Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Діти мають бути дітьми: у прифронтовій громаді на Харківщині переселенки створили особливий хаб

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Щосуботи діти з Лозівської громади на Харківщині приходять на майстер-класи до простору, де можуть навчатись та розважатись одночасно. Там вони малюють, роблять ляльки-мотанки чи самостійно розписують шопери.

«Я — мама двох дітей, тому розумію, наскільки для них важливе спілкування з однолітками, особливо коли навчання дистанційне», — каже Юлія Зайцева, яка заснувала з Дариною Рибалкою благодійний фонд «Спільно з тобою» на початку цього року.

Для ШоТам жінки розповіли, як допомагають дітям громади проживати війну.

З перших днів взялися допомагати іншим

Юлія Зайцева та Дарина Рибалка знайомі вже багато років. До початку повномасштабної війни обидві працювали у сфері торгівлі в Харкові. Дарина родом із селища Панютине Лозівської громади, куди виїхала в перший день вторгнення. Рідне село Юлії на Харківщині з першого дня було окуповане, тому Дарина запросила її з сім’єю до себе. 

Жінки одразу почали роздавати гуманітарну допомогу, яку благодійники привозили в громаду. Згодом ця робота переросла у великий волонтерський центр «Разом нас багато», який допомагав 16 старостинським округам Харківщини. 

​​

Юлія Зайцева ліворуч і Дарина Рибалка праворуч розвантажують гуманітарну допомогу в перші місяці повномасштабної війни. Фото з соцмереж Дарини Рибалки

Дарина каже, що тоді вони контактували з багатьма благодійними організаціями, які надсилали їжу, предмети гігієни чи побутову хімію. З одягом для людей багато допомагав Центральний парк у Харкові.

Крім місцевих жителів громади, волонтерський центр допомагав також військовим і людям на прифронтових територіях. Жінки відвідували Херсонщину, Торецьк, Бахмут, їздили з допомогою на фронт.

Вирішили створити благодійний фонд для дітей

Коли Юлія та Дарина видавали гуманітарну допомогу переселенцям, то завжди приділяли особливу увагу дітям — вітали їх з днем народження, дарували іграшки чи влаш,товували символічні свята. Якось навіть привітали іменинника тортом і кульками.

На початку 2024 року жінки вирішили, що варто робити більше, тому створили благодійний фонд для дітей. Розпочати роботу допоміг грант від Української волонтерської служби. За ці кошти Юлія та Дарина облаштували приміщення хабу, яке виділила громада, а також закупили кольорові пуфи й іграшки. 

​​

Дарина та Юлія граються з дітьми в приміщенні благодійного фонду. Фото з соцмереж «Спільно з тобою»

«Я — мама двох дітей. Син досі навчається в харківській школі дистанційно, тому я розумію, наскільки для них важливе спілкування з однолітками», — каже Юлія.

Коли фонд почав роботу, то багато місцевих підприємців допомогли іграшками та канцелярією. Також там почали співпрацю з Панютинською бібліотекою, куди приводили дітей. Харківська організація «Хаб Вокзал» постачає матеріали для майстер-класів, а Фонд громади Харкова «Толока» закупив меблі, техніку та портативну колонку. 

Дітей запрошують на заходи в закритому чаті та через гугл-форми, дбаючи про безпеку зібрань. У середньому долучаються 15-20 дітей, які приходять у центр щосуботи. 

Читайте також: Дарують дітям казку під час війни: на Львівщині відкрили садок, який будували понад 12 років — як їм це вдалося

Юлія Зайцева проводить майстер-клас для дітей із села Панютине. Фото з соцмереж фонду «Спільно з тобою»

«Ми не ліземо в психологію та не лікуємо дітей, проте даємо їм можливість взяти участь у чомусь цікавому, розвинути критичне мислення та погратися. Ми просто даємо їм можливість бути дітьми, бо в них зараз це забирають», — розповідає Дарина.

Співпрацюють з місцевою владою

Фонд співпрацює зі старостами Лозівської та сусідніх громад. У перший рік повномасштабного вторгнення ті координували роботу волонтерських центрів і організовували видачу гуманітарки. 

​​

Діти та підлітки на майстер-класі від «Спільно з тобою». Фото з соцмереж фонду

Дарина каже, що вони з фондом часто виїжджають у сусідні села та спілкуються з людьми про їхні потреби:

«Ми питаємо дітей, чим би вони хотіли займатися. От нещодавно організували змагання з волейболу на їхнє прохання. Дуже хочемо виховати активну та відповідальну молодь, яка в майбутньому теж проводитиме активності для інших».

Допомагає й місцева телерадіокомпанія, яка повідомляє про заходи благодійного фонду і висвітлює його роботу. Про фонд також пише місцева влада у своїх соцмереж.

Міський голова Сергій Зеленський каже, що робота благодійного фонду «Спільно з тобою» важлива для Лозівської громади. 

«Дітям бракує живого спілкування, тому такі заняття та розваги допомагають їм соціалізуватися, відволіктися та знайти друзів. Ініціаторка дитячого простору Дарина Рибалка водночас є головою ради з питань внутрішньо переміщених осіб нашої громади. Тому фонд допомагає дітям, які були вимушені залишити рідний дім, адаптуватися на новому місці. Громада ж вдячна небайдужим волонтерам за їхній внесок та готова у всьому підтримувати надалі», — каже Сергій Зеленський.

Також місцева влада разом з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» провели у громаді понад 70 заходів з тем, які стосуються участі молоді в житті громади, просторового планування тощо.

«Зараз органам місцевого самоврядування складно працювати через війну, але завдяки допомозі та підтримці благодійників маємо більше можливостей для розвитку», — додає секретар Лозівської міської ради Юрій Кушнір.

Читайте також: З бібліотеки в садок: як на Львівщині бібліотекарка стала «нянею» для сільських дітлахів

Чують «дякую» після кожної зустрічі

Зараз співзасновниці фонду здобувають вищу освіту у сфері соціальної роботи, адже розуміють, що робота з дітьми потребує певних фахових знань. 

«За ці понад два роки діти в громаді виросли на наших очах. Я можу просто йти вулицею, а до мене хтось підбігає і розповідає, що в нього нового», — каже Юлія Зайцева.

​​

Юлія та Дарина зі своїми маленькими відвідувачами. Фото з соцмереж фонду «Спільно з тобою»

Жінка каже, що батьки дітей з громади дуже вдячні за те, що роблять в організації. Після кожного заходу керівниці чують багато подяк за те, що допомагають дітям проживати війну.

До роботи фонду долучені діти Юлії — 20-річна Софія, яка відповідає за комунікації в соцмережах, і 10-річний Микита, який теж приходить на заняття та спілкується з дітьми. 

Дарина Рибалка та Юлія Зайцева з донькою Софією. Фото з соцмереж Дарини Рибалки

Дарина пишається тим, що їм вдалося у прифронтовій громаді облаштувати простір для дітей: «У нашому хабі ми маємо все необхідне, аби діти почували себе комфортно та безпечно навіть в таких умовах».

«У нас складна робота, але я дуже пишаюся командою та кожною дитиною, яка до нас приходить і може разом з нами відволікатися від тяжкої реальності», — додає Юлія.

Суспільство

13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Опубліковано

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.

Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.

Вчинок хлопця

Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.

Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.

Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу

Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.

Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Фото: фейсбук-сторінка Сумської міської ради

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Опубліковано

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.

Про це повідомили в заповіднику.

Щорічне обстеження заповідника

Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.

Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)

Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.

«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.

Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото: Сергій Жила

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» призначила низку додаткових рейсів між Києвом і Трускавцем

Опубліковано

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.

Про це повідомили в УЗ.

Розклад руху

З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.

У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.

Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.

Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).

Фото обкладинки: «Укрзалізниця»

Читати далі

Шопочитати

Культура7 години тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес10 години тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....

Суспільство3 дні тому

Писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів

Перед Великоднем світло у вікні квартири Ксенії горить до пізньої ночі. Жінка вкладає двох маленьких...

Суспільство6 днів тому

Плете понад 40 років: це майстер з Волині, який робить великодні кошики

«Цього мене навчив батько, якого в селі всі називали майстром, адже він мав золоті руки...