Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу

Опубліковано

Вдома – нетрі нудьги, пов’язаної з віддаленою роботою і самоізоляцією, на вулиці – паніка та черги всюди: до продовольчих магазинів, на пошті, до аптек.

Звичайно, можна продовжувати поповнювати свою комору гречкою та туалетним папером, але саме правильне прибирання “ризикових” поверхонь у вашому домі може допомогти знизити шанси захворіти на Covid-19 для вас чи ваших близьких.

Чистіть і дезінфікуйте – навіть якщо у вас вдома всі здорові

Перше, що ви повинні знати, це те, що очищення та дезінфекція – це дві дуже різні речі. 

Очищення це видалення забруднень з поверхні.

Дезінфекція це справжнє вбивство збудників хвороб.

Робіть ці дві процедури щодня, якщо хтось входить до вашого будинку чи виходить з нього.

Звісно, передача вірусу від людини до людини більш імовірна, аніж передача через різноманітні поверхні, але чистити та дезінфікувати поверхні у вашому будинку, яких найчастіше торкаєтеся – обов’язково. Це треба робити хоча б раз на день, якщо ви мали контакт із зовнішнім світом.

Особливо націльтеся на поверхні, яких найбільше торкаєтесь

Дослідники встановили, що новий коронавірус здатний жити на поверхнях, таких як картон, протягом 24 годин. А от на пластику та нержавіючій сталі  – до двох-трьох днів. Тож очищення та дезінфекція поверхонь, яких постійно торкаєтесь ви, гості і домашні – це крок, який потрібно зробити в першу чергу.

Дезінфікуйте! Дезінфікуйте речі з цього переліку невпинно:

  • Дверні ручки
  • Поверхні столу
  • Обідні стільці (сидіння, спинка та руки)
  • Кухонні поверхні
  • Поверхні у ванній кімнаті
  • Змішувачі
  • Туалети
  • Вимикачі світла
  • Пульт дистанційного керування телевізора
  • Ігрові джойстики
  • Смартфони

Ну і просто подумайте, з якими поверхнями взаємодієте найбільше. І додайте до цього списку: книжну поличку та клавіатуру миші.

Спочатку очистіть, потім продезінфікуйте

Спочатку очистіть поверхню, видаляючи забруднення, пил чи сміття. Це можна зробити, протираючи їх мильною водою (або чистячим спреєм) та рушником для рук.

Потім нанесіть на поверхню відповідний дезінфікуючий засіб. Найшвидший і найпростіший спосіб зробити це дезінфікуючими серветками або антисептиком.

До слова, ми вже писали, як зробити АНТИСЕПТИК власноруч. 

Зробіть ці маніпуляції повсякденними, і це значно знизить ризики зараження вірусом вас та домашніх. 

У Агентстві з охорони навколишнього середовища США є повний перелік дезінфікуючих засобів, які можуть знищити новий коронавірус, але ось кілька найважливіших елементів, на які слід звернути увагу, коли збираєтесь  купити його в місцевій аптеці або магазині.

Уважно прочитайте частину етикетки, яка стосується переліку вірусів, проти яких антисептик ефективний. Якщо дезінфікуючий продукт має вказівку на знищення грипу, вірусу ГРВІ або інших коронавірусів, то він також повинен працювати проти COVID-19.

Чи впораються з вірусом ваша пральна машина та звичайний порошок?

Так, спрацює, навіть якщо прати одяг звичайним господарським милом і сушити його при трохи більш високій температурі, ніж зазвичай. 

Обов’язково дезінфікуйте також поверхні, з якими контактують брудні речі.

І ретельно вимийте руки після обробки брудної білизни  – особливо, якщо вона належить вашому хворому родичу.

Не забувайте чистити пальто і рюкзак. Хоча би витираючи внутрішню частину дезінфікуючими серветками.

Чи слід дезінфікувати посилки та пошту?

Так, але без фанатизму. За даними United States Postal Service, від пошти та пакунків відносно низькі шанси заразитись коронавірусом. Посилки з Китаю не становлять особливого ризику. Адже дослідники виявили, що вірус може жити на картоні близько 24 годин. Якщо все ж нервуєте, достатньо буде пройтися по пакунку дезінфікуючою серветкою. 

Як дезінфікувати гаджети?

Ось тут з чисткою та дезінфекцією можуть виникнути складнощі. 

Можливо, у ваших пристроях є все, що робить вас здоровими під час самоізоляції, але, як ми всі знаємо, гаджети є магнітами для мікробів. Це поверхні, яких ви торкаєтесь найчастіше, які носите з собою скрізь.

Щоб не повторюватись, просто скажемо: дезінфікуючі серветки – це найкращий спосіб очищення пристроїв, без купюр. Але врахуйте: деякі пристрої потребують особливого підходу.  

Як дезінфікувати телефон або планшет

Свій смартфон чистіть від вірусів за допомогою протирання дезинфікуючими засобами або спиртового розчину (не менше 70 відсотків спирту).

Переконайтеся при цьому, що приділяєте особливу увагу екрану, кнопкам і будь-якому місцю на пристрої, куди зазвичай забиваються бруд та пил. Також переконайтесь, що очистили не лише корпус телефону чи планшету, а й місця, які він закриває. 

Згідно з рекомендаціями CDC (Центр контролю та профілактики захворювань – авт.), дезінфекція, що проводиться раз на день, не зашкодить вашим пристроям.

Як дезінфікувати комп’ютер

Дисплеї для ноутбуків не завжди зроблені зі скла (матові дисплеї є пластиковими), тому уникайте використання дезінфікуючої серветки на екрані, про всяк випадок. Дисплей слід очистити ізопропіловим спиртовим (вміст спирту – 70 відсотків) розчином і м’яким рушником.

Переконайтеся, що ви добре протерли клавіатуру, трекпад, зовнішній вигляд та місце, де ваші зап’ястя лежать на ноутбуці. А ще добре протріть мишу (зверху, збоку та знизу), клавіші на клавіатурі та й зовнішню частину клавіатури не завадить.

Будь-який інший електронний пристрій можна безпечно протерти з допомогою дезінфікуючої серветки або ізопропілового спиртового розчину.

Мийте руки

Ви вже чули це мільйон разів, і ви почуєте це ще мільйон разів, але найкращий спосіб знизити ризик захворіти на Covid-19 (або передати його комусь іншому) – мити руки після вашого кашляння, чхання, мацання обличчя, використання туалету або просто коли звільняєте загальнодоступне місце для когось іншого. Мийте руки, коли виходите та повертаєтесь із продуктового магазину, наприклад.

Якщо ви можете знайти будь-який, дезінфікуючий засіб для рук – це швидкий спосіб очищення, який творить чудеса. Але, звісно, антисептики не замінять вам славнозвісного ретельного миття рук з милом та водою.

Звісно, це не обов’язково вб’є всі хвороботворні мікроорганізми, але якщо ви правильно миєте руки, то мікроби точно змиються. Як правильно мити руки, ми писали у статті.

Важливий момент: не забудьте добре зволожувати руки. Адже суха, розтріскана шкіра піддається більшому ризику інфекцій. Тому після вмивання нанесіть трохи зволожуючого крему. Марка його насправді не має значення – головне, що в зволожуючому лосьйоні буде вода та гліцерин. 

Якщо ваші руки надзвичайно сухі, шукайте засоби з надзволожуючим ефектом.

Що треба робити, аби не ризикувати собою та іншими?

  • Залишайтеся вдома якомога довше. Уникайте зустрічей – з друзями, колегами, собачниками тощо.
  • Тримайтеся від інших людей на відстані принаймні 2 метрів
  • Часто мийте руки, витрачаючи на цю процедуру принаймні 20 секунд (або використовуйте антисептики).
  • Кашляєте чи чхаєте? Обов’язково одягайте захисну маску.
  • Якщо ви здоровий і носите маску для обличчя, подбайте, щоб вона щільно прилягала до обличчя і вам не довелось торкатись обличчя зайвий раз.

Наскільки нам відомо, новий коронавірус передається через контакт людини з людиною або дихальних крапель. Ці краплі не залишаються аерозолем в повітрі, а осядуть на землю приблизно в шести футах від зараженої людини.

Залишайтесь вдома, залишайтесь в безпеці

Зараз багато чого відбувається. Це стресово. Це страшно. Це може бути важко, але ви повинні знати все, що відбувається навколо історії з коронавірусом. Якщо у вас є додаткові запитання, то в ШоТам багато статей про коронавірус. Читайте їх, будьте в безпеці і, будь ласка, залишайтеся вдома.

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі