Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році

Опубліковано

Редакція ШоТам зібрала 11 українських фільмів, які покажуть у кіно вже у 2025 році. Серед них — біографічна драма «Малевич», роуд-муві «Дві сестри», науково-фантастична стрічка «Ти — космос», психологічна драма про виживання в окупації «Медовий місяць» та документальний фільм-осмислення періоду 1990-х.

«Малевич»

Режисерка: Дар’я Онищенко

Жанр: історична біографічна драма

Стрічка розповідає про життя художника-авангардиста, зачинателя супрематизму та відомого киянина Казимира Малевича. Сюжет охоплює період його творчості від знаменитої виставки «0,10» до роботи в Художньому інституті, де 53-річний художник наважується відобразити у своїх творах Голодомор, який бачив на власні очі під час експедицій до українського села. Байопік про українського авангардиста створений у копродукції чотирьох країн: України, Сербії, Італії та Швейцарії. 

Прем’єра стрічки відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість». В український прокат стрічка вийде навесні 2025 року.

«Сірі бджоли»

Режисер: Дмитро Мойсеєв

Жанр: драма

Стрічка — адаптація роману українського письменника Андрія Куркова. Сюжет розповідає про двох пенсіонерів, які живуть у сірій зоні АТО, за місяць до початку повномасштабного вторгнення. Чоловіки ведуть скромний побут без електрики й тепла у різних частинах села — українській і російській — та мають різні погляди на життя, війну та патріотизм. Життя кожного з них змінюється після появи російського снайпера.

Премʼєра фільму відбулася на головному конкурсі 53-го Міжнародного кінофестивалю у Роттердамі. Згодом його визнали найкращим українським повнометражним ігровим фільмом Національної конкурсної програми XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

«Дві сестри»

Режисер: Лукаш Карвовскі

Жанр: роуд-муві з елементами драми

Дві зведені сестри Яшміна та Малґожата вирушають з Польщі до окупованого міста в Харківській області, щоб знайти та врятувати пораненого батька. Війна змінює ставлення сестер одна до одної та змушує переоцінити свої погляди й ідеали. Стрічку створили в копродукції України та Польщі — співвиробником з українського боку стала компанія Film.UA Group. 

Українська прем’єра фільму відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість».

Читайте також: Фільми, про які говорить увесь світ: 14 головних досягнень українського кіно

«Медовий місяць»

Режисерка: Жанна Озірна

Жанр: драма

Молодята заселяються в нову квартиру в передмісті Києва. Попереду — все життя, втілення планів та амбітних мрій. На вечірці до новосілля 23 лютого вони обговорюють з друзями можливість початку повномасштабної війни, але в неї мало хто вірить. На світанку пара прокидається від вибухів, але їй не вдається вчасно покинути місто, яке захоплюють російські військові й облаштовують штаб у їхньому будинку. Подружжя опиняється в пастці у квартирі без електрики, водопостачання та мобільного зв’язку. 

Стрічка дебютувала на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Biennale College Cinema.

«Ти — космос»

Режисер: Павло Остріков

Жанр: науково-фантастична трагікомедія

Стрічка «Ти — космос» розповідає історію українського далекобійника-відлюдника Андрія Мельника, який летить до найближчої чорної діри на вантажному космічному кораблі. Але Земля вибухає, і він залишається чи не єдиною живою людиною у Всесвіті. Зв’язок з ним встановлює французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному. Подорож триває три роки, і під час неї мандрівники закохуються. Головною емоцією фільму є самотність, яка зближує головних героїв. 

Світова прем’єра відбулася 7 вересня в межах офіційного конкурсу міжнародного кінофестивалю в Торонто. В кінці вересня фільм отримав головну нагороду кінофестивалю в Страсбурзі, а також Silver Melies, що відкриває шлях до участі в змаганні за найпрестижнішу європейську нагороду в жанровому кіно — Golden Melies.

Читайте також: Ще три нагороди для української стрічки: «Ти — Космос» здобула відзнаки на фестивалі в Італії

«Потяг у 31 грудня»

Режисер: Олег Борщевський

Жанр: новорічна комедія

31 грудня провідник потяга Микола Іванович вирушає у свій останній службовий рейс, після якого має вийти на пенсію. Він планує спокійно провести новорічну ніч, адже традиційно потяги в цей час порожні. Однак цього разу чоловік зустріне свято з пасажирами, які прямують до Львова: у вагоні зустрінуться наречена-втікачка, подружжя на межі розлучення, гіперактивна вагітна та бухгалтер-інтроверт, з яким складно порозумітися.

Історія набирає обертів, коли потяг несподівано зупиняється серед поля, що змушує людей познайомитися ближче. Зовсім скоро стане зрозуміло, що вони не лише прямують в одному напрямку, а й прагнуть одного й того самого. 

Фільм планують запустити в прокат з 1 січня 2025 року.

«Дім за склом»

Режисер: Тарас Дронь

Жанр: драма, трилер

Життя амбітної архітекторки Вікторії кардинально змінюється після того, як її донька зникає зі своїм хлопцем, якого звинувачують у торгівлі наркотиками. Жінка починає розслідування й намагається довести невинуватість доньки, щоб зберегти свою бездоганну репутацію та не втратити важливий проєкт. 

Прем’єра стрічки відбулась під час XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

Джерело: кадр з фільму

«Мишоловка»

Режисер: Сергій Касторних

Жанр: драма

Поранений український військовий опиняється в заручниках бліндажа: ворожий артилерійський обстріл спричинив обвал укріплень, і єдиний вихід заблокований уламками та землею. Фортифікаційна споруда стає для чоловіка пасткою. 

Кінострічка розповідає про особистісні межі, які готова перейти людина під час війни задля власного виживання, та про мотивацію боротися навіть у безнадійній ситуації.

Джерело: кадр з фільму

«Донька»

Режисер: Єгор Олесов

Жанр: драма, трилер

На початку повномасштабного російського вторгнення 17-річна Ольга, яка має порушення слуху, приїздить до батька та його нової сім’ї в Бучу. Їхній будинок захоплюють російські окупанти. Опинившись у пастці, дівчина та її родина зіштовхуються з жорстокістю загарбників і загрозою для життя. У цих нелюдських умовах вона мусить знайти в собі сили, щоб вижити та захистити близьких.

«Донька» — перший український фільм, який створено за технологією одного кадру.

Джерело: кадр з фільму

«Пісні землі, що повільно горить»

Режисерка: Ольга Журба

Жанр: документальний фільм

Документальний фільм охоплює два роки великої війни в Україні, зосереджуючись на масовій евакуації на початку вторгнення та поступовій адаптації до нової воєнної реальності. Режисерка досліджує питання нормалізації війни в суспільстві та трансформації людей в умовах російсько-української війни. 

Прем’єра фільму відбулась на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Non-Fiction. В Україні його презентують на Міжнародному кінофестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

«Фрагменти льоду»

Режисерка: Марія Стоянова

Жанр: документальний фільм

Це документальний фільм, змонтований з 15 касет родинного архіву режисерки за 1986–1994 роки. Її батько — фігурист колись усесвітньо відомого українського ансамблю «Балет на льоду» — гастролював за кордоном і знімав своє життя в часи Перебудови на камеру. Сьогодні Марія відкриває його аматорський архів, щоб побачити західну утопію очима пізньорадянської людини й ініціювати з нею особистий діалог.

Прем’єра фільму відбулась Міжнародному кінофестивалі Docudays UA. Там стрічка отримала нагороду журі кінокритиків і кінокритикинь, приз студентського журі, спеціальну відзнаку конкурсу Docu/Світ та головну нагороду в конкурсі Docu/Україна у 2024 році. На 7-й Національній премії «Кіноколо» вона перемогла в номінаціях «Відкриття року» й «Найкращий повнометражний документальний фільм». У прокаті — з 1 січня 2025 року.

Коментарі

Культура

В Україні зняли документальний фільм про жінок-рятувальниць (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні зняли документальний фільм BurningWomen, який розповідає про жінок-доброволиць у пожежно-рятувальній справі. Стрічка відкриває історії вольових жінок, які долучилися до добровільних пожежних команд або проходять навчання, щоб стати рятувальницями.

Про це повідомляє Divoche.media.

Жінки у рятувальній справі

Героїні фільму кидають виклик стереотипам, що рятувальна справа — це виключно чоловіча професія. Вони демонструють силу, витримку та бажання допомагати, надихаючи інших жінок спробувати себе в цьому покликанні.

«Ми спостерігали, як жінки вливаються в чоловічий колектив, як упереджене ставлення трансформується в підтримку та захоплення. Також дослідили історичний контекст — як майже 100 років тому жінки були частиною пожежно-рятувальних команд», — зазначила сценаристка й продюсерка фільму Анна Слюсаренко.

Спеціальний показ у Києві

Прем’єра BurningWomen відбудеться 20 листопада о 13:00 у Києві. Точне місце проведення події організатори повідомлять зареєстрованим учасникам напередодні.

На показ уже відкрито реєстрацію — посилання можна знайти на офіційних сторінках проєкту.

Читати також: Metallica опублікувала відео із музикантом ЗСУ (ВІДЕО)

Перший погляд на стрічку

Тизер документального фільму вже доступний для перегляду. BurningWomen має на меті привернути увагу до важливості залучення жінок до пожежно-рятувальної справи та підтримати розвиток добровільних команд в Україні.

Фільм не лише розповідає історії, а й підкреслює, що рятувальна справа — це покликання, яке не має гендерних обмежень.

Нагадаємо, що на Роттердамському кінофестивалі покажуть ретроспективу українського режисера.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Культура

Інститут пам’яті створив соціальний ролик до роковин Голодомору та запустив «Теплий збір»

Опубліковано

Український інститут національної пам’яті підготував соціальний ролик до 91-х роковин Голодомору. У відео нагадують про акцію «Запали свічку пам’яті», яка традиційно відбудеться в третю суботу листопада.

Про це повідомив інститут на своєму сайті.

Акція пам’яті: 23 листопада о 16:00

Цьогоріч вшанування мільйонів жертв Голодомору відбудеться 23 листопада о 16:00. Українців закликають долучитися, запаливши свічку у своїх оселях, щоб зберегти пам’ять про одну з найжахливіших трагедій в історії України.

Відео: Український інститут національної пам’яті

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

«Теплий збір» для підтримки захисників

Окрім вшанування пам’яті, Інститут ініціює акцію «Теплий збір».

«Ми закликаємо згадати тих, кого знищив голодом тоталітарний режим, і водночас підтримати сучасних захисників України, аби ця трагедія ніколи не повторилася», — зазначають організатори.

Збір речей відбудеться 23 листопада з 14:00 до 18:00 у Києві, біля Меморіалу жертв Голодомору.

Фото: Український інститут національної пам’яті

Що приносити?

Волонтери з організації «Печерські котики» прийматимуть:

  • Продукти: чай, кава, цукерки, печиво, енергетичні батончики, згущене молоко (м’яка упаковка).
  • Речі для обігріву: хімічні грілки для рук, ніг, тіла; фабричні зимові шкарпетки (темних кольорів, високі, для берців); нову пряжу для шкарпеток (вовна, напіввовна).
  • Засоби гігієни: шампунь, гель для душу, рідке мило, зубна паста, станки й піна для гоління, вологі серветки.

Фото обкладинки: скріншот з відео Українського інституту національної памʼяті.

Коментарі

Читати далі

Культура

Metallica опублікувала відео із музикантом ЗСУ (ВІДЕО)

Опубліковано

Всесвітньо відомий рок-гурт Metallica опублікував виступ українського бандуриста, військовослужбовця ЗСУ — Тараса Столяра. Відео зняли під час одного з заходів Культурного десанту в США. Захід проходив в рамках туру культурної дипломатії спрямованого на поширення українського культурного впливу за кордоном.

Про це повідомляють представники Культурного десанту.

Деталі про відео

«Нещодавно через Джеймса Хетфілда ми познайомилися із Культурним десантом — групою із артистів-військовослужбовців, які зараз закінчують тур подяки в США та представили тут 170 концертів. Один із таких виступів — це Nothing else matters на традиційному українському інструменті — 62-ти струнній бандурі», — пише офіційний акаунт гурту. За півдня відео вже набрало більше 1 млн. переглядів та сотні коментарів. 

Тарас Столяр — військовослужбовець ЗСУ, участник Культурного десанту.

«Дякуємо вам, хлопці, ми дійсно цінуємо це, ви в наших серцях», — говорить капітан ЗСУ Миколай Сєрга, який організував цю співпрацю із Metallica.  

Поживитися відео можна на інстаграм-сторінці гурту.

Читати також: «Як ти там, Харків?»: Жадан, Куба та Гамлет знялися в кліпі на підтримку харків’ян (ВІДЕО)

Про «Культурний десант»

«Культурний десант» — об’єднання військовослужбовців творчих та креативних професій, зусилля яких спрямовані на покращення морально-психологічного стану війська за допомогою інструментів культури. На різних напрямках фронту постійно працюють кілька мобільних творчих груп. Також дві групи артистів виступають для поранених бійців в шпиталях, реабілітаційних і навчальних центрах ЗСУ і окремо підсилює цю роботу «Оркестр 59».

Щомісяця відбувається близько 200 виступів для бійців Сил оборони. Серед учасників «Культурний десант» — відомі українські артисти з бойовим досвідом. Також об’єднання співпрацює із цивільними артистами та митцями.

Нагадаємо, що «Культурний десант» випустив пісню «Поговорімо» — звернення військового до цивільних, які втомилися від війни.

Фото обкладинки: www.metallica.com.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес4 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...