Суспільство
Як на лавандове поле заманити Джамалу. Кейс від Юлії Блях
Лавандовий прованс з озером і неймовірною атмосферою розкинувся у 38-ми кілометрах від Києва.
Лавандовий прованс з озером і неймовірною атмосферою розкинувся у 38-ми кілометрах від Києва. В селі Порадівка Васильківського району можна провести фотосесію не гіршу, ніж на півдні Франції. Локація вже встигла причарувати українську співачку Джамалу.
Проте це ще не все. На лавандовому полі можна заробити тричі: здаючи його, як фотолокацію для естетів, робити олію, а також додавати квіти в мило власного виробництва. Ідея заснувати незвичайний бізнес належить Юлії Блях.
Юлія Блях
засновниця бренду “Лавандовий гай”
За освітою інженер. На початку 2000-х розвивала флагманські інтернет проекти. У 2012 році в Донецьку створила артель з виготовлення домашнього текстилю за малюнками старовинних італійських голчастих мережив. Але вся робота була зруйнована з початком війни. Проте у 2015 вирішила реалізуватися в новій для себе ніші.
У бізнесі: прагматика + творчість
Мене завжди вабили ароматні трави і ефірні олії. Обожнюю вдихати чисті природні запахи на повні груди.
Тож перебуваючи в декреті, у 2015 році вирішила засадити 20 соток землі лавандою. Але спершу це був агротехнічний експеримент. Спершу був агротехнічний експеримент. Відслідковувала, як змінюються клімат і температура. Вивчала питання переробки, шукала виробничі косметичні компанії. Коли все проаналізувала, зрозуміла, що лаванда в нашій місцевості має гарно себе почувати. Але було відкрите питання – чи перезимують кущі.
Бізнес не будувала навмання. Поєднала творчий і прагматичний підхід. Розрахунок був, що квіти перероблятиму на ефірні олії, а саму локацію в період цвітіння перетворю на фотозону для туристів. План спрацював повністю. Зараз цей бізнес для мене трамплін перед наступним етапом розвитку.
950 гривень за годину зйомки на полі
Із середини червня по 7 липня можна завітати на лавандове поле для фотозйомки. За сезон 2018 року локацію відвідало 1500 туристів. Протягом трьох тижнів цього року на полі побуває 1900 відвідувачів. До кінця сезону все заброньовано.
Читайте також: Зірки Бродвею у райцентрі: як Тульчин став українською столицею опери
Година перебування на полі коштує від 750 до 950 грн. Всередньому, щогодини на локації присутні 5 людей. Для відвідувачів поле відкрите з 4:30 ранку і до 21. Щоб потрапити на поле, необхідно заздалегідь забронювати час на сайті.
У сезон розписана кожна хвилина
Період зйомок триває три тижні. Протягом цього часу мені допомагають рідні і друзі. Жити в темпі марафону, коли розписана кожна хвилина – складно. Часу не вистачає катастрофічно. Бо крім модерування фотозони, є магазин косметики, куди весь час надходять замовлення.
Мої подруги приїздять, мінімум, раз на тиждень, допомагають зі справами, а найголовніше – готують їжу. Через шалений ритм і лише чотиригодинний сон, ще й доводиться сидіти на “дієті” із сосисок і хліба. Немає часу на готування. На цей період своїх дітей відправляємо в табори, або до бабусь.
На локацію приїздила Джамала
Лавандове поле облюбували блогери. Поле часто використовують для зйомки реклами. Найчастіше це одяг, текстиль і взуття.
А ще якось приїздили Джамала, блогерки Аревік Арзуманова та Яна Станішевська. Часто приїздять публічні особи. Але намагаюсь не акцентувати на цьому увагу, зберігаючи їхнє право на приватність і відпочинок. Локація заточена під те, аби відвідувачі тут релаксували. Думаю, що клієнти це цінують.
Урожай збирають, як на Цейлоні
Левову частку роботи роблю сама, без найманих працівників. Оскільки бізнес не починала з валізою грошей, то й не можу зараз взяти помічника на зарплату. З роботами на полі допомагають наймані працівники.
Читайте також: Вінниця VS Венеція, або звідки гондоли на Південному Бузі?
Проте лаванду потрібно збирати вручну, зрізати серпами. Цього року великий об’єм квітів – планую зібрати 500 кілограмів. Тому на роботи запрошую волонтерів. Це буде гарна можливість релаксу на лавандовому полі і серед людей.
Якщо працюватиму одна на плантації, це розтягнеться на понад тиждень. А якщо залучити 4-5 людей, зробимо все за два дні.
Читайте також: Святі на сушеній рибі. Як херсонці відродили чумацький іконопис
Просто збирати лаванду та скидати її на купу не можна, бо сировина дуже нагрівається і може зіпріти. Щоб не допускати процес гниття, свіжозрізану лаванду одразу переробляю в дистиляторі.
Частину одразу відправляю на сушку, а потім з квітів роблю ароматичні саше. І там теж є певна специфіка із правильною закладкою сировини.
Натуральна косметика
У лінійці натуральної косметики 8 товарів: два сорти твердого мила, тонік, ефірна олія, бельді та убтани. Щоб отримати 10 мл лавандової олії, вартістю 340 гривень, потрібно переробити 1 кілограм квітів.
Чим можу похизуватися, що відрізняє від інших виробників – частина сировини все-таки вирощена власноруч і вона високої якості. Маю клієнтку, яка приїздить з Німеччини і купує мою косметику літрами. Думаю, це визнання.
Мило за рецептом Північної Африки
Це не якийсь хендмейд вдома, в каструльці. Сама із сумнівом ставлюся до продуктів кустарного виробництва. Тому рецепт мила бельді розробляли разом з професійним технологом, підбирали вдвох компоненти.
Бельді – м’яке мило родом з Морокко, але з додаванням наших інгредієнтів для живлення, лікування, та очищення шкіри. Коштує 180 гривень за 100 гр. За основу взятий рецепт з Північної Африки, де переробляють багато олійної сировини. Тамтешні жителі з давніх давен використовували шрот оливок, який лишався після пресування, для виробництва пастоподібного мила.
Читайте також: Психологія успіху: 9 порад для бізнесмена-початківця
Чим воно цікаве – м’яке, не змиває весь наш захисний шар зі шкіри, не пересушує її і не викликає дерматитів. Підходить тим, хто має проблемну шкіру.
Фішка – відкритість до клієнтів
У Порадівці маю свою маленьку лабораторію. Відео, як я там працюю і якісь робочі моменти, часто показую клієнтам у соцмережах. Навіть просто відвідувачі локацій можуть зазирнути на виробництво.
Нещодавно показувала, як закладаю і переробляю мускатну шавлію. У Instagram можна переглянути не лише цей процес, а ще й як зливала гідролат і олію. Вважаю, що відкритість до клієнтів сприяє довірі. Я не з тих виробників, які ховаються.
Як дістатися та де купити?
У Києві маю точку продажу косметики на Михайлівській 24. Також роблю доставки поштою по Україні.
А щоб приїхати на лавандову локацію наступного року, потрібно їхати до села Порадівка, вул. Запорізька 13. Проте цього року сезон вже завершився. Також за деталями і маршрутом можна завітати на офіційний сайт, Facebook, Instagram.
Коментарі
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі