Суспільство
В Україні запустили першу гастрономічну мапу крафтових виробників
Перша гастрономічна карта запрацювала в Україні у межах проєкту “Дороги гурманів”, до неї вже увійшли 130 крафтових фермерств.
Про це пише Рубрика.
Щоб ознайомитися з українськими виробниками, потрібно перейти на сайт dorogygurmaniv.com.
Як виникла ідея?
Розробники наголошують, що в Україні стрімко розвивається екосистема фермерських господарств. Також розвивається й гастротуризм. Однак ці два напрями не завжди перетинаються. І як наслідок – дрібні виробники не мають достатніх рекламних бюджетів, щоб гучно заявити про себе на всю країну. Тому і вирішили створити платформу dorogygurmaniv.com.
Читайте також: Мармуляда з файного міста: як тернопільське варення завойовує прихильників з усього світу
Тепер мандрівники та всі охочі познайомляться з виробниками сиру, устриць, равликів, м’яса, яєць, пива, вина, овочів та фруктів.
Як додати виробника до карти?
Кожен охочий може доповнити карту. Для цього потрібно розповісти про улюблених українських виробників, заповнивши коротку форму на сайті.
Онлайн-гастрокарта та гастрогід допоможуть гурманам познайомитися з українськими крафтовими продуктами та напоями безпосередньо на місці їхнього виробництва, а виробникам — знайти поціновувачів своєї продукції.
Чернігівське вино, київські осетри, миколаївські устриці, сєвєродонецькі банани, а ще — варення з кульбаби, качана каша, медяники-веселяники, емоційне пиво – усі ці смаколики можна знайти на гастрономічній мапі України.
Читайте також: Пахлава від шейха. Житель Затоки став зіркою, продаючи солодощі на пляжі (ВІДЕО)
Нагадаємо, на Закарпатті шукають нові рецепти з локальних продуктів.
Також на Тернопільщині «Гадз» почало випускати сушені банани, малину та кабачки.
Як ми повідомляли раніше, на Сумщині висадять хурму і фундук.
Головне фото: milatravel.com.ua.
Суспільство
Про відбудову
Що планують зробити?
- кабінети лікарів;
- приміщення для щеплень;
- зону реабілітації.
Коментарі
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі