Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Волонтерський рух “ОЗОН”: як молодь та пенсіонери контролюють поліцію

Опубліковано

“Щоб слідкувати за діяльністю поліції, не потрібно бути юристом”, – каже засновниця волонтерського руху ОЗОН Олександра Матвійчук. Кожен українець може доєднатись до них і контролювати дії поліції на мирних зібраннях та на судових засіданнях. За результатами спостережень “ОЗОНівці” оприлюднюють висновки та рекомендації. Вступити до їхніх рядів можуть усі охочі, аби неупереджено відстежувати та фіксувати все, що відбувається під час мирних зборів. Волонтери активно пильнують, щоб поліція гарантувала права та обов’язки громадянам. Завдяки їм відкрили не одне кримінальне провадження.

Олександра Матвійчук

Олександра Матвійчук

Очолює ГО Центр Громадянських Свобод, одним із напрямків якої є волонтерський рух “ОЗОН”. Олександра увійшла у топ-100 впливових жінок України 2020 року за версією журналу “Фокус”. А у 2016 та 2017 роках нагороджена відзнаками “Захисниця демократії” від місій ОБСЄ та “Відважна жінка” від Посла США в Україні.  

 ОЗОН – контроль поліції по фану

Дуже часто ми спостерігаємо порушення прав людини чи то на мирних зібраннях, чи на судових засіданнях. Мирні акції можуть перетворитися  у протистояння поліції та звичайних людей, що тягне за собою побої, травми та інколи навіть смерть. Наприклад, всі пам’ятають зібрання під парламентом, коли вносили зміни до Конституції про особливий статус Донбасу. Тоді група агресивних людей кидали якісь речі у солдатів Національної гвардії. У результаті – полетіла граната. Важко сказати, чому мирні протести переростають у протистояння.  Так само як і дати відповідь, хто винний.

Щоб встановлювати істину, ми у Центрі громадянських свобод створили групу спостерігачів на мирних акціях ОЗОН. Коли правові механізми не працюють належним чином, то суттєвих зрушень можна досягти тільки якщо велика кількість людей долучається до розв’язання проблеми. Базуючись на цій ідеї у 2013 році ми і створили ОЗОН.

Почали з того, що навчали людей різної статі, віку, професії, релігійних чи політичних уподобань моніторити діяльність поліції на вулицях. Не потрібно бути юристом, щоб побачити порушення прав людини з боку правоохоронців. Наприклад, якщо людину затримали і вона не пручається, а представник правоохоронних органів завдає удари. Зрозуміло, що це порушення.

Так само ми моніторимо судові засідання. Група громадського спостереження ОЗОН складається не з експертів, а зі звичайних людей. І тому вони можуть легко перевірити доступність судів. Наприклад, наші монітори (так називають волонтерів ОЗОНу, – авт.) відзначали відсутність пандусів, що унеможливлює вхід до судів людей на візках.

Читайте також: Міжнародний день людей з інвалідністю: як активісти Доступно.UA роблять міста та заклади доступними

Чому ми вибрали практику навчати звичайних людей, замість того, щоб найняти експертів? Для нас важливий сам процес. Навчаючи людей моніторити та контролювати владу, ми повертаємо їх у правильне русло і показуємо, що влада – це найманий менеджмент, який надає нам певні послуги. І все це за наші податки. Тому ми маємо право оцінювати цей сервіс і контролювати, наскільки якісно він надається.

Зафіксували порушення – що далі?

Наші ОЗОНівці не просто відстежують порушення. Після кожної мирної акції вони заповнюють анкети з результатами моніторингу – чи були порушення, які саме, фото- та відеоматеріали. На основі цих даних експерти, які мають досвід та глибоке знання законодавства та міжнародних стандартів, пишуть звіти та рекомендації. А далі ми проводимо адвокаційні дії. Наприклад, можемо зустрітись з Міністерством внутрішніх справ і показати, що є якась певна системна проблема, яку ми бачимо не тільки в Києві, а у Львові, Харкові, Черкасах. Адже наші волонтери працюють у багатьох містах України.

І є важливі успіхи діяльності наших волонтерів. В Україні є серйозні проблеми з безкарністю. Так, у жовтні минулого року на Марші рівності в Харкові за допомогою спостереження волонтерів “ОЗОН” завели кримінальну справу проти винуватця побиття. Це був поліцейський. Спостерігачі, які перебували на Марші, зняли відео, де поліціянт б’є лежачого учасника зібрання. Волонтери склали звіт та відправили його спочатку в поліцію Харкова, а вже згодом до Державного бюро розслідувань (ДБР). В результаті співробітника поліції ідентифікували та розпочали кримінальне провадження.

Читайте також: Щасливі Старенькі: як волонтери допомагають українським пенсіонерам

Ще у 2013 році ми побачили проблему на зібраннях – відсутність ідентифікації поліцейських. На деяких мітингах не зрозуміло, що це за “люди в чорному”, звідки вони та який підрозділ представляють. Особливе значення це мало під час Майдану. Тому ми почали адвокаційну роботу разом з правозахисними організаціями. І вже побачили позитивні зрушення цього. А також за нашого сприяння у судах, які розслідували справи Майдану, почали вести відеотрансляції.

