Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Docudays UA запрошує на онлайн-дискусію про роль громадських активістів у змінах в країні

Опубліковано

У середу, 24 листопада, о 19:00 усіх охочих запрошують приєднатися до онлайн-розмови на тему «Країна саме себе не змінить: історії громадських активістів/-ок».

Про це ШоТам повідомили організатори дискусії Docudays UA.

Планують обговорити історії кількох українських активістів, зокрема:

  • дрогобичанин Іван Торський міг би спокійно займатися бізнесом: натомість, він розгорнув антикорупційну діяльність;
  • херсонка Олена Старюк є юристкою проєкту «Шерифи для нових громад». Разом з колегами, вона допомагає мешканцям та мешканкам Херсонської області вирішувати безпекові питання;
  • адвокатка, членкиня Правління Асоціації юридичних клінік України Марія Цип’ящук, попри величезну зайнятість, продовжує на волонтерських засадах координувати діяльність приймальні УГСПЛ в Рівному.

Герої та героїні цієї розмови розкажуть, як активізм перетворився у справу життя та як це їх змінило.

Читайте такожШукаєте демісезонний капелюх? П’ять українських брендів, які здивують вибором

Розмова організована в межах 18 Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Модерує подію Людмила Янкіна, правозахисниця, керівниця стратегічного напрямку із захисту правозахисників/-ць та активістів/-ок Центру прав людини ZMINA.

Трансляцію розмови дивіться на за посиланням та на Facebook сторінці Docudays UA. Можна зареєструватися, організатори нагадають вам про подію.

Як виникла ідея?

Ідея провести таку онлайн-дискусію в організаторів виникла після перегляду стрічки «Колумбійська родина» (реж. Таня Воль Сьоренсен, Данія), яка отримала головну нагороду в номінації «RIGHTS NOW!» під час цьогорічного Docudays UA.

Під час громадянської війни в Колумбії правозахисниця Рубі відстоювала права найбідніших колумбійців та колумбійок. А коли ситуація в її країні стабілізувалася, перед героїнею документального фільму «Колумбійська родина» постав вибір — продовжити боротися чи повернутися до спокійного життя.

Перед героїнею «Колумбійської родини» Рубі постав вибір: жити спокійним життям чи почати змінювати себе, своє місто і свою країну. Кінокартину можна подивитися в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE. 

Нагадаємо, вийшов трейлер військової драми «Схрон» про повстанську армію.

Суспільство

Литва планує спорудити школи-бомбосховища у 6 областях України

Опубліковано

Литовці планують побудувати нові школи-бомбосховища в 6 областях України — на Херсонщині, Одещині, Донеччині, Запоріжжі, Миколаївщині, Сумщині та Чернігівщині. Саме завдяки цій ініціативі відбудеться побудова нових шкіл-укриттів. За його словами, окрім 6 областей ще один такий об’єкт можуть спорудити на Харківщині.

Про це заявив голова литовської програми з відбудови України Co-create Future of Ukraine Артурас Жарновскіс в інтерв’ю «Укрінформу».

«У чому ідея? У деяких українських регіонах діти через повномасштабну війну не можуть ходити до шкіл. Це величезна проблема. А якщо пригадати ще й попередні ковідні обмеження, то виходить, що це вже четвертий шкільний рік, коли діти не ходять до шкіл», — каже Жарновскіс.

Читайте також: У столиці реставрують памʼятка архітектури «Літаюча тарілка»: вона збереже свою автентичність

За його словами, будівництво таких шкіл відбуватиметься «з нуля» — тобто в тих місцях, де раніше не було укриттів. У нових закладах передбачать і антирадіаційний захист.

«Вкотре повторюся: наша мета, аби діти могли повернутися до освітнього процесу з безпосереднім спілкуванням одне з одним і з учителями. А в інших умовах такі приміщення-бомбосховища можна буде використовувати по-різному: для спортивних, культурних занять, будь-якого дозвілля в позаурочний час», — запевняє литовський посадовець.

Жарновскіс також запевнив, що будівництво шкіл-бомбосховищ в Україні зможуть закінчити до кінця 2024 року.

Нагадаємо, раніше ми пояснювали, як стати оператором БПЛА.

Фото: Укрінформ

Читати далі

Суспільство

Зі старої котельні у безпечне укриття: завдяки ініціативі батьків та вчителів на Черкащині діти знову вчаться у стінах ліцею 

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У колишній котельні Білозірського ліцею замість вугілля тепер дерев’яні лавки, стосики теплих ковдр та намальований Капітошка на стіні. Тут облаштували укриття для учнів, аби попри повітряні тривоги діти все ж могли навчатися у безпеці.

Все почалося із бажання батьків та вчителів, які взялися за прибирання закинутих кімнат. Директорка ліцею та заступниця голови громади поділилися з ШоТам, як їм вдалося облаштовувати укриття з нуля.

Першу штукатурку в укритті робили батьки 

Білозірська громада на Черкащині з початком повномасштабного вторгнення включилася у допомогу і жителям, і переселенцям, і війську. Заступниця голови громади Ірина Грищенко каже, що у них організували мобілізаційний пункт для новобранців зі всієї України. Тому треба було годувати, одягати і лікувати військових. Загалом встигли прийняти понад 5 тисяч мобілізованих, працівники виконавчого комітету працювали з шостої ранку до десятої вечора. 

«Ще ми доєдналися до всеукраїнської акції “Сади перемоги”. Засаджували овочами городи, які пустували. А вирощене передавали військовим, у дитячий садок, школи, лікарні та громади Запорізького напрямку», — ділиться Ірина Грищенко.

До початку повномасштабного вторгнення в громаді не було жодного укриття. Тож довелося облаштовувати їх з нуля. Одним з них стало укриття у Білозерському ліцеї.

Директорка Світлана Петренко розповіла, що всі учні, а їх зараз 615, вимушені були вчитися дистанційно, поки укриття у ліцеї не було. Ідея його відновити виникла рік тому і почалася з ініціативи вчителів та батьків учнів. Адже всі хотіли, щоб діти знову повернулися до приміщення школи. 

Світлана Петренко, директорка ліцею, розповідає, як проходить навчання під час повномасштабного вторгнення. Фото: ШоТам

У ліцеї було підвальне приміщення старої котельні, де раніше зберігали вугілля, опалення давно замінили на автономне, тож кілька кімнат лишалися порожніми. Аж до повномасштабного вторгнення. Так вирішили використати саме цей простір: 

«Першу штукатурку робили батьки, долучалися педагогічні працівники й разом ми це приміщення приводили до порядку. А потім уже завершили роботу завдяки коштам Білозірської сільської ради», — каже директорка.

Зробили ремонт на літніх канікулах 

Коли у сільській раді дізналися про ініціативу батьків та вчителів, то вирішили її підтримати. 

«Ми всі розуміли, що війна надовго, тим більше такі почалися обстріли. Тож треба було створювати безпекове середовище в освіті, щоб батьки були спокійні за своїх дітей», — каже Ірина Грищенко.

Зробили проєкт, щоб він відповідав усім потрібним нормам, запросили підрядників і за літо справилися з роботою — на це витратили близько мільйона гривень. Вже 1 вересня 2023 року ліцей був готовий приймати учнів з новим укриттям на два входи, три приміщення і санітарну кімнату. А оскільки повітряні тривоги тривають і по 2-3 години, школярі можуть продовжувати навчання у безпеці. Тепер у ліцеї змішана форма навчання, діти навчаються позмінно: один тиждень дистанційно, один — офлайн. В укритті одночасно може перебувати 150 учнів.

Одна з кімнат укриття у ліцеї, обладнана лавицями та ковдрами. Фото: ШоТам

Світлана Петренко каже, в укритті облаштували вентиляцію та електричне опалення, встановили умивальники та біотуалети. А завдяки програмі UNICEF отримали ще й ковдри та каримати, раптом доведеться затриматися надовше і буде потреба зігрітися.

Дев’ятикласник Лаврик Микола каже, що навчатися дистанційно неймовірно важко: «Ми весь час вдома, не бачимо однокласників, друзів, вчителів. Не можемо отримувати стільки інформації, як у школі». Тож радіє, що тепер може приходити на заняття, хоч навіть не кожного тижня. 

Дев’ятикласник Микола в укритті свого ліцею почувається безпечно і може продовжувати навчання. Фото: ШоТам

Ініціатива місцевих знижує недовіру до влади

Заступниця голови громади Ірина Грищенко теж радіє, що батьки та вчителі проявили ініціативу:

«Потрібно, щоб жителі зверталися до місцевої влади. Консультації з громадськістю і громадська ініціатива — це на першому місці зараз. Бо це знімає певну напругу в громаді, недовіру до влади, а це важливо. Нам вистачає проблем із війною, то не хотілося, щоб проблеми виникали ще з таких питань».

Тож влада прислухалася не лише до вчителів ліцею, а й до жителів з інших населених пунктів громади і облаштували всі укриття, які могли, у школах, садочках, сільській раді. Зараз їх сім — і в селищі Ірдинь, і в Білозір’ї.

Кімната в укритті Білозірського ліцею з Капітошкою. Фото: ШоТам

Наступний крок — зробити протирадіаційне укриття на території Білозерського ліцею. Ірина Грищенко каже, уже розробили проєкт на 450 тисяч гривень і пробують знайти хоча б співфінансування, щоб створити ще один більший безпековий простір, де зможуть поміститися всі діти. Держава виділяє кошти на такі укриття, тож будуть брати участь у конкурсі.

Читати далі

Суспільство

Нова Пошта відкрила перше відділення в Іспанії

Опубліковано

Нова Пошта відкрила відділення в Барселоні. Іспанія стала 12 європейською країною, у якій компанія відкрила своє відділення.

Про це йдеться на сайті Нової пошти.

Відділення відкрили за адресою C/Gran de Sant Andreu, 413, Sant Andreu, 08030. Українці можуть отримувати та відправляти в Іспанію документи, посилки та вантажі до 100 кілограмів, а доставка з України триватиме від восьми днів.

Також у травні почне працювати адресне обслуговування кур’єром, завдяки якому можна буде відправити та доставити вантажі до 1000 кілограмів на будь-яку адресу в Іспанії.

Читайте також: “Укрпошта” показала тестування нового транспорту для листонош

Вартість доставки з України в Іспанію

  • Документи до 1 кілограма – 1000 гривень;
  • Посилки до 2 кілограмів – 1050 гривень;
  • Посилки до 10 кілограмів – 1700 гривень;
  • Посилки до 30 кілограмів – 3000 гривень;
  • Вантажі від 30 до 1 000 кілограмів – 120 гривень за кожен кілограм.

Доставка кур’єром додатково коштує 100 гривень для відправлень до 30 кілограмів, або 120 гривень за кожні 100 кілограмів.

Клієнти можуть отримати промокод зі знижкою -15% на послуги з доставки посилок до 30 кілограмів з України в Іспанію до 15 травня.

Нагадаємо, Нова Пошта запускає компанію, яка генеруватиме електроенергію.

Фото: Нова Пошта

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 годину тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: