Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Діти мають бути дітьми: у прифронтовій громаді на Харківщині переселенки створили особливий хаб

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Щосуботи діти з Лозівської громади на Харківщині приходять на майстер-класи до простору, де можуть навчатись та розважатись одночасно. Там вони малюють, роблять ляльки-мотанки чи самостійно розписують шопери.

«Я — мама двох дітей, тому розумію, наскільки для них важливе спілкування з однолітками, особливо коли навчання дистанційне», — каже Юлія Зайцева, яка заснувала з Дариною Рибалкою благодійний фонд «Спільно з тобою» на початку цього року.

Для ШоТам жінки розповіли, як допомагають дітям громади проживати війну.

З перших днів взялися допомагати іншим

Юлія Зайцева та Дарина Рибалка знайомі вже багато років. До початку повномасштабної війни обидві працювали у сфері торгівлі в Харкові. Дарина родом із селища Панютине Лозівської громади, куди виїхала в перший день вторгнення. Рідне село Юлії на Харківщині з першого дня було окуповане, тому Дарина запросила її з сім’єю до себе. 

Жінки одразу почали роздавати гуманітарну допомогу, яку благодійники привозили в громаду. Згодом ця робота переросла у великий волонтерський центр «Разом нас багато», який допомагав 16 старостинським округам Харківщини. 

​​

Юлія Зайцева ліворуч і Дарина Рибалка праворуч розвантажують гуманітарну допомогу в перші місяці повномасштабної війни. Фото з соцмереж Дарини Рибалки

Дарина каже, що тоді вони контактували з багатьма благодійними організаціями, які надсилали їжу, предмети гігієни чи побутову хімію. З одягом для людей багато допомагав Центральний парк у Харкові.

Крім місцевих жителів громади, волонтерський центр допомагав також військовим і людям на прифронтових територіях. Жінки відвідували Херсонщину, Торецьк, Бахмут, їздили з допомогою на фронт.

Вирішили створити благодійний фонд для дітей

Коли Юлія та Дарина видавали гуманітарну допомогу переселенцям, то завжди приділяли особливу увагу дітям — вітали їх з днем народження, дарували іграшки чи влаш,товували символічні свята. Якось навіть привітали іменинника тортом і кульками.

На початку 2024 року жінки вирішили, що варто робити більше, тому створили благодійний фонд для дітей. Розпочати роботу допоміг грант від Української волонтерської служби. За ці кошти Юлія та Дарина облаштували приміщення хабу, яке виділила громада, а також закупили кольорові пуфи й іграшки. 

​​

Дарина та Юлія граються з дітьми в приміщенні благодійного фонду. Фото з соцмереж «Спільно з тобою»

«Я — мама двох дітей. Син досі навчається в харківській школі дистанційно, тому я розумію, наскільки для них важливе спілкування з однолітками», — каже Юлія.

Коли фонд почав роботу, то багато місцевих підприємців допомогли іграшками та канцелярією. Також там почали співпрацю з Панютинською бібліотекою, куди приводили дітей. Харківська організація «Хаб Вокзал» постачає матеріали для майстер-класів, а Фонд громади Харкова «Толока» закупив меблі, техніку та портативну колонку. 

Дітей запрошують на заходи в закритому чаті та через гугл-форми, дбаючи про безпеку зібрань. У середньому долучаються 15-20 дітей, які приходять у центр щосуботи. 

Читайте також: Дарують дітям казку під час війни: на Львівщині відкрили садок, який будували понад 12 років — як їм це вдалося

Юлія Зайцева проводить майстер-клас для дітей із села Панютине. Фото з соцмереж фонду «Спільно з тобою»

«Ми не ліземо в психологію та не лікуємо дітей, проте даємо їм можливість взяти участь у чомусь цікавому, розвинути критичне мислення та погратися. Ми просто даємо їм можливість бути дітьми, бо в них зараз це забирають», — розповідає Дарина.

Співпрацюють з місцевою владою

Фонд співпрацює зі старостами Лозівської та сусідніх громад. У перший рік повномасштабного вторгнення ті координували роботу волонтерських центрів і організовували видачу гуманітарки. 

​​

Діти та підлітки на майстер-класі від «Спільно з тобою». Фото з соцмереж фонду

Дарина каже, що вони з фондом часто виїжджають у сусідні села та спілкуються з людьми про їхні потреби:

«Ми питаємо дітей, чим би вони хотіли займатися. От нещодавно організували змагання з волейболу на їхнє прохання. Дуже хочемо виховати активну та відповідальну молодь, яка в майбутньому теж проводитиме активності для інших».

Допомагає й місцева телерадіокомпанія, яка повідомляє про заходи благодійного фонду і висвітлює його роботу. Про фонд також пише місцева влада у своїх соцмереж.

Міський голова Сергій Зеленський каже, що робота благодійного фонду «Спільно з тобою» важлива для Лозівської громади. 

«Дітям бракує живого спілкування, тому такі заняття та розваги допомагають їм соціалізуватися, відволіктися та знайти друзів. Ініціаторка дитячого простору Дарина Рибалка водночас є головою ради з питань внутрішньо переміщених осіб нашої громади. Тому фонд допомагає дітям, які були вимушені залишити рідний дім, адаптуватися на новому місці. Громада ж вдячна небайдужим волонтерам за їхній внесок та готова у всьому підтримувати надалі», — каже Сергій Зеленський.

Також місцева влада разом з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» провели у громаді понад 70 заходів з тем, які стосуються участі молоді в житті громади, просторового планування тощо.

«Зараз органам місцевого самоврядування складно працювати через війну, але завдяки допомозі та підтримці благодійників маємо більше можливостей для розвитку», — додає секретар Лозівської міської ради Юрій Кушнір.

Читайте також: З бібліотеки в садок: як на Львівщині бібліотекарка стала «нянею» для сільських дітлахів

Чують «дякую» після кожної зустрічі

Зараз співзасновниці фонду здобувають вищу освіту у сфері соціальної роботи, адже розуміють, що робота з дітьми потребує певних фахових знань. 

«За ці понад два роки діти в громаді виросли на наших очах. Я можу просто йти вулицею, а до мене хтось підбігає і розповідає, що в нього нового», — каже Юлія Зайцева.

​​

Юлія та Дарина зі своїми маленькими відвідувачами. Фото з соцмереж фонду «Спільно з тобою»

Жінка каже, що батьки дітей з громади дуже вдячні за те, що роблять в організації. Після кожного заходу керівниці чують багато подяк за те, що допомагають дітям проживати війну.

До роботи фонду долучені діти Юлії — 20-річна Софія, яка відповідає за комунікації в соцмережах, і 10-річний Микита, який теж приходить на заняття та спілкується з дітьми. 

Дарина Рибалка та Юлія Зайцева з донькою Софією. Фото з соцмереж Дарини Рибалки

Дарина пишається тим, що їм вдалося у прифронтовій громаді облаштувати простір для дітей: «У нашому хабі ми маємо все необхідне, аби діти почували себе комфортно та безпечно навіть в таких умовах».

«У нас складна робота, але я дуже пишаюся командою та кожною дитиною, яка до нас приходить і може разом з нами відволікатися від тяжкої реальності», — додає Юлія.

Коментарі

Суспільство

У Києво-Печерській лаврі відкрили виставку про Івана Мазепу з унікальними експонатами

Опубліковано

У бібліотеці Успенського собору Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» відкрили виставку «Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України».

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

Виставка присвячена 315-м роковинам від дня смерті одного з найвизначніших гетьманів України та дипломата Івана Мазепи.

Експонати виставки

Експозиція об’єднала унікальні артефакти, багато з яких вперше представлені широкому загалу:

  • портрети Івана Мазепи;
  • наукові та популярні видання;
  • оригінальні машинописи відомих поетичних творів, присвячених Мазепі;
  • художні альбоми та інші.
Фото: пресслужба МКСК

Представлені експонати включають рідкісні артефакти з «Музею-архіву преси», який заснував український журналіст та історик Вахтангом Кіпіані. Експонати раніше були у приватних колекціях відомого києвознавця Віктора Кіркевича та інших дослідників і колекціонерів.

Читайте також: На Хмельниччині відкрили виставку «Слава Героям», яку ініціювали учні художньої школи (ФОТО)

Постать Івана Мазепи

«Від часів російської імперії та до сьогодні образ Мазепи трактувався по-різному. Для імперських режимів він був “зрадником” і “кривоприсяжником”, а для українців — символом прагнення до самостійності та незалежності. Ця постать залишається ключовою для розуміння нашої національної ідентичності, особливо в умовах сучасних викликів», — підкреслила кураторка виставки, докторка історичних наук, професорка Ольга Ковалевська.

Фото: пресслужба МКСК

На виставці можна простежити, як ідеї мазепинства не тільки вплинули на історичний розвиток України, але й відіграють свою роль у боротьбі за свободу України сьогодні.

Проєкт реалізовали завдяки співпраці Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького та Панаса Саксаганського, Національної історичної бібліотеки України, а також приватних колекціонерів.

Фото: пресслужба МКСК

Експозицію можна відвідати з 4 жовтня до 29 листопада 2024 року за попереднім записом та в супроводі кураторки виставки Ольги Ковалевської.

Кураторські лекції проходитимуть щопʼятниці о 16:00. 

Нагадаємо, що У Львові розпочали 35-й міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев».

Фото: пресслужба МКСК

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Україна отримала десять спеціальних машин для допомоги прифронтовим громадам

Опубліковано

Програма розвитку ООН за підтримки ЄС, Канади та Данії передали десять обладнаних авто для надання соціальних послуг та охорони здоров’я.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства соціальної політики України.

Ці машини будуть працювати у найближчих до фронту громадах Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей.

«Завдяки проєкту EU4Recovery ми тісно співпрацюємо з урядом України для зміцнення місцевих інституцій і надання реальної підтримки громадам, які постраждали від війни. Ці спільні зусилля спрямовані на покращення доступу людей до більшої кількості та кращої якості основних послуг, як-от охорона здоров’я», — сказав Тимчасово повірений у справах Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло. Він додав що це частина довгострокової підтримки прифронтових громад.

Читайте також: На Хмельниччині відкрили виставку «Слава Героям», яку ініціювали учні художньої школи (ФОТО)

Фото: телеграм-канал Мінсоцполітики

Мобільні бригади на прифронтових територіях

Цей проєкт реалізує Мінсоцполітики у рамках роботи мобільних бригад, вони:

  • інформують потерпілих про їхні права та соціальні послуги, якими вони можуть скористатися;
  • запобігають домашньому насильству;
  • надають психологічну допомогу;
  • допомагають у переїзді до більш безпечного місця тощо.

Разом із цим ці бригади надають психоемоційну підтримку постраждалим внаслідок ракетних обстрілів. По всій Україні у системі соціальних послуг працює понад 500 мобільних груп.

Нагадаємо, що Швеція виділяє 2,4 мільйона євро: створять систему «Smereka» для оптимізації розслідувань.

Фото: телеграм-канал Мінсоцполітики

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Франція передасть Україні 12 установок CAESAR

Опубліковано

Компанія KNDS France підписало з українською стороною контракт на передачу 12 артилерійських систем CAESAR.

Про це повідомив міністр збройних сил Франції Себастьян Лекорню.

У кулуарах промислового форуму, який пройшов у Києві, французька сторона франко-німецького концерну KNDS підписала документ, за яким передбачається надання Україні 12 зазначених гармат.

Читайте також: У Львові розпочали 35-й міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев»: розклад вистав

Міністр ЗС Франції зазначив, що установки профінансує Україна. Він додав, що збільшення виробничих потужностей французького оборонно-промислового комплексу дозволяє підтримати нашу державу.

Нагадаємо, що Швеція виділяє 2,4 мільйона євро: створять систему «Smereka» для оптимізації розслідувань.

Фото: вебсайт Міноборони України

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 години тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство20 години тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості4 дні тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...

Суспільство1 тиждень тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...