“Ми, як озоновий шар, захищаємо права людей”

Наша спостережна група ОЗОН – це як озоновий шар, який захищає землю від небезпечного випромінювання і зберігає кисень. Так само і ми є таким захистом прав людини з боку різних органів державної влади. Звідси і назва. Ми виконуємо кілька функцій:

  • Функція присутності.

 Волонтери ОЗОНу видимі та не ховаються, адже використовують спеціальні жовті жилети та строкові чи тимчасові посвідчення. І коли поліція бачить нас, то розуміє, що за ними будуть спостерігати й потрібно бути уважними. Так само судді починають більше дотримуватись процесуальних кодексів. 

  • Функція дзеркала. 

Головна умова участі в групі – бути нейтральними,  “над процесом” й лише фіксувати письмово, на фото чи відео акцію протесту. Волонтери не повинні показувати симпатію чи антипатію до учасників процесу. Ми завжди кажемо, що якщо ви не можете не втрутитись в ситуацію, тоді знімаєте жилет і припиняєте спостереження. Ми мали ситуацію, коли наші звіти не подобались ні поліції, ні учасникам мирних зібрань. Але це життя, а ми – дзеркало. І якщо комусь не подобається зображення в цьому дзеркалі, то не волонтери у цьому винні. Колись у мережі розлетілось відео, як поліцейський дуже агресивно затримує учасника. Але наші волонтери зняли відео, де цей учасник кидає камінь у поліцейського. То хто винен?

  • Функція медіації. 

У разі виникнення конфліктної ситуації волонтер ОЗОНу має бути готовий виступити посередником між громадськістю та представниками влади.

Хто наші волонтери?

Волонтери ОЗОНу – це люди абсолютно різних професій, віку та вподобань. Звісно, більша частина – це молодь. Але серед волонтерів є і люди пенсійного віку, які дадуть фору багатьом юристам. Вони навчились за ці роки, знають свої основні права та необхідні закони, а ще є дуже скрупульозними. Правоохоронні органи вже навіть впізнають наших бабусь та дідусів.

Щоб доєднатись на ОЗОНу можна написати нам на сторінку або подати заявку на сайті. Кожен повинен прийти на інформаційну зустріч та пройти навчання. Є інший варіант – ми оголошуємо всеукраїнські кампанії і кажемо, що будемо тиждень моніторити доступність судів по всій Україні. І всі, кому цікава ця проблема, можуть долучитись.

Є волонтери, а є повноцінні члени ОЗОНу . Останні збираються на мітингах з підвищеною конфліктністю, пройшли поглиблений тренінг та мають наше посвідчення. А є й ті, кого цікавить лише моніторинг конкретної події, якась тема їм болить і тому вони хочуть подивитись на роботу поліції. Хтось може вийти раз на рік, а хтось виходить на кожний мітинг. В обох випадках – це чудово. У різних містах України є люди, які за власною ініціативою здійснюють спостереження, не чекаючи кличу від нас. Це успіх!

Чат-бот, який служить адвокатом

Крім моніторингу роботи поліції та судів, ми почали вивчати, як розглядаються кримінальні справи. Є таке явище – ефект прожектора. Якщо до кримінальної справи прикута увага медійників чи активістів, то зрушення будуть. Якщо ні, то людина залишається сам на сам з цією державною машиною, яка нікуди не їде і потребує копняків. Тому ми разом з Фундацією «Відкритий Діалог» розробили чат-бот “FightBack” з правової самодопомоги. Чат-бот створений за результатами проведених серій інтерв’ю з активістами та активістками, які стали жертвами насильницьких нападів у різних регіонах України. Часто вони не знають як себе захистити у таких ситуаціях. 

Читайте також: Здай пляшку – отримай винагороду: українці створили екологічний додаток

Ми підготували інструкцію і навіть зразки документів, які можна завантажити та додати свою інформацію. А також відео з поясненнями різних ситуацій від адвокатів та правозахисників.  Етапи самодопомоги розділені в часі:

 1) Що потрібно зробити за перші 24 години після нападу? 

2) А що ми можемо відкласти на наступні декілька днів? 

3) А до чого ми можемо повертатися протягом всього досудового розслідування? 

Кожен може використати чат-бот і тримати руку на пульсі. Це такий сердитий спосіб не дати завалити розслідування справ.

Суспільство

Як ком’юніті жінок-переселенок змінюють Самбірську громаду

Опубліковано

Полишила свій дім, роботу, а все попереднє життя вмістила у дві валізи й поїхала в невідомість переселенка з Запоріжжя Маргарита Тютюнник. У чужому місті без житла й роботи, щоб не опустити руки, жінка доєдналася до ГО «Центр “Жіночі перспективи”».

Історія Маргарити

Маргарита Тютюнник більше 17 років викладала музику в Камʼянці Запорізької області. Звідти через загрозу наступу росіян на початку вторгнення евакуювалася до Самбора.

“Я все думала, що два тижні максимум, і ми повернемося додому. Тому якихось думок, планів, якихось проблем не було”, – згадує дівчина.

Але ні за 14, ні за 314 днів Маргарита повернутися не змогла. У Самборі ще пів року вчила дітей музики онлайн, але в серпні 2022 звільнилася. У чужому місті, без роботи й далеко від дому Маргарита не знала, як жити далі.

Читати також: В Києві демонтують МАФи, замість яких облаштують тротуари та велодоріжки

Пошук підтримки

“Був такий певний період, коли я відчула, що мені справді треба з кимось поговорити. поділитися, якась певна психологічна підтримка була потрібна”, – каже Маргарита.

Тому Маргарита вирішила почати шукати собі в Самборі психолога. Так через соцмережі знайшла психологиню Анастасію — теж переселенку з Запоріжжя. Жінка почала регулярно консультуватися з фахівчинею.

А згодом Анастасія запропонувала їй доєднатися до проєкту з підтримки жінок-переселенок.

“Через якийсь час я почала Маргариту запрошувати на інші заходи. Ми виїжджаємо в гори з людьми, де проводимо теж релаксаційні тренінги, арттерапевтичні заходи – вони також направлені на саморегуляцію, релаксацію та на отримання інсайтів, щоб трошки зрозуміти себе”, – розповідає психологиня Анастасія.

Діяльність організації

Місцева влада допомогла відібрати тих переселенок, які найбільше потребували допомоги. Така співпраця вирішила проблеми ВПО з медичною допомогою та роботою. А Самбірську громаду зробила домівкою для 3500 переселенців з усієї країни.

“3 початку війни через нас дуже багато проїхало транзитом внутрішньо переміщених осіб. Ті, які залишилися в нас, багато з них вже залишаться жити. Тобто вони вже адаптувалися та стають нашими мешканцями”, – каже Світлана Дудко, начальниця управління економіки Самбірської міської ради.

Другий дім

Маргарита вже теж називає Самбірську громаду домом. Й опановує тут нову професію, навчаючись у школі жіночих стартапів. Жінка навіть наважилася реалізувати свою давню мрію – стати тренеркою з зумби. Тепер двічі на тиждень Маргарита тренує інших переселенок і мотивує їх жити тут і зараз.

“Відчувається підтримка, і якесь таке тепло від людей іде. Особливо з тими, з ким ми тісніше спілкуємось – із моїми дівчатами з зумби, і я цьому дуже рада. Таке відчуття, як удома. Я можу сказати, що тепер у мене є другий дім”, – підкреслює Маргарита.

Нагадаємо, що американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО).

Також ми повідомляли, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Читати далі

Суспільство

F20: українці розробили нову горор гру (ВІДЕО)

Опубліковано

Студія Red Viburnum з України представила свою останню психологічну гру у жанрі хоррор, F20, та виклала тизер-трейлер проєкту на YouTube.

Про гру

Автори пояснюють, що F20 є одиночною грою у реалістичному стилі з видом від першої особи в жанрі психологічного бойового виживального жаху. Гра розгортається під час Першої світової війни та розповідає про пригоди солдата Британського Експедиційного корпусу. Цей солдат зіткнеться з загадковими надприродними явищами та жахами війни.

Читати також: Американська акторка знялася у рекламі BMW в жакеті від українського бренду (ВІДЕО)

Про студію

Red Viburnum Studio – це молода українська indie game dev студія, що була заснована 19 жовтня 2023 року у місті Одеса. Гра F20 – дебютний проєкт цієї команди.

Робота над грою була почата у 2022 році з написання сюжету, створення концепт-артів, ігрових механік, вибору технологій та підбору акторів творцем та власником Red Viburnum Studio – Володимиром Горбанєм.

Нагадаємо, що МУР проведе тур Україною з мюзиклом “Ти [Романтика]”.

Також ми повідомляли, що у Києві відкрилася виставка про Японію.

Фото: скрін з трейлеру

Читати далі

Суспільство

В Києві демонтують МАФи, замість яких облаштують тротуари та велодоріжки

Опубліковано

На проспекті Володимира Івасюка на Оболоні почався масштабний демонтаж понад близько 50 МАФів.

Про це повідомляє Департамент територіального контролю Києва.

фото: Департамент територіального контролю Києва

Про ініціативу

На засіданні комісії з питань розміщення тимчасових споруд, за пропозицією КК “Київавтодор”, було ухвалено рішення щодо перенесення транспортних споруд, які значно ускладнювали виконання робіт з благоустрою територій. Всім власникам транспортних споруд були вказані нові місця для їх переміщення, а також було надіслано повідомлення про необхідність здійснити це у визначений термін.

Читати також: Дія.City анонсує спеціальні умови для технологічних стартапів: уряд ухвалює закон

У найближчий час фахівці Комунальне підприємство “Київблагоустрій” мають прибрати близько 50 тимчасових споруд. На звільненому місці КК “Київавтодор” проведе роботи з облаштування тротуарів та велодоріжок.

Нагадаємо, що український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій.

Також ми повідомляли, що на Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо.

Фото: Департамент територіального контролю Києва.

Читати далі