Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вкрадений Малевич. Як український геній авангарду отримав «російську прописку»? (ТЕСТ)

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Колоніальна політика Росії щодо України триває століттями й не обмежується захопленням територій. Росіяни прагнуть привласнити собі абсолютно все українське, зокрема і митців. Так сталося і з генієм українського авангарду Казимиром Малевичем.

«Сусіди» зробили все можливе, аби автор легендарного «Чорного квадрату» вважався їхнім. Але не вийшло. У новому тесті розповідаємо, як український митець спершу потерпав від радянської влади, а згодом – отримав «російську прописку».

Дитинство Малевич провів на Поділлі, Харківщині та Чернігівщині. Мистецтвознавці вважають, що саме у цей період сформувалося його художнє бачення світу. Що найбільше цьому сприяло?

Будинок у Києві, в якому народився Малевич.
Правильно! Неправильно!

Так-так, саме українське село сформувало у Малевича художнє бачення світу. Згодом він напише: «Селяни вміло зображали півнів, коників та квіти. Спробував і я цю культуру перенести на комини в своєму будинку, але нічого не виходило. Казали, що я тільки базґраю печі. Тоді почав братися до парканів, стін, повіток тощо».

У дитинстві, крім живопису, Малевич мав й інше захоплення. Вгадаєте, яке саме?

Дівчата в полі, 1932
Правильно! Неправильно!

Саме так, вишивання і в’язання! Опинившись у селі, майбутній геній українського авангарду захопився вишиванням і в’язанням. Власне, саме строгі чорні й червоні лінії тих візерунків і стали прототипом безпредметного живопису Малевича, який пізніше скаже: «Я знищив лінію горизонту і увійшов до сфери предметів».

А хто навчив 17-річного Казимира Малевича малювати вже не на аматорському, а професійному рівні?

Перший вчитель Малевича.
Правильно! Неправильно!

Вчителем для Малевича став відомий український живописець Микола Пимоненко.

Згодом родина Малевича переїхала до Курська. З цього почався «російський» період художника. Ким ідентифікував себе митець у ті часи?

Правильно! Неправильно!

Звісно ж, українцем! Згадуючи у своїй автобіографії художника Лева Квачевського, Малевич пише: «Говорили про Україну. Він та я були українці.»

Засновником якого напряму вважають Казимира Малевича?

Чорний квадрат, 1913.
Правильно! Неправильно!

1913 року Малевич написав картину «Чорний квадрат», фактично заснувавши новий напрям жи­вопису – супрематизм (у перекладі з поль­сь­кої – «зверхність»). Про «наступ» супрематизму Малевич «офіційно оголосив» 19 грудня 1915 року на останній футуристичній виставці картин «0,10».

Мистецтвознавці зазначають, що геометричні фігури, які Малевич поєднував у своїх роботах, нагадують…

Єдине збережене фото виставки «0,10» у 1915 році.
Правильно! Неправильно!

На думку мистецтвознавців, геометричні фігури в роботах Малевича нагадують візерунки подільських хат, які художник бачив в Україні. Звідси й основні кольори: білий, червоний та чорний.

Із яким художником часто порівнюють Казимира Малевича?

Спортсмени, 1931
Правильно! Неправильно!

Ба більше, одне з «прізвиськ» митця – «Леонардо да Вінчі сучасного мистецтва». Як да Вінчі перейшов від однієї епохи в мистецтві до іншої, так і Малевич до певної міри відкриває епоху сучасного мистецтва. Власне, все сучасне мистецтво так чи інакше оглядається на Малевича і відштовхується від його робіт або ж заперечує певні тези митця.

Під час репресій української інтелігенції радянська влада арештувала і Малевича. Що йому закидали?

Автопортрет, 1908 або 1910-1911
Правильно! Неправильно!

Так, з початком репресій «совєти» побачили в Малевичі шпигуна. Чи то німецького, чи то польського. Його допитували й не зважали на жодні аргументи художника. А для того, аби «вибити» зізнання у шпигунстві, навіть тортували. Відпустили митця лише через 3 місяці – виснаженим та із підірваним здоров’ям.

Яка тема, табуйована радянською владою, з’явилася на роботах Малевича після ув’язнення?

Правильно! Неправильно!

Саме так, Казимир Малевич – єдиний із тогочасних українських художників, хто на своїх картинах зобразив Голодомор 1932-33-го років, від якого загинули близько 4-х мільйонів українців. Після звільнення з ув’язнення він малює три людські фігури. Замість рис обличчя у них – серп і молот, хрест та труна.

У 70-х роках радянська влада викупила «Чорний квадрат» у родини Малевича фактично за безцінь. У скільки «совєти» оцінили роботу українського митця?

Малевич за роботою.
Правильно! Неправильно!

«Чорний квадрат» обійшовся радянській владі всього в 300 рублів. А ось самого митця – просто «вкрали», вкотре привласнивши собі те, що ніколи не належало ані СРСР, ані Росії.

Сьогодні Росія має найбільшу колекцію робіт Казимира Малевича. Утім кілька робіт збереглися в Україні. Скільки саме?

Правильно! Неправильно!

Так, уявіть, всього дві картини. А виставки, що проходять в українських галереях, – репродукції. Адже абсолютну більшість робіт митця нахабно викрала й привласнила радянська (а згодом – російська) влада.

До речі, в Росії Казимира Малевича нахабно називають «творцем російського авангарду». У чому абсурдність такої зухвалості?

Правильно! Неправильно!

Так, росіяни привласнюють навіть те, що до цього забороняли. Із середини 20-х років авангард у СРСР стає офіційно неприйнятним. Проте це не завадило «сусідам» згодом вкрасти одного з найяскравіших представників цього напряму, який, вкотре нагадаємо, був українцем.

Вкрадений Малевич. Чи знаєте ви, як росіяни привласнили українського генія?
Йой, ще трохи, і ми подумаємо, що ви вважали Малевича російським художником! Правильних відповідей мало, але соромитися не варто: радянська та російська влади зробили все можливе, аби колонізувати Україну та привласнити собі все, що століттями створював та вибудовував наш народ. Зокрема й українських митців. Хочете знати ще більше про генія українського авангарду? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!
Непогано! Здається, ви точно знаєте, що Малевич - українець, а вкрали його ті самі люди, що століттями намагаються колонізувати Україну та все українське. Утім деякі факти з життя митця були для вас новими, правда ж? Хочете знати ще більше про генія українського авангарду? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!
Йой, скільки-скільки? Чудовий результат! У вас точно не виникає сумнівів, чому Казимир Малевич - українець, а росіяни - крадії та відверті прихильники колоніальної політики. Адже навіщо створювати та розвивати щось своє, якщо можна привласнити чуже? Однак чи знаєте ви всю історію привласнення українського митця? Дивіться відео від ШоТам та Локальної історії!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

В Україні створили комікс, що знайомить зі світом інтелектуальної власності

Опубліковано

Команда Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій створила комікс «Метаверс Мандрівники», який у легкій та розважальній формі знайомить підлітків із світом інтелектуальної власності.

Про це повідомили у Міністерстві економіки України.

Діти, читаючи комікс, зможуть отримати корисну інформацію про сучасні технології, авторське право, торговельні марки та винаходи.

«Культура поваги до інтелектуальної власності має прищеплюватись з юних років. Але як цікаво розповісти дітям про правовий захист ідей і творчості, які стають базисом інновацій, а з ними й економіки загалом? За допомогою коміксу!», — йдеться у повідомленні.

З усіма випусками коміксу «Метаверс Мандрівники» можна ознайомитися за посиланням.

Дивіться відео: Морпіх створює українські комікси для дітей

Видання здійснено за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA «Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі», що фінансується урядом Німеччини  і реалізується німецькою федеральною компанією GIZ Ukraine.

Нагадаємо, в Україні випустили комікс для дітей ветеранів «Мій тато повернувся з війни».

Раніше ми повідомляли, що журнал соціального коміксу Inker випускає перший друкований мальопис до річниці російського вторгнення.

Фото: Міністерство економіки України.

Читати далі

Суспільство

У Києві почали проводити екскурсії для людей з порушеннями зору

Опубліковано

У Києві провели першу безкоштовну екскурсію для людей з порушеннями зору.

Про це повідомили в Управлінні туризму та промоцій Київської міської державної адміністрації, яке займається організацією екскурсій.

На прогулянці «Таємниці града Володимира» кияни дізнались про розбудову столиці, будівництво оборонних споруд князем Володимиром та зведення першого кам’яного храму – Десятинної церкви.

«Плануємо розширювати пул наших сервісів за принципами доступності, аби всі могли комфортно досліджувати улюблене місто», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Двері, вивіски, мереживо вікон: 9 проєктів зі збереження спадщини в Україні, які можна підтримати

Нагадаємо, Велику Лаврську дзвіницю відкрили для відвідувачів уперше за 30 років.

Раніше ми повідомляли, що у Києві організували екскурсію на байках стежками парку ім. Максима Рильського.

Фото: Управління туризму та промоцій Київської міської державної адміністрації/фейсбук.

Читати далі

Суспільство

Човни і десантні катери: Нідерланди надали Україні новий пакет військової допомоги 

Опубліковано

Уряд Нідерландів виділив новий пакет військової допомоги для українських Сил оборони.

Про це повідомили в Міністерстві оборони королівства.

Нідерланди передають Україні 14 жорстко-корпусних надувних човнів, 8 воєнізованих річкових патрульних катерів, а також десантні катери CB90.

Зазначається, що деякі із цих плавзасобів передадуть Україні із власних запасів міністерства оборони Нідерландів, а інші отримають від промисловості.

Також оголошено, що Нідерланди внесли 250 мільйонів євро на закупівлю артилерійських снарядів для України, які Чехія відшукала у певної неназваної країни за межами ЄС.

У Нідерландах нагадали, що з початку грудня 2023 року Нідерланди постачали українській армії різні види боєприпасів, радарні системи, гвинтівки та кулемети, відправляли польові госпіталі, намети та аксесуари, генератори та численні медичні товари.

Читайте також: Інклюзивні парки для дітей в Україні: як працюють та як створити у своїй громаді

Нагадаємо, Україна та Нідерланди у п’ятницю, 1 березня, підписали двосторонню безпекову угоду.

Раніше ми повідомляли, що Нідерланди доєдналися до IT-коаліції з допомоги України.

Фото: defensie.nl.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так,...

Суспільство3 дні тому

Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Територія прифронтових областей України все ще забруднена вибухонебезпечними предметами. Наприклад, згідно з даними ДСНС, близько...

Суспільство3 дні тому

Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

14-річний Віктор стоїть у вітальні й розказує кільком десяткам дітей і дорослих, що вміє складати...

Суспільство4 дні тому

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», –...

РЕКЛАМА: