Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

За 40 км від кордону з рф і майже без води: як громаді на Сумщині завдяки співпраці вдається долати виклики

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Охтирська громада постійно обстрілюється. Часто прилітає на об’єкти систем водопостачання і водовідведення. До того ж ця громада на Сумщині розташована на межі тектонічних плит і розломів — у таких зонах труби зміщуються, згинаються, тріскаються або навіть розриваються. Треба часто проводити ремонт.

Віктор Кузьменко — пенсіонер, який мешкає в Охтирці на Сумщині. Чоловік та інші жителі могли залишатися без води кілька тижнів. Та в громаді знайшли спосіб розв’язати цю проблему. Розповідаємо, як саме.

Тягали відрами воду з колодязя, щоб полити город

Раніше через постійні ремонти Віктор змушений був запасатися водою:

«Тягати відра води з колодязя або джерела вручну, особливо коли тобі вже далеко за шістдесят це не просто неприємно, а й фізично важко».

Чоловік додає, що без поливу городина у його господарстві згоріла майже повністю. Для нього город — основне джерело їжі та доходу. 

«Перець, кабачок, огірки, помідори… Все погоріло. Картопля взагалі не дала того врожаю, на який сподівався. Сухий ґрунт, без поливу, просто знищував все, що так важко вирощував», — ділиться чоловік. 

Вибухами потужних авіабомб у місті порвало комунікації. Фото: sil.media

Вибухи пошкодили водопроводи, знищили насосні станції та очисні споруди

Охтирка була серед перших міст, які зазнали інтенсивних атак росіян. У місті зруйнували житлові будинки, інфраструктуру, школи та лікарні. У березні 2022 року російська авіація знищила будівлю місцевої електростанції, залишивши місто без електрики. Через зруйновані електромережі, які живили насоси, у багатьох населених пунктах вода зникла на невизначений час. 

Заступниця міського голови Охтирки Надія Питюкова каже, що вибухи пошкодили водопроводи, знищили насосні станції та очисні споруди, через що вода просто не могла дістатися до людей. 

«Земляні роботи, які мають проводитися якнайшвидше, розтягувалися на тривалий період, бо у нас не вистачало необхідної техніки та ресурсів. Щоб відновити критичну інфраструктуру, ми змушені були звертатися за допомогою до сусідніх громад та приватних компаній», — розповідає Надія. 

Надія Питюкова – заступниця мера Охтирки. Фото надала Надія

Та наприкінці 2022 року Охтирська громада стала партнеркою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» і у межах цієї співпраці отримала сучасний екскаватор-навантажувач. Це стало справжнім порятунком. 

Екскаватор-навантажувач незамінний під час аварій 

Коли виникають проблеми з водопостачанням через постійні розриви труб, екскаватор-навантажувач може швидко викопати траншеї для заміни пошкоджених ділянок або навіть допомогти з риттям свердловин. 

А ще він незамінний під час аварій, коли потрібно швидко дістатися до пошкодженої труби або очистити місце від уламків після обстрілів. Раніше такі роботи займали багато часу і зусиль, а тепер усе робиться в рази швидше. 

У Проєкті USAID «ГОВЕРЛА» надали Охтирській громаді екскаватор-навантажувач. Фото: Надія Питюкова

Віктор Кузьменко розповів, як одного разу екскаватор допоміг швидко відремонтувати трубу біля його дому. 

«Раніше, як тільки труба лусне, ми могли чекати тижнями, поки привезуть техніку та людей для ремонту. А тепер екскаватор приїхав, викопав яму буквально за пів години, і майстри одразу взялися за роботу», — розповідає чоловік. 

Окрім ремонту систем водопостачання та водовідведення екскаватор дають місцевим жителям у користування безкоштовно. Надія Питюкова розповідає, нещодавно місцевий житель звернувся до громади і попросив екскаватор для того, щоб викопати свердловину і забезпечити своє господарство водою. Техніка допомогла швидко виконати всю важку роботу і значно заощадила витрати на буріння. 

Екскаватор-навантажувач може виконувати багато різних завдань — від дорожніх робіт до будівництва та сільськогосподарських проєктів.

Екскаватор-навантажувач, який передали у Проєкті USAID «ГОВЕРЛА».  Фото надала Надія

Допомагають жителям у важкі зимові місяці

У громаді постійно шукають нові способи, як полегшити життя своїм мешканцям. Наприклад, раніше вони платили гроші за те, щоб приватні компанії обрізали дерева і прибирали купу гілок, що залишилися після обрізки. Натомість зараз завдяки трьом сучасним подрібнювачам гілок ARPAL АМ-200БД-К, які тепер є в громаді завдяки співпраці з Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», ці гілки перетворять на корисний ресурс.

«У нас є комунальні заклади, яким ми будемо передавати це гілля та подрібнені повалені внаслідок обстрілів та стихій дерева. Тобто у нас є такі котельні, які можуть використовувати деревину як альтернативне джерело для опалення будинків у важкі зимові місяці», — розповідає Надія. 

Подрібнювачі гілок ARPAL АМ-200БД-К від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото надала героїня

Зараз громада бере участь в різних грантових програмах щодо встановлення сонячних батарей. Грантодавці визначають потреби громади і покривають витрати на реалізацію проєкту — повністю або частково.

«Зараз ми виграли грант на встановлення сонячних батарей на лікарню. У сонячний день такі системи можуть виробляти до 250 кВт електроенергії. Цього вистачить, щоб забезпечити електрикою критично важливі відділення», — каже заступниця міського голови Охтирки. 

40 км — саме стільки напряму відділяє Охтирку від кордону з Росією. Попри постійні обстріли жителі не полишають свої домівки. Навпаки, вони активно беруть участь у всіх можливих програмах, щоб покращити життя своїх мешканців:

«Наше маленьке містечко майже на кордоні, і тому війна прийшла до нас 24 лютого з танками і градами. Нас намагалися зламати, але в них нічого не вийшло. Розуміємо, наскільки сьогодні важко щось роботи у громаді, адже у нас дуже небезпечно. Але все одно робимо. Деякі ідеї подаємо по кілька разів, якщо бачимо доцільність проєкту. Доопрацьовуємо, вдосконалюємо їх і знову відправляємо на конкурс, тому що розуміємо, що це життєво необхідно для нашої громади», — каже Надія.

Коментарі

Суспільство

Бахмутська Відьма нищить ворога на фронті, залишивши юридичну кар’єру (ВІДЕО)

Опубліковано

Ольга Бігарь, відома як бахмутська Відьма, — бойова офіцерка, яка вже понад два роки протистоїть ворогу на лінії фронту.

Історія Ольги Бігарь

Спочатку успішна юристка з Краматорська, вона покинула цивільне життя 24 лютого 2022 року, коли російські війська намагалися захопити Київ. Сьогодні Ольга командує батальйонною артилерією 241-ї бригади, активно борючись за звільнення рідної Донеччини та інших окупованих територій.

Фото: ШоТам

Читати також: Об’єднав людей і зібрав 10 мільйонів для ЗСУ: історія волонтера з Тернопільщини (ВІДЕО)

«У нас в Україні не кажуть «Здраствуйтє», у нас кажуть: «Слава Україні! Заряджай!» — зазначає Ольга, підкреслюючи бойовий дух українських військових.

Зі своїм підрозділом вона захищала Київщину, а пізніше вирушила на Донеччину, де її команда стала справжнім зразком злагодженої роботи.

Фото: ШоТам

«Війна — це як великий марафон. Виграє не той, хто має найкрутіші кросівки, а той, хто найбільш витривалий», — впевнена Ольга, яка знає, як важливо підтримувати бойовий настрій серед побратимів.

Детальніше про її шлях від юристки до командирки, про виклики та успіхи, можна дізнатися у відео на ШоТам.

Нагадаємо, що мама з донькою встановили стелу вшанування військових.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

ТРО разом з Клопотенком розігрують за донати показник «Любимівка» з Курщини: деталі

Опубліковано

Зібрані кошти підуть на забезпечення РЕБів, щоб посилити захист нашим військовим.

Про це повідомив шеф-кухар та власник ресторанів Євген Клопотенко.

Фото: Євген Клопотенко

Про розіграш

Цей розіграш — не лише символ підтримки, а й заклик допомогти нашим військовим, які зараз на Курському напрямку. 68-й батальйон Закарпатської ТРО розігрує дорожній показник «Любимівка» з Курщини. ЗСУ зайшли в це село 13 серпня. Любимівка розташована на річці Снагост, за 9 км від російсько-українського кордону.

Читати також: Активісти відреставрували історичні двері будинку в Одесі: фото

Як взяти участь у розіграші

Щоб долучитися, потрібно задонатити 1000 грн за посиланням: донат і вказати своє ім’я та прізвище в коментарях до донату.

Розіграш триватиме до 23:59 22 вересня 2024 року, а переможця буде обрано рандомно.

Також ми повідомляли, що на Львівщині зібрали 4 мільйони гривень на 400 дронів для ЗСУ.

Фото: Євген Клопотенко.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Переселенка з Харкова заснувала дитячий хаб для дітей Лозівської громади (ВІДЕО)

Опубліковано

Переселенка Юлія Зайцева разом із дітьми евакуювалася з Харкова до Лозівської громади через повномасштабне вторгнення. Відчуваючи, як важко дітям переживати розлуку з домом і постійні тривоги, Юлія вирішила організувати дитячий хаб, щоб допомогти їм відволіктися від стресу.

Реалізація плану

Для цього вона відкрила благодійний фонд «Спільно з тобою» і об’єднала зусилля бізнесу, влади та громадських організацій.

Фото: ШоТам

Читати також: Мама з донькою встановили стелу вшанування військових (ВІДЕО)

Результати

Завдяки зібраним 300 000 гривень, Юлія придбала кінопроектор, меблі та матеріали для майстер-класів. Хаб уже відвідали 829 дітей Лозівської громади, де волонтери проводять різноманітні заходи, такі як плетіння ляльок-мотанок і кіноперегляди.

Фото: ШоТам

«Цей проєкт дає мені натхнення та сили, адже наше майбутнє — в наших дітях. Поки наші хлопці боронять землю, ми повинні працювати для них», — зазначила Юлія.

Деталі цієї історії дивіться у відео на ютуб-каналі ШоТам.

Нагадаємо, що волонтер з Тернопільщини об’єднав людей і зібрав 10 мільйонів для ЗСУ (ВІДЕО)

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати За 40 км від кордону з рф і майже без води: як громаді на Сумщині завдяки співпраці вдається долати виклики на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик За 40 км від кордону з рф і майже без води: як громаді на Сумщині завдяки співпраці вдається долати виклики на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення
Відхилити
Дозволити сповіщення