Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Опубліковано

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських голосів, сердець, що віддали життя за Україну, і сердець, що борються за неї зараз. ШоТам поговорили з ровесниками нашої відновленої Незалежності — військовими 1991 року народження. І вони мають, що нам сказати.

Таня Романюк на псевдо Руді

Госпітальєрка

Незалежність для мене — це боротьба демократії проти авторитаризму. Це імена полеглих, які загинули за нашу незалежність за всі роки існування вільної України, і червоний колір крові, якою в цій боротьбі тепер земля просочена. Це «Пливе кача» та синьо-жовті прапорці на Майдані Незалежності. Це запах димовух на акціях протесту та запах спалених покришок на Революції Гідності. Це людина, яка говорить українською без страху бути закатованою чи вбитою.

Таня Романюк вишиває спадок у підвалі між чергуваннями. Фото надала героїня

Рік тому ми працювали під Роботиним. На чергуваннях, поки чекали на виїзд по поранених, сиділи в підвалі. Коли стало небезпечно — перемістилися в іншу хату, в інший підвал. Іноді чергували в посадці. Щоб вбити час і заспокоїтися, бо село постійно крили й бувало страшно, я вишивала у підвалі при світлі ліхтарика, в посадці. Забрали пораненого, повернулись на точку — вишивала. Важливим було продовжувати творити щось традиційне, що можу лишити після себе в спадок.

Шиття Тані Романюк. Фото надала героїня

Зараз ця вишивка для мене — найцінніша річ, яку я дуже хочу зберегти й передати своїм дітям. І це теж про Незалежність.

Влад Недвига на псевдо Black

військовослужбовець 1-го інтернаціонального легіону

Для мене незалежність — це насамперед самостійність бути вільними! Самостійність вибору, розвитку. Незалежність для нашої держави я бачу в її повному суверенітеті й цілісності, щоб ми не були ні від кого залежними чи підлеглими. Щоб при владі були справжні патріоти своєї держави.

Нам не потрібно навʼязувати чиюсь думку: ми хоч і молода країна, але розвиваємось і робимо так, як вважаємо за потрібне.

Влад Недвига під час служби. Фото надав герой

Я — військовослужбовець 1-го інтернаціонального легіону, тож маю багато спогадів, що підкреслюють незалежність. У нас у роті проходять військову службу іноземці: колумбійці, бразильці тощо. У нас із ними завжди гарні стосунки. Вони допомагають відстоювати нашу незалежність.

Куліш

доброволець, військовослужбовець ББпС

Складне запитання. Незалежність для мене особисто — це свобода, можливість вільно жити на своїй території, коли твоїй державі нічого не загрожує.

Напевно, це коли Україна може сама вибирати свій шлях. Коли голос населення є єдиною владою в державі й ніхто не має права втручатися в її внутрішній світ.

Куліш на службі. Фото надав герой

Маю спогад, який асоціюється з незалежністю — це початок повномасштабної війни, коли нам дозволили гуртом мобілізуватися в новостворену військову частину. Ми, на той час не маючи звань, могли докладати всіх сил для захисту держави, і до нашого слова прислухалися. Оце теж Незалежність — коли ти тільки став частиною ЗСУ, але твоє слово має вагу.

Мамай

боєць 1 батальйону 12 бригади НГУ «Азов»

Для мене незалежність держави — це можливість обирати. Це право вибору громадян нашої держави й кожного українця обирати свою долю. Не бути в чиїйсь орбіті, як ми були в орбіті Москви до 2014 року, а обирати свій шлях — євроатлантичний, європейський, шлях не лише сильних, але й цивілізованих, інтелектуальних, просунутих людей, які поважають вибір.

Мамай на службі. Фото надав герой

Я — ровесник незалежності: і мені, й Україні 33 роки. Попри те, що в нас є багатовікова традиція державності, зараз держава в нас молода.

І для мене так само це той вік, коли ти вже перестаєш думати лише про себе, мислити лише категоріями «а що буде зі мною?». Ти вже починаєш думати про своїх дітей, про їхнє виховання, про створення тих умов, де наступні покоління будуть нормально розвиватися.

Бригада «Азов» працює в Серебрянському лісництві. Це наша зона відповідальності — звісно, поруч з іншими бригадами та батальйонами. Ми вибиваємо ворога з позицій, відсовуємо їх, відпихаємо подалі кожного разу після вдалих штурмових або контрштурмових дій. От це все в мене асоціюється з незалежністю, з тим, що ми маємо не лише право, а й силу це право забезпечувати. 

Забезпечення свого права силою — це квінтесенція незалежності нашої держави.

Коментарі

Суспільство

На Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом

Опубліковано

У селі Зелений Гай на Миколаївщині розпочнеться відбудова школи, зруйнованої внаслідок російського авіаудару в березні 2022 року.

Про це повідомляє Міносвіти.

Проєкт реалізується за підтримки литовського Фонду розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги, громадської організації #Ukraine Resilience (благодійний фонд Neo-Eco Ukraine) та Тайваню.

Читати також: У Києві розпочали облаштування нових наземних переходів: де саме

Школу відновлять методом модульного будівництва, що дозволить мінімізувати відходи, прискорити збирання та забезпечити адаптованість будівлі в майбутньому. Разом із школою буде відбудовано й укриття.

Очікується, що учні зможуть сісти за парти вже у 2026 році. Окрім навчання, нова школа також слугуватиме громадським центром для жителів громади.

Нагадаємо, як отримати 5000 євро на відновлення бізнесу, постраждалого від війни: деталі гранту.

Фото: Міносвіти.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві розпочали облаштування нових наземних переходів: де саме

Опубліковано

У двох районах столиці почали облаштовувати нові наземні переходи, які забезпечать альтернативу існуючим підземним і надземним.

Про це повідомляють «Пасажири Києва».

фото: «Пасажири Києва»

Адреси нових переходів

  • Через вулицю Вадима Гетьмана вулицею Олекси Тихого.
  • Через проспект Валерія Лобановського вулицею Деміївською.

Оновлення і плани

Активісти зазначають, що на цих переходах вже облаштували пониження бордюрного каменя. Комунальники планують завершити роботи до кінця року.

Цього року також було облаштовано новий перехід через проспект Валерія Лобановського вулицею Володимира Брожка.

Читати також: У столичній поліції створили центр розшуку зниклих безвісти за особливих обставин: як та куди звернутися

Однак, очікуваний перехід через вулицю Костянтинівська по вулиці Верхній Вал, про який повідомляв Департамент транспорту КМДА, поки що не реалізований. Активісти сподіваються на прискорення темпів роботи в наступному році.

Представники ГО «Пасажири Києва» підкреслили, що з передбачених наказом ДБІ 49 пішохідних переходів наразі облаштовано лише шість, і ще два мають бути готові до кінця року.

Всього в Києві є понад 250 підземних і надземних пішохідних переходів, які ще не мають наземних альтернатив. Подивитися, які безбар’єрні пішохідні переходи вже є в столиці, а які тільки планується облаштувати, можна на мапі за посиланням.

Нагадаємо, що у центрі Києва зупинили руйнування історичної будівлі: фото.

Фото: «Пасажири Києва».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

З кремлем, що палає, чи ароматом вашого міста: 10 свічок, які зігріють оселю восени

Опубліковано

ШоТам підібрали 10 свічок від українських брендів, які зроблять осінь затишною навіть з відключеннями світла. 

Свічки-гарбузики від бренду «Просто Миколка» 

«Просто Миколка» — це сімейна майстерня з власним виробництвом, яка працює в Житомирі вже понад 4 роки та створює свічки виключно з натурального воску. З приходом вересня цей бренд створив осінню колекцію з гарбузиками, грибочками та привидами. 

«Це наша ода улюбленій осінній порі. Усі свічки доповнюють одна одну та створюють неймовірну осінню композицію. Ці свічки не залишать байдужою жодну осінню душеньку», — пишуть на сайті.

Де купити: сайт або інстаграм 

Вартість: від 320 гривень за маленькі гарбузики та 1190 за набір, як на фото

Свічка-гільза з палаючим кремлем від волонтерів 

Лише уявіть: ви читаєте улюблену книгу або ж готуєте смачну вечерю, а поряд на столі горить кремль. Не позбавляйте себе задоволення мати вдома таку радість усього за кілька сотень гривень. 

Важливо, що це ще й наближає перемогу, адже весь прибуток зі свічок з гільз волонтери надсилають на підтримку війська. 

Ідея належить Олені з Рави-Руської, яка пише в соцмережах, що гільзи — «це і трофей, і вклад у перемогу, й оригінальний подарунок для когось». 

Де купити: інстаграм

Вартість: від 450 гривень, з палаючим кремлем — 500 гривень, а розмальовані вручну — 600 гривень

Свічка-грибочок від бренду Lava Aroma Candles

Це свічки ручної роботи від Клавдії з Кам’янця-Подільського, яка створює їх понад 3 роки та називає себе «амбасадоркою затишку».

«Коли ви запалюєте “Грибок-Світлячок”, ваша кімната наповнюється ароматом лісу. Здається, ніби ви опинилися на галявині, оточеній віковими деревами, де повітря насичене запахом вологої землі, свіжих грибів та осіннього листя. 

Це не просто декор, а таємний знак від самого лісу, який шепоче: “Скоро прийде затишна осінь — час казок, книжок і свічок”», — розповідає майстриня на сайті.

Де купити: сайт або інстаграм 

Вартість: 210 гривень

Свічки з традиціями від сімейної майстерні

З 2022 року свічки в сімейній майстерні Вальковських виготовляє спадкова свічкарка Олена зі своєю донькою Марією. Жінки роблять їх з бджолиного та соєвого восків і розписують вручну. 

«Ми натхненні красою природи, традиціями та побутом нашого народу. Досліджуємо, а потім використовуємо для різьблення на свічках давньоукраїнські та трипільські символи. Далі поєднуємо їх у візерунки, й виходять такі свічечки. Наші вироби — це старовинний сенс культурної спадщини в сучасній естетиці», — пишуть майстрині про власну справу.

Де купити: сайт чи інстаграм

Вартість: від 250 (як на першому фото) до 600 гривень (як на другому)

Дерев’яні свічки в стилі хюґе 

Бренд свічок і декору Wood Mood створило подружжя з Харкова у 2019 році. Вони виготовляють свічки вручну з натуральної деревини та бджолиного воску. Зараз майстерня працює в Гостомелі на Київщині.

Ці свічки багаторазові, адже їх можна «перезарядити» рефілами — восковими вставками, які на сайті продають у наборі зі свічками або окремо.

Де купити: сайт або інстаграм

Вартість: від 840 гривень за свічку, як на фото. До 2 990 гривень за набори

«Мінікаміни» від бренду з Харкова

У соцмережі бренду NETEMNO можна обрати для себе будь-який з 16 ароматів свічки-каміну — гірська лаванда, глінтвейн з базиліком, яблучний штрудель, карпатський ліс тощо. 

«Це мінікамін у вашому будинку з приємною атмосферою улюблених ароматів. Вони створені, щоб надихати», — читаємо в описі до цих свічок.

Де купити: інстаграм

Вартість: свічка з одним ґнотом — 650 гривень, з трьома дерев’яними ґнотами — 1150 гривень 

Свічки з сухоцвітами

Бренд пропонує свічки різних розмірів з різноманітними засушеними квітами: лавандою, мімозою, гіпсофілою, пелюстками троянд і півоній. Аромат також можна обрати на свій смак з 18 варіантів.

15% прибутку зі свічок бренд передає на потреби ЗСУ.

Де купити: інстаграм

Вартість: залежно від розмірів та сухоцвітів — від 220 до 990 гривень

Кавові свічки з ароматом українських міст

Бренд Rekava, який евакуювався з Сум до Львова у 2022 році, створює унікальну екопродукцію з переробленої кавової гущі.

Родзинкою бренду є вироби з символічними ароматами України, наприклад, свічка Карпати з ароматом трав і меду або ж свічка Дніпро з ароматом печива. 

Де купити: сайт

Вартість: 750 гривень 

Читайте також: Кавові свічки з ароматом Донецька та Криму. Бренд Rekava створює унікальну екопродукцію з кавової гущі

Свічки з переробленого скла від студента з Одеси

Власник екокрамнички Kracandles Іван Каратєєв виготовляє стильні соєві свічки, перевикористовуючи пляшки, які викидають на смітник.

«Тут пляшки отримують нове життя», — пише засновник бренду.

Де купити: інстаграм

Вартість: від 345 гривень

Читайте також: «У мене не вірили навіть батьки». Студент з Одеси створює свічки із викинутих пляшок та просуває бізнес у тік-тоці. Як це працює

Свічки у вигляді улюблених десертів

До чашки гарячого чаю чи кави під час дощової погоди підійде запалена поряд свічка у вигляді улюбленого десерту. Більше того — вона навіть пахне полуницею, корицею, печивом чи ваніллю.

Гасло бренду — «Запам’ятай: підпалюй, а не кусай». Малинове морозиво, ягідне желе, фісташковий макарон чи карамельне лате — обирайте свій улюблений смак!

Де купити: інстаграм

Вартість: 550 гривень за одну десертну свічкуУсі фото в статті — з соцмереж і сайтів брендів.

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Відхилити
Дозволити сповіщення