Суспільство
Як екоактивісти «Друкарні» рятують водойму у Слов’янську (ВІДЕО)
Ось так виглядає звичайна річка на Донеччині.
Екоактивісти б’ють на сполох: ця каламутна вода потрапляє у крани!
Поки чекали реакції від влади, увірвався терпець — самі перевіряють воду.
Річка Колонтаївка забруднена
«Ми перебуваємо у місті Слов’янськ на річці Колонтаївка або Бесарабівка, люди називають її по-різному. Ця річка – найбрудніша у Слов’янську. Але за її станом, на жаль, ніхто не спостерігає, бо вважають, що вона така невеличка. Хоча насправді наші великі річки, їхні басейни наводнюються малими річками. І така брудна вода не має потрапляти до головних річок. Бо надалі вона потрапляє і до нашого пиття», – каже екоактивістка, співробітниця громадського простору «Друкарня» Капіталіна Каплан.
Що сталось з річкою? Відповідь допоможе знайти громадський моніторинг.
У Слов’янську небайдужі об’єднались в осередок «Друкарня».
І досліджують, яку воду п’ють на сході України.
Читайте також: В Україні запустили мапу екологічних проблем Донбасу
«Нас дуже турбує стан цієї річки Бесарабівка (Колонтаївка), і ми вирішили, що можемо все ж таки щось зробити. Почали спілкуватись з експертами, дізнаватись, що ми можемо зробити та як саме. І в ході цього написали невеличкий проєкт та закупили обладнання для моніторингу стану води у цій річці. Коли ми завершимо цей моніторинг, ми переберемось до інших», – розповідає Капіталіна Каплан.
Як проводять моніторинг?
За словами Капіталіни Каплан, волонтери чимало проб проводять самостійно.
«Забір води ми проводимо самостійно. У нас є весь потрібний посуд та обладнання, реагенти для її вимірювання. І вимірювання ми також робимо самостійно, і одразу після забору води просто на місці, щоб у нас були найсвіжіші та найчіткіші результати. До нас приїжджав експерт Максим Сорока», – каже Капіталіна Каплан.
Читайте також: Екоспоживання: як працює «ремонтне кафе» в Івано-Франківську (ВІДЕО)
Експерт Максим Сорока навчив активістів, як правильно робити забір. Також – як звичайні мешканці можуть дізнатися про стан води і провести самостійно цей моніторинг.
«У нас по річці Калантаївка є понад 10 пунктів відбору проби води. За результатами цих відборів ми знатимемо, де саме є забруднення і які з забруднювачі де скидаються. Далі ми плануємо передавати ці дані до нашого виконкому, щоб вони вже допомагали шукати скиди підприємства, які забруднюють цю річку».
Як боротися із забрудненням?
За словами активістів, можна просто пройтись вздовж річки і побачити нелегальні врізки або скиди від підприємств. І вже на основі цього можна подавати скарги задля довкілля.
«Ми знаємо, що хтось має прийти та щось зробити. Але ми вирішили не зволікати, не чекати та почати самостійно. У наш вільний час ми виходимо на моніторинг, залежно від погодних умов і локацій, і забираємо проби води. Далі ми будемо їх аналізувати і писати поради на виконком, на наші відділки екології міський, обласний, і розширювати нашу моніторингову місію. Збирати дані», – розповіла Капіталіна Каплан.
Які плани?
У майбутньому активісти планують разом з експертами наносити на всеукраїнську карту дані різних екологічних моніторингових громадських місій.
«Наш осередок громадянського суспільства «Друкарня», наша спілка екоактивістів, яку нам вдалось зібрати в наших стінах, також займається моніторингом якості повітря. Минулого року влітку ми написали звіт про стан водопостачання та водовідведення у місті Слов’янську. Наші дані, наші знання, напрацювання можена повторювати і застосовувати в будь-якому місті України. Цей інструмент схожий і він один для всіх. Тому приєднуйтесь до таких місій у своїх містах», – впевнена Капіталіна Каплан.
«Друкарня» спільно з іншими еко-активістами працює над Схід Ekomap.
Цей сервіс фіксує екологічні проблеми східних регіонів та способи їх вирішення.
Про проєкт
“Cxiд Ekomap” – це інтерактивний атлас, присвячений актуальному стану навколишнього середовища Донецької та Луганської областей.
Проєкт розроблений громадською організацією “Криголам” за підтримки посольства Чехії в рамках Transition Promotion Program.
Збройний конфлікт на сході країни заподіяв катастрофічної шкоди довкіллю, порушилась система моніторингу навколишнього середовища. На інтерактивній мапі зібрані екологічні проблеми регіону – затоплення шахт, сміттєві полігони, лісові пожежі, тліючі терикони, просідання грунтів та інші.
Натиснувши на кожну проблему користувачі мають можливість ознайомитись з нею завдяки відеоролику, а також дізнатись про інструменти та методи, необхідні для її вирішення, які пропонують науковці.
Перший крок до розв’язання проблеми – розуміння її масштабності. І головна мета “Cxiд Ekomap” – розпочати діалог про вирішення екологічних проблем шляхом збору даних і допомоги тим, хто працює з питаннями екології Донбасу.
Читайте також: 5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі
Нагадаємо, у Києві відкрили гігантську скульптуру кита з переробленого пластику.
Як ми повідомляли раніше, ЮНІСЕФ оголошує онлайн хакатон на підтримку кліматичного активізму серед школярів.
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі