Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році

Опубліковано

Редакція ШоТам зібрала 11 українських фільмів, які покажуть у кіно вже у 2025 році. Серед них — біографічна драма «Малевич», роуд-муві «Дві сестри», науково-фантастична стрічка «Ти — космос», психологічна драма про виживання в окупації «Медовий місяць» та документальний фільм-осмислення періоду 1990-х.

«Малевич»

Режисерка: Дар’я Онищенко

Жанр: історична біографічна драма

Стрічка розповідає про життя художника-авангардиста, зачинателя супрематизму та відомого киянина Казимира Малевича. Сюжет охоплює період його творчості від знаменитої виставки «0,10» до роботи в Художньому інституті, де 53-річний художник наважується відобразити у своїх творах Голодомор, який бачив на власні очі під час експедицій до українського села. Байопік про українського авангардиста створений у копродукції чотирьох країн: України, Сербії, Італії та Швейцарії. 

Прем’єра стрічки відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість». В український прокат стрічка вийде навесні 2025 року.

«Сірі бджоли»

Режисер: Дмитро Мойсеєв

Жанр: драма

Стрічка — адаптація роману українського письменника Андрія Куркова. Сюжет розповідає про двох пенсіонерів, які живуть у сірій зоні АТО, за місяць до початку повномасштабного вторгнення. Чоловіки ведуть скромний побут без електрики й тепла у різних частинах села — українській і російській — та мають різні погляди на життя, війну та патріотизм. Життя кожного з них змінюється після появи російського снайпера.

Премʼєра фільму відбулася на головному конкурсі 53-го Міжнародного кінофестивалю у Роттердамі. Згодом його визнали найкращим українським повнометражним ігровим фільмом Національної конкурсної програми XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

«Дві сестри»

Режисер: Лукаш Карвовскі

Жанр: роуд-муві з елементами драми

Дві зведені сестри Яшміна та Малґожата вирушають з Польщі до окупованого міста в Харківській області, щоб знайти та врятувати пораненого батька. Війна змінює ставлення сестер одна до одної та змушує переоцінити свої погляди й ідеали. Стрічку створили в копродукції України та Польщі — співвиробником з українського боку стала компанія Film.UA Group. 

Українська прем’єра фільму відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість».

Читайте також: Фільми, про які говорить увесь світ: 14 головних досягнень українського кіно

«Медовий місяць»

Режисерка: Жанна Озірна

Жанр: драма

Молодята заселяються в нову квартиру в передмісті Києва. Попереду — все життя, втілення планів та амбітних мрій. На вечірці до новосілля 23 лютого вони обговорюють з друзями можливість початку повномасштабної війни, але в неї мало хто вірить. На світанку пара прокидається від вибухів, але їй не вдається вчасно покинути місто, яке захоплюють російські військові й облаштовують штаб у їхньому будинку. Подружжя опиняється в пастці у квартирі без електрики, водопостачання та мобільного зв’язку. 

Стрічка дебютувала на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Biennale College Cinema.

«Ти — космос»

Режисер: Павло Остріков

Жанр: науково-фантастична трагікомедія

Стрічка «Ти — космос» розповідає історію українського далекобійника-відлюдника Андрія Мельника, який летить до найближчої чорної діри на вантажному космічному кораблі. Але Земля вибухає, і він залишається чи не єдиною живою людиною у Всесвіті. Зв’язок з ним встановлює французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному. Подорож триває три роки, і під час неї мандрівники закохуються. Головною емоцією фільму є самотність, яка зближує головних героїв. 

Світова прем’єра відбулася 7 вересня в межах офіційного конкурсу міжнародного кінофестивалю в Торонто. В кінці вересня фільм отримав головну нагороду кінофестивалю в Страсбурзі, а також Silver Melies, що відкриває шлях до участі в змаганні за найпрестижнішу європейську нагороду в жанровому кіно — Golden Melies.

Читайте також: Ще три нагороди для української стрічки: «Ти — Космос» здобула відзнаки на фестивалі в Італії

«Потяг у 31 грудня»

Режисер: Олег Борщевський

Жанр: новорічна комедія

31 грудня провідник потяга Микола Іванович вирушає у свій останній службовий рейс, після якого має вийти на пенсію. Він планує спокійно провести новорічну ніч, адже традиційно потяги в цей час порожні. Однак цього разу чоловік зустріне свято з пасажирами, які прямують до Львова: у вагоні зустрінуться наречена-втікачка, подружжя на межі розлучення, гіперактивна вагітна та бухгалтер-інтроверт, з яким складно порозумітися.

Історія набирає обертів, коли потяг несподівано зупиняється серед поля, що змушує людей познайомитися ближче. Зовсім скоро стане зрозуміло, що вони не лише прямують в одному напрямку, а й прагнуть одного й того самого. 

Фільм планують запустити в прокат з 1 січня 2025 року.

«Дім за склом»

Режисер: Тарас Дронь

Жанр: драма, трилер

Життя амбітної архітекторки Вікторії кардинально змінюється після того, як її донька зникає зі своїм хлопцем, якого звинувачують у торгівлі наркотиками. Жінка починає розслідування й намагається довести невинуватість доньки, щоб зберегти свою бездоганну репутацію та не втратити важливий проєкт. 

Прем’єра стрічки відбулась під час XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

Джерело: кадр з фільму

«Мишоловка»

Режисер: Сергій Касторних

Жанр: драма

Поранений український військовий опиняється в заручниках бліндажа: ворожий артилерійський обстріл спричинив обвал укріплень, і єдиний вихід заблокований уламками та землею. Фортифікаційна споруда стає для чоловіка пасткою. 

Кінострічка розповідає про особистісні межі, які готова перейти людина під час війни задля власного виживання, та про мотивацію боротися навіть у безнадійній ситуації.

Джерело: кадр з фільму

«Донька»

Режисер: Єгор Олесов

Жанр: драма, трилер

На початку повномасштабного російського вторгнення 17-річна Ольга, яка має порушення слуху, приїздить до батька та його нової сім’ї в Бучу. Їхній будинок захоплюють російські окупанти. Опинившись у пастці, дівчина та її родина зіштовхуються з жорстокістю загарбників і загрозою для життя. У цих нелюдських умовах вона мусить знайти в собі сили, щоб вижити та захистити близьких.

«Донька» — перший український фільм, який створено за технологією одного кадру.

Джерело: кадр з фільму

«Пісні землі, що повільно горить»

Режисерка: Ольга Журба

Жанр: документальний фільм

Документальний фільм охоплює два роки великої війни в Україні, зосереджуючись на масовій евакуації на початку вторгнення та поступовій адаптації до нової воєнної реальності. Режисерка досліджує питання нормалізації війни в суспільстві та трансформації людей в умовах російсько-української війни. 

Прем’єра фільму відбулась на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Non-Fiction. В Україні його презентують на Міжнародному кінофестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

«Фрагменти льоду»

Режисерка: Марія Стоянова

Жанр: документальний фільм

Це документальний фільм, змонтований з 15 касет родинного архіву режисерки за 1986–1994 роки. Її батько — фігурист колись усесвітньо відомого українського ансамблю «Балет на льоду» — гастролював за кордоном і знімав своє життя в часи Перебудови на камеру. Сьогодні Марія відкриває його аматорський архів, щоб побачити західну утопію очима пізньорадянської людини й ініціювати з нею особистий діалог.

Прем’єра фільму відбулась Міжнародному кінофестивалі Docudays UA. Там стрічка отримала нагороду журі кінокритиків і кінокритикинь, приз студентського журі, спеціальну відзнаку конкурсу Docu/Світ та головну нагороду в конкурсі Docu/Україна у 2024 році. На 7-й Національній премії «Кіноколо» вона перемогла в номінаціях «Відкриття року» й «Найкращий повнометражний документальний фільм». У прокаті — з 1 січня 2025 року.

Культура

Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Опубліковано

Ukraїner та громадська організація PR Army випустили відеопроєкт «Позбутись непокірних. Як росіяни витісняли кримських татар». Документальний фільм розкриває історію передумов та наслідків окупації Криму та депортацію кримських татар.

Про це повідомили у команді проєкту.

Творці фільму використали унікальні кадри Криму та кримських татар, які збирали з різних архівів. Завдяки цим фото у стрічці можна побачити маловідомий образ справжнього Криму до депортації.

У роботі передусім звертають увагу на етнокультурний аспект:

  • як знищували ідентичність кримськотатарського народу;
  • як трансформували Крим;
  • як руйнували культуру півострова;
  • як експлуатували його ресурси тощо.

Читайте також: «Крим — це Україна»: берлінський дизайнер Франк Вільде створив новий образ

«Візуальну частину доповнюють голоси очевидців — цитати тих, хто пережив депортацію, які звучать у ключових моментах проєкту. Завершальним акцентом стали вірші, що надають матеріалу особливого емоційного забарвлення»‚ — написали автори стрічки.

Наприкінці фільму вперше звучить кримськотатарською мовою перекладений відомий вірш Лілі Буджурової «Коли ми повернемося».

Відео: ютуб-канал Ukraїner

Генеральна Асамблея ООН 27 березня 2014 року підтримала територіальну цілісність України, визнавши Крим і Севастополь її невіддільними частинами. Тоді за цю резолюцію проголосували 100 країн-членів ООН зі 194. Ukraїner та PR Army випустили свій проєкт до річниці цієї події.

Довідка

PR Army — незалежна українська неприбуткова організація, яка займається підвищенням обізнаності про російсько-українську війну та зміцненням іміджу України у світі. Її створили після повномасштабного вторгнення росії у 2022 році. Головна місія PR Army — допомогти Україні перемогти в інформаційній війни проти рф.

Ukraїner — це спільнота та організація, яка діє з 2016 року та досліджує Україну. Команда проєкту розповідає історії про Україну самим українцям, а також транслює їх у світ завдяки перекладам десятками мов.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Ukraїner

Читати далі

Культура

У Львові відкриють рік Молодіжної столиці Європи: програма події

Опубліковано

5 квітня у Львові на !FESTrepublic відбудеться відкриття року Молодіжної столиці Європи 2025. Під час події виступатимуть Василь Байдак, Тарас Чмут, NAZVA, OTOY та O.TORVALD та інші.

Про це повідомили організатори з мережі «ТВОРИ!».

Виступи спікерів

На відкритті відбудуться публічні виступи українців із різних сфер. Вони поділяться своїми думками та баченням щодо ролі молоді у формуванні державної політики, розвитку інституту репутації, силу громадянського суспільства тощо.

До відкриття долучаться такі спікери:

  • Василь Байдак;
  • Тарас Чмут;
  • Богдан Кротевич;
  • Роман Кравець;
  • Меланія Подоляк;
  • Олександр Нотевський та інші.

Наприкінці заходу організатори запланували вечірній концерт за участі NAZVA, OTOY та O.TORVALD.

Детальніше про події під час відкриття можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Спеціальні формати на відкритті

Упродовж дня відвідувачі зможуть долучитися до спеціальних форматів, зокрема:

  • «Сходинка» від «Креативної Практики» — доповіді про натхнення, дизайн і креатив;
  • спеціальний випуск шоу «Хто з нас?» ютуб-проєкту «Жаба Гадюка» з Володимиром Андрєєвим та Женею Галичем;
  • «Інтерестінг Інгліш» — ютуб-проєкт про англійську мову з ведучим Дімкою Носовим та запрошеними гостями;
  • спідфрендинг — формат коротких знайомств між учасниками з різних міст і країн;
  • воркшоп «Подача та реалізація грантових проєктів» у межах ініціативи EU4Youth IV.

Також під час події працюватиме маркет українських брендів SundayBazzar. 20% з кожної покупки перекажуть на підтримку «МолоФонду» Львова для втілення молодіжних ініціатив.

Як долучитися

Участь у відкритті безплатна, однак необхідно заповнити форму для попередньої реєстрації за посиланням. Захід відбудеться 5 квітня з 11:00 у Львові на !FESTrepublic.

Довідка

Львів отримав статус Молодіжної столиці Європи у 2022 році. Зараз він прийматиме гостей з різних країн Європи як 17-й переможець цього конкурсу. Титул надає місту міжнародне визнання, нові партнерства та можливості для молоді.

«Рік Молодіжної столиці Європи — це унікальна можливість показати світові нашу круту молодь, яка сьогодні надихає хоробрістю, креативністю і жагою до життя! Це шанс знайти нових друзів і партнерів для спільних справ у бізнесі, науці та волонтерстві. А ще — можливість навчитися тому, чого ми не знаємо, у наших колег з країн ЄС та поділитись нашим досвідом. Сьогодні бути українцем — це круто!» — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

 У 2018 році Львів здобув статус Молодіжної столиці України, після чого в місті відкрили нові молодіжні центри, створили мережу «ТВОРИ!» і провели всеукраїнські фестивалі та конференції, зокрема «Молодвіж» та «Дизаріум».

Організатори події

Відкриття організовує мережа «ТВОРИ!» Львівської міської ради за підтримки ЮНІСЕФ, фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW, проєкту «EU4Youth IV: залучення та розширення можливостей молоді», що співфінансує Євросоюз та BMZ і виконує GIZ, та фінансової підтримки KredoBank.

Нагадаємо, що Київ подав заявку на приєднання до Мережі креативних міст ЮНЕСКО.

Раніше ми писали, що Львів пройшов у фінал конкурсу «Європейська столиця культури 2030».

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Культура

Українська книга потрапила до переліку найкращих видань-картинок

Опубліковано

Книга Романи Романишин та Андрія Лесіва увійшла до списку зі 100 найкращих книг-картинок 2025 року за версією міжнародної платформи dPICTUS.

Про це повідомили на сайті платформи.

dPICTUS запросили міжнародних фахівців з книжок-картинок та ілюстрацій, аби ті обирали свої улюблені видання. Перелік 100 Outstanding Picturebooks сформували з видань, які експерти відзначали найчастіше.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Добірку з книгами-картинками представлять також і в межах експозиції на Болонському ярмарку дитячої книги.

Книга «З півслова» від «Видавництва Старого Лева» вийшла у 2025 році. У ній автори за допомогою картинок та коротких надписів розповіли про різні способи комунікації.

Нагадаємо, що сокальську сорочку додали до списку нематеріальної культурної спадщини України (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт ВСЛ

Читати далі