Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Основи бухобліку. Що потрібно знати підприємцю

Опубліковано

Співвласник компанії Е.С.Консалтинг Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців і про те, на що власнику підприємства варто звернути увагу

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Співвласник компанії Е.С.Консалтинг, експертка з податкового законодавства

Баланс підприємства – це відкрита книга для фахівця. Переглянувши цей документ, про підприємство можна сказати все – добрий чи поганий у нього фінансовий стан, на що варто звернути увагу. Він являє собою звіт, який складається з двох частин.

Перша називається баланс, друга – звіт про фінансові результати, який узагальнює діяльність підприємства за певний період. Баланс можна скласти за місяць, за квартал або за рік. Сформувати його можна в будь-який момент, на необхідну власнику будь-яку дату і подивитися, як зараз у підприємства йдуть справи.

З яких частин складається баланс підприємства?

У кожного підприємства є активи і пасиви. Існує метод бухгалтерського обліку – метод подвійного запису. На перший погляд, це нагадує китайську грамоту. Який актив, який пасив, що таке подвійний запис? Насправді, всі ці показники вміщаються в одній табличці, яку потрібно просто запам’ятати. Активи, які вказуються в одній колонці, відповідають на питання «що»? Пасиви – на питання «звідки»? Це, звичайно, спрощений підхід до врахування, але він дозволяє отримати базову інформацію, а це – дуже непогано.

Що таке активи?

Активи балансу складаються з трьох частин. У першій частині вказано дороге майно, як правило, нерухомість або автотранспорт. У другій частині прописуються існуючі запаси. Це можуть бути товари, матеріали, іншими словами все те, що швидко можна перетворити в гроші. Активи, про які ми говоримо, використовуються не так довго, як ті, які вказуються в першій частині. У третій частині прописується заборгованість перед компанією.

Що таке пасиви?

Пасиви розповідають про джерела походження того, що можна побачити в активах. Щоб краще дізнатися про те, що відбувається в компанії, краще намалювати одну табличку, де лівий стовпчик і три підпункти – це активи, а праві і відповідно теж три стовпці – пасиви. І тут з’являється термін подвійного запису, суть якого – показати, що у мене з’явилося і звідки воно взялося.

Баланс можна скласти за місяць, за квартал або за рік. Сформувати його можна в будь-який момент, на необхідну власнику будь-яку дату і подивитися, як зараз у підприємства йдуть справи

В першу частину пасивів (в табличці нумеруємо четвертим, оскільки перші три були відведені під активи) – це власний капітал. Що таке власний капітал? Коли власник відкриває свою справу, він бере кошти з сейфа і вкладає їх в бізнес. Так у підприємства з’являється капітал, який відображається в пасиві балансу. Наступна (п’ята в табличці) частина – це довгострокова заборгованість. У шостій частині теж вказується заборгованість, наприклад, можна прописати борги із зарплати. Заповнивши всі дані, виходить табличка з шести частин – це і баланс.

Що таке Форма-2?

У кожного підприємства є показники, які видно тільки в динаміці. Це статті доходів і витрат. Трохи нижче, під табличкою балансу, малюється «хвостик» – Форма-2. Це так званий звіт про фінансові результати. Тут все ще простіше.

У сьомій частині ми вказуємо доходи від різних видів діяльності, а восьмий і дев’ятий присвячені витратам. Ось так виглядає вся система обліку. «Якщо ви збираєтесь вивчити план доходів та витрат, потрібно вивчити ці дев’ять позицій. Далі можна займатися деталізацією і поглиблювати кожен розділ. Але загальна картина виглядає приблизно так », – говорить Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців.

Читайте також: Адвокати — але від економіки. Як економісти рятують компанії від космічних штрафів і хочуть “автоматизувати” бухгалтерів

Бухгалтерський облік можна вести в цифрах, тобто в грошах. Існує і так звана аналітика. Подвійний запис важливий, оскільки він не дозволяє щось втратити, оскільки всі показники необхідно фіксувати.

Можете навести приклад?

Уявімо, що підприємець відкрив свій бізнес і вніс до статутного капіталу 100 тис. грн. Виходить, що у компанії 100 тис. грн пасивів і 100 тис. грн активів на рахунку (ці кошти зайшли в компанію і стали її активом).

Бізнесмен купує тонну яблук за 100 тис. грн. Що відбувається? На рахунку у компанії більше грошей немає, вони були витрачені на яблука. Тобто у другій частині активів, де запаси, потрібно вказати яблука. У цьому рядку прописуємо не тільки грошовий показник, але і натуральний. Товари можуть зазначатися в штуках, тоннах і кілограмах. Якщо, наприклад, у компанії зіпсується 100 кг яблук, то можна відразу вказати збиток, прив’язаний до кілограмів і грошей. Існуюча система обліку дозволяє це робити.

Дуже часто перед бухгалтером виникає складність – як ідентифікувати операцію. Наприклад, компанія придбала диван. Для одного підприємства диван – це основний засіб, який він буде експлуатувати, тобто використовувати його для прийому клієнтів. Тому інформацію про нього потрібно внести в першу частину активів. Але якщо компанія займається виробництвом диванів, то інформація про нього потрапить туди ж, куди і яблука – в другу частину активів. Тому що його, як товар, планується продати. Один і той же об’єкт може по-різному ідентифікуватися, оскільки у одного товару може бути різні призначення.

Повертаємося до яблук. Що я роблю з ними? Продаю своєму партнеру за 150 тис. грн і тепер він повинен розплатитися за поставку. Ця інформація фіксується в третьому розділі активів. Коли він заплатить, в розділ доходи (7 розділ), у Формі-2 з’явиться інформація про доходи – 150 тис. грн. Витрати – це 100 тис. грн., за які були куплені яблука, тож фінансовий результат компанії складає 50 тис. грн. «Уявіть, що бізнес зупинився, і на цьому етапі формуємо баланс. Чистий прибуток, тобто наші 50 тис грн., переноситься в пасиви, в четвертий розділ. Тому що чистий прибуток – це власний капітал компанії», – говорить Олександра Томашевська про бухоблік для фахівців.

Навіщо баланс власнику компанії?

Власнику компанії інформації у балансі достатньо, щоб зрозуміти, що відбувається з бізнесом. Якщо уявити, що в яблука вклали не 100 тис. грн, а 10 млн грн., однак компанія не може розрахуватися за поставку, оскільки вони не продані. Цю інформацію потрібно вказати в шостому розділі (третій розділ пасивів), і це означатиме, що у компанії є зобов’язання заплатити за яблука і всі кошти – в товарі. Значить, компанія ледве зводить кінці з кінцями. Власнику потрібно подумати про те, навіщо компанія придбала таку кількість продукції і куди її продати, щоб вийти в нуль і погасити борги. Повна інформація дає можливість приймати рішення.

Суспільство

Херсонському музею передали старовинний гарман

Опубліковано

Херсонський обласний краєзнавчий музей отримав старовинний гарман, який виявив на території області український військовий, що служить у ТрО.

Про це повідомив музей на своїй офіційній сторінці.

«Кожного дня ми переконуємося, що українські військові – найкращі в світі! Вони не тільки мужні, а й освічені, дбають про нашу безпеку і збереження культурної спадщини України. Сьогодні завдяки нашим воїнам музей поповнився масштабним і вагомим експонатом», – ідеться у повідомленні.

Читайте також: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Як зазначається, в одному з селищ Бериславського району вояк ТрО Володимир С. помітив старовинний гарман (сільськогосподарський інструмент для обмолоту зерна, який застосовувався до XX століття).

Як інформують у музеї, Володимир почав розпитувати місцевих жителів про історію предмета. Йому розповіли, що знайшли гарман за межами селища, про його призначення не здогадувалися і використовували, щоб утрамбовувати ґрунт на дорозі.

«Володимир зв’язався з нашим музеєм і взяв на себе труд, доправити важкий предмет до Херсона», – повідомляють у музеї.

Музейники висловили вдячність Володимиру і його друзям за новий експонат.

Нагадаємо, бійці ЗСУ показали, як розписують писанки Великдень 2024 під Бахмутом.

Фото: Херсонського музею

Читати далі

Суспільство

Яким бачили Великдень наші художники? Свято очима п’яти українських митців

Опубліковано

Святкування Великодня завжди мало велике значення для українців, навіть у важкі часи, коли це було заборонено. Нещодавно ми писали про унікальні світлини, на яких показано, як святкували Великдень у минулому столітті. 

Видатні українські художники також приділили цьому святу увагу в своїх картинах. Тому напередодні Великодня пропонуємо отримати естетичне задоволення від підбірки живопису про це свято.

Картини Миколи Пимоненка

Микола Пимоненко — український живописець, який своїми творами відображав побут українського села наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. Найвідоміша його картина, яка присвячена Великодню, «Великодня утреня» або як її ще називають «Ранок Христового Воскресіння».

​​

Завдяки цій картині дізнаємося про те, що освячували українці, адже чітко бачимо на рушниках паску, яйця та ковбасу. Також у всіх запалені свічки. 

Ще одна картина на великодню тематику Миколи Пимоненка — «Вихід з церкви в Страсний четвер». На цій картині також бачимо давню традицію українців — нести з церкви вогонь до своєї домівки.

Великодні листівки Олени Кульчицької

Олена Кульчицька — українська художниця та малярка, яку визнали народною художницею середини минулого століття. Темі Великодня художниця присвятила багато своїх робіт. Серед них — листівки з серії «Христос воскрес», які мисткиня створила в 30-х роках минулого століття.

На листівці бачимо забавляння українців біля церкви — гаївки, биття в дзвони та різні ігри.

На іншій листівці цієї серії бачимо як священик освячує великодні кошики біля церкви, а також які були орнаменти на писанках.

Великодня творчість Івана Труша

Іван Труш є українським митцем, який здебільшого малював пейзажі та портрети. Його називали «поетом кольору та Сонця».

У картині «Гагілки», яку митець створив у 1905 році, він описує святкування Великодня в українських селах Гуцульщини та давню традицію забавляння дітей біля церкви.

Віктор Зарецький та його натюрморти

Свої картини, присвячені Великодню, відомий український художник, чоловік Алли Горської Віктор Зарецький написав наприкінці минулого століття. Одна з них — «Солдатка», створена у 1987-1988 роках. Тут бачимо традиційний одяг, орнаменти та великодні страви.

Друга картина — «Пасхальний натюрморт», яку Зарецький створив через рік. На ній є традиційні символи Великодня — паска та писанки у кошику. Обидві картини написані олією на полотні.

Іван Марчук та його «пльонтанім»

Один з найвідоміших сучасних українських художників, який цьогоріч відзначатиме свої 88 день народження. Художник створив власний художній стиль, який назвав «пльонтанізмом». Його суть — у переплетенні на полотні різних кольорів та фарб. Саме в такому стилі створений натюрморт Івана Марчука під назвою «Христос Воскрес».

Читати далі

Суспільство

Фільм “Ми, наші улюбленці та війна” Антона Птушкіна вже можна подивитись на Megogo

Опубліковано

З 4 травня фільм Антона Птушкіна “Ми, наші улюбленці та війна” вже можна переглянути на Megogo. Вартість перегляду — від 59 гривень.

Про це стало відомо на платформі. 

Відтепер фільм можна переглянути онлайн лише на Megogo за посиланням.

Про фільм “Ми, наші улюбленці та війна”

“Ми, наші улюбленці та війна” — документальний фільм про тварин під час війни росії проти України. Також це перший кінопроєкт, режисерський дебют тревел-блогера Антона Птушкіна. Над ним він працював півтора року.

Читайте також: Українські розробники створили запальні боєприпаси для скидання з дронів

З 4 квітня стрічку почали транслювати в українських кінотеатрах. Документальна картина побила всі рекорди. За перший вікенд у національному прокаті вона зібрала 2,3 мільйона гривень. Про це повідомило Forbes. 

Перший знімальний день припав на 20 серпня 2022-го. За півтора року Птушкін провів близько 60 інтерв’ю у понад 10 містах України, зокрема в Бахмуті незадовго до окупації. 

Нагадаємо, в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Фото: Скріншот із фільму

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство4 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство1 місяць тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

РЕКЛАМА: