Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році

Опубліковано

Редакція ШоТам зібрала 11 українських фільмів, які покажуть у кіно вже у 2025 році. Серед них — біографічна драма «Малевич», роуд-муві «Дві сестри», науково-фантастична стрічка «Ти — космос», психологічна драма про виживання в окупації «Медовий місяць» та документальний фільм-осмислення періоду 1990-х.

«Малевич»

Режисерка: Дар’я Онищенко

Жанр: історична біографічна драма

Стрічка розповідає про життя художника-авангардиста, зачинателя супрематизму та відомого киянина Казимира Малевича. Сюжет охоплює період його творчості від знаменитої виставки «0,10» до роботи в Художньому інституті, де 53-річний художник наважується відобразити у своїх творах Голодомор, який бачив на власні очі під час експедицій до українського села. Байопік про українського авангардиста створений у копродукції чотирьох країн: України, Сербії, Італії та Швейцарії. 

Прем’єра стрічки відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість». В український прокат стрічка вийде навесні 2025 року.

«Сірі бджоли»

Режисер: Дмитро Мойсеєв

Жанр: драма

Стрічка — адаптація роману українського письменника Андрія Куркова. Сюжет розповідає про двох пенсіонерів, які живуть у сірій зоні АТО, за місяць до початку повномасштабного вторгнення. Чоловіки ведуть скромний побут без електрики й тепла у різних частинах села — українській і російській — та мають різні погляди на життя, війну та патріотизм. Життя кожного з них змінюється після появи російського снайпера.

Премʼєра фільму відбулася на головному конкурсі 53-го Міжнародного кінофестивалю у Роттердамі. Згодом його визнали найкращим українським повнометражним ігровим фільмом Національної конкурсної програми XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

«Дві сестри»

Режисер: Лукаш Карвовскі

Жанр: роуд-муві з елементами драми

Дві зведені сестри Яшміна та Малґожата вирушають з Польщі до окупованого міста в Харківській області, щоб знайти та врятувати пораненого батька. Війна змінює ставлення сестер одна до одної та змушує переоцінити свої погляди й ідеали. Стрічку створили в копродукції України та Польщі — співвиробником з українського боку стала компанія Film.UA Group. 

Українська прем’єра фільму відбулась на 53-му Київському міжнародному кінофестивалі «Молодість».

Читайте також: Фільми, про які говорить увесь світ: 14 головних досягнень українського кіно

«Медовий місяць»

Режисерка: Жанна Озірна

Жанр: драма

Молодята заселяються в нову квартиру в передмісті Києва. Попереду — все життя, втілення планів та амбітних мрій. На вечірці до новосілля 23 лютого вони обговорюють з друзями можливість початку повномасштабної війни, але в неї мало хто вірить. На світанку пара прокидається від вибухів, але їй не вдається вчасно покинути місто, яке захоплюють російські військові й облаштовують штаб у їхньому будинку. Подружжя опиняється в пастці у квартирі без електрики, водопостачання та мобільного зв’язку. 

Стрічка дебютувала на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Biennale College Cinema.

«Ти — космос»

Режисер: Павло Остріков

Жанр: науково-фантастична трагікомедія

Стрічка «Ти — космос» розповідає історію українського далекобійника-відлюдника Андрія Мельника, який летить до найближчої чорної діри на вантажному космічному кораблі. Але Земля вибухає, і він залишається чи не єдиною живою людиною у Всесвіті. Зв’язок з ним встановлює французька вчена Катрін, і вони вирішують летіти назустріч одне одному. Подорож триває три роки, і під час неї мандрівники закохуються. Головною емоцією фільму є самотність, яка зближує головних героїв. 

Світова прем’єра відбулася 7 вересня в межах офіційного конкурсу міжнародного кінофестивалю в Торонто. В кінці вересня фільм отримав головну нагороду кінофестивалю в Страсбурзі, а також Silver Melies, що відкриває шлях до участі в змаганні за найпрестижнішу європейську нагороду в жанровому кіно — Golden Melies.

Читайте також: Ще три нагороди для української стрічки: «Ти — Космос» здобула відзнаки на фестивалі в Італії

«Потяг у 31 грудня»

Режисер: Олег Борщевський

Жанр: новорічна комедія

31 грудня провідник потяга Микола Іванович вирушає у свій останній службовий рейс, після якого має вийти на пенсію. Він планує спокійно провести новорічну ніч, адже традиційно потяги в цей час порожні. Однак цього разу чоловік зустріне свято з пасажирами, які прямують до Львова: у вагоні зустрінуться наречена-втікачка, подружжя на межі розлучення, гіперактивна вагітна та бухгалтер-інтроверт, з яким складно порозумітися.

Історія набирає обертів, коли потяг несподівано зупиняється серед поля, що змушує людей познайомитися ближче. Зовсім скоро стане зрозуміло, що вони не лише прямують в одному напрямку, а й прагнуть одного й того самого. 

Фільм планують запустити в прокат з 1 січня 2025 року.

«Дім за склом»

Режисер: Тарас Дронь

Жанр: драма, трилер

Життя амбітної архітекторки Вікторії кардинально змінюється після того, як її донька зникає зі своїм хлопцем, якого звинувачують у торгівлі наркотиками. Жінка починає розслідування й намагається довести невинуватість доньки, щоб зберегти свою бездоганну репутацію та не втратити важливий проєкт. 

Прем’єра стрічки відбулась під час XV Одеського міжнародного кінофестивалю.

Джерело: кадр з фільму

«Мишоловка»

Режисер: Сергій Касторних

Жанр: драма

Поранений український військовий опиняється в заручниках бліндажа: ворожий артилерійський обстріл спричинив обвал укріплень, і єдиний вихід заблокований уламками та землею. Фортифікаційна споруда стає для чоловіка пасткою. 

Кінострічка розповідає про особистісні межі, які готова перейти людина під час війни задля власного виживання, та про мотивацію боротися навіть у безнадійній ситуації.

Джерело: кадр з фільму

«Донька»

Режисер: Єгор Олесов

Жанр: драма, трилер

На початку повномасштабного російського вторгнення 17-річна Ольга, яка має порушення слуху, приїздить до батька та його нової сім’ї в Бучу. Їхній будинок захоплюють російські окупанти. Опинившись у пастці, дівчина та її родина зіштовхуються з жорстокістю загарбників і загрозою для життя. У цих нелюдських умовах вона мусить знайти в собі сили, щоб вижити та захистити близьких.

«Донька» — перший український фільм, який створено за технологією одного кадру.

Джерело: кадр з фільму

«Пісні землі, що повільно горить»

Режисерка: Ольга Журба

Жанр: документальний фільм

Документальний фільм охоплює два роки великої війни в Україні, зосереджуючись на масовій евакуації на початку вторгнення та поступовій адаптації до нової воєнної реальності. Режисерка досліджує питання нормалізації війни в суспільстві та трансформації людей в умовах російсько-української війни. 

Прем’єра фільму відбулась на 81-му Венеційському кінофестивалі у секції Non-Fiction. В Україні його презентують на Міжнародному кінофестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

«Фрагменти льоду»

Режисерка: Марія Стоянова

Жанр: документальний фільм

Це документальний фільм, змонтований з 15 касет родинного архіву режисерки за 1986–1994 роки. Її батько — фігурист колись усесвітньо відомого українського ансамблю «Балет на льоду» — гастролював за кордоном і знімав своє життя в часи Перебудови на камеру. Сьогодні Марія відкриває його аматорський архів, щоб побачити західну утопію очима пізньорадянської людини й ініціювати з нею особистий діалог.

Прем’єра фільму відбулась Міжнародному кінофестивалі Docudays UA. Там стрічка отримала нагороду журі кінокритиків і кінокритикинь, приз студентського журі, спеціальну відзнаку конкурсу Docu/Світ та головну нагороду в конкурсі Docu/Україна у 2024 році. На 7-й Національній премії «Кіноколо» вона перемогла в номінаціях «Відкриття року» й «Найкращий повнометражний документальний фільм». У прокаті — з 1 січня 2025 року.

Коментарі

Культура

У Києві пройшов допрем’єрний показ фільму «Буча» з ексклюзивними матеріалами ГУР (ФОТО)

Опубліковано

Художній фільм розкриває історію громадянина Казахстану Костянтина Гудаускаса, який евакуював сотні людей з Бучі під час її окупації. Стрічка виходить на екрани 7 листопада.

Про це повідомили у пресслужбі ГУР МО.

Фото: телеграм-канал ГУР МО

Допомога ГУР у створенні картини

Цей фільм створили за сприяння Генерального управління розвитку. Як зазначив автор сценарію та продюсер стрічки Олександр Щур, представники ГУР консультували команду та надавали фото, відео й тексти перехоплень російських військових.

Читайте також: Південна Корея допоможе відбудувати ліцей на Київщині: у 2022 році його зруйнували росіяни

Фото: телеграм-канал ГУР МО

Вихід стрічки у кіно

«Поява на широких екранах українського фільму “Буча” дуже важлива, бо йдеться про вчинок, про вибір, про справжній героїзм. Історія побудована на реальних подіях, і це добра справа зберегти її у кінематографі, розповісти її світу, передати атмосферу початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Напруга і драма цієї історії точно  нікого не залишить байдужим», ― сказав представник ГУР Андрій Юсов.

Фото: телеграм-канал ГУР МО

Цю драму уже представляли за кордоном. Фільм показували на 40-му Варшавському міжнародному кінофестивалі фільм, його відзначили у номінації «глядацькі симпатії».

Нагадаємо, що в Україні вийшов фільм «БожеВільні» про незламність і боротьбу українців у 70-х.

Фото обкладинки: ютуб-канал B&H Film Distribution Company
 

Коментарі

Читати далі

Культура

Українці за жовтень додали у Вікіпедію понад 30 тисяч фото культурних пам’яток

Опубліковано

У межах конкурсу «Вікі любить пам’ятки» українці додали 30 100 світлин близько 6,4 тисячі об’єктів культурної спадщини. Українська спільнота посіла друге місце серед 56 країн-учасниць.

Про це повідомили у ГО «Вікімедіа Україна».

Підсумки за жовтень

«Вікі любить пам’ятки» — це найбільший у світі фотоконкурс об’єктів культурної спадщини для ілюстрування статей у Вікіпедії. Участь у проєкті взяли 322 українських користувачів. Серед 6400 об’єктів культурної спадщини України понад 780 памʼяток завантажили вперше.

«Незважаючи на повномасштабну війну, учасники й учасниці нашого конкурсу продовжують документувати українську культурну спадщину, яка зараз перебуває не просто під загрозою, а під прицілом російської збройної агресії. 2022 року на конкурс завантажили майже 14 тисяч світлин, 2023 — майже 20 тисяч, а цього року — понад 30 тисяч робіт з усіх регіонів України. Дякуємо усім за небайдужість, участь та увагу до конкурсу, зараз це вкрай важливо», — зазначила прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна» Ольга Мілянович.

Читайте також: Виставка Укрзалізниці зібрала рекордну кількість відвідувачів (ФОТО)

Лідери за кількістю фотографій унікальних пам’яток

Області, які зазнімкували найбільшу кількість пам’яток:

  • Хмельницька — 585 пам’яток;
  • Тернопільська — 506;
  • Львівська — 478;
  • Вінницька — 474;
  • Чернівецька — 470.
Фото: Вікімедіа Україна

Що далі

Серед усіх фотографій журі українського етапу визначить десять найкращих світлин. Вони будуть представляти культурну спадщину України на міжнародному етапі. Результати оцінювання фотографій всіх країн-учасниць мають оголосити на початку 2025 року.

Нагадаємо, що українській Вікіпедії 20 років: у Києві нагородили людей, які розвивали платформу (ФОТО).

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Культура

В Україні відкрили простір незалежного кіно: які стрічки показуватимуть

Опубліковано

У новому кінотеатрі в Дніпрі показуватимуть виключно авторські та експериментальні фільми вітчизняних та міжнародних режисерів.

Про це повідомили в Центрі сучасної культури у Дніпрі (DCCC)

«Ми прагнемо розширити локальну кіноспільноту Дніпра, створюючи умови для перегляду фільмів, що зазвичай недоступні в міських кінотеатрах, та організовувати обговорення про незалежне кіно», — написали в DCCC.

У просторі незалежного кіно у цьому році проходитимуть не тільки покази стрічок, але й зустрічі з тими, хто їх створював. У пресслужбі проєкту анонсували в наступному році освітні програми для підтримки локальних кінодіячів, а також нові можливості для розвитку кіномистецтва в Дніпрі.

Читайте також: 11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році

Програма на місяць

Як пишуть у виданні DTF, протягом листопада поціновувачі кіно можуть подивитися десять фільмів від таких режисерів: Акі Каурісмякі, Джим Джармуш, Роман Бондарчук, Роман Любог, Катерина Горностай, Жюстін Тріє, Девід Лінч, Йоргос Лантімос, Юрій Грицина та об’єднання «Вавилон’13».

На найближчі покази можна зареєструватися на сайті DCCC, а слідкувати за анонсами — в інстаграм-акаунті Центру.

Про Центр сучасної культури у Дніпрі

DCCC — це українська культурна інституція, яка з 2019 року створює проєкти у сфері сучасного мистецтва, медіа, урбаністики та неформальної освіти. Це платформа для міжнародного співробітництва, досліджень та роботи з міськими спільнотами. Проєкт кінотеатру реалізували у співпраці з Goethe-Institut в Україні.

Нагадаємо, що українська стрічка «Ти — Космос» здобула три нагороди на фестивалі в Італії.

Фото обкладинки: кадр із фільму «Опале листя»/Arthouse Traffic

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство2 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Українські пазли за мотивами Гаррі Поттера й не тільки: як бізнес із Харкова отримав ліцензію від Warner Bros.

Коли бізнес українських пазлів Woods Story тільки починався, Вікторія та Михайло все робили самі, адже...

Суспільство3 тижні тому

«Донори віддають частинку себе, аби врятувати інших». Історія харків’янки, яка вже 8 років здає кров

Коли Ольга Маканєєва з Харкова працювала в лікарні, вона вперше наважилася на донорство, аби допомогти...

Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати 11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик 11 українських фільмів, які варто подивитися у 2025 році на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення
Відхилити
Дозволити сповіщення