Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Жінки зі сталі. Як дружини «азовців» змушують світ пам’ятати про Маріуполь та його захисників

Опубліковано

Маріуполь – одна з найболючіших тем з початку повномасштабного вторгнення Росії. Оборонці пережили 82 дні блокади, хоча агресор давав їм усього три. У травні сталася так звана евакуація, під час якої десятки бійців потрапили в полон до окупантів. Дружина одного з бійців, Наталія Зарицька, змогла обʼєднати разом родини бійців полку «Азов». Сьогодні вони спільно кричать на весь світ про Маріуполь – місто, яке врятувало Україну.

Наталія Зарицька

Керівниця ГО «Жінки зі сталі», дружина полоненого бійця полку «Азов», військова частина 3057 Національної гвардії України

Замість гуманітарки попрохав про олівці та книгу 

У мене дві вищі освіти: філологічна й економічно-аграрна. Я працювала вчителькою англійської мови в школі та викладала в Київському національному економічному університеті. Також була заступницею генерального директора в «Українській аграрній конфедерації», працювала в агрохолдингу «ТАС Агро».

Приблизно 3,5 роки тому я відчула гостру потребу допомагати фронту. Сама хотіла піти воювати після початку війни у 2014 році, але якраз народила малюка, а ще піклувалася про хворого батька. Це завадило мені вирушити на схід України, тож я вирішила допомагати дистанційно.

Волонтерити я хотіла не через якісь фонди, а напряму. У мене був знайомий фермер, який був учасником АТО, але далі не зміг воювати через контузії. Я попросила в нього контакти хлопців з передової, яким я змогла б допомагати. Серед цих контактів був номер мого майбутнього чоловіка.

Я написала хлопцю на імʼя Богдан: «Привіт, я Наталка, хочу допомагати». А він здивовано запитав, чим дівчина може допомагати сильному солдатові. Я кажу: «Ну, як? Можливо, вам треба їжа, якісь речі?». Його відповідь мене вразила. Богдан попросив надіслати йому ручки й олівці, які б не відбивалися на сторінках. І ще попрохав про якусь книжку з домашньої бібліотеки, яку мені не шкода віддати.

Таке прохання було доволі нестандартне як для військового. Я придбала книжку, цукерки, довго обирала ручки й зрештою відправила посилку до Маріуполя. Потім чоловік сфотографувався з цією книжкою і відписав: «Дивно, але ручки підібрані так, ніби я їх сам купував». У мене виникла симпатія до цієї людини. Симпатія, що продовжилася міцною дружбою.

Попросив моєї руки та серця на «Азовсталі»

Так я почала допомагати фронту. Хлопці переважно просили білизну та простирадла, щоб завішувати вікна для маскування. Я відчула, що Богдан – порядна людина. Тому надсилала все йому і просила розподіляти серед побратимів. Йому ж особисто відправила дуже багато книг. Мене навіть запамʼятали у книгарні, бо я почала купувати по два примірники: один для себе, інший – для нього. Боєць у відповідь надсилав подарунки для мене: тактичні шкарпетки, рюкзак, спортивне спорядження.

Чоловік Наталії Богдан. Фото надане героїнею

Я була корисною Богдану як філолог, допомагала йому з удосконаленням англійської. Він же натомість у мирному житті займався важкою атлетикою. Мені було корисно отримати його поради, бо набрала зайву вагу через операцію та поганий стан здоров’я. З його допомогою я стала стрункішою на 25 кг і досі займаюся в залі.

Шлюб із Богданом ми уклали на «Азовсталі» вже під час повномасштабного вторгнення. Він зробив мені пропозицію у свій день народження. Я погодилась, і командир військової частини 3057 нас розписав. Ми уклали шлюб у місті, де станом на сьогодні, у 21 столітті, є найбільша рана на планеті. Це страшніше, ніж апокаліпсис.

Запас їжі на випадок війни у нас був завжди

Коли сильно хворіє близька людина, ми усвідомлюємо, що вона рано чи пізно помре, готуємося до її смерті. Але коли вона помирає, це все одно неочікувано. Так само для мене було з повномасштабним вторгненням. Я знала, що це колись станеться, бо це зрозуміло з історії. У нас завжди був удома, в Києві, запас їжі – певно, на генному рівні. Мої пращури пережили Голодомор, а бабуся – Дюссельдорф, куди її вивезли німці. І все ж ця війна застала нас не до кінця підготовленими.

Читайте також: Я волонтерила на 9-му місяці вагітності, і це мене рятувало. Історія харків’янки Марії Зайцевої

Зранку 24 лютого Богдан написав мені: «Мала, війна». Не можу сказати, що мене це якось застало зненацька чи була паніка. Я звʼязалася з сестрою. Вона сказала, що чує вибухи. Я теж їх почула. Відкрила кран і почала робити запас води. Далі я зателефонувала нашим стареньким знайомим і попросила їх оперативно зібрати тривожні рюкзаки.

У перші дні війни ми з родиною зайнялися укріпленням будинку, набирали землю в мішки, стелили в погребі килими. До нас прийшли ще дві одинокі жінки. Далі ми склали план і поділили обов’язки в родині. Чітко усвідомлювали, що треба робити. Наприклад, що слід спочатку з’їсти заморожені продукти, бо можуть вимкнути електрику. Продовжували робити запас води.

Роздавала людям одяг та гігієнічні засоби

Багато наших сусідів виїхали. Одні з тих, хто поїхав на захід України, попросили мене, щоб я зайшла до них на горище та забрала всі потрібні речі й роздала тим, хто цього потребує. І вони дуже нам знадобилися. Ми організували мініхаб із роздачі курток, светрів, дитячого одягу. Багато чого передали школі, тому що люди повтікали туди в укриття просто без нічого.

А ще мені друзі передавали посилки. Я просила про гігієнічні засоби та борошно, щоб пекти хліб. І мені привозили по 15 ящиків. Крім того, у мого племінника 22 лютого народилася донечка, тож була потреба в суміші та памперсах. І мені величезними коробками почали надсилати такі речі. Ми залишили трохи для власних потреб, а решту далі розсилали сім’ям, які тікали з Бучі й Ірпеня.

Фото мого сина облетіло весь світ

Мене дуже збентежила ситуація, коли на другий тиждень блокади Маріуполя до українців звернувся заступник командира полку «Азов» Святослав Паламар. Він заявив, що ситуація дуже критична і закликав людей виходити на площі та волали про Маріуполь, просити про допомогу.

Бійці на «Азовсталі». Фото: Дмитро Козицький

На той час Київ потерпав від обстрілів – особливо десь вийти та кричати я не могла. Тому ми з сином вирішили намалювати плакат з надписом англійською «Врятуйте Маріуполь» і червоним серцем. Я сфотографувала його у погребі нашого будинку і зробила допис у Facebook. Наступного ранку побачила це фото у багатьох відомих людей. У групі «Я Маріуполь» було багато підписників, на аватарці яких був мій син. Я почала розуміти, що ці люди так чи інакше причетні до захисників і захисниць Маріуполя. З деякими завʼязалося спілкування, зокрема, з майбутньою співзасновницею «Жінок зі сталі».

Ми почали виходити на журналістів. Я дала кілька інтерв’ю іноземним медіа. Кореспондент CNN попросив мене знайти ще когось із рідних азовців. Так до мене з Білої Церкви приїхала мама бійця, і ми з нею почали спілкуватися.

Через медіа Туреччина нас не чула – ми поїхали особисто

Ситуація на «Азовсталі» ставала дедалі критичнішою. Ми почали через соцмережі збирати спільноту і закликати: «Виходьмо на площі». Чітко розуміли, що є дві країни, які мають вплив на Путіна, – Туреччина і Китай. Почали виходити під посольства, а 5 травня долучилися до акції на Майдані в підтримку захисників Маріуполя. Були там, попри заборону масових зібрань і оточення поліції.

Дуже запамʼяталося, як один із журналістів сказав мені: «Наталю, ти шукаєш змогу достукатися до світу. Треба скликати велику прес-конференцію». Я дослухалась, і ми провели прес-конференцію за підтримки органів державної влади. У наступних брифінгах звернулися до президентів Туреччини та Китаю.

Керівниця ГО «Жінки зі сталі» Наталія Зарицькв під час брифінгу. Фото: Facebook / Жінки зі сталі

Ми пішли далі: вирішили їхати особисто до глав цих держав. Оскільки в Китаї були вимоги щодо тривалого карантину, а часу в нас не було, ми вирушили до Туреччини. Зі мною була мама бійця «Азову», дружина морського піхотинця 36 бригади та дружина прикордонника. Обидві Ольги взагалі вперше подорожували літаком.

Нам вдалося зустрітися з радником та першим заступником Реджепа Тайїпа Ердогана у правлячій партії Туреччини. Ми змогли передати листа, виступити на двох потужних брифінгах у Стамбулі. Кричали звідти на весь світ про захисників і захисниць Маріуполя. Також зустрілися в Анкарі зі Вселенським патріархом Варфоломієм: попросили захисту і молитви для військових.

Стали медіаторами між владою та родинами військовослужбовців

Відтак ми вже вирішили юридично об’єднатися, тому що масштаби горя були величезні. Зробили канал у телеграмі «Жінки зі сталі», подали документи на реєстрацію огромадської організації та почали одна одній допомагати. Ми взялися доносити до органів влади проблеми, з якими стикаємося на певних етапах боротьби. Людям почали пояснювати, наприклад, куди звертатися, якщо їхній чоловік потрапив у полон.

Наше завдання зараз – виступати майданчиком між владою і громадою. Ми збираємо коло проблемних питань, комунікуємо з органами влади та міжнародними організаціями, повідомляємо їм про проблеми з перших вуст.

Також серед наших завдань є утримування резонансу навколо проблеми військовополонених, безвісти зниклих і загиблих. Для цього ми зокрема організовуємо різні акції. Однією з них є акція «Життя за Україну», у межах якої ми встановлюємо прапорці на Майдані, щоб привернути увагу до масштабів загибелі бійців та вшанувати пам’ять Героїв.

Керівниця ГО «Жінки зі сталі» Наталія Зарицька. Фото надане героїнею

Ми ініціюємо зустрічі з владою. На одній із таких були представники Міністерства внутрішніх справ, слідчого управління, Офісу президента. Під час такої комунікації нам вдається отримувати відповіді на свої питання. Тому що, як кажуть, «кожна сім’я щаслива однаково, але кожна нещасна по-своєму». Так само і тут: ніби проблема у всіх одна, і ми об’єдналися, але кожен кейс унікальний. Тому намагаємося їх проговорювати з представниками влади.

Головне наше завдання – аби тема про оборонців Маріуполя не вщухала. Світ має знати про «Азовсталь», його захисників і захисниць. Це запорука того, що Росія так просто їх не знищить.

Маріуполь – це катівня 21 століття

Однією з перших книжок, яку мені надіслав Богдан, було видання авторства Ернста Юнґера «У сталевих грозах». Це книга про війну. Там страшні військові сцени про те, як не могли поховати солдатів, про замінування тощо. Чоловік мені тоді написав: «На випадок, коли тобі здасться, нібито у тебе все погано, – читай цю книгу». Я згадала про неї, коли почалася блокада «Азовсталі». Те, що відбувалося там, значно плачевніше, ніж описав автор на той час.

«Азовсталь» – це велика трагедія. Це більше, ніж війна. Це боротьба світла і темряви, добра і зла. Там пораненим завдавали нових і нових ран. У людей відривало кінцівки внаслідок бомбардувань забороненою зброєю. На щастя, у бійців була можливість фіксувати все на фото і відео й інформувати суспільство про цю катівню.

Бійці на «Азовсталі». Фото: Дмитро Козицький

Оборонці Маріуполя – справжні Герої. У Росії казали, що наші бійці протримаються там три-чотири дні. Наші захисники пережили 82 дні блокади. Показали надлюдські зусилля, стримували на собі неймовірні сили ворога. Маріуполь виграв час для України, а Україна зараз виграє час для всього світу. Тому що Росія – це справжній маніяк-терорист сьогодення. Її дії є непередбачуваними.

Чоловік у полоні, та не зникає з думок

Ми не знаємо, які важелі спрацювали, але хлопців все ж вивели з «Азовсталі», хоч і під виглядом так званої евакуації. Мій чоловік разом із побратимами потрапив у полон. Я завжди поряд із ним думками. Коли йду в зал на тренування, думаю: «А що б Богдан сказав мені за цю вправу? А тут би точно уточнив, що треба не три підходи, а пʼять».

Боротьба організації «Жінки зі сталі» за права захисників та їхніх родин триває. Ми запустили юридичну лінію допомоги +38(067)854-77-47. Щодня в будні з 12 до 15 години можна зателефонувати нашій юристці Тамілі, яка фахово надасть відповіді на запитання родин.

Розуміємо, що маємо також брати вектор на реабілітацію. Усвідомлюємо, що бійцям потрібна психологічна і фізична допомога. Стаємо дедалі міцнішими у своїй єдності та будемо розвивати й інші напрями.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі