Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Це може робити кожен». На Львівщині жінка привчила рідне село до компостування через троянди

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Завдяки любові до квітів Підкамінська громада стала переможцем престижного екологічного конкурсу та отримала п’ять компостерів. Ці троянди багато років вирощує місцева жителька Марія Мартинюк, яка дізналася про компостування з інтернету, а тепер сама навчає інших через власний YouTube-канал.

Як одна жінка зробила екосвідомість своїм життям та привчає людей у громаді до компостування, розповідає ШоТам.

600 кущів троянд на органічних відходах

Марія Мартинюк з села Підкамінь на Львівщині завжди дуже любила квіти. Жінка посадила власний трояндовий сад, доглядала за ним, але через глинистий ґрунт вони пропадали. Завдяки інтернету пані Марія дізналася про компостування і почала збирати відходи вдома, в сусідів, у лісі та полі. Жінка ділиться, що спочатку було складно, бо все було невідомим.

«Я все звозила до саду та переробляла, бо дуже хотіла, щоб мої рослини почувалися краще. Складала весь компост на купу, переливала гнояркою і через рік він перепрівав, тому далі вже розвозила його садом», — каже Марія Мартинюк.

Марія Мартинюк біля свого фруктового саду. Фото: ШоТам

Згодом пані Марія на зиму почала накривати троянди і відразу закладати відходи між рядами: «А ще шкідники, які об’їдали квіти, тепер мали додаткову роботу гризли листки та робили мені органіку»,

Жінка каже, що рослина, яка перегниває, дає поживу землі. Раніше вона теж полола свій город та парник і вивозила як і всі, але в них перестав родити врожай. Все через те, що земля виснажилася. Тоді й вирішила спробувати органічні добрива.

​​

Троянди, які вирощує у рідному селі Марія Мартинюк. Фото: ШоТам

Завдяки цьому вдалося виростити близько шести сотень кущів різних троянд, а ще лілії, тюльпани та інші квіти

Читайте також: Замість сміття — сакури. Як на Одещині очільниця громади об’єднала мешканців заради змін

Перемогли в екологічному конкурсі попри сильну конкуренцію

Згодом ініціативу Марії Мартинюк помітила місцева влада. Голова Підкамінської селищної територіальної громади Богдан Бутинський впевнений, що проблема зі сміттям актуальна не лише для Підкамінської громади, але й всієї країни. Тому громада вирішила взяти участь в конкурсі «Кращі практики управління біовіходами». 

Богдан Бутинський розповідає про перемогу Підкамінської громади в екологічному конкурсі та компостування у громаді. Фото: ШоТам

Проєкт реалізовує громадська організація «Екологічні новини». Голова організації Ольга Машкова каже, що мета цього проєкту — зменшити негативний вплив біологічних відходів на клімат та жителів громад: 

«Саме біологічні відходи — харчові і садово-паркові складають 30-60% побутових відходів. І тому, компостуючи, ви можете зменшити сміттєзвалища або полігон майже на половину. А ще можна створювати екологічні робочі місця. Тому ми сподіваємося, що в громадах, які беруть участь в проєкті, з’являться такі посади як компостувальник чи еколог».

Участь в конкурсі брали понад пів сотні громад. Саме Підкамінська громада перемогла, тому тут встановили п’ять громадських компостерів. Богдан Бутинський наголошує, що головне — привчити людей сортувати відходи, покращувати екологічну ситуацію та привчити до компостування в громаді.

​​

Село Підкамінь на Львівщині з висоти пташиного польоту. Фото: ШоТам

Читайте також: На Волині сортують сміття і ще й гроші на цьому заробляють! Сільський комітет показує, як це можливо

Тепер компостують відходи і в місцевому інтернаті

Голова селищної ради запропонував долучитися до проєкту і місцевому психоневрологічному інтернату. Директор інтернату Михайло Чумак каже, що відразу погодилися, адже є багато відходів, які хотіли використовувати з користю, а не просто викидати на смітник. 

​​

Михайло Чумак розповідає про компостування і інтернаті. Фото: ШоТам

Працівники охоче підтримали ініціативу, тому тепер на території Підкамінського психоневрологічного інтернату є один з компостерів. 

«Всі минулі роки, коли ми вичавлювали сік з яблук, просто не знали, що робити з всіма відходами. А зараз вичавили сік, відходи завезли в ящики, пересипали тирсою, пересипали травою та будемо наповнювати. Думаю, що буде багато відходів і ми швидко наповнимо всі ящики та переробимо їх», — каже Михайло Чумак.

Ящики, в які працівники інтернату збирають органічні відходи для компостування. Фото: ШоТам

Директор закладу ділиться, що в них є свої поля, де висаджують городину — овочі та зелень. Тому перероблені відходи планують використовувати як добрива для господарства, аби мешканці закладу їли екологічно чисті продукти. 

«Природа сама підказує нам як робити правильно»

Марія Мартинюк також працює в саду Підкамінського психоневрологічного інтернату, де компостує відходи. І на роботі, і вдома своїм прикладом жінка показує, чому важливо компостувати у громаді та яку це дає користь. 

«Багато допомагають родичі, які косять траву, яку я забираю для переробки. Також підтримують сусіди. Навіть сама природа підказує нам як робити правильно. Хоча роботи багато, але квіти ростуть та дуже мене тішать своєю красою», — ділиться жінка.

Троянди з саду Марії Мартинюк. Фото: ШоТам

А ще пані Марія веде свій власний YouTube-канал, в якому розповідає, як доглядає за своїми квітами. Каже, що її мета — залучити до свідомої переробки сміття та компостування більше людей:

«Це може робити кожен. Головне не боятися, і тоді все вийде».

Коментарі

Суспільство

Річку Либідь у Києві розчистять і приведуть до належного стану

Опубліковано

Комунальне підприємство «Плесо» оголосило тендер на розчистку русла річки Либідь.

За даними платформи Prozorro, на роботи виділять 62 мільйони гривень.

Що передбачають роботи?

Проєкт охоплює обстеження та розчистку русла в Солом’янському, Шевченківському та Голосіївському районах Києва.

Підрядник має:

  • розчистити територію від повалених дерев і кущів;
  • очистити канали від осадів і шламу (малорозчинних речовин);
  • привести русло до належного технічного стану.

Читати також: У Гостомелі створили новий мурал та відновили стадіон, зруйнований під час окупації (ФОТО)

Терміни та бюджет

Аукціон для вибору підрядника відбудеться 31 жовтня 2024 року. Завершити всі роботи планується до 1 жовтня наступного року.

Реалізація цього проєкту допоможе відновити належний стан річки та поліпшити екологічний баланс в столиці.

Нагадаємо, про роботу над озелененням Києва: висадили тисячі дерев і мільйони квітів.

Фото: https://spadok.org.ua/.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві проведуть безоплатну екскурсію для людей із порушеннями зору

Опубліковано

Жителів і гостей столиці запрошують на безплатну екскурсію районом Позняки, адаптовану для людей із порушеннями зору.

Про це повідомила заступниця голови КМДА Марина Хонда.

Що на вас чекає?

Прогулянка пройде у парку біля озера Позняки, де ви дізнаєтесь про історію давнього поселення, яке стало основою сучасного житлового масиву на лівому березі Києва. Також екскурсоводи розкажуть про видатних особистостей, на честь яких названі навколишні вулиці.

Маршрут екскурсії:

  • Станція метро «Позняки»;
  • Парк «Позняки»;
  • Фонтан «Груша»;
  • Проспект Петра Григоренка;
  • Вулиця Драгоманова;
  • Озеро Позняки;
  • Проспект Бажана.

Читати також: В Україні проведуть благодійну прем’єру фільму «Феномен Курбаса» для підтримки Сил оборони: як відвідати

Де і коли?

  • Місце зустрічі:
    Навпроти виходу зі станції метро «Позняки», вихід №4 до парку «Позняки».
  • Дата і час:
    19 жовтня, субота, о 11:00.
  • Участь:
    Безплатна. Обов’язкова реєстрація за посиланням.

Важливо: кожну людину з порушеннями зору має супроводжувати асистент. Після реєстрації учасники отримають підтвердження на електронну пошту та телефонний дзвінок напередодні заходу.

Нагадаємо, що в українських містах пройдуть виставки про ненасильницький рух опору на ТОТ (ФОТО).

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Передавали таємну інформацію та були увʼязнені «совєтами». Що ви знаєте про жінок в УПА? (тест)

Опубліковано

14 жовтня 1942 — офіційна дата створення Української повстанської армії. Усі знають історію найвідомішого командира УПА Романа Шухевича, про повстанців у підпіллі вже є багато фільмів та книг, а науковці присвятили їм не одне дослідження.

Проте багато ролей у національному русі виконували розвідниці, звʼязківиці та медсестри. Тому до Дня створення УПА ШоТам підготував тест про сильних духом жінок, які боролися за українську державність у минулому столітті.

Який вишкіл проходили жінки та дівчата, коли долучалися до підпільного руху?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Повстанка Параскевія Гоянюк із села Спас на Покутті так розповідала для «Локальної історії» про своє приєднання до ОУН: «В організації я з 1941 року. Спочатку ми були по три чоловіка — звено. Раз на тиждень зустрічалися, вивчали «Декалог», «Молитву українського націоналіста», читали брошури УПА. Я, як була в селі, мала три вишколи: мала вишкіл ідеологічний, був вишкіл збройний (на збройному вишколі були самі дівчата, але приходили два хлопці та по зброї нас інструктували) і був санітарний вишкіл».

Як саме зв'язківиці Української повстанської армії передавали таємну інформацію повстанцям?

Фото: фейсбук «Жінки свободи»
Правильно! Неправильно!

В УПА жінки найчастіше виконували роль зв’язківиць і розвідниць. Записки з таємною інформацією — штафетки (грипси) — носили особисто до пункту призначення, а в разі небезпеки мали їх ліквідувати. Зв’язкова ОУН Анна Стецівка на псевдо Голубка розповіла «Локальній історії» про свою роботу: «Штафетку давали мені, а я несла на зв’язок — обмотувала в глину й несла в кулаці. Якби в разі чогось — треба випустити, але пам'ятати, де».

Яку назву мала головна медично-санітарна структура в підпільному русі, де санітарки надавали допомогу пораненим воякам?

Фото: фейсбук «Жінки свободи»
Правильно! Неправильно!

Також важливою місією для жінок у повстанському русі було лікувати поранених бійців. Найбільшою медичною службою був Український червоний хрест УПА. Ця служба мала піклуватися про здоров’я членів підпілля і бійців, проводити огляд вояків, заготовляти ліки, організовувати лікарні й амбулаторії, проводити санітарні курси, готувати інструкції. Вона складалася з двох частин: військової та теренової — військова діяла в бойових групах і відділах УПА, а теренова відповідала за роботу підпільних шпиталів як для поранених повстанців, так і для цивільного населення. Цю службу очолювала й організовувала найвідоміша зв'язкова Романа Шухевича Катерина Зарицька-Сорока на псевдо Монета.

Ще одна відома зв'язківиця Романа Шухевича переховувала його в конспіративних квартирах разом з власною маленькою донькою Дзвінкою. Вона прожила найдовше серед усіх жінок-підпільниць і померла у віці 101 року у Львові. Про кого йдеться?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Ольга Ільків разом з маленькою донькою переховувала Романа Шухевича на конспіративній квартирі в селі Княгиничі на Франківщині. Жінку засудили до 25 років заслання, відібрали маленьких дітей і дали їм інші прізвища, проте вона змогла їх відшукати після звільнення з таборів. Ольга дочекалася незалежності України та померла у 2021 році — на 101 році життя.

Ірина Сеник також була зв’язковою Романа Шухевича. Вона понад 30 років відсиділа в радянських в'язницях, а згодом стала поетесою та дисиденткою. Яке почесне визнання отримала ця жінка за участь у національному русі?

Фото: Український інститут національної пам'яті
Правильно! Неправильно!

Ірину Сеник засудили на 10 років таборів, а згодом відправили на довічне заслання за зв'язки з УПА. У в'язниці жінка потай писала вірші на клаптиках паперу. Згодом вона стала членкинею Української Гельсінської групи та була ув'язнена як дисидентка. Після звільнення жила на Львівщині, де й померла у 2009 році. За десять років до її смерті американська жіноча громада внесла її в перелік «100 героїнь світу».

Учасниця повстанського руху Людмила Фоя була затримана 24 січня 1944 року за антирадянську діяльність спецслужбами. Та у НКВС вирішили, що дівчина буде кориснішою як агентка у боротьбі з ОУН, тому вона вийшла на волю як агентка «Апрєльская». Що з нею сталося потім?

Фото: Історична правда
Правильно! Неправильно!

Людмила Фоя відразу зізналася повстанцям про те, що НКВС її завербував і повідомила про деталі свого завдання — налагодити співпрацю між справжнім підпіллям на Волині із рухом на Київщині, який створили радянські спецслужби. Дівчина працювала під псевдо «Перелесник», повідомляючи чекістам інформацію, яка була вигідна українським повстанцям.

У 2016 році вийшов фільм «Жива» про незламну учасницю повстанської армії на основі реальних подій. Хто з жінок УПА був прототипом головної героїні?

скриншот з фільму
Правильно! Неправильно!

Фільм «Жива» режисера Тараса Химича розповідає реальну історію учасниці повстанського руху Ганни Попович на псевдо «Ружа», яка пережила тортури на радянських допитах, вижила після поранення в бункері, мала ампутацію руки в полоні, проте померла у віці 90 років у селі на Львівщині.

«Треба нам самим творити свою історію. Кожна людина має своє місце. Вже досить нагинулося наших», — ці слова сказала остання зв'язкова Шухевича, яку ув'язнили на найбільший термін — 25 років суворого режиму в радянських таборах. Хто це?

Фото: «Локальна історія»
Правильно! Неправильно!

Останньою зв’язковою Шухевича була Дарія Гусяк. Жінка водила його до лікарів в останні роки перед загибеллю та не видала точного місця переховування під час допитів.

Передавали таємну інформацію та були увʼязнені «совєтами». Що ви знаєте про жінок в УПА? (тест)
Хороший результат! Сподіваємося, ви дізналися сьогодні більше про жінок в УПА.
Ви чудово впоралися! Діліться цим тестом зі своїми друзями, аби й вони перевірили свої знання про жінок в УПА

Поділіться своїми результатами:

Читайте також: 10 видатних українок, про яких ви мало що знали

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати «Це може робити кожен». На Львівщині жінка привчила рідне село до компостування через троянди на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик «Це може робити кожен». На Львівщині жінка привчила рідне село до компостування через троянди на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення
Відхилити
Дозволити сповіщення