Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Можливості

Є ідея для власної справи? Підприємець, що має 24 бізнеси, розповідає як її перевірити

Опубліковано

Одесит Артем Бородатюк створив агентство digital-маркетингу Netpeak ще у студентські роки. Зараз група IT-компаній Netpeak Group об’єднує 24 бізнеси, 3 громадські організації та 1400+ спеціалістів по всьому світу.

Поради Артема в цій статті підійдуть для локальних бізнесів, наприклад, для магазину сантехніки, кавʼярні, квіткового магазину або для невеликого нішевого інтернет-магазину.

Артем Бородатюк

Український підприємець, засновник Netpeak Group, член Ради з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану при Президентові України, IT

Playbook для класичних бізнесів

Одне з перших питань, яке постає перед підприємцем: «Маю ідею для бізнесу, з чого варто почати?». Спершу пропоную зробити просту річ — зрозуміти, чи варто взагалі щось робити з тим, що ви придумали. До реєстрації юросіб, до найму людей, до оренди приміщень і до закупівлі товарів. 

Для перевірки ідеї вам не знадобиться ніхто (або майже ніхто) — залучаємо принцип «один у полі воїн». 

Суть перевірки ідеї на пальцях

Щоб було цікавіше, одразу наведу приклад. Коли ми в Netpeak Group вирішили відмовитися від оренди одного з поверхів, знімаючи водночас усю будівлю, то ми зробили простенький лендінг. 

Потім запустили рекламу за запитами: «оренда офісів», «коворкінг», «винайняти офіс», «бізнес-центр» на регіон Одеса й отримали 30 заявок (через форму і дзвінки), 15 переглядів і двох орендарів. Сумарно ми витратили 200 доларів, тобто один орендар нам обійшовся в 100 доларів. 

Якби ми розглядали ідею «а чи не зайнятися нам бізнесом комерційної оренди», то так само ми б перевірили, а чи є в цьому сенс, чи є ринок, скільки коштує «новий клієнт» тощо. Ось саме таку перевірку вам і потрібно влаштувати. 

Тепер до алгоритму.

Етап 1. Зробіть сайт

  1. Купіть домен

Купіть гарний домен вашого сайту. Не заморочуйтеся над назвою. Якщо вам буде легше, то давайте скажу, що назва взагалі не важлива.

  1. Зробіть сайт — купіть підписку на конструктор сайтів. Самі зробіть на конструкторі простий і зрозумілий лендінг (сторінку) з пропозицією вашої ідеї. Не наймайте компанію зі створення сайтів — зробіть самі, це нескладно. 

На поточному етапі ви маєте бути в змозі самостійно продати свою ідею на лендінгу. Якщо не можете, то це сигнал, що вам не варто робити бізнес взагалі. 

Максимум, що ви можете замовити на фрилансі, — це якісь картинки, якщо вони так сильно потрібні для вашої сторінки (хоча я б рекомендував їх просто взяти з інтернету на час тесту вашої ідеї або згенерувати за допомогою AI).

  1. Купіть сімку. Купіть окремий мобільний телефон для відстеження дзвінків із сайту і впровадьте форму «заявки/замовлення» на вашій сторінці. Телефон допоможе зрозуміти, скільки людей вам зателефонували з сайту, тому купуєте стартовий пакет будь-якого оператора і найпростіший телефон, щоб просто рахувати кількість дзвінків. Ну і, звичайно ж, не забудьте номер телефону розмістити на сайті.

Вітаю, ви щойно зробили MVP сайту — minimum viable product, мінімально життєздатний продукт. Якщо бізнес все ж матиме сенс (скоро ми це дізнаємося), то ви продовжите розвивати сайт, робити його ідеальним, а поки що забудьте, не варто включати максималіста на поточному етапі. 

Ви загорілися ідеєю нового бізнесу, розібралися з конструктором і навіть згадали, як працюють прості кнопкові телефони, слідуючи крок за кроком за інструкцією першого етапу дій. Що далі? Тепер настав момент визначитися з тим, яка цільова аудиторія у цього вашого бізнесу і чи є на нього попит.

Етап 2. Запустіть контекстну рекламу в пошуку

  1. Визначте ключові фрази. Подумайте, як можуть шукати те, що ви пропонуєте, потенційні покупці вашої послуги або товарів. 

Наприклад, якщо ви вирішили встановлювати пластикові вікна в Одесі, то логічно, що їх будуть шукати з такими ключовими фразами: «пластикові вікна Одеса», «монтаж вікон в Одесі», «Одеса встановлення вікон» тощо. 

  1. Запустіть рекламу в Google Ads.

Попередньо прочитайте довідку Google Ads, подивіться в YouTube кілька відео про те, як запустити рекламну кампанію. 

Одним словом, робіть те, що потрібно, щоб у Google за обраними ключовими фразами іноді (завжди — не вийде і не потрібно) з’являлася реклама вашого сайту.

Мабуть, запустити рекламу в Google Ads — це найскладніший з етапів, про які я пишу, але ви з цим впораєтеся. Щоправда, так само ви можете злити бюджет у нуль, тому розгляньте варіант найняти фрилансера, якщо ви в собі впевнені менше, ніж я у вас. Однак вам точно ще рано йти в професійні агентства performance-маркетингу.

Етап 3. Підбийте підсумки

Якщо ви так і не отримали жодної заявки, жодного дзвінка, то, найімовірніше, не варто більше витрачати час на ідею. 

Але не засмучуйтеся, адже, по-перше, ви заощадили собі купу грошей (безглуздість запуску проєкту краще зрозуміти до самого фактичного запуску, ніж уже після), а, по-друге, за цим алгоритмом ви придумаєте кращий бізнес. Головне — пробувати ще.

Ну а якщо ви отримали багато звернень, то будьте впевнені, що знайшли щось таке, що справді потрібно людям. Ось тепер точно час починати бізнес.

Увесь цей шлях валідації ідеї офлайн-бізнесу — максимально акуратний і ощадливий з погляду ставлення до вашого ресурсу — він розвиватиме вас і змушуватиме думати. Десь треба буде напружитися, так, але так прокачаєтеся без усіляких тренінгів і коуч-сесій. Тому що ніщо так не розвиває, як методичне створення бізнесу.

Більше цікавих та корисних кейсів пишу у своєму Telegram-каналі.

Фото обкладинки: ШоТам

Коментарі

Можливості

В Україні запускають навчальну програму для науковців: які напрямки доступні

Опубліковано

Європейська Інноваційна Рада розпочала проєкт в Україні, що спрямований на прокачку науковців і перетворення їхніх розробок у комерційні проєкти.

Про це повідомляється на сайті проєкту.

Зараз відкрито набір на безкоштовну навчальну програму за 12 напрямками:

  • агротехнології;
  • біотехнології;
  • екологічні технології;
  • енергетика;
  • інформаційні та комунікаційні технології;
  • космічні технології;
  • матеріалознавство та фізика;
  • освітні технології;
  • охорона здоров’я;
  • робототехніка;
  • хімія;
  • технології «подвійного призначення».

Читати також: У Дії запустили гранти на навчання: для кого

Це шанс вивести свої наукові проєкти на новий рівень. Ба більше, найперспективніші розробки отримають допомогу з залученням інвестицій у майбутньому.

Нагадаємо, що Brave1 збільшує гранти для оборонних розробок: на які кошти можна розраховувати.

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Можливості

SoftServe оголошує конкурс для соціально важливих ініціатив: хто може взяти участь

Опубліковано

У межах «Open Call 2025» шукатимуть п’ять ініціатив, для яких безкоштовно розроблять технологічні рішення.

Про це повідомили ШоТам у компанії SoftServe.

«Ми згуртовуємо ІТ-спеціалістів, щоб вони могли підтримати свої спільноти, розвязати певну проблему. За п’ять років в межах OpenTech ми об’єднали 1310 наших фахівців-волонтерів у 6-ти країнах, які реалізували 53 проєкти. Ми б хотіли відзначити річницю програми, продовжуючи робити те, що вміємо найкраще, — створювати технологічні рішення, які пришвидшать позитивні зміни у суспільстві», — коментує співавтор програми OpenTech та член журі конкурсу «Open Call 2025» Дмитро Іванов.

Хто може взяти участь

  • міжнародні та місцеві громадські організації;
  • благодійні фонди;
  • соціальні підприємства;
  • ЗМІ;
  • органи місцевого самоврядування та державної влади з шести країн (Україна, Польща, Болгарія, Румунія, Колумбія та Мексика).

Ініціативи оцінюватимуть за критеріями: масштаб, актуальність, вплив ініціативи чи проєкту на спільноти, довкілля, а також наявність в OpenTech технологічної експертизи для реалізації того чи іншого рішення.

Які ініціативи шукають

На «Open Call 2025» можна подавати ініціативи у таких сферах:

  • реформи та трансформація в освіті;
  • екологія;
  • охорона здоровʼя;
  • інновації та ініціативи «розумне місто»;
  • підсилення спільнот;
  • рівність та інклюзія;
  • допомога вразливим верствам населення;
  • підтримка ветеранів.

Дедлайн для заявок — 15 жовтня 2024 року. Подати свою заявку можна за посиланням. Переможців відбору оголосять до кінця цього року. Розробку самих технологічних рішень розпочнуть у 2025-му році. 

Читайте також: Українець став технічним директором в американській корпорації «Yahoo»

Серед проєктів волонтерів OpenTech в Україні, які вже реалізували, оновлені сайти для Національного музею історії України, фонду «Повернись живим» та громадської організації «VeteranHub», платформа про здорове шкільне харчування «Знаїмо», а також додаток для дошкільнят «НУМО: розвивальні ігри», який можна використовувати в укриттях.

Про OpenTech

OpenTech – благодійна програма компнаії SoftServe у 2019 році. За 5 років у її межах реалізували 53 проєкти у співпраці з державними органами та неприбутковими організаціями в 6 країнах. Серед партнерів: OpenTech Міністерство освіти та науки України, UNICEF, UNFPA, Повернись живим, WWF та інші.

Про SoftServe

SoftServe — найбільша глобальна ІТ-компанія з українським корінням. Головні офіси компанії розташовані у Львові та Остіні (США).  Компанія працює із понад 900 активними проєктами для клієнтів у країнах Північної Америки, ЄС, та Азії. Клієнтами SoftServe є такі компанії як IBM, Cisco, Panasonic, Cloudera, Henry Schein, Spillman Technologies та інші. SoftServe є партнером Google Cloud Platform, Amazon Web Services, Microsoft Azure, NVIDIA та інших великих технологічних компаній.

Нагадаємо, що компанія Google представила новий розділ проєкту «Україна поруч» на платформі Google Arts & Culture.

Коментарі

Читати далі

Можливості

Brave1 збільшує гранти для оборонних розробок: на які кошти можна розраховувати

Опубліковано

Проєкт Brave1 збільшив гранти для українських defense-tech розробників. Оновлені суми коштів становлять від 500 тисяч до 8 мільйонів гривень.

Про це повідомляють Мінцифри.

За даними відомства, відтепер українські розробники можуть отримати 4 млн та 8 млн грн на розвиток оборонних технологій. Крім цього,  Brave1 продовжує видавати гранти в розмірі 500 тисяч, 1 млн та 2 млн гривень. 

Хто може взяти участь

Податись на гранти можуть українські виробники — учасники кластера Brave1, чиї розробки пройшли оборонну експертизу та отримали:

Читайте також: У застосунку «Київ Цифровий» запустили опитування про допомогу безпритульним тваринам: як пройти

  • загальну оцінку не менш ніж 6, а оцінку поточного рівня готовності розробки — не менш ніж 5, щоб залучити 4 мільйони гривень
  • загальну оцінку не менш ніж 7, а оцінку поточного рівня готовності розробки — не менш ніж 6, щоб залучити 8 мільйонів гривень

Де реєструватися

Подати заявку на отримання гранту можна за посиланням.  

Нагадаємо, Один з користувачів, рекордсмен із Запоріжжя, надіслав 347 заявок протягом двох років. Ці заявки містять фото та відео російської техніки, що є важливими для військових розвідок.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство4 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...