому що люди виїжджали, все було закрито, розкуповували чемодани, спортивні костюми. А ми кав’ярню відкриваємо», — пригадує Поліна.
Коли таки знайшли місце, то просто зупиняли людей, які проходили повз, і питали, чи прийшли б вони, якби тут була кав’ярня. Зараз поруч з цим місцем десятки магазинів, а тоді, в березні 2022, було порожньо, тож пару відговорювали від цього вибору — мовляв, тут глухий кут, і ніколи не буде людей. Та Prostir Coffee таки відкрилася вже за 20 днів, і туди й справді прийшли ті перші люди, яких Костя зупиняв біля ще порожнього простору, та нагадали про «запрошення».
Івано-Франківськ Поліні подобається. Каже: звісно, рідне місто завжди буде кращим, але Херсону є чого повчитися. Як приклад наводить Промприлад та Urban 100 — ініціативи, за якими українці знають сучасний Франківськ. Радує, що близько гори, і є поруч озеро — Prostir Coffee та «Спільне» розташовані якраз біля нього на вулиці Гетьмана Мазепи, 164/6.
Відкривали магазин і замовляли човни для Херсона
Поліна — культурологиня, працювала в театрі й у магазині одягу, а Костя — моряк. Жінка каже, що в Херсоні майже всі моряки. У їхній парі саме чоловік відповідає за фінансове планування, тому вже у 2023 році Костя подався на грант від Данської ради в справах біженців (DRC) і пройшов у перший тур. Тоді вони з Поліною радилися, що можна відкрити на ці гроші. Дружина нагадала про їхню давню ідею: вона ще в Херсоні звернула увагу, що є багато магазинів із закордонними продуктами, і люди охоче розкуповують іноземні товари, а магазинів з українськими немає. Тож вирішили реалізувати задумане в Івано-Франківську:
«Можна було відкрити польські продукти, які в нас на кожному кроці, але ми обрали складніший шлях. І я дуже рада, що тепер у людей є можливість придбати українське, познайомитися з українськими виробниками».
Поліна та Костя Дудченки біля своєї крамниці українських товарів у Івано-Франківську. Фото надала героїня
Вони мали місяць на відкриття — роботи було дуже багато. Це був червень 2023 року. Якраз тоді росіяни підірвали дамбу на Херсонщині, тож було складно й морально. Поліна пригадує:
«Здавалося, навіщо це все відкривати й узагалі щось робити, коли вдома таке відбувається. Я постійно плакала, але була зайнята відкриттям — багато продуктів ми вже привезли та не могли відмовитися. А ще я замовлялачовни з твердим дном для Херсона».
Тож робота допомагала впоратися з хвилюваннями. Логотип магазин українських товарів теж отримав швидко:
«Ми якось сиділи й придумали назву “Спільне”, тому що все з різних куточків країни. А лого — лінії трьох кольорів, що сходяться в спільній точці. Його намалював Костя. Для кольорів я взяла фотки у Photoshop і з них вивела колір. Синій — це кримське море, зелений — степи Херсонщини, а помаранчевий — осінь у горах. Тож Південь і Захід об’єдналися в цьому логотипі».
На одному з плакатів у просторі зображений логотип «Спільного» з трьох ліній. Фото: ШоТам
Поліна пригадує, що на відкритті «Спільного» було відчуття, наче вдома така трагедія, а в них усе добре. Але подружжя отримало багато підтримки, навіть від друзів з Херсона.
Люди з інших міст відчувають себе тут як удома
У цьому затишному просторі, поруч з кав’ярнею, яку відкрили першою, тепер можна познайомитися з українськими брендами та продуктами, про які ви, може, й не чули. Саме тут Поліна займається своїм хобі — складає квіткові букети, які перетворюються на донати для військових на квіткових маркетах. Каже, квіти підбирає за відчуттям, адже ніколи не вчилася флористики. З-поміж нарцисів, ранункулюсів і фрезії підбирає саме ту квітку — прикладає їх разом, обрізає гілочки евкаліпту, творить композицію.
За касою сьогодні Даша — вона з Балаклії. Виїхала з окупації одинадцятикласницею, а зараз уже є другокурсницею місцевого вишу. Коли шукала роботу, натрапила на оголошення й прийшла в «Спільне». Тепер дівчина розкладає товари та допомагає відвідувачам обрати щось для себе. Відкладаю собі матчу — порошкоподібний чай, — а Даша одразу починає розповідати про нього: і про те, що це бренд з Харкова, і з чим смакуватиме напій, і як його приготувати.
Працівниця Даша показує нову весняну композицію зі склянок з врятованого скла та медових свічок, магазин українських товарів «Спільне» в Івано-Франківську. Фото: ШоТам
Даша розповідає, що Поліна стала для неї не тільки начальницею, а й наставницею. Дивиною для дівчини стало те, що може звертатися до неї на «ти». Про Поліну каже так: «Це жінка-ураган — вона не знає, що таке “відпочинок”».
Поліна не просто знає асортимент свого магазину — вона може розповісти історії, що ховаються за кожною баночкою меду чи свічкою. Деяких майстрів знає особисто.
«Наша ціль — розповідати не тільки про кожен продукт, а ще й історію кожного виробника. Що за цим сиром, наприклад, стоїть людина, яка виїхала з окупації з козами, знайшла собі нове місце та з нуля почала знову робити те, що вона любить», — ділиться жінка.
Наприклад, у «Спільному» є такі продукти як богук і мацик — поліські делікатеси. Поліна пояснює, що це щось схоже на хамон і прошуто, але краще, адже має різні смаки: з пармезаном, з перцем, з білими грибами, з оливками. Каже, деякі гості закладу зізнаються, що закордонні смаколики вже не купують, а повертаються за мациком.
«Тут таке місце, де ми збираємо все українське з різних куточків країни. І так виходить, що люди з Херсона, Миколаєва, Харкова, Запоріжжя, Дніпра й інших міст відчувають себе тут як удома», — розповідає Поліна.
Порожні полиці на початку й додаткові зараз
Клац-клац. У каструлі на підлозі вже багато букетів з весняними квітами — Поліна каже, що вони голландські. Але коли з’являться жоржини та соняшники, вона зможе створити українські букети, щоб пасували цьому місцю.
Спочатку Поліна та Костя робили все самі: і ремонт, і приготування кави в кав’ярні. Та зараз і в Prostir coffee, і в «Спільному» є команда. Крім Даші з Харківщини тут ще є Лєра й Аня — вони місцеві. Господарка ділиться, що вони не мали ідеї брати на роботу лише переселенців:
«Ми не хочемо розділяти людей і, чесно, мене обурює, коли кажуть “своя — не своя”, “приїхала — не приїхала”. Хочеться, щоб усі ми відчували себе українцями».
Поліна стверджує: всього в бізнесі вчаться на своїх помилках. Найбільше складнощів з тим, аби доносити людям цінність продукту й тлумачити, чому він може бути дорожчим. Щойно хтось заходить і запитує, що тут продається, жінка пояснює: справді, не всі розуміють концепцію, бо поруч з медом і пивом — килими, свічки й тарілки. Складно і з логістикою, бо треба в одному місці зібрати продукти з усієї України. Та є й багато позитиву:
«Зараз я кайфую від того, що люди купують українське: і вертаються по нього, і везуть за кордон у гості. А якщо виїжджають, то кажуть: “Я хочу частинку України з собою забрати”. І я дуже рада, що ми можемо цей запит закрити».
Спочатку самі писали брендам, телефонували й розповідали про задум магазину. А зараз компанії вже самі до них звертаються. Та в «Спільному» є відбір: по-перше, продукти мають бути сертифікованими, а по-друге, сподобатися на смак (якщо вони їстівні). Тож бренд надсилає зразок на дегустацію, і команда вирішує, чи підходить їм продукт. Зараз асортимент поповнюють щодватижні, й він налічує близько 50 виробників.
Поліна пригадує, що в перші дні їй здавалося, начебто полиць так багато, а продуктів — дуже мало, і все таке порожнє. А зараз мусять доставляти нові полиці, аби вмістити все.
Щоб усе вмістити, у «Спільному» в Івано-Франківську довелося вкладати полички між поличками. Фото: ШоТам
Коли говоримо про плани, Поліна усміхається. Каже, всі їхні проєкти про якість, а не про кількість. Наразі вони вкладаються в це місце: вдосконалюють, додають асортимент, нещодавно запустили інтернет-магазин українських товарів. З кав’ярнею такий самий підхід. Зокрема, влітку Костя пересадив газон біля неї, поміняв парасольку та стільці. «Ми більше вкладаємо все в одну дитину», — каже Поліна.
Тож зараз працюють над налагодженням процесів, але в ідеалі хотіли б, аби «Спільне» з’явилося в кожному місті. Це зможе довести, що українське — цінне й особливе. Бо, хоч поруч є польські товари, все частіше двері крамнички відчиняються, і люди з цікавістю запитують: «А що тут у вас?». А Поліна радісно відповідає: «Тут у нас все українське!».
У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової
«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.
У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:
Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву.
«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.
Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Ми використовуємо cookie, щоб зробити сайт швидким, зручним і трохи розумнішим для вас. Ви можете дозволити нам їх використовувати або обрати свої налаштування.
Функціонал
Always active
Ми використовуємо деякі cookie, які необхідні для роботи сайту і надання запитаних вами послуг. Без них сайт не працюватиме належним чином.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Статистика
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Технічне зберігання або доступ, що потрібні лише для збору анонімної статистики. Без додаткових даних або спеціальних запитів ця інформація не дозволяє ідентифікувати вас.
Маркетинг
Технічне зберігання або доступ використовуються для створення профілю користувача з метою показу реклами або для відстеження дій користувача на одному чи кількох сайтах для маркетингових цілей.