Суспільство
Як сироварня стала притулком для тварин і врятувала крокодила (ВІДЕО)
Де переночувати крокодилу, який тікає з-під обстрілів? Це завдання з зірочкою, але таке місце все ж таки є! Як сироварня прихистила понад 400 тварин та пережила ракетний удар — розповідає ШоТам у новому відео.
Прихистили сотні тварин із зони бойових дій
З початком вторгнення ця сироварня стала прихистком навіть для крокодила. Це була звичайна ферма, а після 24 лютого тут знайшли дім сотні тварин із зони бойових дій. Це місце стало порятунком для тварин із Донецька, Харкова, Маріуполя та Херсона.
«Приїжджали транзитом до нас — і крокодил був, і їжатці були, і папуги були. Дуже багато фазанів ми вивезли з Донецької області. Ми їхали з однією птахою, повернулися, вивезли 62 птахи їжатці, — Євгенія Молчанова, співзасновниця сироварні «Зелений гай».
«Приїхав кіневіз, він весь був посічений уламками, скла не було в ньому, це їх вивезли з Харкова. Коні були теж такі трошки знервовані, і в деяких такі невеличкі шрами залишились», — Анатолій Пилипенко, співвласник сироварні «Зелений гай».
Ферма приймала господарів із тваринками та чотирилапих, які через війну лишилися без опіки.
Співвласниця сироварні «Зелений гай» Євгенія Молчанова розповідає, що найскладніше — адаптувати тварину. Коли котики і собачки приїжджають після того, як чули вибухи, то можуть навіть втратити свідомість. Головна умова адаптації тварини — це їх треба любити, чухати і смачно годувати.
Читайте також: «Вільні будинки, пічне опалення, безкоштовно». Чи реально відродити українське село? Досвід історика, який реанімує рідні Івківці
На фермі можуть отримати тимчасовий прихисток навіть господарі з хижаками або великими тваринами. За весь час транзитом проїхало близько 600 тварин, а на постійному проживанні — 400 хвостиків.
«У нас бойова ферма. В мене барани знають: «Фас, кацапи!» У нас гуси бойові. Я поросят дресирую», — Євгенія Молчанова, співвласниця сироварні «Зелений гай».
3000 людей отримали пет-терапію
А ще майже 3000 людей пройшли тут пет-терапію — коли тварини допомагають психологічно. Це родини військових, переселенці, дітки-сироти та люди з особливими потребами.
У вересні в загін із тваринами влучила ворожа ракета.
«Коли вона впала, насправді, нам дуже пощастило, що ми всі залишились живі. Впала в загін із тваринами. І буквально за хвилину всі тварини розійшлися в сторони. Тож справді вони щось відчувають», — Євгенія Молчанова, співвласниця сироварні «Зелений гай».
Згоріли загони для тварин, корми, будівельні матеріали, але господарі все відновлюють. А ще відкрили реабілітаційний центр, де планують проводити пет-терапію для тварин і людей.
Євгенія шукає друзів і партнерів, з якими разом зможе піклуватися про носиків та хвостиків.
«Можливо, ви можете прийняти тварин, абсолютно різних: коні, корови, собаки, коти. Або ви знаєте, де можна розмістити. Маленькі чи великі господарства щодня виїжджають із зони бойових дій і шукають прихистку — тимчасово або на постійній основі. І постійно є запит щодо будівельних матеріалів та кормів», — Євгенія Молчанова, співвласниця сироварні «Зелений гай».
Нагадаємо, UAnimals оголосив зоозахисну премію і просить номінувати волонтерів, які рятують тварин.
Також ШоТам розповідав, як волонтери під обстрілами врятували тварин із екопарку на Харківщині.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»