Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
Screenshot 1 e1560330722792 Screenshot 1 e1560330722792

Економіка

Як дизайнер з Дніпра заробляє на картинах з моху

Опубліковано

Прямо зараз Роман Цимбал, ландшафтний дизайнер з Дніпра, виконує своє найбільше замовлення: вкриває 44 квадратних метри одного супермаркету… оленячою їжею. Або іншими словами – норвезьким мохом.

Як Роман Цимбал вирішив робити картини з оленячого моху та скільки на них можна заробити?

Скільки коштує одна така картина і де напастись моху на 44 квадрати – далі у інтерв’ю “ШоТам” з Романом Цимбалом.

Далі – зі слів Романа Цимбала.

Роман Цимбал вирішив займатись картинами з моху роки з чотири тому

Без реклами – нікуди

Коли я тільки починав свою діяльність, про таке ноу-хау, як картини з моху, в Україні ніхто не знав. Тому перше, про що треба подумати, коли вирішуєте займатись такою незвичною діяльністю – це реклама.

Читайте також: Як просувати свій бізнес із допомогою зірок та блогерів? Коментують DODO Socks, DREAM hostels та SIL’-wear

Продати виріб без гарної рекламі не вийде – я це точно знаю, спочатку теж думали починати працювати серед знайомих. Саме реклама на старті бізнесу стала основною статтею витрат. Наразі у нас є сайт та сторінка у Інстаграм – octo_moss, через них і рекламуємо картини.

Зачарував мох з бельгійського ресторанчика

Почати незвичайний бізнес допомогла… зима. Це період затишшя для ландшафтних дизайнерів. Ті ландшафтні дизайнери, які гарно заробляють, в цей час катаються на лижах. Але цей варіант не підходить, якщо ти відповідаєш за цілу фірму.

Справжній колір ягеля або оленячого моху – сріблясто-білий. Для різних відтінків зеленого та червоного

Працюю із мохом уже 4,5 років. За цей час встигли зробити і картини на експорт, і навіть винайшли власний розчин для того, аби “консервувати” мох, з яким працюємо.

Я сам інженер-будівельник, але якось допоміг намалювати ландшафтний проект другу і зрозумів – то моє. Влаштувався в ландшафтну компанію набратися досвіду.

Власне, мій перший бізнес – це ландшафтний дизайн. Проте це бізнес сезонний, взимку постійно перерви величезні, і я все думав, чим зайняти себе і команду.

Одного разу за кордоном в Бельгії в ресторанчику я побачив картину з моху. Різновид, який тоді мене “приманив” – це ягель або оленячий мох.

Це мох, який Роману доставили прямо із норвежських лісів

Де росте оленяча їжа

Ягель біло-сизого кольору. Уявіть, у Норвегії є цілі ліси, вкриті цим мохом. Вони завжди виглядають як засніжені через колір моху – навіть влітку. Це – улюблена оленяча їжа.

Не знаю, де саме його добувають – може і на фермах вирощують. Але дуже сумніваюсь у цьому – для того, аби один кущик моху виріс, потрібно 10 років.

На одну таку картину Роман витрачає у середньому із тиждень

Картини, що живуть 10 років

Коли я тільки почав працювати з ягелем, у мене були сумніви, чи реально він буде жити стільки, скільки обіцяють. Переживав, що пообіцяю клієнтам 10 років життя картини, а вийде інше.

Тому накупив зразків, розвісив у екстремальних умовах – на протязі, у темряві. Після року експериментів зрозумів: все нормально, з ягелем можна працювати.

Читайте також: П’ять українських екологічних стартапів, про які заговорив увесь світ

З минулого року я почав стабілізувати (консервувати – авт.) український мох. Ми прийшли до позитивного результату –  наші українські зразки гарно збереглись, хоч уже рік пройшов.

Зараз Роман пробує консервувати український мох. Каже, довго підбирав розчин – і от кусень моху з дніпровських лісів виглядає як новенький

Створити картину з моху власноруч

Картину на два квадратних метри я роблю близько тижня. Клеїти мох можна на будь-який клей, але ми використовуємо каучуковий – природного походження і екологічний. До речі, всі барвники, які використовуємо – теж природного походження, тому не чекайте у наших роботах кислотних відтінків.

Для створення картини вам знадобиться власне мох, ножиці, канцелярський клей і панно. І стабілізаційний розчин на основі гліцерину.

В Інтернеті ціни на півкілограма ягеля починаються від 600 гривень. Ми купуємо за цінами від 700 до 1000 гривень. Але спробуйте знайти поставників – це досить проблематично в Україні.

Роман каже: мох приходить брудний, неочищений, і чистити його доведеться власноруч

Неживий і не терпить сонця

На дотик всі властивості живого моху у стабілізованого ягеля залишаються.: відштовхування пилу, харчування вологою з повітря. І все ж це не живий мох в чистому сенсі цього слова.

Робити картини з живого моху, швидше за все, в принципі неможливо. Вони швидко в’януть.

Таку картину не повісиш на сонячне місце – починає вигоряти і втрачати колір. Така ж сама реакція у картини і на тепло. Якщо раптом довелось повісити у теплі сухі місця – хоча би раз на місяць обробляйте картину паром.

Ідеально для таких картин підійдуть підвальні приміщення, ванні кімнати, де прохолодно, сиро і зовсім немає сонця

Найбільше замовлення

Найбільше замовлення за всю мою практику робимо прямо зараз – 44 квадратних метри. Замовник –  магазин “Винотека”, який хоче максимально натурально відтворити скелі, порослі мохом. Із цим замовленням реально доводиться і скелелазанням позайматись.

А, зазвичай, замовляють різні і різне – починаючи від звичайних людей, які хочуть зробити подарунки родичам, і закінчуючи великими підприємствами, ресторанами.

Вартість та окупність

Цінова політика у нас в середньому від 250 до 350 доларів за квадратний метр. – Адже 90% матеріалу замовляється з-за кордону.

Проблема на старті, як і у всіх, – нестача грошей. Той момент, коли вони йдуть ніби у чорну діру. В якийсь момент хочеться все кинути з думками “Україна ще не готова”. Мало так не зробив – але через кілька тижнів прийшло перше замовлення.

Читайте також: Як варення врятує Карпати. Підприємиця придумала дієве ноу-хау

Задоволення у фінансовому плані прийшло на році так другому – коли було кілька великих і цікавих замовлень.

Мох клеїться на картину із допомогою спеціального каучукового клею

Що треба для старту?

Закупівля сировини – це, в принципі, не витрати. Його ми можемо купувати під конкретне замовлення. Основні витрати, як я вже казав, це реклама.

Натхнення для такої картини доведеться шукати в лісах

Потрібні також мінімальні навички роботи з мохом. Ну, і художнє бачення мінімальне потрібно мати. Хоча багато замовлень бувають таких, що потрібно просто стіну 2Х2 метри заклеїти мохом.

А ще готуйтесь до того, що аби зробити справді гарну картину, натхнення доведеться шукати в лісах.

Економіка

ЄС надає Україні 68 генераторів для підтримки критичної інфраструктури

Опубліковано

Європейський Союз та гуманітарна програма уряду Німеччини надають Україні 68 великих генераторів для підтримки роботи об’єктів критичної інфраструктури.

Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні.

«На тлі постійних атак на українську енергетичну інфраструктуру, ЄС та гуманітарною програмою уряду Німеччини надають 68 генераторів для підтримки роботи об’єктів критичної інфраструктури», — йдеться в повідомленні.

Читати також: Лікарня на Київщині забезпечена автономною енергією завдяки благодійникам: як саме

У Представництві ЄС в Україні також зазначили, що серед інших і місто Покровськ, яке отримає допомогу для забезпечення теплопостачання своїм мешканцям.

Нагадаємо, де отримати гроші на генератори й сонячні станції? 5 програм, які допоможуть.

Фото: Представництво ЄС в Україні.

Читати далі

Економіка

Лікарня на Київщині забезпечена автономною енергією завдяки благодійникам: як саме

Опубліковано

КНП «Броварська багатофункціональна клінічна лікарня» тепер має сучасну сонячну електростанцію потужністю 24 кВт з додатковою системою резервного живлення на 29 кВт/год, що гарантує наявність електроенергії для порятунку життів.

Про це повідомляє Броварська міська рада.

Сонячна електростанція значно покриє енергетичні потреби лікарні, зменшить вуглецевий слід та допоможе заощадити кошти, які можна буде спрямувати на покращення медичних послуг. Цей проєкт був реалізований завдяки підтримці благодійного фонду.

Нагадаємо, що ДТЕК інвестує 4 млрд. грн. у ремонт ТЕС.

Також ми повідомляли, як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними.

Фото: Броварська міська рада.

Читати далі

Економіка

В Україні за кілька днів почнуть вилучати купюру в 500 грн: як відбуватиметься обмін 

Опубліковано

В Україні з 1 серпня починається процес вилучення з обігу старих банкнот номіналом 500 грн. Йдеться про купюри зразків 2003-2007 років випуску.

Як відбуватиметься обмін пояснив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Населенню не потрібно робити ніяких спеціальних активних дій: просто розраховуйтесь у магазинах за покупку, здійснюйте оплати у банках, поповнюйте свої карткові рахунки у терміналах тощо – і «старі» купюри вилучатимуться та утилізовуватимуться НБУ», – пояснив голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

Замість старих купюр номіналом в 500 грн в обіг вводитимуться нові купюри зразка 2014 і наступних років випуску. Якщо вам телефонують, надсилають повідомлення про необхідність звернутись кудись для «обміну банкнот», пропонують внести їх на карти з чиїмись реквізитами, попереджають про дуже стислі терміни, після яких гроші «згорять» тощо – не вірте, це шахраї, ні в якому разі не робіть нічого із запропонованого, за можливості повідомляйте правоохоронців та регулятора.

Старі банкноти залишаються дійсним платіжним засобом і надалі, вам не можуть відмовити у їх прийнятті будь-де.

Читайте також: Банк видав перший кредит на альтернативну енергетику за програмою «5-7-9%»

«Для чого робиться заміщення? Для оновлення та підвищення якості та стану банкнот в обігу (адже окремі купюри «відходили» вже по 18 років і перебувають у не кращому стані), а також підвищення рівня захисту готівкового ринку від підробок», – пояснив Гетманцев. 

Усю роботу зроблять НБУ та банки – потрапляючи в останні від торгівельних мереж та населення, старі купюри від банків підуть виключно у Нацбанк, який їх перерахує та утилізує.

Нічого нового у цьому процесі немає – НБУ ще у 2020 році розпочав вилучення банкнот 1 та 2 гривні, а з 2023 року – 5, 10, 20 та 100 гривень та заміну їх на нові платіжні засоби (банкноти і монети). Тепер черга дійшла до номіналу 500 грн.

Нагадаємо, українські банки почали видавати доступні кредити на розвиток альтернативних джерел енергії.

Фото: НБУ

Читати далі