Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тернопільський Таїланд та віадук: 7 неймовірних місць файної області

Опубліковано

Файне місто Тернопіль – так співається в одній пісні. Цей край славиться західноукраїнським колоритом та видатними пам’ятками, які мають історичне значення. Та ще тут є безліч унікальних місць, де варто побувати кожному туристу. Тут є і дендропарк в Раю, і частинка Таїланду, і міст, який неначе веде у Хогвартс.  

Ми зібрали для вас найцікавіші місця в Тернопільській області, про які мало хто чув. Гайда планувати подорож. 

1. Монастирок – український Стоунхендж

На околиці села Монастирок Борщівського району розташувався справжній Стоунхендж. Тут знаходився древній скельний монастир, який збудували у давнину у печерах. Пізніше в IX столітті в ньому оселились ченці-відлюдники. До сьогодні там збереглись кам’яні споруди, стародавній язичницький жертовник, ікони на стінах печер та дерев’яні хрести навколо. А ще це місце називають “Місцем сили”, адже у монастирі ще й досі проводяться богослужіння.

Читайте також: Де провести вихідні? Сім незвичайних місць Рівненщини, про які ви не чули

Ця місцина, яка ховає у собі загадки та таємниці, виглядає справді дуже містично. Але крім духовного збагачення, звідси відкривається неймовірний краєвид на долину річки Серет.

Як дістатись: з Тернополя потрібно рухатись на південь по трасі М19. Або ж автобусом на Більче-Золоте, що ходить двічі на день.

2. Плебанівський віадук на Теребовлянщині

Цей дивовижний міст-віадук знаходиться на Теребовлянщині, біля села Плебанівка. Міст будували італійські архітектори понад 120 років тому. Складається він з величезних 9-ти арок. Він, до речі, зовсім не змінився з того часу, його й зараз використовують за призначенням.

Схожий віадук ви вже могли бачити у фільмі про Гаррі Поттера! Так-так, український міст має свого шотландського побратима, який для всіх асоціюється з магією і казкою. Через міст можна проїхати на поїзді, насолоджуючись розкішним краєвидом із вікна купе, а можна прогулятися в долині під арками, щоб сповна відчути велич конструкції.

Як дістатися: у село Плебанівка можна доїхати автобусом або поїздом. Найзручніше їхати з Тернополя.

3. Піщаний кар’єр в селі Капустинці

Так, кар’єрами вже нікого не здивуєш. Але у селі Капустинці знаходиться унікальний піщаний кар’єр, який варто відвідати заради озера неймовірного аквамаринового кольору.

Ця водойма утворилась з підземних вод, до яких докопали місцеві робітники..В озері купатись заборонено, але це місце варто відвідати через неймовірні краєвиди.

Читайте також: 7 неймовірних озер в Україні, про які ви не чули

Як дістатись: автомобілем близько 40 км на північ по трасі Р43. Або ж прямим автобусом до Капустинців.

4. Червоноградський замок

Якщо ви захотіли відвідати водоспад “Дівочі сльози”, то не оминіть увагою і Червоноградський замок, який розташувався неподалік.

Колись цей замок був дерев’яним, а перші згадки про нього датуються XIV століттям. Це місце пережило багато подій – напади, облоги, захоплення, руйнування, відновлення. І тільки у XVII-XVIII столітті новий власник міста Червоногород, польський князь Понінський звів на руїнах розкішний палац, а навколо нього облаштував великий красивий парк.

Однак світові війни внесли свої корективи у долю фортеці – вона занепала, а Червоногород перетворився на село Червоне, яке згодом взагалі зникло. За радянських часів те, що залишилося від замку, зазнало ще більших руйнувань, бо місцеві селяни розтягли по камінчику стіни палацу на будматеріали.

Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

Сьогодні від Червоногородського замку залишилося тільки дві башти. Одна із них зруйнована наполовину, друга збереглася дещо краще, але пересуватись там варто обережно. Біля старовинних веж можна знайти невеликі скелі з напівпрозорих кристаликів гіпсу, які виблискують, наче діаманти.

Як дістатись: До села Нирків, поряд із яким розташовані руїни Червоногородського замку, із Заліщиків можна дістатися автобусом.На авто з Тернополя рухатися автошляхом М19 у бік Чернівців.

5. Таїланд на околиці Тернополя

На околиці Тернополя знаходиться свій шматочок Таїланду – два невеликих джерела з дивовижною прозорою водою. Це місце називають райським куточком, бо воно й справді нагадує заморські курорти.

Крім незвичайної води, у якій можна охолодитись спекотного літа, навколо надзвичайна природа. Сюди можна приїхати відпочити з наметами та влаштувати дикий відпочинок на околиці міста.

Кажуть, що ця водойма справа рук людини.Один тернополянин примітив джерело, а згодом викопав яму та ще й насадив навколо дерева.

Як дістатись: біля Білого замку потрібно знайти спуск сходами під міст, перейти колію і пройти ще 5 хвилин.

6. Свій Рай на Західній Україні

Кажуть, що в Україні є Рай і знаходиться він в Тернопільській області. Рай – це унікальне село біля містечка Бережани, яке вражає своєю неймовірною природою.

У свій час тут розташовувалися заміські резиденції Сенявських, Любомирських та Потоцьких. Також діяли Просвіта, Січ, Луг та інші товариства. Сьогодні Рай славиться унікальною природою. Ландшафтний парк зі ставками й мисливський будиночок заклав тут у XVI ст. магнат Сенявський. За легендою, ідея назвати маєток Раєм пов’язана з іменами Адама Сенявського і його нареченої Єви. Останнім власником маєтку був Ян Потоцький.

Як дістатись: з Тернополя можна доїхати рейсовим автобусом до Бережан, а вже звідти маршруткою – до села.

7. Рукомишські печери

Рукомишські печери – це культова споруда XIII століття. Основою печерного комплексу став храм Гробу Господнього. Для нього в 13 столітті київські ченці вибрали велику печеру і розширили її до потрібних розмірів. Близько печерного храму є кілька маленьких келій, зроблених руками людини.

У 1768 році біля скелі зведено Онуфріївську церкву. У печерах можна побачити штучну водойму для освячення води, збережену скульптуру Святого Онуфрія, яку вирізав з дерева майстер Пінзель, і Хресну дорогу з каплицями.

Читайте також: Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати

Кажуть, що під час Другої Світової війни печери стали притулком для жителів Рукомиша і скелі відбивали смертоносні ворожі

Як дістатись: печери знаходяться за 2,5 км від Бучача.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі