

Культура
В Україні започаткували нове видавництво, що випускатиме книги балканських авторів
У «КоїМояКай» випускатимуть українські переклади балканських письменників. Наразі видавництво отримало з друку першу книгу — роман хорватської письменниці Марини Вуйчич «50 цигарок на честь Єлени».
Про це повідомила співзасновниця видавництва Ірина Маркова для «Читомо».
Ідея створення
Ідея відкриття власного видавництва з’явилася наприкінці 2022 року. Тоді ж виникла і назва. «КоїМояКай» — це неологізм, до якого «потрібно звикнути, перш ніж вивчиш і полюбиш». На думку Ірини, так само і з балканською літературою, яку необхідно приймати й пізнавати поступово.
«Я захоплююсь Балканами, перекладами художньої літератури, переважно хорватської, вже понад десять років, і завжди, читаючи нову книгу, приміром, боснійського автора, в голові пульсувала думка про те, що як шкода, що українські читачі не можуть так само насолодитись нею, бо немає такого перекладу», — зазначила Ірина.
Читайте також: У квітні пройде третя «Книжкова країна» на ВДНГ: що там буде
Що відомо про перше видання
Роман Марини Вуйчич видавництво отримало з друку у грудні 2024 року. Цю книгу вперше переклали українською мовою. Роботу над перекладом видавництво розпочало у 2023 році після угоди з правовласниками та отримання гранту від Хорватії. Та перекладання призупиняли через виявлення онкохвороби Ірини.
«Для нас це видання символічне, бо воно виникло більше “всупереч”, аніж “завдяки”, сподіваємось, що такий тернистий шлях буде не в кожної нашої книжки, але ми віримо, що такі випробування було подолано недарма, адже книга справді вартісна», — додає співзасновниця.

Читайте також: Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)
Подальші плани
Наразі команда працює віддалено. Видавництво планує відкрити фізичний офіс після того, як робота стане стабільнішою. Книги випускатимуть одного формату й у твердих обкладинках. Також видавництво веде перемовини ще з двома балканськими авторами.
«В Україні є широкий інтерес до хорватської літератури, але левова частка перекладів — це книжки про війну 90-х, що, безумовно, є важливою сторінкою історії, гідною уваги, але ми прагнемо показати читачам і дещо іншу Хорватію — романтичну, психоделічну, філософську, якою її бачать сучасні письменники. Але, звісно, книги про війну теж будуть, бо цей досвід нам близький», — каже Ірина.
Нагадаємо, що «Фактор-Друк» випустила першу книгу після російського ракетного удару (ФОТО).
Фото обкладинки: Pixabay
Культура

Український документальний фільм «МІЛІТАНТРОПОС» увійшов до програми «Двотижневик режисерів» Каннського кінофестивалю 2025 року. Це єдина українська повнометражна стрічка, яку покажуть на одному з найпрестижніших кінофорумів світу.
Про це повідомили автори стрічки.
Що відомо про фільм
Назва «МІЛІТАНТРОПОС» — неологізм, що поєднує латинське «milit» (воїн) та грецьке «antropos» (людина). Фільм досліджує трансформацію особистості під впливом війни, коли людина обирає боротьбу як спосіб виживання.
Фільм створило кінооб’єднання TABOR у співпраці з австрійською компанією Mischief Films та французькою Les Valseurs Bordeaux.
Режисерську групу склали Єлизавета Сміт, Аліна Горлова та Семен Мозговий. До команди також приєднався сценарист Максим Наконечний, автор фільму «Бачення метелика», який також представляли у Каннах у 2022 році.
Читайте також: Голос покоління цієї війни: про що фільм «Стрічка часу» Катерини Горностай
«МІЛІТАНТРОПОС» є частиною документального триптиха «Дні, які хочеться забути». Телевізійна версія фільму тривалістю 90 хвилин вийде на європейському телеканалі ARTE у 2026 році.
Про «Двотижневик режисерів»
Програма «Двотижневик режисерів» (Directors’ Fortnight) існує з 1969 року та є незалежною секцією Каннського кінофестивалю, що демонструє найоригінальніші форми сучасного кіно.
У межах цієї програми свої роботи представляли такі режисери: Джордж Лукас, Мартін Скорсезе, Джим Джармуш, Алекс Гарленд та інші. У 2025 році до програми увійшло 18 повнометражних фільмів, серед яких і «МІЛІТАНТРОПОС».
Нагадаємо, що Стівен Фрай озвучив фільм про українських дітей, який безплатно покажуть у Києві (ВІДЕО).
Фото обкладинки: кадр із фільму
Культура

Голова Федеральної Ради Австрії Андреа Едер-Ґітшталер під час свого першого візиту до України відвідала Zenyk Art Gallery у Львові, де взяла участь у майстер-класі з розпису писанок та ознайомилася з українським мистецтвом.
Про це повідомив голова Львівської ОВА Максим Козицький.
Під час майстер-класу пані Едер-Ґітшталер відзначила глибину українських традицій та символіку кольорів і орнаментів.
Особливе враження на неї справила імерсивна кімната галереї, яку вона порівняла з подібними просторами в інших країнах. Вона також відзначила мистецьку цінність експозиції «Маленький Принц», яка, на її думку, передає дух українців сьогодні.
Читайте також: Принцу Гаррі подарували в Україні великодній кошик із символічним наповненням
«Коли в час повномасштабної війни народ бореться зі всіх сил за своє майбутнє, а поруч з тим засновує такі масштабні мистецькі простори, — це свідчить про дуже високий рівень свідомості та мудрості», — сказала Едер-Ґітшалер.




Раніше ми писали, що писанкарка з Тернополя продає великодні набори, щоб підтримати чоловіка та його побратимів.
Фото: фейсбук-сторінка Максима Козицького
Культура

18 квітня в Будинку кіно у Києві відбудеться безплатний благодійний показ документального фільму «Ми вдома». Стрічка розповідає про долі українських дітей, які через війну залишили рідні домівки й переїхали до Карпат.
Про це повідомили у виданні «Віледж».
Що відомо про фільм
Фільм зняли у Львівській області, зокрема й в селі Урич, яке Всесвітня туристична організація внесла до списку найкращих туристичних сіл світу у 2024 році. Закадровий текст озвучив Стівен Фрай, а режисерами виступили Антон Чистяков і Роман Краснощок. Стрічку створила британська кінокомпанія Raspberry Films.
Після київського показу фільм стане доступним онлайн: з 18 квітня його можна буде переглянути на Apple TV (у США) та Amazon Prime (в усьому світі). Усі кошти від переглядів спрямують на допомогу дітям, які постраждали через повномасштабну війну.
Читайте також: У Софії Київській відсвяткують Великдень: програма масштабного заходу
«Ми вдома» покажуть 18 квітня о 19:00 у Червоній залі Будинку кіно за адресою: вулиця Саксаганського, 6, Київ. Вхід на подію вільний.
Нагадаємо, що Лебіга, Магучіх, Байдак та інші долучаться до виставки «Третє дихання» у Києві: як відвідати.
Фото обкладинки: ютуб-канал ОКО — International Ethnographic Film Festival