Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

Опубліковано

Ви вже запланували, куди хочете поїхати цього літа? Поки ситуація з карантином у світі не стабілізувалась, це чудовий час відкривати для себе нові місця нашої прекрасної країни. І сьогодні ми хочемо розказати вам про фортеці й замки, адже подорожі у такі місця залишають неповторні спогади. Монументальні споруди несуть в собі не тільки історію, а й колорит кожної культури та показують, як розвивались різні періоди на території країни. Пропонуємо вам підбірку 6-ти найкрасивіших та найцікавіших фортець та замків України від порталу Vmandry.

Довідка. V-mandry – портал, який пише про популярні туристичні місця України. Засновником є Артем Євтушенко. Хлопець раніше працював в IT, а зараз поєднує роботу з тим, що розповідає українцям про нові маршрути для подорожей. “Ми хочемо описати всі туристичні точки в Україні. Не всі мають можливість подорожувати Європою, але це не привід не подорожувати зовсім”, – каже Артем.

1. Фортеця Тустань – одна з найстаріших в Україні

Знаменита фортеця Тустань розташована у Львівській області Сколівського району. Її особливість в розташуванні. Вона збудована і міцно тримається на скелях сотні років. Унікальність місцевості навколо Тустані полягає і в тому, що серед всіх скель, які є на території Карпат, саме тут знайшли найбільше наскельних зображень. Найунікальнішим з них вважають людське обличчя, яке викуте на камені і сягає 2 метрів. Фортеця створена в середині 9 ст. племенами Білих Хорватів. Завдяки цьому місцю охороняли кордони Київської Русі, а пізніше Галицько-Волинського князівства. Також фортецю використовували як митний кордон в Карпатському краї.

Біля укріплення ходить багато легенд. За однією з них, це місце пов’язане з Велетнями, які населяли цю територію. Вони мали можливість говорити з нечистою силою. Один із велетів попросив у диявола створити для них величезний палац. Той погодився і виконав прохання, але попередив, що за це потрібно буде дорого заплатити. Так і сталося: як тільки вранці з‘явилися перші промені сонця, і сам велетень, і замок перетворились на великі кам‘яні скелі.

Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Сьогодні цю місцевість дуже люблять туристи, адже мають змогу подивитись на рештки стін і коридорів, давні печери, криницю. В самому селі можна відвідати стару дерев’яну церкву та музей, присвячений фортеці Тустань.

Найцікавішим та наймасштабнішим видовищем цих місць являється фестиваль “ТуСтань”, де вам розкажуть про фортецю у різні періоди.

Як дістатись до фортеці? Від Львова через Східницю. Протяжність такого маршруту – 110 км. Ті, хто їхатимуть трасою Київ-Чоп, подолають 118 км. Їм потрібно доїхати до повороту на Дубину й проїхати до селища Урича ще 20 км. Скелі фортеці можна спостерігати при виїзді з с. Уричі, з лівої сторони. Курсує також громадський транспорт з м. Стрий, але виїхати можна і з Трускавця, Східниці, Сколе.

2. Аккерманська фортеця — місце, що бачило Олександра Македонського

Якщо почитати історію Аккерманської фортеці, то можна подумати, що мова йде про Рим, Пекін чи Єреван. Адже їй майже 2500 років. Сюди доходили війська Олександра Македонського та проходив “Шовковий шлях”.

За легендою, фортецею керував правитель Молдовського князівства Олександр Добрий. У нього була донька Тамара, яка окрім своєї краси, відрізнялась жорстокістю – грабувала і знущалась з свого народу, влаштовувала розбої. І якось на гроші батька дівчина побудувала вежу в мурах фортеці, з якої вела розбійні напади на своє населення. Коли батько приїхав і дізнався про її дії, то прокляв доньку. Як тільки прокляття торкнулося до її вух – вона заснула. Під час того як дівчина спала, її принесли у вежу, яку вона ж і побудувала та замурували заживо. Зараз місцеві розповідають про те, що інколи бачать Тамару в цій вежі. Кажуть, що її дух назавжди залишиться серед мерців старої фортеці.

Сьогодні це місце дуже популярне серед туристів. На території Аккерманської фортеці проводяться лицарські турніри та яскраві театральні вистави. Тут можна відчути славне героїчне минуле та неповторну атмосферу. Фортеця завжди відкрита для відвідувачів. В літній період музей в фортеці працює з 8:00 до 20:00.

Як дістатись? Дістатися до Білгород-Дністровського можна на власному авто (віддаленість від Одеси – 80 км.) по трасі Е87. Від Одеського залізничного вокзалу в Білгород-Дністровський ходить громадський транспорт.

3. Тараканівський форт — найзагадковіше місце в Україні

Якщо ви любитель загадок та містики, то вам точно варто відвідати Тараканівський форт. Побудували його у 1890 році для захисту залізничної колії Львів – Київ. Але форт став воєнним складом та в’язницею для полонених. Рівно через 10 років, у 1900 році російська влада вирішила, що ця споруда немає ніякого сенсу і залишила її. Деякий час форт просто стояв і не приносив жодної користі. А згодом австрійські та польські війська забрали його під власний контроль. Зрозуміло, що росіянам це не сподобалось і вони вирішили повернути Тараканівський форт.

Тепер біля цього місця витає багато легенд. Місцеві кажуть, що тут легко можна зустріти привидів. Бо душі австрійських військових не можуть заспокоїтись.

Читайте також: Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати

Є багато цікавих фактів про форт. Під час війни в підземеллях німці проводили тут експерименти над людьми. У той час тут безслідно зник не один десяток людей. А ще сюди приходять вмирати тварини. Вони лежать, як правило, в покинутих арках форту.

Як дістатись? Вам потрібно доїхати до містечка Дубно. Тут зупиняються електрички і потяги, що їдуть з Києва. Далі краще взяти таксі або попросити місцевих, щоб “підкинули”.

4. Олеський замок – найстаріший замок України

Це один із найдавніших замків в нашій країні. Ймовірно, був збудований князем Галицько-Волинської держави Юрієм І. Зараз ця місцина фактично заново відроджена з попелу, проте до сьогодні зберігає дух старовини. Олеський замок уперше згадується у літописах із 1327 року.

Існує цікава розповідь про народження майбутнього короля Польщі Яна ІІІ Собеського. Він народився під час грози, коли на Олеський замок здійснило напад татарське військо. Коли новонародженого поклали на мармуровий стіл, то з’явився сильний грім і стіл розколовся на дві частини. Тоді з’явилось пророцтво, яке свідчило про те, що новонароджений хлопчик буде неординарною людиною. А ще ходять легенди, що у стінах замку був захований скарб, який випадково замурували в одній з кімнат.

Як дістатись? З Львова до замку краще всього вирушати з автостанції №2. Звідси автобуси у потрібному напрямку вирушають досить часто.

5. Замок Любарта — місце, де ллється джаз

Цю твердиню було побудовано на місці дерев’яних укріплень руських князів. Розпочав будівництво литовський князь Любарт (саме тому замок і має його ім’я), а продовжували Вітольд і Свидригайло.

Сьогодні замок Любарта відносять до 7 чудес України. На його території є музей дзвонів, книги, друкарства і Луцький художній музей. А ще тут часто проводять джазові фестивалі. Кажуть, що атмосфера цього замку сприяє тому, що джаз тут просто ллється рікою. На території є інструмент, на якому може зіграти кожен охочий.

Якщо хочете отримати неймовірні краєвиди та краще оглянути замок – підніміться на його мури. Зараз Луцький замок є лише маленькою частинкою укріплення,  яке стояло тут в середньовіччі. Якщо подивитись на замок з висоти пташиного польоту ви побачите рівносторонній трикутник, а відстань між його вежами 100 метрів.

Як дістатись? Замок Любарта знаходиться за адресою вул. Кафедральна, 1A.

6. Підгорецький замок: кажуть, що тут живуть привиди

Історія Підгорецького замку сягає своїми коренями XVI століття. Саме тоді тут існували укріплення. Коронний гетьман Станіслав Конєцпольський придбав замок у 1633 році у родини Підгорецьких. У часи лихоліть Другої світової війни будівля постраждала. З 1949 року аж до проголошення незалежності України тут розташовувався протитуберкульозний диспансер. Лише у 1997 р. приміщення замку було передане Львівській картинній галереї. Нині в ньому тривають реставраційні роботи. Відкрито лише кілька зал.

Читайте також: 7 неймовірних озер в Україні, про які ви не чули

Легенди Підгорецького замку вражають своєю містичністю. Одна з них про Северина Жевуського. У нього було неймовірне захоплення – алхімія. У своїй таємній лабораторії він займався виготовленням містичного еліксиру, який би забезпечував довголіття. Також тут він працював над пошуками так званого філософського каменю, з якого можна добувати золото.

Не можна не згадати і про привид Білої пані. Її постать виринає з темряви підземелля під музику, від якої холоне кров. Виникнення цієї легенди Підгорецького замку пов’язують із драматичною історією, що дійсно мала місце. Молода дружина уже немолодого господаря замку була жертвою ревнощів чоловіка. За його наказом вона була живою замурована в стінах. Її душа ніяк не могла знайти прихисток, тому блукала коридорами та алеями.

Як дістатись? Якщо бажаєте потрапити до замку на власному авто, слід їхати по дорозі Київ–Чоп, автошлях М 06. Біля міста Броди буде поворот на Золочів. Можна дістатися і громадським транспортом.

Суспільство

Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Опубліковано

Вони втратили домівки, майстерні, магазини й офіси, але не опустили руки — маріупольські підприємці й активісти почали все з нуля в інших містах України: там вони відкривають кав’ярні, відновлюють бренди й допомагають іншим адаптуватися до нового життя.

Чим сьогодні живуть переселенці з Маріуполя та як вони змінюють свої нові міста, читайте в матеріалі ШоТам.

«Тепер в Івано-Франківську є море»: переселенка відкрила кав’ярню з душею свого міста

У Маріуполі Тетяна Васильєва працювала в банківській сфері, але через повномасштабну війну втратила все. Після евакуації до Дніпра, а потім і до Івано-Франківська, жінка нарешті змогла здійснити свою мрію — відкрила кав’ярню «Душа».

Тетяна Васильєва у своїй кавʼярні. Фото: надала героїня

На це в неї майже не було грошей, але вона не здалась: отримала кілька грантів, відвідала курси бізнес-планування, знайшла підтримку серед місцевих і ВПО:

Тренери мене надихнули, казали: «У тебе дуже крута ідея — не бійся, дій! Головне розпочати, а далі в тебе все піде».

Кав’ярня швидко стала улюбленим місцем для людей, які потребували затишку й теплоти, а її приміщення відображає атмосферу морського Маріуполя в кольорах, деталях і фото.

Як виглядає кавʼярня «Душа». Фото надала героїня

Згодом Тетяна відкрила вже другу «Душу». Як їй вдалося знайти підтримку, створити бізнес та адаптуватися в новому місті, читайте за посиланням.

«У нас працюють переселенці, а земляків годуємо безкоштовно»: маріупольці відкрили в Києві «Шаурму на вугіллі» 

До повномасштабного вторгнення Максим Пустаков разом з партнером розвивали в Маріуполі мережу «Шаурма на вугіллі». За трохи більше ніж рік вони відкрили п’ять закладів, створили 40 робочих місць і планували виходити на нові міста. 24 лютого 2022 року партнери мали запускати шостий заклад, але почалась повномасштабна війна.

Три тижні Максим із сім’єю провів у заблокованому Маріуполі, рятуючись від обстрілів та ночуючи в укриттях. Коли з’явився шанс виїхати, родина скористалася ним і через Кропивницький дісталася Києва. Усе обладнання, яке вдалося врятувати, допомогли перевезти небайдужі люди.

Уже в Києві Максим разом з колишніми працівниками вирішив дати своєму бізнесу другий шанс. Вони знайшли приміщення, отримали підтримку від орендодавців і швидко відкрили новий заклад. Головна особливість мережі — приготування м’яса на вугіллі, що є рідкістю для України.

Згодом мережа розширилася до шести точок у Києві та однієї в Бучі. Після ребрендингу вона отримала назву «Центр Шаурми».

Крім відновлення бізнесу, команда вирішила підтримати маріупольців, які теж були змушені залишити рідне місто. У співпраці з гуманітарним центром вони запустили програму безкоштовного харчування — людям, які евакуювалися з Маріуполя, роздали тисячі флаєрів на безкоштовну шаурму.

Детальніше про шлях від втрати всього до нового старту — у матеріалі ШоТам.

Один із закладів у Києві. Фото надав Максим Пустаков

«Місто — це не будинки, а люди»: активістка об’єднала переселенців і місцевих на Закарпатті

До великої війни Дар’я Маркович працювала в громадському секторі Маріуполя — допомагала адаптуватися в місті молоді та переселенцям. Разом з командою вона відкривала Центри підтримки родини та Молодіжні центри, щоб створити комфортний простір для навчання, зустрічей і розвитку.

Після початку вторгнення дівчина залишалась у Маріуполі, аж поки місто не почали бомбардувати. Дарія згадує:

«Перед тим, як стався приліт у Драмтеатр, скинули авіабомбу на басейн “Нептун”, який розташований за 200 метрів від мого будинку. Моя мама якраз піднялась у квартиру з підвалу, і вибуховою хвилею їй пошкодило очі. Це стало останньою краплею, тому я сказала, що в неї є пів години, аби зібрати речі».

Вона змогла евакуюватися до Мукачівської громади на Закарпатті, а там, трохи оговтавшись, вирішила використати свій досвід, щоб знову допомагати людям. Разом з місцевою владою та міжнародними партнерами Дар’я запустила Інтеграційний хаб — простір, що об’єднує переселенців і місцевих. Зокрема, у хабі працюють студія звукозапису, коворкінг, зала для тренінгів та переговорні кімнати.

Приміщення повністю доступне: є підйомник, кольори інтер’єру підібрані для комфортного перебування людей з підвищеною чутливістю до світла, встановлені тактильні вказівники.

Цей хаб — не просто місце, а символ єдності. Дар’я змогла не лише налагодити співпрацю між переселенцями та місцевими жителями, а й побудувати платформу для спільних ініціатив. Зараз вона мріє масштабувати проєкт на інші міста та колись показати своєму синові відбудований Маріуполь.

Детальніше про історію дівчини та створення хабу — на сайті ШоТам.

Дар’я на зборах у Мукачеві. Фото надала героїня

Відкрив у Херсоні цех і безкоштовно ремонтує спорядження для військових

Артем Болдирєв виріс у Новоазовську, але після 2014 року мріяв вирватися з окупованого міста. Він зміг переїхати до Маріуполя, де працював коком у порту Азовсталі й допомагав військовим, але війна знову наздогнала його. Виживши в окупації, чоловік чотири дні йшов пішки до Бердянська.

Артем понад 6 місяців працював кухарем у центрі для переселенців. Фото надав Артем

«Я пішки вийшов з Маріуполя й дійшов до Бердянська за чотири доби. Чотири дні я нічого не їв — у мене навіть не було апетиту після того, що я побачив у Маріуполі» — розповів Артем.

Після складної дороги та пошуків безпечного місця Артем опинився в Херсоні, де почав допомагати переселенцям і волонтерити. Спочатку він працював кухарем у центрі для ВПО, готуючи по п’ять разів на день, а після деокупації міста хотів вступити до ЗСУ, але йому відмовили через проблеми зі здоров’ям.

Тоді він знайшов спосіб допомагати військовим по-іншому — разом зі знайомим відкрив магазин тактичного спорядження «Ефес». Згодом технології виробництва вдосконалили, і тепер тут:

  • шиють тактичний одяг: штани, куртки, кітелі, рукавиці, бафи;
  • виготовляють унікальні шеврони — зокрема ті, що носять військові, які переправляються човнами через Дніпро;
  • безкоштовно ремонтують військове спорядження — інколи прямо в день звернення, якщо бійці терміново повертаються на фронт.

Зараз у команді працюють закрійниця, п’ять швачок, продавці та бариста. Сам Артем керує магазином, цехом і навіть кав’ярнею, яка стала частиною цього унікального простору.

Цех Артема Болдирєва. Фото надав Артем

Хоч у Херсоні війна зовсім поруч, Артем вирішив залишитися, бо саме тут відчуває свою максимальну користь.

Детальніше про його шлях, боротьбу та бізнес — у матеріалі.

«Переселенцям від переселенців»: ГО «Заходи» створює реабілітаційні простори

До повномасштабного вторгнення маріупольська організація «Заходи» займалася молодіжними ініціативами, розвивала громадський активізм та працювала над запуском першого молодіжного простору. Однак війна змусила команду переїхати: частина опинилася в Хмельницькому, а частина — в Мукачеві, де активісти адаптували роботу до нових реалій.

Там вони створили хаб Aware Zone — сучасний простір для відпочинку, роботи й навчання. У Хмельницькому ж відкрили коворкінг «Заходи хаб», що надає переселенцям 25 робочих місць, швидкісний інтернет, ноутбуки та доступ до участі в освітніх заходах. Також команда організовує школи активістів, тренінги з психології та події для інтеграції ВПО в місцеву громаду.

Проведення заходу в хабі. Фото: інстаграм закладу 

Наразі наймасштабніший проєкт ГО — реабілітаційний табір «Над Збручем»: активісти відновили покинутий табір на Хмельниччині, щоб переселенці могли там жити, допомагаючи табору по господарству, та отримувати психологічну підтримку (сьогодні всі місця в таборі розписані на кілька місяців вперед). Крім того, організація розвиває кампанію про психічне здоров’я, яка допомагає людям справлятися з пережитими травмами. 

Детальніше про ініціативи ГО «Заходи» — за посиланням.

Ветеран відновив свій бізнес в Івано-Франківську та знову пішов захищати країну

Микола Воропай шість років служив у Маріуполі, одночасно займаючись виробництвом сувенірів. Коли почалося вторгнення, він збирав розвіддані про ворожі цілі та допомагав обороняти місто.

На початку березня чоловік відпросився додому, але побачив лише руїни: будинок, фотостудію та майстерню знищили:

«Коли ми під’їхали до мого будинку, я побачив, що мого будинку немає. Все згоріло. Я не очікував, що моя мати ще там. Я просто її погукав, і вона зі згорілої будівлі мені відповіла. І так я вивіз матір»

Сам чоловік вибрався з оточеного Маріуполя до Івано-Франківська лише наприкінці травня.

Микола Воропай. Фото надав герой

Туди Микола та його донька релокували майстерню «АRTнація.Відновлення». Усі їхні верстати були втрачені, але Український ветеранський фонд допоміг відновити бізнес. Зараз у майстерні виготовляють сувеніри, підставки для телефонів, будиночки для тварин, брендовий одяг, вишиванки та шеврони.

Фото: інстаграм майстерні

Головна ідея бренду — розповідати світу про Україну через унікальні вироби. А його засновник Микола знову тримає фронт.

Детальніше про історію відродження майстерні читайте на сайті ШоТам.

Відроджує мистецтво виготовлення ляльок-мотанок в Івано-Франківську

Колишня викладачка фізики Людмила Балашова після пережитих обстрілів та вимушеного переселення до Івано-Франківська створила в центрі «ЯМаріуполь» «Майстерню пані Людмили». 

Тут вона навчає дітей і дорослих мистецтва виготовлення традиційних українських оберегів — ляльок-мотанок. Ці вироби, створені без використання голок чи ножиць, символізують добробут і захист родини, тому Людмила вірить, що через відродження ремесла можна не лише зберегти культурну спадщину, але й надати психологічну підтримку тим, хто постраждав від війни.

Центр «ЯМаріуполь» — це мережа підтримки переселенців, яка діє по всій Україні. Його мета — допомогти адаптуватися на новому місці та повернутися до повноцінного життя.

У кожному центрі «ЯМаріуполь» надають гуманітарну, юридичну, соціальну, психологічну та медичну допомогу. Тут працюють ігрові кімнати, де батьки можуть залишити своїх дітей з вихователями, щоб вирішити нагальні питання. Кожен центр співпрацює з місцевими громадами, громадськими організаціями та міжнародними партнерами, щоб забезпечити максимальну підтримку переселенцям.

Детальніше про «Майстерню пані Людмили» та її діяльність можна дізнатися в матеріалі

Мотанка, яку створили діти для воїнів ЗСУ. Фото надала героїня


Читати далі

Суспільство

Презентуємо другий випуск подкаст-шоу від ШоТам, де обговорюють добрі новини

Опубліковано

15 березня медіа позитивних новин ШоТам випустило друге відео нового подкаст-шоу «ХУХ». Співзасновник ШоТам Артем Іпатов обговорює з гостями дійсно добрі новини, що сталися за тиждень в Україні.

Цього разу у нас в гостях стендап-комік «Підпільного», креативний продюсер і батько бігля Юра Коломієць. У випуску — філософські роздуми про вимушений оптимізм і водійок таксі, а також дуже багато добрих новин тижня про військо, культуру та український бізнес. Буде ще трошки реперського амплуа Юри та історій, як він був рятівником Малібу. Ну, а Артем нарешті зʼявиться в кадрі з собакою!

Дивіться, слухайте й донатьте — всі актуальні збори є в описі до відео та на QR-кодах у випуску.

Читайте також: «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук

Фото: ШоТам

Читати далі

Суспільство

Зірка «Гри престолів» Джек Глісон зачитав щоденник хлопчика з Маріуполя (ВІДЕО)

Опубліковано

Ірландський актор Джек Глісон зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя. Глісон зробив це на відкритті документального проєкту в Лондоні під назвою «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей».

Про це повідомили в UNITED24.

Проєкт розкриває історії дітей і підлітків, що пережили російські обстріли, окупацію чи були вимушені покинути власні домівки. Ініціаторкою стала Христина Храновська. Вона займається соціальними та культурними проєктами для дітей упродовж 15 років.

Джек Глісон зачитав уривок щоденника маріупольця Єгоpa Кравцова, який разом із мамою та сестрою пережив окупацію рідного міста.

Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)

Зірка «Гри престолів», ірландський актор Джек Глісон, зачитав щоденник Єгора Кравцова з Маріуполя на відкритті документального проєкту «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» у Лондоні. Виставка розповідає історії дітей, які стали свідками війни в Україні: пережили обстріли, окупацію чи змушені були покинути свої домівки. Ініціаторка проєкту ― Христина Храновська. _________ Game of Thrones star and Irish actor, Jack Gleeson, read out the diary of Yehor Kravtsov from Mariupol at the opening of the documentary project War Diaries: Unheard Voices of Ukrainian Children in London. The exhibition tells the stories of children and teenagers who witnessed the war in Ukraine, were forced to leave their homes, survived occupation, or endured shelling. The project's initiator and founder is Khrystyna Khranovska.

Опубліковано United24 Пʼятниця, 14 березня 2025 р.

«Щодня очі українських дітей бачать та проживають жахи війни, щось записують, щось проявляють на малюнках, а щось просто тримають в собі. На виставці представлені 14 історій, які дають можливість відвідувачам ознайомитися з досвідом війни в Україні очима дітей, без метафор»‚ — написали організатори проєкту.

Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).

Фото обкладинки: Діана Андруник

Читати далі