

Суспільство
Вийшов документальний фільм про підрозділ аеророзвідки «Карлсон»
Як підрозділ аеророзвідки «Карлсон» допомагає звільняти Херсонщину від російських окупантів показали у короткометражному документальному фільмі «Південний фронт. Дрони в повітрі. Специ в бою».
Мініфільм вийшов на ютуб-каналі Центрального Громадського Телебачення.
Спецпідрозділ «Карлсон» — формування добровольців, частина з яких до війні не знала армійської справи. Від 24 лютого вони об’єдналися заради перемоги. За 118 днів війни бійці «Плейбой», «Колега», «Оператор», Тарас та інші стали асами сучасної війни, спецами нових технологій і можливостей. Нині спецпідрозділ напрацьовує нові види бойових дій, щоб довести вогневу самодостатність до абсолютних можливостей.
Дивіться відео: В Україні створили дронарню, де звичайні БПЛА переробляють на бойові
Дії відбуваються на кордоні Херсонської та Дніпропетровської областей. Підрозділ аеророзвідки «Карлсон» — це добровольці, які згуртувалися і самотужки себе забезпечували всім необхідним. Згодом їм почали допомагати волонтери.
«Ми будемо працювати на правому березі річки Інгулець. Ця територія перебуває під контролем ЗСУ, але одразу за річкою знаходяться позиції росіян», — розповідає військовий з позивним «Плейбой».
«Ми — кращий підрозділ розвідки на Херсонщині»
«У перші місяці ми працювали у Запорізькій і Харківській областях, а вже коли зайшли сюди, то почали працювати по Херсонщині. Перші два-три тижні ми ще працювали із бійцями Сил спеціальних операцій, зачищали селища. А потім все трансформувалося, ми всі «літали» (працювали операторами дронів — ред .), це було обов’язковим. І за кілька місяців ми перетворилися на один із кращих підрозділів на Херсонщині, який займається розвідкою, збором розвідувальних даних і плюс коригування артилерії», — військовий ЗСУ Тарас.
Херсонський напрямок надзвичайно важливий і складний, оскільки там відбуваються контрнаступальні дії наших захисників.
Читайте також: «Російські бомби влучають у заклади культури не випадково». Хто рятує українські музеї під час війни
«Основне завдання нашої групи — це розвідка, дорозвідка і коригування вогню. Ми дивимося, де яка техніка заїхала, де яка виїхала, яке перегрупування пройшло. Ми працюємо на Matrice 300. Це дрон, розроблений для пошуку під час форсмажорних обставин, зокрема пожежі, рятувальні операції. Ми використовуємо ці дрони для військових дій, для розвідки територій. У нього гарний і далекий зум. Фактично зараз ми знаходимося за 3 км до лінії, де стоять війська супротивника», — ділиться військовий із позивним «Колега».
Коли аеророзвідники ЗСУ визначають координати, потім передають їх артилеристам, які за цими координатами відкривають вогонь.
«Робота оператора безпілотних літальних апаратів доволі небезпечна з того погляду, що РЕБ ворога все відстежує, зокрема точку зльоту, точку посадки», — каже «Колега».
Оператор у цивільному житті — аеророзвідник на війні
«Я 12 років займаються відеозйомкою. Щойно почали виходити дрони, одразу почав на них літати. Коли сталися перші “приходи”, мої друзі зібралися разом і вирішили йти воювати. Це навіть не обговорювалося. Дружина сказала, що я ідіот, що йду на війну, однак всі мої друзі зібралися і всі поїхали воювати. Специфіка моєї роботи на війни в тому, що в мене інші замовники — це артилеристи і вони завжди задоволені», — розповів оператор із позивним «Оператор».
На війні російські загарбники ведуть розвідку переважно за допомогою безпілотників «Орлан-10»
«Ворожий безпілотник «Орлан-10» літає до 2 км. У повітрі може триматися до 10 годин. У нього бензиновий двигун і в принципі хоч і кажуть, що в них погані камери, окупантам цього вистачає, щоб дивитися наші позиції. Небезпечна штука. Останнім часом вони літають у парі: один основний, а інший — супроводжуючий. Це для того, щоб на випадок збиття супроводуючий безпілотник був як приманка, щоб не збили основний. Наші РЕБи теж працюють добре. Щоб ви розуміли, сьогодні на нашому напрямку один Орлан зачикрижили», — каже «Колега».
Дивіться відео: Аеророзвідка показала, як NLAW палить ворожі танки
Військовий ЗСУ Тарас розповів, що підрозділу багато допомагають українській підприємці, друзі та знайомі.
«Мені багато допомагають одногрупники. Мабуть першу значну підтримку надали одногрупники з Києво-Могилянки. Це були перші джипи, дрони, бронежилети, каски», — каже військовий ЗСУ Тарас.
Нагадаємо, українці створили розвідувальний дрон «Бучанська пташка».
Як ми повідомляли раніше, волонтери передали військовим надсучасний БПЛА-розвідник VECTOR за 7,1 млн грн.
Фото: t.me/aerokarlson.
Суспільство

У Чернеччинській громаді на Сумщині завершили будувати амбулаторію, у яку влучила російська авіабомба. Кошти на проєкт збирали на фандрейзинговій платформі UNITED24.
Про це повідомили в UNITED24.
Медзаклад росіяни знищили на початку повномасштабного вторгнення. Проєкт реалізували за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, а також благодійників з Австралії.
«Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно»‚ — написали в UNITED24.
Читайте також: «Я обожнюю українські кольори»: принц Вільям зустрівся з дітьми з України (ФОТО)
У Чернеччинській територіальній громаді завершили будівництво медичного закладу, кошти на який зібрали завдяки донорам UNITED24 та благодійникам з Австралії, а реалізували проєкт за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Амбулаторію на початку повномасштабного вторгнення знищили росіяни, завдавши по ній авіаудару. Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical _________________ A new clinic was built in the Sumy region to replace the one destroyed by russia. In the Chernechchyna territorial community, the construction of a medical facility has been completed, thanks to the contributions of UNITED24 donors and benefactors from Australia. At the beginning of the full-scale invasion, the clinic was destroyed by the russian forces in an air strike. We thank the platform donors, the State Government of Victoria, Australia, the Australian Federation of Ukrainian Organisations, the Embassy of Ukraine in Australia, and Chris Garnaut for their support of Ukrainian medics medics 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical
Опубліковано United24 Пʼятниця, 21 березня 2025 р.
Нагадаємо, що UNITED24 розігрує стяг із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

Проєкти двох українських архітектурних студій YOD Group і Balbek Bureau ввійшли до короткого списку міжнародної премії Hospitality Design Awards. За премію змагаються проєкти з багатьох країн Європи, Азії та з США.
Про це повідомили у виданні БЖ.
Проєкти в шортлисті
YOD GROUP розробили проєкт готелю Mountain Residence у селі Поляниця. Його відзначили у номінації Midscale Hotel Public Space. Готель поєднує сучасні напрямки дизайну й автентичність та природу Карпат.
Для створення готелю використали дерево, лозу, вовну, кераміку та очерет. Разом із тим інтер’єр доповнили елементами народного ремесла.

.jpg)

Проєкт balbek bureau відзначили у номінації Hybrid Hospitality за проєкт Misto Cafe в Луцьку. Простір створили як «третє місце» для зустрічей людей, які мають різні стилі життя. Заклад зробили у світлих кольорах, у ньому розмістили багато рослин, а також кілька неонових вивісок.
Читайте також: Київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни




Премія Hospitality Design Awards відзначає найкращі архітектурні проєкти вже протягом 19 років. Щорічно її вручає американське видання Hospitality Design Magazine.
Нагадаємо, що український архітектурний проєкт уперше здобув відзнаку від Architecture Press Release (ФОТО).
Фото: YOD Group, Balbek Bureau
Суспільство

Акція «Година Землі», яка цьогоріч відбудеться 22 березня, набуває особливого значення, коли в країні війна. ШоТам розповідає, до яких ініціатив можна долучитися просто зараз, щоб допомогти українській екології.
Що таке Година Землі
Година Землі — це щорічна міжнародна екологічна акція, яку започаткував Всесвітній фонд природи (WWF). Її проводять в останню або передостанню суботу березня о 20:30 за місцевим часом. Тоді мільйони людей, організацій і підприємців по всьому світу на годину вимикають необов’язкове освітлення та електричні пристрої, щоб привернути увагу до проблем довкілля та закликати світові уряди до їх вирішення.
Україна вперше приєдналася до Години Землі у 2009 році. Відтоді наша участь в ініціативі постійно зростала — до 2015 року до неї долучилося понад 50 українських міст.
Як війна вплинула на екологію України
Під час повномасштабної війни Україна переживає одну з найтяжчих екологічних криз у своїй історії. Руйнування Каховської ГЕС призвело до великих затоплень, загибелі людей і тварин, а також забруднення води важкими металами — через це катастрофу вже порівнюють з аварією на Чорнобильській АЕС.
Окрім цього, Україна є найбільш замінованою країною світу. Міни та вибухонебезпечні предмети отруюватимуть землю і загрожуватимуть як людям, так і тваринам ще довгі роки. А внаслідок ударів по промислових підприємствах та енергетичних об’єктах небезпечні хімікати потрапляють у воду і ґрунти, отруюючи річки та водойми.
Щоденні обстріли та вибухи забруднюють повітря пилом, димом і токсичними речовинами — це спричиняє в багатьох людей проблеми з диханням. Фільтрувати ж викиди вуглецю стає все складніше — більше трьох мільйонів гектарів лісів пошкоджені або знищені: через бойові дії дерева вирубують, а природні парки та болотисті місця руйнують.
Підрив дамб, лісові пожежі й нищення заповідних територій стали частиною бойових дій. Багато країн світу вже називають це екоцидом — злочином проти природи. Саме тому Година Землі в Україні у 2025 році — це не лише символ захисту довкілля, а й заклик до відновлення країни.
Година Землі під час війни
У 2022 році міжнародна Година Землі була присвячена підтримці України. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зазначило, що люди у понад 190 країнах святу обʼєдналися заради українців, планети, миру та добробуту людей.
Акцію присвятили всім, хто перебував в укриттях, на передовій, рятував життя в операційних, розбирав завали, гасив пожежі, рятував тварин, допомагав нужденним і відстоював нашу незалежність.
Вже у 2023-му, під час екстрених відключень електроенергії, «Укренерго» закликало українців не брати участь в акції, оскільки масове одночасне вимкнення світла могло призвести до дисбалансу в енергосистемі та пошкодження обладнання. Натомість компанія рекомендувала щоденно ощадливо використовувати електроенергію, особливо у пікові години.
Як допомогти нашій екології: поради від WWF-Україна
Всесвітній фонд природи WWF підготував для українців інформацію, що може зробити кожен з нас вже сьогодні.
Екопросвіта
- «Добробут планети: що має знати й може вміти кожен» — онлайн-курс, який просто й зрозуміло розповідає про екологію, клімат, біорізноманіття та вплив війни на довкілля;
- Платформа природоорієнтованих рішень — ресурс, що пояснює, які бувають природоорієнтовані рішення та як їх впроваджувати. Він буде корисним для студентів, громад, науковців та молоді;
- «Екопрактики для сільського господарства та громад» — онлайн-курс для тих, хто цікавиться післявоєнним відновленням сільського господарства та створенням сталих продовольчих систем.
Читайте також: Як підпали трави шкодять здоров’ю та підривають обороноздатність країни? Пояснює WWF
Допомога та волонтерство
- підтримка екологічних організацій — долучайтеся до роботи спільнот «Екодія», ZeroWasteLviv, «Україна без сміття» тощо;
- охорона та порятунок тварин — волонтерська підтримка організацій, які опікуються дикими та домашніми тваринами, як-от UAnimals, Центр реабілітації рукокрилих, Українське товариство охорони птахів;
- підтримка національних парків і заповідників — допомога місцевим ініціативам у прибиранні, наприклад Chysto.De у Закарпатті, організації маршрутів для школярів та участі в підрахунку тварин.
Платформи для дослідження та охорони навколишнього середовища
- PlantSnap — додаток, який швидко розпізнає рослини, квіти, кактуси, сукуленти та гриби за фотографією, допомагаючи дізнатися їх назви та особливості;
- eBird — додаток, який об’єднує спостерігачів за птахами, дослідників і природоохоронців для вивчення та збереження птахів;
- Екозагроза — інформаційний ресурс від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, який збирає дані про екологічні загрози, зокрема ті, що виникли через військові дії;
- Trash Hunter — гра, розроблена «Україною без сміття» та Pernod Ricard Ukraine, яка вчить правильно сортувати сміття та відповідально споживати ресурси, підходить як для дітей, так і для дорослих.
Окрім цього, у WWF-Україна підготували поради щодо сталих звичок, які допоможуть зберегти біорізноманіття, і розробили правила сталого споживання, аби ухвалювати більш обдумані та екологічно свідомі рішення у побутовому житті.
Читайте також: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море
Фото обкладинки ілюстративне. Зроблено ініціативою Chysto.De.