Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу

Опубліковано

Вдома – нетрі нудьги, пов’язаної з віддаленою роботою і самоізоляцією, на вулиці – паніка та черги всюди: до продовольчих магазинів, на пошті, до аптек.

Звичайно, можна продовжувати поповнювати свою комору гречкою та туалетним папером, але саме правильне прибирання “ризикових” поверхонь у вашому домі може допомогти знизити шанси захворіти на Covid-19 для вас чи ваших близьких.

Чистіть і дезінфікуйте – навіть якщо у вас вдома всі здорові

Перше, що ви повинні знати, це те, що очищення та дезінфекція – це дві дуже різні речі. 

Очищення це видалення забруднень з поверхні.

Дезінфекція це справжнє вбивство збудників хвороб.

Робіть ці дві процедури щодня, якщо хтось входить до вашого будинку чи виходить з нього.

Звісно, передача вірусу від людини до людини більш імовірна, аніж передача через різноманітні поверхні, але чистити та дезінфікувати поверхні у вашому будинку, яких найчастіше торкаєтеся – обов’язково. Це треба робити хоча б раз на день, якщо ви мали контакт із зовнішнім світом.

Особливо націльтеся на поверхні, яких найбільше торкаєтесь

Дослідники встановили, що новий коронавірус здатний жити на поверхнях, таких як картон, протягом 24 годин. А от на пластику та нержавіючій сталі  – до двох-трьох днів. Тож очищення та дезінфекція поверхонь, яких постійно торкаєтесь ви, гості і домашні – це крок, який потрібно зробити в першу чергу.

Дезінфікуйте! Дезінфікуйте речі з цього переліку невпинно:

  • Дверні ручки
  • Поверхні столу
  • Обідні стільці (сидіння, спинка та руки)
  • Кухонні поверхні
  • Поверхні у ванній кімнаті
  • Змішувачі
  • Туалети
  • Вимикачі світла
  • Пульт дистанційного керування телевізора
  • Ігрові джойстики
  • Смартфони

Ну і просто подумайте, з якими поверхнями взаємодієте найбільше. І додайте до цього списку: книжну поличку та клавіатуру миші.

Спочатку очистіть, потім продезінфікуйте

Спочатку очистіть поверхню, видаляючи забруднення, пил чи сміття. Це можна зробити, протираючи їх мильною водою (або чистячим спреєм) та рушником для рук.

Потім нанесіть на поверхню відповідний дезінфікуючий засіб. Найшвидший і найпростіший спосіб зробити це дезінфікуючими серветками або антисептиком.

До слова, ми вже писали, як зробити АНТИСЕПТИК власноруч. 

Зробіть ці маніпуляції повсякденними, і це значно знизить ризики зараження вірусом вас та домашніх. 

У Агентстві з охорони навколишнього середовища США є повний перелік дезінфікуючих засобів, які можуть знищити новий коронавірус, але ось кілька найважливіших елементів, на які слід звернути увагу, коли збираєтесь  купити його в місцевій аптеці або магазині.

Уважно прочитайте частину етикетки, яка стосується переліку вірусів, проти яких антисептик ефективний. Якщо дезінфікуючий продукт має вказівку на знищення грипу, вірусу ГРВІ або інших коронавірусів, то він також повинен працювати проти COVID-19.

Чи впораються з вірусом ваша пральна машина та звичайний порошок?

Так, спрацює, навіть якщо прати одяг звичайним господарським милом і сушити його при трохи більш високій температурі, ніж зазвичай. 

Обов’язково дезінфікуйте також поверхні, з якими контактують брудні речі.

І ретельно вимийте руки після обробки брудної білизни  – особливо, якщо вона належить вашому хворому родичу.

Не забувайте чистити пальто і рюкзак. Хоча би витираючи внутрішню частину дезінфікуючими серветками.

Чи слід дезінфікувати посилки та пошту?

Так, але без фанатизму. За даними United States Postal Service, від пошти та пакунків відносно низькі шанси заразитись коронавірусом. Посилки з Китаю не становлять особливого ризику. Адже дослідники виявили, що вірус може жити на картоні близько 24 годин. Якщо все ж нервуєте, достатньо буде пройтися по пакунку дезінфікуючою серветкою. 

Як дезінфікувати гаджети?

Ось тут з чисткою та дезінфекцією можуть виникнути складнощі. 

Можливо, у ваших пристроях є все, що робить вас здоровими під час самоізоляції, але, як ми всі знаємо, гаджети є магнітами для мікробів. Це поверхні, яких ви торкаєтесь найчастіше, які носите з собою скрізь.

Щоб не повторюватись, просто скажемо: дезінфікуючі серветки – це найкращий спосіб очищення пристроїв, без купюр. Але врахуйте: деякі пристрої потребують особливого підходу.  

Як дезінфікувати телефон або планшет

Свій смартфон чистіть від вірусів за допомогою протирання дезинфікуючими засобами або спиртового розчину (не менше 70 відсотків спирту).

Переконайтеся при цьому, що приділяєте особливу увагу екрану, кнопкам і будь-якому місцю на пристрої, куди зазвичай забиваються бруд та пил. Також переконайтесь, що очистили не лише корпус телефону чи планшету, а й місця, які він закриває. 

Згідно з рекомендаціями CDC (Центр контролю та профілактики захворювань – авт.), дезінфекція, що проводиться раз на день, не зашкодить вашим пристроям.

Як дезінфікувати комп’ютер

Дисплеї для ноутбуків не завжди зроблені зі скла (матові дисплеї є пластиковими), тому уникайте використання дезінфікуючої серветки на екрані, про всяк випадок. Дисплей слід очистити ізопропіловим спиртовим (вміст спирту – 70 відсотків) розчином і м’яким рушником.

Переконайтеся, що ви добре протерли клавіатуру, трекпад, зовнішній вигляд та місце, де ваші зап’ястя лежать на ноутбуці. А ще добре протріть мишу (зверху, збоку та знизу), клавіші на клавіатурі та й зовнішню частину клавіатури не завадить.

Будь-який інший електронний пристрій можна безпечно протерти з допомогою дезінфікуючої серветки або ізопропілового спиртового розчину.

Мийте руки

Ви вже чули це мільйон разів, і ви почуєте це ще мільйон разів, але найкращий спосіб знизити ризик захворіти на Covid-19 (або передати його комусь іншому) – мити руки після вашого кашляння, чхання, мацання обличчя, використання туалету або просто коли звільняєте загальнодоступне місце для когось іншого. Мийте руки, коли виходите та повертаєтесь із продуктового магазину, наприклад.

Якщо ви можете знайти будь-який, дезінфікуючий засіб для рук – це швидкий спосіб очищення, який творить чудеса. Але, звісно, антисептики не замінять вам славнозвісного ретельного миття рук з милом та водою.

Звісно, це не обов’язково вб’є всі хвороботворні мікроорганізми, але якщо ви правильно миєте руки, то мікроби точно змиються. Як правильно мити руки, ми писали у статті.

Важливий момент: не забудьте добре зволожувати руки. Адже суха, розтріскана шкіра піддається більшому ризику інфекцій. Тому після вмивання нанесіть трохи зволожуючого крему. Марка його насправді не має значення – головне, що в зволожуючому лосьйоні буде вода та гліцерин. 

Якщо ваші руки надзвичайно сухі, шукайте засоби з надзволожуючим ефектом.

Що треба робити, аби не ризикувати собою та іншими?

  • Залишайтеся вдома якомога довше. Уникайте зустрічей – з друзями, колегами, собачниками тощо.
  • Тримайтеся від інших людей на відстані принаймні 2 метрів
  • Часто мийте руки, витрачаючи на цю процедуру принаймні 20 секунд (або використовуйте антисептики).
  • Кашляєте чи чхаєте? Обов’язково одягайте захисну маску.
  • Якщо ви здоровий і носите маску для обличчя, подбайте, щоб вона щільно прилягала до обличчя і вам не довелось торкатись обличчя зайвий раз.

Наскільки нам відомо, новий коронавірус передається через контакт людини з людиною або дихальних крапель. Ці краплі не залишаються аерозолем в повітрі, а осядуть на землю приблизно в шести футах від зараженої людини.

Залишайтесь вдома, залишайтесь в безпеці

Зараз багато чого відбувається. Це стресово. Це страшно. Це може бути важко, але ви повинні знати все, що відбувається навколо історії з коронавірусом. Якщо у вас є додаткові запитання, то в ШоТам багато статей про коронавірус. Читайте їх, будьте в безпеці і, будь ласка, залишайтеся вдома.

Суспільство

У Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”

Опубліковано

Пригодницька комедія української режисерки Ольги Ряшиної — “Я, Побєда і Берлін” розпочинає кінотеатральний прокат в Польщі.

Про це повідомляє ДержКіно.

фото: постер фільму

Про фільм

За сюжетом фільму, звичайний хлопець, музикант-початківець Кузьма, за три дні до запланованого концерту вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій “Побєді”.

Там він хоче обміняти у відомого колекціонера цю раритетну автівку на омріяний шестисотий “Мерседес”. Кузьма обіцяє своїй коханій дівчині Барбарі повернутися додому на крутій тачці, а хлопцям з гурту – обов’язково встигнути на виступ. Але вже з перших хвилин подорожі стає зрозуміло – усе пішло шкереберть. Це історія про становлення музиканта, пошуки себе, дружбу та шлях до мрії, сповнений карколомними пригодами.

Читати також: В Києві відновили купол Будинку вчителя

Особливою родзинкою картини є культова музика Скрябіна – улюблені всіма 16 пісень Кузьми переспівали спеціально для фільму найвідоміші українські виконавці. Релізи деяких треків відбулися на музичних майданчиках раніше, прем’єру інших заплановано найближчим часом. Згодом усі композиції планують об’єднати й випустити в складі спеціального музичного альбому.

З розкладом можна ознайомитись тут.

Нагадаємо, що “Миколайчук Open” оголосив національний короткометражний конкурс: у програмі 27 фільмів.

Також ми повідомляли, що “Лісова пісня” Лесі Українки вийшла італійською.

Фото: скрін з фільму

Читати далі

Суспільство

В Києві відновили купол Будинку вчителя

Опубліковано

Вже зараз процес відновлення купола історичного Будинку вчителя, символу незалежності України, знаходиться на завершальній стадії.

Про це повідомив директор музею Олег Стешук pragmatika-медіа.

Читати також: Канадсько-українська програма CUSAP розпочала п’яту місію з хірургічної допомоги українцям

Історія споруди

У жовтні 2022 року будівля, яка несе велике значення для історії незалежності України, постраждала від ракетного обстрілу. В січні 2024 року розпочалася реставрація завдяки фінансовій підтримці Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини (AFCP) та Посольства США в Києві.

Реставрація

“Ми провели низку консультацій із потенційним підрядником, з експертами, з Департаментом освіти і науки КМДА, який відповідає за цю пам’ятку, щодо того, які, власне, заходи потрібні і як було б краще їх вжити. Вся конструкція купола залишилась аутентичною, по суті, саме такою, якою була спроєктована Павлом Альошиним”, – відзначає Олег Стешук.

Як повідомляє Стешук, кожен з елементів скління – унікальний, створений за визначеними розмірами на заводі. Ззовні металеві конструкції додатково зафальцювали.

Нагадаємо, що МКІП започаткує премії для авторів, які пишуть про безбар’єрність.

Фото: Юрій Ферендович

Читати далі

Суспільство

Канадсько-українська програма CUSAP розпочала п’яту місію з хірургічної допомоги українцям

Опубліковано

Канадсько-українська програма хірургічної допомоги (CUSAP) протягом останніх днів прийняла 36 пацієнтів з різних куточків України в рамках своєї п’ятої місії в Желядзі, Польща.

Про це у Facebook повідомила Канадсько-українська фундація, яка започаткувала цю місію у 2014 році.

Відомо, що всі пацієнти зазнали немислимих травм внаслідок війни Росії проти України, зокрема, черепно-лицевих, м’яких тканин, верхніх і нижніх кінцівок, а також опіків. Майже всі травми настільки важкі, що поранені не можуть отримати повноцінне лікування в рамках перевантаженої системи охорони здоров’я України на цей момент.

Читайте також: “Зроблено в Україні”: у Чернівцях хочуть скористатися програмою 30 підприємців, деталі

«Деякі пацієнти повертаються з попередніх місій Canada Ukraine Surgical Aid Program, щоб пройти додаткові процедури з нашими волонтерами в рамках багатоетапного плану хірургічної допомоги. Наша команда була рада вітати нові та знайомі обличчя в рамках п’ятої місії з надання хірургічної допомоги», – повідомили в КУФ.

Крім того, найближчими днями понад 60 канадських волонтерів поділяться своїм часом і досвідом, щоб покращити якість життя тих, хто цього потребує.

«Ми висловлюємо подяку багатьом волонтерам і жертводавцям, які, починаючи з 2014 року, дозволили цим життєво важливим, трансформаційним хірургічним місіям змінити життя. Ваша робота допомогла підняти дух, зцілити сім’ї та відновити громади», – подякували в КУФ.

Нагадаємо, в австралійському Мельбурні проходить виставка українського мистецтва та ремесел.

Фото: Канадсько-українська фундація

Читати далі