Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати

Опубліковано

Хтось в погоні за враженнями стрибає з величезної висоти, а хтось спускається під землю та насолоджується красою та таємничістю печер. Спелеотуризм – це ще один варіант подорожувати Україною та відкривати для себе атмосферу підземель. В Україні, завдяки різноманітності рельєфу, налічується близько 1500 підземних утворень. Пропонуємо вам ознайомитись з найцікавішими. 

Печера Оптимістична

Як потрапити: с. Королівка, Тернопільська область

Це одна з найвідоміших печер, яку знають у всьому світі. Вона навіть занесена до Книги рекордів Гіннеса. А все тому, що є найдовшою в Євразії (протяжність 250 кілометрів) та друга за довжиною у світі. Прогулюючись по цій печері можна побачити не тільки гіпсову поверхню, а й підземний арт-музей і мінералогічний музей. Крім цього, тут є величезні кристали, химерні геликтиди, їжачки та троянди з кристалічних утворень.

Цікаво, що печера отримала свою назву тому, що шанси її першовідкривачів на успіх колеги-спелеологи оцінювали дуже низько – тому називали їх “оптимістами”. Якщо вам закортіло відвідати цю унікальну печеру, то це можливо лише зі спеціальним спорядженням та за попередньою домовленістю з досвідченим інструктором-спелеологом. Адже у таких довгих “коридорах” можна і заблукати. 

Антонієві печери

Як потрапити: м. Чернігів

Печерний комплекс ХІ-ХІХ століть на Болдиних горах у Чернігові був заснований Антонієм Печерським. Коли Антоній опинився в Чернігові, йому сподобалися місця на Болдиних горах. У ті неспокійні часи неперервних нападів ворожих племен у печерах ховалися, рятуючи життя. За Радянського союзу монастир на Болдиних горах закрили, але печери збереглись. Від 1967 року вони увійшли до складу історико-архітектурного заповідника “Стародавній Чернігів”.

У Антонієвих печерах цікаво подивитись на написи-графіті, які збереглись ще з середньовіччя. Зараз Антонієві печери є комплексом підземних приміщень і переходів загальною довжиною близько 350 м.

Печера Озерна

Як потрапити: Тернопільщина

Якщо ви хочете побачити справжні озера під землею – то варто відвідати саме цю печеру. Звідси і назва – Озерна. Протяжність коридорів печери близько 130 кілометрів, а третину всієї печери займають саме озера. 

Озерну відкрили місцеві жителі в 40-х роках, але і досі вона досліджується вченими. У печері було виявлено ікли, хребці та кінцівки тварин, яким, ймовірно 25-100 тисяч років. 

До речі, періодично Озерна затоплюється. Вона належить до числа найбільших печер у всьому світі.

Печера Млинки

Як потрапити: Чортківський район, Тернопільська область

Відвідування цієї печери – це справжній виклик, адже пересуватись по ній не легко: потрібно протискуватись крізь щілини, повзати на животі, перелазити через кам’яні брили та долати перешкоди. Тому, якщо ви націлені лише прогулятись та помилуватись красою підземелля – сюди їхати не варто. Млинки – для справжніх екстремалів та любителів адреналіну.

Загальна довжина печери — майже 48 кілометрів. Це гіпсова печера. У більшості її галерей стіни рясно вкрити гіпсовими кристалами різних розмірів, забарвлених у білий, жовтий, чорний та червоний кольори кристалічним снігом. Печера дуже волога, але має постійну температуру — 11 градусів

Кажуть, що на цих землях колись було Сарматське море. І тому печерні лабіринти утворились через тріщин на морському дні. Море висохло, а гіпсове лабіринтове дно залишилось. 

Печера Попелюшка

Як потрапити: с. Подвірне, Чернівецька область

Зайти в Україні, а вийти в Молдові без митниці та довгих черг. Печера Попелюшка розташована на території двох країн: вхід у Молдові с. Кріва, а основна підземна частина у недрах України поблизу с. Подвірного. 

Довжина розвіданих ходів печери сягає понад 91 кілометрів. Печера Попелюшка є третьою печерою у світі за довжиною. Відкрили це місце у 1977 році. Спочатку спелеологи не наважувалися досліджувати печеру, бо вхід у неї був дуже брудним. Звідси і назва. Але потім печеру затопило водою і перед дослідниками відкрились величезні підземні галереї. Тут знайшлися дивовижних розмірів та краси зали, незвичайний склад повітря та мінерали, походження яких швидше асоціюється з океанськими западинами. Всередині можна побачити незвичайні скульптури глини. Є навіть статуя самої попелюшки.

Печера Соледар

Як потрапити: м. Соледар, Донецька область

Не дивно, що у місті промислу солі є соляна печера Соледар. Колись у цих місцях “кипіла” робота з видобутку солі, а зараз печера стала масштабним туристичним об’єктом. Соляна шахта в місті Соледар, а точніше, під ним – це унікальне підприємство, яке займалося видобутком солі в Україні ще в XVI столітті. І ось тепер, під містом Соледар знаходиться величезний лабіринт із печер, загальна довжина якого складає 300 кілометрів. Та й висота печери вражає – 30 метрів( а це 9-ти поверхівка!).

У середині печер є чимало скульптур із солі. Тут стабільна температура +14 °C і особливий мікроклімат. Повітря, насичене мікрочастинками солі, має цілющий вплив на організм людини.

Сюди можна приїхати не тільки для оздоровлення та екскурсії, а й потрапити на міжнародний фестиваль “Соляна симфонія” та послухати чудові оперні голоси. 

Печера Атлантида

Як потрапити: с. Завалля, Хмельницька область

Ця печера схожа на казковий замок. Воно й не дивно – різнокольорові кристали утворюють квіти, зірки та бурульки, які відіграють всіма барвами веселки.

Атлантида – це незвичайної краси печера на річці Збруч. Її варто відвідати всім цінителям незвичайного та прекрасного, адже печеру вважають другою за красою у Європі.

Загальна протяжність – більше двох кілометрів. Печера має три окремі яруси, з’єднані ходами. Вся печера вкрита різнокольоровими кристалами, довжина яких може сягати аж 1,5 метра. Вхід в Атлантиду знаходиться на висоті 7 метрів над землею. У печері проводяться екскурсії. Поблизу входу розташована база хмельницького спелеоклубу “Атлантида”.

Печера Молочний камінь

Як потрапити: Тячівський район, Закарпатська область

Ця карстова печера в українських Карпатах оповита загадками. А все тому, що промивні насичені карбонати кальцію, у яких утворилася печера, мають біле забарвлення й нагадують молоко. Звідси і походить назва

Проте, за легендами колись на найближчі села до печери напала татарська орда, яка спалювала будинки та забирала мешканців в полон. Але деякі рятувались, ховаючись у печері. Татари охороняли вхід і чекали, коли знесилені від голоду люди почнуть виходити з печери. Однак, у печері з-під каменя потекла молочна вода, яка допомогла мешканцям не померти з голоду поки ворог не пішов геть.

Загальна довжина печери – 92 метра, об’єм – 63 квадратних метри. Молочний камінь входить до складу Карпатського біосферного заповідника, шукайте місцину на північ від села Велика Уголька.  

Суспільство

Понад 10 тисяч осіб звернулися до рекрутингових центрів Міноборони України

Опубліковано

До рекрутингових центрів Міністерства оборони України звернулися вже понад 10 тисяч осіб.

Про це повідомив уповноважений представник Міноборони з питань рекрутингу Олексій Бежевець в ефірі телемарафону.

«Все більше і більше людей звертаються. Кількість добровольців зростає. Ми допомагаємо цим людям знайти місце в армії. На сьогодні вже понад 10 тисяч звернень до наших центрів», — заявив Бежевець.

За його словами, всі ці люди отримали відповідні консультації. «Наразі трохи більше 3 тисяч перебувають у процесі підбору вакансій. Близько тисячі людей вже або оформлюються в ТЦК, або служать, або перебувають у навчальних центрах, тобто вже є військовослужбовцями», — зазначив він.

Читати також: В Міністерстві оборони відповіли, як «Резерв+» впливає на отримання повісток

Уповноважений представник Міноборони також підкреслив, що охочі можуть безпосередньо контактувати з військовими частинами, оскільки більшість вакансій викладені онлайн.

«У таких центрах надають допомогу для тих, хто хоче зібрати більше інформації, у кого не виходить сконтактувати з конкретною військовою частиною, або хто просто хоче визначитись, як долучитися з огляду на свій досвід, стан здоров’я і профіль», — зауважив Бежевець.

Нагадаємо, що оновлення даних через «Резерв+» дорівнює походу до ТЦК: пояснення Міністерства оборони.

Фото: Міністерство оборони України.

Читати далі

Суспільство

2,7 мільйона військовозобов’язаних оновили дані в додатку «Резерв+»

Опубліковано

2,7 мільйона військовозобов’язаних оновили свої дані в додатку «Резерв+». Це значить, що приблизно 90-100 тисяч нових користувачів щодня.

Про це повідомила заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко, пише «Українська правда».

«Новий рекорд доводить, що попри всю дезінформацію та класичну недовіру до нового, наші громадяни цифровізуються і все більше відчувають користь і зручність таких інструментів як Резерв+. Тож мільйони людей вже виконали вимогу оновити дані, і їм не знадобилося для цього стояти в чергах чи прокидатися о 5 ранку. Навіть якщо ваш документ з якихось причин не сформувався, ви все одно вже виконали основну вимогу — оновити дані», — зазначила Черногоренко.

Читати також: В Міністерстві оборони відповіли, як «Резерв+» впливає на отримання повісток

Нагадаємо, що 16 липня спливає двомісячний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані.

Нагадаємо, що оновлення даних через «Резерв+» дорівнює походу до ТЦК: пояснення Міністерства оборони.

Фото: «Резерв+».

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» запрошує на Гайворонський експрес: подорож, яка поєднує історію та природу

Опубліковано

20 липня «Гайворонський експрес» вирушає в 18-й ретротур найдовшою вузькоколійкою в Європі. Учасники матимуть можливість насолодитися подорожжю на ретропоїзді, що працює під тягою найстарішого діючого паровоза в Україні.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Фото: «Укрзалізниця».

Програма подорожі

  • Мальовничі краєвиди Поділля: вас чекають захоплюючі пейзажі, які вразять своєю красою.
  • Гарячий обід на березі Південного Бугу: насолоджуйтесь смачною їжею в атмосфері природи.
  • Культурно-мистецька програма: Гайворонська громада підготувала цікаві виступи та активності.
  • Благодійні ярмарки: в Гайвороні та Бершаді відбудуться ярмарки на підтримку ЗСУ.

Квитки та трансфер

Квитки на ретропоїзд вже доступні в мобільному застосунку Укрзалізниці, на сайті Укрзалізниці, у чат-ботах та в касах вокзалів.

Шукайте поїзди:

  • №961 Гайворон — Бершадь;
  • №962 Бершадь — Гайворон;
  • №924 Гайворон — Хащувате;
  • №923 Хащувате — Гайворон.

Читати також: В «Укрзалізниці» розповіли, скільки вагонів вже оснащені кондиціонером

Середня вартість квитка в одному напрямку становить 138 грн для дорослих і 104 грн для дітей до 14 років.

Для зручності доїзду курсуватимуть безпересадкові причіпні вагони:

  • Київ — Гайворон;
  • Львів — Гайворон;

Відправлення з Києва та Львова заплановане на вечір 19 липня, а з Гайворона назад — ввечері 20 липня.

Для отримання додаткової інформації ви можете звернутися в особисті повідомлення або на пошту haivoron.express@gmail.com.

Нагадаємо, що Укрзалізниця збільшує кількість додаткових поїздів між Львовом, горами та Чернівцями.

Фото: «Укрзалізниця».

Читати далі