

Культура
5 книжок, які допоможуть поринути в літо
Початок весни — це час, коли за вікном досі холодно й мокро. Довгі вечори затягуються, а думки все частіше повертаються до теплого літа. