Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Вінниччині через 90 років віднайшли унікальну меморіальну таблицю

Опубліковано

На Вінниччині віднайшли унікальну меморіальну таблицю музею М. Коцюбинського. Про це повідомили у міській раді.

Що це за знахідка?

Ця меморіальна таблиця була відкрита 8 листопада 1927 року на фасаді будинку видатного письменника. Потім вона була втрачена і виявлена нещодавно під час першого етапу реставрації музею. Тепер вона буде у основній експозиції.

 «Вже 92 роки у нашому місті функціонує музей М. Коцюбинського, який є одним з найстаріших не тільки у місті Вінниці, але й у всій Україні. Коли ми святкували 90-річчя закладу, а це був 2017 рік , Центр історії Вінниці зробив для нас унікальний подарунок: вони віднайшли відео з 8 листопада 1927 року – це день, коли офіційно відкривали музей М. Коцюбинського. І це відео підштовхнуло до пошуку таблиці», – розповіла директорка Вінницького літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського Лариса Кравченко.

Директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен підтвердив, що цей подієвий сюжет, знятий наприкінці 20-х років, спонукав до пошуку таблиці.

«Цей рекламний ролик кінця 20-х років мав на меті залучати пожертви для пам’ятника Коцюбинського. У ролику є багато цікавих деталей. Для нас дуже цінним було те, що це фактично єдина стрічка, де зафільмований Валентин Отамановський в русі. Ще одна дуже велика цінність, яка також привернула нашу увагу, – це меморіальна таблиця. Вона виконана в стилі своєрідного рушника, який наче натягнутий в мармурі на самій садибі. Тут особливий шрифт, який відповідає епосі. Особливо літери «н», вони на латині. Ми не раз подивились цю стрічку, і для нас стало очевидним, що табличка була встановлена у 1927 році. Але вона була замінена десь у проміжку між 1927 і 1944 роками. Доказом цього є фронтова кінохроніка березня 1944 року – момент визволення від нацистів Вінниці», – зазначив Олександр Федоришен.

Читайте також: Стиляга Франко і хіпстер Грушевський: видатних українців “одягли” як сучасних модників (ФОТО)

У пошуку істини

Історик показав, що на двох стрічках різні таблички з різним шрифтом. «Припустимо, що під час Другої Світової війни не особливо було доречно комусь змінювати цю табличку в реаліях нацистської окупації. Табличку змінили раніше, вочевидь в 30-х роках. В листопаді чи грудні 2017 року до нас в офіс завітав дослідник, архітектор, наш колега і друг Євген Совінський, якому ми й показали стрічку, яка тоді була вперше опублікована. В цей же вечір Євген зазначив, що на мармуровому візерунку обох таблиць є певна схожість, і припустив, що їх робили з одного шматка мармуру», – розповів Олександр Федоришен.

Перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування міської ради, головний архітектор Вінниці Євгеній Совінський зазначив, що після перегляду роликів з’явилося питання, чи це схожі між собою таблички чи різні. 

«Перше відео мало нижчу якість, і здавалося, що, можливо, вона не мармурова, а з пісковика, або іншого матеріалу. Але допомогли прожилки в камені (це особливості породи мармура), вони на табличках на двох роликах фактично однакові. Після цього на 90 % стало зрозуміло, що це один шматок мармуру лише з різних сторін. Але ми до вчорашнього дня не могли на 100 % бути впевненими, бо напис міг бути сполірованим. Але його затирати не стали, просто перевернули таблицю на другий бік і набили новий напис. Навіть нові отвори для кріплення не сверлили, а використовували вже зроблені. Тож під час початку проведення реставраційних робіт в музеї, табличка була демонтована, і ми зі звороту на дотик відчули, що ця табличка там є, і були дуже раді її побачити», – зазначив Євгеній Совінський.

Чому заховали табличку?

Науковці поки не беруться відповідати на це запитання. але вже мають кілька версій. 

«Для нас залишається загадкою, чому це сталося. Можливо річ у слові «український», можливо у літері «н», можливо в авторі цього шрифта, можливо в тому, хто запропонував цей шрифт, адже ймовірно, що ним був Валентин Отаманський, згодом репресований. Це поки що наукове запитання, але я впевнений, що відповідь на нього з’явитися. Констатуємо лише те, що це трапилося у 30-х роках, коли українізація згорталася, а натомість розгорталося дещо інше, ім’я якому – маховик сталінських репресій. Слід віддати належне подвигу музейників: якщо команда прибрати таблицю й надійшла, то її можна було виконати по іншому – повісити іншу таблицю, сполірувати напис тощо. Але вони зробили хитро, розуміючи, що колись дійде справа до демонтажу і нащадки-вінничани, зможуть познайомитися з оригінальним написом 1927 року. Ми маємо унікальний і дуже особливий артефакт, який стосується постаті М. Коцюбинського, історії нашого міста, України, музейної справи», – додав Олександр Федоришен.

Про художні особливості таблиці зазначив Євген Совінський: «Ми бачимо напис, який роками був «втоплений» у стіну, щоб до неї не можна було заглянути, побачити, що вона відмічена на звороті іншими символами. І в такому вигляді вона перебувала весь час. І напис потемнів. Насправді ці літери були золотавого кольору, чітко проглядається фарба і в реставраційній копії, яка буде напевне закріплена на фасаді, буде відтворено саме цей шрифт і колір шрифта як в оригіналі».

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: