Суспільство
Як росіяни привласнили українського художника Казимира Малевича (ВІДЕО)
Казимир Малевич – геній українського авангарду, який став черговою жертвою російського колоніалізму. Митець, який у радянські часи потерпав від тортур та наклепів, після смерті отримав «російську прописку». РФ привласнила не лише художника, а й більшу частину його робіт.
ШоТам разом із Локальною історією розповідає, як росіяни намагалися зробити «своїм» українця Малевича.
Казимир Малевич народився у Києві. Його батько – поляк, директор цукрових заводів. Мати була українкою. Дитинство і юність Казимир провів на Поділлі, Харківщині та Чернігівщині. Саме українське село сформувало у Малевича художнє бачення світу. Та й першим вчителем художника також був українець – Микола Пимоненко.
Згодом, після переїзду до Росії, самоук започатковує новий напрям у мистецтві та шокує світ своїм «Чорним квадратом». Мистецтвознавці відзначають: геометричні фігури, які Малевич поєднував у своїх роботах, нагадують візерунки подільських хат, які художник бачив в Україні. Звідси й основні кольори на його полотнах: білий, червоний та чорний.
Радимо після перегляду відео: Вкрадений Малевич. Як український геній авангарду отримав «російську прописку»? (ТЕСТ)
Утім невдовзі радянська влада взялася за переслідування української інтелігенції. Дісталося тоді й Малевичу. Його на кілька місяців кинули до в’язниці за вигаданими звинуваченнями та намагались вибити потрібні слідству свідчення. Не вдалося. Малевич вийшов на свободу і зобразив на своїх полотнах один із найбільших злочинів радянського режиму.
Здавалося б, митець мав стати ворогом для всього тодішнього СРСР та майбутньої Росії. Та замість цього наші «сусіди» в найкращих традиціях колоніалізму перетворили його на… «свого». Нахабно вкрали і самого Малевича, і більшість його робіт. А найвідомішу з них – «Чорний квадрат» – викупили буквально за безцінь.
Чому російський колоніалізм не зміг приховати справжню ідентичність Казимира Малевича та як визначав себе сам геній авангарду – дивіться у нашому відео. А після перегляду пропонуємо пройти тест, аби закріпити знання та дізнатися ще більше про нашу боротьбу з колоніальною політикою росіян.
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.
Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.
Кого вдалося повернути
Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.
Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі
Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.
«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.




Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України