Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 кейсів впливу контенту ШоТам на українське суспільство у 2023 році

Опубліковано

Герої в ШоТам надихають і мотивують інших на дії. Часом ми не тільки розповідаємо про них, а й поєднуємо читачів, представників громад, влади чи локального бізнесу.

Ми обрали п’ять прикладів того, як ШоТам єднає українців через контент.

Громади діляться досвідом з іншими

Куликівська ТГ розташована в самому центрі Чернігівської області. Протягом лютого-березня 2022 року населенні пункти опинилися під російськими обстрілами. Цілі вулиці були знищені вщент, якісь із них — пошкоджені через авіабомби.

«Ми чекали на допомогу держави, але не могли сидіти, склавши руки», — розповідає голова Куликівської сільської ради Юлія Постернак. 

Громаді вдалося отримати понад 30 грантів на 33 мільйони гривень. Після публікації історії відбудови в ШоТам, Куликівська ТГ прийняла в себе делегацію громад з Житомирської області. Як повідомила команді голова пресслужби Куликівської селищної ради Лідія Чобітько, вони ділилися досвідом співпраці з міжнародними донорами, зокрема, про кейс реновації Куликівського ліцею та дитячого садочка «Ромашка».

Читайте або дивіться історію в ШоТам.

Снігурівська громада Миколаївщини, про яку ми також розповідали в межах проєкту про відбудову, нині консультує тимчасово окуповані та новодеокуповані громади Запорізької області. Начальник Снігурівської військової адміністрації Іван Кухта ділиться досвідом того, як документувати руйнування, співпрацювати з державою, донорами та міжнародними організаціями. 

Читайте або дивіться історію в ШоТам.

Бібліотекарка, яка врятувала книжки від росіян, отримала нові від нашої читачки

Ми розповідали, як у Тростянецької громаді Сумської області бібліотекарка Валентина Ганцева врятувала понад 1000 книжок під час російських обстрілів у березні 2022 року. Разом з чоловіком Валентина вивезла в мішках для зерна на старенькому «Запорожці» не тільки майже всі книжки, а й техніку та навіть олівці.

«Звичайно, небезпечно було — цілий день літали ворожі літаки й стріляли, не всі люди навіть виходили з домівок. Але страху в мене не було — залишити книжки отак ми не могли», — розповідає бібліотекарка.

Ця історія так розчулила наших українців, що одна з читачок за нашого сприяння домовилась із керівництвом бібліотеки та подарувала їм книги. Жінка вирішила надіслати зі Львова літературу українською мовою з власного книжкового фонду.

Читайте або дивіться історію в ШоТам.

Історія про переселенку в кріслі колісному спонукала владу Львова облаштувати в її будинку пандус

Майстриня манікюру Алла Палагута евакуювалася зі Слов’янська до Львова у квітні 2022-го. Переселенка в кріслі колісному живе в найтуристичнішому місті країни, але досі жодного разу не бачила ні легендарних львівських вуличок, ні соборів, а також не пила каву з видом на Високий замок, адже в будинку Алли немає підйомника.

«І я спускаюся так: мама простеляє на сходах ковдру, я пересідаю з крісла на сходи й так на сідничках спускаюся — пум-пум-пум-пум — сім сходинок, — розповідає Алла. — Тому на вулиці я буваю нечасто — десь два рази на місяць. Коли холодає, то не виходжу зовсім. Я як той підсніжник, знаєте — з’являюся навесні».

Після публікації ШоТам Львівська міська рада відреагувала на ситуацію переселенки з інвалідністю. Наразі до Алли додому приходила комісія, аби оцінити можливість встановити в її будинку пандус. 

«Наразі маємо такі результати: ми облаштуємо там зручний пандус, щойно дозволять погодні умови. Щодо встановлення підйомника в цьому будинку: Алла не зареєстрована за цією адресою і не планує цього робити. Якщо питання з реєстрацією не буде вирішене, ми будемо шукати меценатів, аби все ж встановити підйомник у цьому будинку, щоб Аллі там було зручно проживати», — розповіла заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк.

Читайте історію в ШоТам.

Нові партнерства після публікації відео

Даніель Боду з Миколаєва після початку повномасштабного вторгнення започаткував власну справу — виготовляє павербанки та зарядні пристрої на 3D-принтері. За рахунок державної програми єРобота він отримав 250 000 гривень, уже має команду та нові верстати.

Після того, як у ШоТам опублікували відео про хлопця, низка всеукраїнських та місцевих компаній звернулися до нього, аби налагодити співпрацю. Зокрема, наразі герой веде перемовини з Ukrainian Maker Association, представники якої самі запропонували працювати над спільним проєктом.

Дивіться історію в ШоТам.

Завдяки ШоТам клієнти дізналися, що фермерка знову працює 

«Завдяки сюжету моя компанія ожила як фенікс для багатьох фермерів. Оскільки з першого дня вторгнення в нас не було ні електрики, ні зв’язку, а телефони були вкрадені, то наші клієнти логічно вирішили, що виробництво зупинилося», — говорить підприємиця Ксенія Костенко з Київщини.

Жінка поєднувала одразу два аграрні бізнеси: вирощування зернових та овочів і виготовлення унікальних органічних добрив. На початку повномасштабної війни окупанти розікрали обладнання та спалили транспорт, а поля ще довго лишалися замінованими. 

Та коли її історію опублікували, фермери, які раніше співпрацювали з Ксенією, знайшли її, написали слова підтримки й запропонували відновити співпрацю.

Читайте або дивіться історію в ШоТам.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі