Суспільство
Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити
Можливостей для інвестування в Україні небагато. Підприємці та фізичні особи можуть вкладати свої заощадження в облігації внутрішньої позики (ОВДП) – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Чи вигідно їх купувати і які існують ризики?
Куди вкласти $ 10 тис. чи $ 50 тис., які за рік може відкласти власник невеликого бізнесу або топ-менеджер великої компанії? Відкрити рахунок у банку ризиковано – фізичній особі Фонд гарантування вкладів поверне тільки 200 тис. грн, в які входять і відсотки. Купити квартиру і здавати її в оренду? Шукати клієнтів, контролювати сплату комунальних послуг та стан житла хочуть не всі. Вклади в золоті – досить ризикова справа для тих, хто не розбирається в торгівлі на біржі. Цінний метал може не тільки дорожчати, але й дешевшати. Одним з можливих варіантів для пасивних інвесторів є покупка державних цінних паперів – облігацій внутрішньої позики. Скільки можна заробити і які існують ризики при покупці цих паперів?
ШоТам про це розповів фінансовий аналітик Олександр Подолянко
Олександр Подолянко
Екс-голова правління Інвестиційно-трастового банку. На фінансовому ринку працює більше 10 років, експерт з питання покупки та продажу ОВДП
Що таке облігації внутрішньої позики (ОВДП)?
Облігації внутрішньої державної позики – цінні папери, які випускає Міністерство фінансів. Іншими словами, держава бере гроші в борг у інвесторів – юридичних та фізичних осіб, які можуть перебувати і працювати в Україні і за її межами. Куди витрачати гроші вирішує уряд. Засоби можуть направлятися на погашення дефіциту бюджету – виплату заробітних плат бюджетникам, пенсій або на погашення державних боргів. Особливість ОВДП полягає в тому, що держава гарантує покупцю повернення всієї суми з відсотками. Наприклад, це може бути $ 100 тис. Або навіть $ 10 млн.
Як купити ОВДП?
Облігації випускаються тільки в електронному вигляді. Самостійно купити їх фізична особа не може – треба скористатися послугами посередника. Це можуть бути банки, інвестиційні компанії або дилери.
Перед покупкою цінних паперів необхідно відкрити два рахунки (поточний і в цінних паперах), укласти договір на обслуговування, зробити заявку на покупку цінних паперів і перерахувати банку необхідну суму. Всі покупці проходять перевірку. Фінансова установа цікавиться джерелом походження коштів. Документи можна надавати різні. Наприклад, довідку про дохід підприємця або документи про продаж комерційного приміщення. Як правило, процес перевірки займає один-два тижні.
Скільки можна заробити?
Зараз дохід за ОВДП становить 11% річних у гривні і 3,5% – у валюті. Ще в минулому році він був вище. Але ставки по депозитах теж знижуються. Для покупців цінних паперів передбачили кілька пільг. Вони звільняються від сплати податку на прибуток (18% від суми прибутку), але повинні заплатити військовий збір (1,5% від суми прибутку).
У кожного цінного паперу є свій термін погашення – термін, коли покупець повинен отримати свої кошти назад. Це може бути три місяці, рік чи півтора з моменту покупки. Але в разі необхідності цінні папери можна продати і раніше на вторинному ринку за мінімальних втрат. Купувати ОВДП можна в будь-якій валюті. Їх номінальна вартість становить 1 тис. грн або $ 1 тис.
Читайте також: Запустили першу в Україну онлайн-платформу для торгівлі облігаціями
Цінні папери купує банк і переводить їх на рахунок клієнта. Найчастіше ця процедура займає один день. Інформація про торги цінними паперами, як правило, розміщується на сайті Міністерства фінансів. При необхідності її надає банк, з яким у підприємця укладений договір.
Які додаткові витрати несе покупець ОВДП?
При купівлі цінних паперів потрібно сплатити послуги комісії. Наприклад, відкриття рахунку в цінних паперах коштує 500 грн. За покупку ОВДП потрібно буде заплатити комісію в розмірі від 0,05% до 0,2% в залежності від суми угоди. Зарахування ОВДП на рахунок обійдеться ще в 300 грн. Зберігання цінних паперів коштує в середньому 100-200 грн на місяць. За виплату доходу теж доведеться заплатити – 1% від суми, але не більше 500 грн.
Умови виплати відсотків прописані при випуску кожної окремої серії цінних паперів. Наприклад, якщо ОВДП випускаються терміном на три місяці, то відсотки виплачуються в кінці строку їх дії. Якщо ж цінні папери купуються терміном на три роки, то премії клієнт може отримувати раз в квартал.
Продати цінні папери можна і раніше терміну погашення на вторинному ринку. Для цього необхідно надати всі свої дані (паспорт, ідентифікаційний код), згоду чоловіка або дружини на проведення угоди і укласти договір на продаж цінних паперів. В цьому випадку вартість ОВДП залежить від котирувань, але втрати продавця будуть не дуже великими.
Які можуть бути ризики при купівлі ОВДП?
Покупець цінних паперів може віддати свої кошти шахраям. Тому краще користуватися послугами великої компанії, з якою необхідно укласти договір. Можна попросити надати ліцензію на право працювати з цінними паперами, а також попередньо відвідати офіс. Викликати підозру повинен фахівець, який знімає невелику кімнату в підвальному приміщенні спального району і просить передати кошти за покупку ОВДП готівкою. Мовляв, він сам має покласти їх на рахунок.
Читайте також: Скільки можна заробити на оренді житла в Києві?
Високий рівень інфляції і девальвації гривні може «з’їсти» весь прибуток інвестора. Це в першу чергу стосується гривневих ОВДП. Якщо ціни за рік виростуть сильніше, ніж доходи по ОВДП, то покупець може не тільки не заробити, але й втратити. Тому перед тим, як вибирати, в які цінні папери інвестувати, варто почитати валютні огляди аналітиків або проконсультуватися з експертом банку. Можливо, варто погодитися на менший відсоток, але викупити ОВДП у валюті. Якщо гривня подешевшає, то інвестор виграє подвійно: отримає дохід в доларах і додатково виграє на курсовій різниці.
Суспільство
Реабілітація за світовими стандартами
- тренажерами для відновлення після мінно-вибухових травм;
- апаратами віртуальної реальності, що роблять реабілітацію цікавою завдяки гейміфікації;
- системами для точного оцінювання прогресу пацієнтів.
Команда та інклюзивність
Коментарі
Суспільство
Як відбувалася рятувальна операція
Чому це важливо
Коментарі
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі