

Суспільство
Вкрадений Малевич. Як український геній авангарду отримав «російську прописку»? (ТЕСТ)
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Колоніальна політика Росії щодо України триває століттями й не обмежується захопленням територій. Росіяни прагнуть привласнити собі абсолютно все українське, зокрема і митців. Так сталося і з генієм українського авангарду Казимиром Малевичем.
«Сусіди» зробили все можливе, аби автор легендарного «Чорного квадрату» вважався їхнім. Але не вийшло. У новому тесті розповідаємо, як український митець спершу потерпав від радянської влади, а згодом – отримав «російську прописку».
Дитинство Малевич провів на Поділлі, Харківщині та Чернігівщині. Мистецтвознавці вважають, що саме у цей період сформувалося його художнє бачення світу. Що найбільше цьому сприяло?

Так-так, саме українське село сформувало у Малевича художнє бачення світу. Згодом він напише: «Селяни вміло зображали півнів, коників та квіти. Спробував і я цю культуру перенести на комини в своєму будинку, але нічого не виходило. Казали, що я тільки базґраю печі. Тоді почав братися до парканів, стін, повіток тощо».
У дитинстві, крім живопису, Малевич мав й інше захоплення. Вгадаєте, яке саме?

Саме так, вишивання і в’язання! Опинившись у селі, майбутній геній українського авангарду захопився вишиванням і в’язанням. Власне, саме строгі чорні й червоні лінії тих візерунків і стали прототипом безпредметного живопису Малевича, який пізніше скаже: «Я знищив лінію горизонту і увійшов до сфери предметів».
А хто навчив 17-річного Казимира Малевича малювати вже не на аматорському, а професійному рівні?

Вчителем для Малевича став відомий український живописець Микола Пимоненко.
Згодом родина Малевича переїхала до Курська. З цього почався «російський» період художника. Ким ідентифікував себе митець у ті часи?

Звісно ж, українцем! Згадуючи у своїй автобіографії художника Лева Квачевського, Малевич пише: «Говорили про Україну. Він та я були українці.»
Засновником якого напряму вважають Казимира Малевича?

1913 року Малевич написав картину «Чорний квадрат», фактично заснувавши новий напрям живопису – супрематизм (у перекладі з польської – «зверхність»). Про «наступ» супрематизму Малевич «офіційно оголосив» 19 грудня 1915 року на останній футуристичній виставці картин «0,10».
Мистецтвознавці зазначають, що геометричні фігури, які Малевич поєднував у своїх роботах, нагадують…

На думку мистецтвознавців, геометричні фігури в роботах Малевича нагадують візерунки подільських хат, які художник бачив в Україні. Звідси й основні кольори: білий, червоний та чорний.
Із яким художником часто порівнюють Казимира Малевича?

Ба більше, одне з «прізвиськ» митця – «Леонардо да Вінчі сучасного мистецтва». Як да Вінчі перейшов від однієї епохи в мистецтві до іншої, так і Малевич до певної міри відкриває епоху сучасного мистецтва. Власне, все сучасне мистецтво так чи інакше оглядається на Малевича і відштовхується від його робіт або ж заперечує певні тези митця.
Під час репресій української інтелігенції радянська влада арештувала і Малевича. Що йому закидали?

Так, з початком репресій «совєти» побачили в Малевичі шпигуна. Чи то німецького, чи то польського. Його допитували й не зважали на жодні аргументи художника. А для того, аби «вибити» зізнання у шпигунстві, навіть тортували. Відпустили митця лише через 3 місяці – виснаженим та із підірваним здоров’ям.
Яка тема, табуйована радянською владою, з’явилася на роботах Малевича після ув’язнення?

Саме так, Казимир Малевич – єдиний із тогочасних українських художників, хто на своїх картинах зобразив Голодомор 1932-33-го років, від якого загинули близько 4-х мільйонів українців. Після звільнення з ув’язнення він малює три людські фігури. Замість рис обличчя у них – серп і молот, хрест та труна.
У 70-х роках радянська влада викупила «Чорний квадрат» у родини Малевича фактично за безцінь. У скільки «совєти» оцінили роботу українського митця?

«Чорний квадрат» обійшовся радянській владі всього в 300 рублів. А ось самого митця – просто «вкрали», вкотре привласнивши собі те, що ніколи не належало ані СРСР, ані Росії.
Сьогодні Росія має найбільшу колекцію робіт Казимира Малевича. Утім кілька робіт збереглися в Україні. Скільки саме?

Так, уявіть, всього дві картини. А виставки, що проходять в українських галереях, – репродукції. Адже абсолютну більшість робіт митця нахабно викрала й привласнила радянська (а згодом – російська) влада.
До речі, в Росії Казимира Малевича нахабно називають «творцем російського авангарду». У чому абсурдність такої зухвалості?

Так, росіяни привласнюють навіть те, що до цього забороняли. Із середини 20-х років авангард у СРСР стає офіційно неприйнятним. Проте це не завадило «сусідам» згодом вкрасти одного з найяскравіших представників цього напряму, який, вкотре нагадаємо, був українцем.
Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Це була місія українських миротворців, про яку просили мовчати. 1993 року ЗСУ врятували від етнічних чисток, холоду та загибелі тисячі грузинів. Про першу миротворчу місію українських військових, з якою вони впоралися без допомоги партнерів, розповідає ШоТам.
Через росію про цей подвиг ЗСУ у Грузії не згадували понад 20 років! Але грузини пам’ятають, як українські миротворці врятували 7643 сакартвельських біженців.
Після окупації росією 1993 року в Абхазії почалися етнічні чистки. Грузинське населення Сванетії масово покидало свої будинки, аби вижити.
«Ці бомбардування, розриви снарядів. Відчуття страху, коли чуєш літаки», — Наталія Аргвліані, біженка.
Через гірські перевали люди намагалися дістатися до центральної Грузії. Цивільні тікали від війни хто в чому був, дехто навіть просто в домашніх халатах.
Відгукнулася лише Україна
Раптом у горах, крім обстрілів і мародерів, на людей звалилося нове лихо — різке похолодання. Десятки тисяч біженців опинилися в пастці на перевалі, де гинули від холоду та обмороження.
Влада Грузії намагалася їх рятувати, але нечисленну рятувальну авіацію збивали окупанти. В ООН зволікали з допомогою, а відлік йшов на години. Грузія звернулася по допомогу до низки дружніх країн. Але відгукнулася лише одна.
Єдиною державою, яка в цей складний період для Грузії прийняла рішення включитися в операцію з допомоги в евакуації мирного населення, виявилася Україна, — Георгій Каркарашвілі, міністр оборони Грузії (1993-1994).
ООН вважала, що для підготовки місії потрібен місяць. Українці ж вилетіли до Грузії наступного дня. Підхопивши грузинських пілотів, на третю добу вже розпочали рятувальну операцію.
«Перед самим перевалом було дуже багато загиблих людей. Прямо лежали штабелями…», — Олег Тарчевський, капітан вертольотної ланки.
Рятувати людей вилетіли 17 українських гвинтокрилів і 3 літаки з Вапнярки та Херсона. Керувати групою та проведенням операції доручили начальникові штабу авіації Юрієві Петрову.
Читайте також: ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад
«У гвинтокрила МІ-8 є броня. Ставиться, аби екіпаж зберегти. Це такі броньовані листи. Спочатку політали з ними, а потім прибрали, бо так більше людей можна взяти», — Юрій Петрів, керівник миротворчої операції в Абхазії.
Наших миротворців атакували сепаратисти та російська армія, пілоти лавірували між обстрілами. Попри ризик загинути, за 6 діб українці зробили 291 виліт і врятували 7643 людини.
«Просто виконували обов’язок і все. А те, що буде загроза життю, я навіть не уявляв», — Володимир Гаркуша, учасник миротворчої операції в Абхазії.
Про місію не згадували 20 років
Коли ж наші герої повернулися додому, всім екіпажам виплатили грошові премії. Але нагород не дали, ще й наказали мовчати, бо влада боялася дратувати росію.
Нагороди нашим миротворцям вручила лише Грузія. Грузини й до сьогодні пам’ятають подвиг наших миротворців.
А після 2014 року правда про цю рятувальну операцію шириться й Україною.
Нагадаємо, ШоТам розповідав, як 79 українських миротворців урятували тисячі боснійських мусульман.
Також читайте про подвиг нацгвардійця, який врятував з-під обстрілів трьох побратимів на Донеччині.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Німеччина передала Україні ще дві зенітні самохідні установки Gepard. Тепер на озброєнні ЗСУ 32 такі установки.
Про це повідомили в Генеральному штабі ЗСУ.
Новий пакет військової допомоги від Німеччини включає:
- 2 зенітні самохідні установки Gepard;
- 6 тисяч зенітних боєприпасів (всього – 32);
- 5 автомобілів для прикордонників (всього – 120);
- 29 електрогенераторів (всього – 245);
- 6 вантажівок із гаковою системою завантаження (всього – 8);
- 6 мобільних антенних систем (всього – 16);
- 10 контейнерів.
« Німеччина підтримує Україну поставками обладнання та озброєння – із запасів Бундесверу та поставками з промисловості, які фінансуються з коштів федеральної допомоги на навчання», – додали в Генштабі.

Про Gepard
«Гепард» (нім. Flugabwehrkanonenpanzer Gepard) – німецька зенітна самохідна артилерійська установка виробництва компанії Krauss-Maffei в співпраці з іншими підприємствами. Використано модифіковане шасі від танка Leopard 1 та артилерійська частина на основі двох 35 мм гармат Oerlikon KDA.
Призначений для захисту бронетанкових колон на марші та стаціонарних об’єктів від атак з вертольотів та літаків на малих і надмалих висотах вдень і вночі за будь-яких погодних умов та в умовах інтенсивної радіоелектронної протидії супротивника.
Нагадаємо, Велика Британія пропонує навчання для пілотів винищувачів, морських піхотинців, а також хоче надати Україні «можливості більшої дальності».
Крім того, Франція надасть Україні радари MG-200 для ППО.
Фото: з відкритих джерел.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Укрпошта випускає нову марку «Воїни світла. Воїни добра», присвячену спеціалістам, які відновлюють критичну інфраструктуру після ракетних атак ворога.
Про це повідомили на сайті компанії.
Як зазначили в компанії, «Воїни світла. Воїни добра» – це поштовий блок, що складається з п’яти марок: «Дорожники», «Зв’язківці», «Енергетики», «Водопостачальники» та «Газовики».
«Завдяки нашим «надзвичайникам», які 24/7 працюють над відновленням пошкоджених об’єктів, у нас є можливість вмитися теплою водою, зігрітися вдома та приготувати запашну каву, врешті-решт. Недооцінити їхній внесок неможливо!», – зазначили в компанії.
Із 8 лютого вже можна оформити передзамовлення на поштовий набір, який складається з поштового блоку, художнього конверта і картки в онлайн-магазині Укрпошти.

Компанія також ввела обмеження – можна придбати до 10 наборів на одне замовлення. Від 15 лютого поштовий набір можна придбати у відділеннях та на сайті Укрпошти, а також на маркетплейсах.
Також ми повідомляли, що пошта Франції підтримала Укрпошту, передавши 6 автомобілів: 2 авто марки Citroen Berlingo та 4 фургони Renault Kangoo.
Крім того, Укрпошта знизила тарифи на доставку в Литву, Латвію та Естонію через велику кількість українців у цих країнах.
Фото: facebook.com/ukrposhta.