Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Навіть у зруйновані будинки люди повертаються і першим ставлять прапор. Історія відновлення Снігурівської громади на Миколаївщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

«Орки» – лише так у розмовах місцеві жителі називають окупантів. Людей грабували, руйнували майно, викрадали авто, але найгірше – знущались над ними. Однак вісім місяців окупації не зламали надію жителів Миколаївщини. Нині тут вже відновлено комунікації, держава і донори допомагають відбудовувати житло, зруйноване обстрілами та повінню, і навіть запрацювала пекарня, що обслуговує громаду та навколишні села.

Про те, як оговтуються від окупації, плани на межі з мріями та виклики Снігурівської громади розказуємо у матеріалі ШоТам.

Іван Кухта

начальник Снігурівської міської військової адміністрації.

Возили гуманітарку, поки орки не замінували всі вʼїзди до Снігурівки

Наша громада провела в окупації з 19 березня по 10 листопада 2022 року. Відбувалось тут все: і пограбування, і побиття, і знущання над людьми. Майже весь цей час люди жили без світла та водопостачання – лише за допомогою генераторів люди могли хоч трохи поповнити запаси води.

З перших днів окупації тут шукали хлопців з територіальної оборони, співробітників поліції, ветеранів АТО, мисливців. Всіх, хто міг становити загрозу, направляли до створеного окупантами відділку поліції, де проводили допити і тортури.

А за кілька тижнів до відходу орки знахабніли зовсім: силоміць забирали транспортні засоби у людей – спочатку шукали дизельні машини, а під кінець брали навіть «жигулі». Все аби вивезти награбоване, бо на хребту багато не донесеш. 

Сам я родом зі Снігурівки, але на момент вторгнення проживав у Миколаєві. У рідному місті були батьки, яким на щастя, вдалось майже одразу виїхати. 

Тож спершу поїхав у Баштанку (ред. – місто на Миколаївщині, де ЗСУ зупинили ворога): допомагав жителям, які виїжджали з окупованої Снігурівки, та відправляв гуманітарні вантажі – хліб, воду і все, що було наявним. Яким чином? Наші шкільні автобуси, якими евакуювали людей, рухались і в зворотному напрямку. Тож ми завантажували транспорт всім життєво необхідним. Були непоодинокі випадки, коли орки забирали цю провізію і видавали як свою.

Перший місяць було відносно спокійно з вантажами. Але як тільки орки закінчили робити мінні загородження, Снігурівку закрили на вʼїзд та виїзд, як і весь евакуаційний маршрут з Херсону у цьому напрямку. Надалі з окупації виїжджали через Василівку Запорізької області. 

Пріоритети відновлення: вода, електроенергія, житло

Начальником військової адміністрації мене призначили у грудні 2022 року. Першочергово потрібно було провести комунікації: воду та електроенергію. Далі – відновлення житла і вже потім адмінбудівель.

Близько 2 тисяч житлових будинків зазнали руйнувань від обстрілів. Кадр з відео Снігурівської громади.

У перші дні нам надали з обласної військової адміністрації два потужних генератори, які ми встановили на центральні свердловини й розпочали подавати воду. Та по системі водопостачання було багато пошкоджень, тож паралельно займались ремонтом. Швидко лагодити не вдавалось – справної комунальної техніки взагалі не було, залишилась розламана-розбита. На допомогу прийшла міська влада Миколаєва і нам передали екскаватор – це прискорило результат. Далі працювали зі старостинський округами: надавали туди невеликі генератори, аби хоч якимось чином подавати воду по селах. 

Паралельно працювали над забезпеченням світла. Це також тривалий процес, адже громада була і в окупації, і згодом на лінії зіткнень. А це означає наступне: щоб дістатись і полагодити лінії електропередач треба було спершу відправити розміновувачів. Багато співробітників ДСНС було залучено в перші місяці, і це допомогло нам швидко обстежити землі під комунікаціями і підʼєднати населені пункти до мережі. 

У громаді близько 2 тисяч житлових будинків зазнали руйнувань від обстрілів. Майже всі адміністративні будівлі пошкоджені та пограбовані. Ще 375 приватних будинків і понад 400 присадибних ділянок підтоплено після підриву Каховській ГЕС. Рівень води у річці Інгулець піднявся на 6 метрів: втрат зазнали і фермерські господарства, що мали землі біля річок, і сонячні станції, й інший бізнес громади. 

Після деокупації співробітники адміністрації сформували комісію для обстеження постраждалих будинків, яка нині діє за програмою «єВідновлення». Також працюють комісії з наслідків затоплення будинків, пахотних земель та городів. Так ми отримали повну картинку руйнувань та потреб громади. І коли приїжджають благодійні фонди, то ми надаємо чіткий перелік потреб під їхні можливості. 

Ми – комунікатор між державою, мешканцями та донорами. Вже обробили та направили інформацію про понад 50% постраждалих будинків. Хочеться більше, але не у всіх жителів є необхідні документи права власності на будинки – на жаль, таким ми поки що допомогти не можемо. Ми по-людськи розуміємо, що втративши житло, ще й займатись оформленням документів – важко. Але це необхідність, аби держава могла допомогти. Адже ми можемо рухатись лише в правових рамках. Інакше буде тотальний хаос. Тож у людей ще є час, щоб впорядкувати документи.

Понад 400 присадибних ділянок підтоплено після підриву Каховській ГЕС. Кадр з відео Снігурівської громади.

Донори залишаються, коли бачать, що громада працює

Дуже багато міжнародних організацій прийшли нам на допомогу: УВКБ ООН, МОМ, Червоний Хрест, БФ «Ранок відродження», БФ «10 квітня» та інші приїжджають з перших днів. Ми даємо списки, відповідаємо на всі питання, звітуємо за отриману допомогу – тому донори довіряють й приїжджають знов. 

Одні організації надають будівельні матеріали, інші – заходять і беруть на себе повністю всі роботи з відновлення. Наприклад, до нас звернулись британська програма благодійного фонду «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» з пропозицією відремонтувати житло із незначними пошкодженнями, тобто вартістю до 1000 фунтів на одне приватне домоволодіння. Ми одразу надали список і надалі вони працюють самостійно з власниками житла. Так вже у 150 квартир та будинків фонд замів вікна, двері та подібні дії. 

На превеликий жаль, в громаді немає необхідної кількості спеціалістів та будівельників для таких робіт. Нестача людей і робочих рук – це проблема не лише нашої громади, а й держави загалом. Немає людей, щоб відновлювати й наводити лад. Як і скрізь працювали волонтери: розчищали руїни, ставили обладнання для висушування будівель. Допомагають небайдужі односельчани, допомагають наші комунальні установи, наскільки це можливо. Хоча цього недостатньо для того, щоб відбудувати все швидко. 

Працюємо, аби люди бачили зміни у громаді й з більшим бажанням повертались до рідного міста. Та роботи ще багато. Хочемо відновити й запустити навчання у школах, відбудувати будинок культуру як місце для дозвілля молоді. Все це плани на межі з мріями. Бо поки бізнес та аграрії не працюють на повну потужність, бюджет не поповнюється, то ми все, що можемо – це шукати донорів, відновлювати житло і повертати людей додому. 

Поки аграрії не працюють на повну потужність. Кадр з відео Снігурівської громади.

Надія Паламарчук

директорка пекарні.

Випікали хліб, допоки окупанти не зайшли на виробництво

Нас всі звикли називати по-старому – Снігурівський хлібозавод, що працював ще при радянській владі. 13 років тому ми придбали завод у жахливому стані та розпочали капітальний ремонт даху, відновили комунікації, закупили техніку. 

У 2020 році повністю оновили один з цехів і буквально на початку 2022 року завезли у великий цех повністю нове обладнання – подову піч, чани, тістоміс та опрокидувач для тіста. Навіть документи на все залишились.

Загалом для виробництва 2-2,5 тонни хліба у пекарні працювало до 10 людей. Як так? Все через сучасну компʼютерну систему: наприклад, для випікання потрібна була всього одна людина. Натискаєш на кнопку – хліб заїхав. У кінці лютого будівельна бригада мала залити підлогу. Не склалось. Зруйновані і плани, і обладнання. 

24 лютого вранці всі наші працівники вийшли на роботу й ходили до 17 березня, поки сюди не зайшли росіяни. Окупантів готувати ми не захотіли, тому … (ред. – жінка розводить руками).

На початок вторгнення я була у Миколаєві і доїхати сюди не могла – мости вже були підірвані. Також не могли доставити борошно, яке закуповували тут в обласному центрі. Зранку до ночі ми були на звʼязку і з працівниками, і з адміністрацією. На щастя, знайшли млин у селі Юрʼївка і почали співпрацю. В якийсь момент наші нові партнери почали аж злитись: «Ми мололи по 2 тонни, а ви хочете аж 4!». А що поробиш? Треба.

На початку березня ми залишились однією пекарнею на всю громаду та околицю. Запустили все обладнання, яке можна було запустити. Навіть те, що ми збирались викинути. Наші працівники робили на межі можливостей, а на допомогу приходили навіть ті, хто звільнився кілька років тому.

Не так страшні руйнування, головне, що орків вигнали

Може і добре, що ми не бачили, як росіяни грабують нашу пекарню. Та коли повернулись, застали тут страшний безлад. В кабінеті напевно спали, їли і… далі продовжувати не буду. 

Винесли навіть двері. Вирвали проводку. Зруйнували опалення. Зовсім не розумію навіщо. Вивезли все, що можливо. Все обладнання, оргтехніка та навіть спецодяг. Все, що мало і не мало якоїсь цінності. А те, що не могли вкрасти – пошкодили, аби воно не працювало.

З деяких приміщень при вʼїзді вікна забарикадували сейфами та ящиками з піском – мабуть, боялись все ж таки. Проводили тут зйомки, брехали, що завод не працює начебто через обстріли ЗСУ. 

Наші шість авто, якими ми розвозили хліб по Снігурівський, Березнегуватській громадах і доїжджали аж до Херсона, напевно, забрали у перший день. Бо коли окупанти привозили начебто свою гуманітарку, то на відео впізнала наше авто.

Після деокупації ми першим ділом написали заяву на проведення обстеження групою розміновувачів і лише після їхнього дозволу зайшли у приміщення. На щастя, «подарунків» у вигляді мін не знайшли. Ще місяць ми вимітали, вимивали і проводили генеральну дезінфекцію.

Відновити роботу вдалось завдяки нашим працівникам. Взаємопідтримка стала базою: їм потрібна була робота, тож залишити все було б неправильно. Закупили нове обладнання за власні кошти.  8 лютого 2023 року запрацювали у тестовому режимі. 3-4 дні ми у пробному режимі випробовували нові піч, чан та техніку. Зараз у нас працює 3 людини: опрацьовуємо 300-400 кілограмів борошна на день. 

Відновити роботу вдалось завдяки працівникам. Фото: ШоТам.

У людей є більш скрутні ситуації, ніж у нас. Дехто залишився взагалі без даху над головою, а хтось ще досі в окупації. Тому поки можемо, ми працюємо власними силами. Та буває і таке, що допомога надходить навіть, як то кажуть, звідки її не очікували. Первомайське фермерське господарство «Меркурій-Б» звʼязались з нами і запропонували 3 тонни борошна безкоштовно. Ми були шоковані і я перепитала: «Можливо вам щось потрібно?». Але ні, і навіть доставка була їхнім коштом.

Ми, українці, дуже привʼязані до свого житла і свого дому. І навіть у зруйновані будинки люди повертаються і першим ставлять прапор, а потім починають відбудову. Тому і ми відновимось та повернемось на попередні обсяги виробництва: придбаємо нову піч, нове обладнання. Головне, щоб орків вибили і з інших окупованих українських міст.  

Суспільство

Гарячі серця палять ворожі дрони: прикордонники влучно знищили ворожий БПЛА

Опубліковано

Під час чергової ворожої атаки БПЛА на Сумщині прикордонники збили ударний безпілотний літальний апарат типу «Shahed-131/136».

Про це повідомляє ДПСУ.

На одному з напрямків державного кордону мобільна вогнева група прикордонників акустично зафіксувала політ баражуючого боєприпасу типу «Shahed-131/136».

Охоронці кордону відкрили вогонь зі стрілецької зброї, в результаті влучання БПЛА вибухнув в повітрі.

Читайте також: Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Після збиття дрона в нічному небі з’явилося вогняне серце, як символ хоробрих сердець українських захисників, які боронять свою Батьківщину.

Відео знищення ворожого БПЛА можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, національний музей Революції Гідності отримав європейську нагороду.

Фото: ДПСУ

Читати далі

Суспільство

Що носить Одеса? Морські мотиви, органічні матеріали та повітряні силуети від локальних брендів

Опубліковано

В Одесі розташований найбільший промтоварний ринок Європи. «7 кілометр» займає близько 170 гектарів та має понад 6 тисяч контейнерів і більше 1 200 павільйонів, де продають, зокрема, тканини. Одеські дизайнери досить часто заходять на ринок по тканини й фурнітуру — там великий вибір, і можна знайти щось особливе для своїх колекцій. А найголовніше — там найнижчі ціни, якщо брати гуртом. Саме ця особливість і стала причиною того, що в Одесі так багато локальних брендів, які пропонують одяг власного виробництва.

Та й загалом Одеса — це місце з творчим вайбом. Тут легко знайти натхнення та втілити найсміливіші ідеї в реальність. Як економічний центр Одеса приваблює туристів і місцевих, які обожнюють стильно виглядати. Тому ШоТам зробили підбірку брендів: деякі з них більш відомі, а інші тільки починають свій шлях. 

Бренд Pakhustova

Цей бренд в Одесі у 2015 році створила Вікторія Пактусова. Дизайнерка довгий час черпала натхнення у світі високої моди, працюючи в ритейлі. Вона мала можливість порівняти свої роботи з одягом відомих модельєрів. 

Жінка з дитинства шила одяг для ляльок, а потім втілила ці ідеї у своїй першій колекції. У The Kukla by Pakhtusova входять сукні babydoll, топи з баскою, блузи з пуфастими рукавами, А-силуети й об’ємні волани. 

Минулого літа шоуруму вдалося вийти на міжнародний ринок — магазини Pakhustova відкрили в Чорногорії і Таїланді (на острові Панган). Дизайнерка бренду створила колекцію, яка особливо підкреслює острівний настрій. Матеріали — натуральні тканини, деталі — ручна робота: в’язані крила ангелів, бешкетні банти. 

«У нас одяг, який точно можна носити кожен день. Наприклад, наша дизайнерка Вікуся робить сукні, щоб можна було носити і з кросівками, і з каблучком. У нас зручні пуховики (вся Україна їх полюбляє), зручні костюми, світшоти, худі. Весна-літо, осінь-зима. Блуза з батисту — це наша любов. Наш топ продажів минулого літа — сорочка + шорти з бавовни рожевого кольору», — розповідає засновниця бренду.

SKRIPKA

Люблять одесити й локальний бренд SKRIPKA. Його у 2018 році створила сімейна пара Льолі й Олександра Скрипченків. Філософія SKRIPKA полягає в тому, що справжня унікальність криється не в гучних логотипах чи кричущих принтах, а в якості матеріалу й оригінальності крою. Вони створюють одяг, в якому живеш вільно і з комфортом.

«Багато тканин з льону, з бавовни, віскози. У нас у кожній колекції є відображення легкої природної меланхолійності. Унікальність бренду в тому, що всі речі з минулих і з нових колекцій можуть ідеально поєднуватися. Людина, яка в нас купує восени у 2022 році, може прийти у 2024 році й купити собі щось, що ідеально підходить за відтінком, і так можна створювати капсули гардеробу. Новинки з’являються щотижня, іноді й 2 рази на тиждень — людина зайшла до нас у понеділок, а вже в п’ятницю буде щось нове», — ділиться директорка магазину Настя Омелян. 

Минулого літа бренд уперше представив чоловічу базову колекцію. 


«Нас просили про це жінки, мовляв, «моєму чоловікові нічого носити». Перше, що кажуть чоловіки: «Нам потрібна футболка та шорти». У нас великий вибір повсякденного зручного оверсайз одягу для чоловіків з трикотажу», — додає Настя.

Aisenberg

Місцеве виробництво одягу підтримує й Aisenberg. Команда спеціалізується на виробництві деніму. Магазин заснований в Одесі у 2016 році. Aisenberg використовує високоякісні матеріали та прагне зменшити шкідливий вплив на довкілля, обираючи більш екологічні методи виробництва.

Нещодавня колекція бренду натхненна красою рідної Одеси, зокрема, її морським портом і промисловими краєвидами. У цій колекції Aisenberg представив понад десяток нових моделей джинсів з нестандартним розташуванням кишень та асиметричними деталями. Наприклад, модель Li має прямий крій та ефектно зібрана на талії, що створює враження вільності й імітацію завищеної та трохи великої посадки. Джинси Stacy відображають неординарність підходу дизайнерів Aisenberg — з кишенею, яка начебто помилково пришита занадто високо. До нової колекції також увійшли асиметричні спідниці на ґудзиках та спідниці-шорти, виконані в актуальному ніжно-блакитному кольорі.

Цього сезону шоурум презентує також серію джинсів ICONS, кожна пара в якій втілює образ героїні-натхненниці — відомої української тенісистки Еліни Світоліної, яка народилася в Одесі. Ці джинси виконані в молочно-білому кольорі, ідеальному для тенісного корту, та мають високу посадку й декоративний виріз у формі тенісного м’ячика. Акцент — нашивка на задній кишені з мотивуючим текстом: «Головне — це твоя власна гра, а не позиції в рейтингу. Грай, ніби ніхто не бачить». 

WeAnnaBe

WeAnnaBe, заснований у 2014 році Анною Сокол, стильно втілює смарт-кежуал у жіночому одязі. Бренд орієнтований на сучасну та прогресивну жінку, пропонуючи не просто речі, а комплексні образи, які доповнюють індивідуальний стиль кожної клієнтки.

Анна Сокол та її команда створюють одяг, який ідеально підходить для різноманітних життєвих ситуацій. Наприклад, їхній трикотажний костюм можна легко адаптувати до різних випадків — від повсякденних прогулянок у спортивному взутті до елегантних вечерь на високих підборах. Матеріали, які використовують у виробництві — це твід, трикотаж, екошкіра та денім, що додає текстурності й виразності кожній моделі.

WeAnnaBe активно втілює принципи сталого розвитку у своїй модельній політиці. Виробництво одягу ведуть невеликими серіями, що базуються на реальному попиті — це допомагає мінімізувати відходи матеріалів. Залишки тканин переробляють на екологічні сумки, які слугують альтернативою одноразовим пакетам. Філософія бренду полягає в тому, що там створюють лише ті речі, які дизайнери носили б самі, тому це забезпечує високу практичність і багатофункціональність кожного виробу.

«У нас є бачення того, що треба сучасній та прогресивній дівчині, база, на якій ми будуємо свій бренд. Останнім часом жінки дуже змінилися, змінився їхній спосіб життя, і ми хочемо не просто йти в ногу з ними — ми намагаємось випереджати їх», — пише дизайнерка на своїй сторінці у Facebook.

KulKate Atelier

Простір KulKate Atelier зародився в Одесі у 2020 році. Це не просто бренд одягу, а втілення творчого бачення його засновниці, яка створює одяг з глибоким змістом. Кожен елемент колекції — чи то легка літня спідниця, чи подовжене бавовняне кімоно — «несе в собі частинку Божественного стану, покликаного нагадати про внутрішню гармонію та здатність залучати різноманітність і людські стани».

У новій літній колекції, яка уособлює невагомість і духовне піднесення, спідниці та кімоно виготовлені з органічної бавовни та льону, підкреслюючи стійкість і любов до природи, які є частиною філософії бренду. Засновниця на своїй сторінці в Instagram ділиться, що її надихає тільки те, що приносить задоволення та віру в створюване, а концепція колекції ґрунтується на принципах творення та дарування, аби поширювати любов через жіночу та чоловічу моду.

На сторінці KulKate Atelier активно ділиться новинками, що відображають унікальний стиль і підхід до моди. Філософія бренду пронизує кожну колекцію та кожне повідомлення, спрямоване на те, щоб надихати та ділитися красою з навколишнім світом.

Коли в Україні зачинилися відомі магазини одягу, як-от Zara чи H&M, одесити не засмутилися. Вони залюбки підтримують чесний український бізнес, бо цей одяг часто якісніший, а в ціну не закладені витрати на імпорт і транспортування з Європи тощо. Також немає переплати за відомий бренд та ім’я. Тому ціни на одяг дійсно приємні для українського споживача. 

Читати далі

Суспільство

У Дії можна подати заяву у Міжнародний реєстр збитків: як це зробити

Опубліковано

Відтепер у Дії можна подати заяву у Міжнародний реєстр збитків, якщо ваше майно постраждало від російської агресії і є наявний акт про обстеження від місцевої влади про зруйноване або пошкоджене житло.

Про це повідомляє Дія.

У Дії зазначають, що важливо, щоб кожен Акт про обстеження від місцевої влади потрапив до Реєстру. Так спільними зусиллями ми зафіксуємо реальні масштаби шкоди від російської агресії й пришвидшимо запуск компенсаційного механізму.

Читайте також: В Україні для підприємців оголосили грант для відновлення та реконструкції: як взяти участь

Покрокову інструкцію можна дізнатися за посиланням.

“Працюємо над розширенням Реєстру. Скоро всі власники зруйнованого чи пошкодженого житла по всій території України зможуть подати заяву в міжнародний Реєстр збитків у Дії”, – зауважили у Дії.

Нагадаємо, раніше ми пояснювали, як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія».

Читати далі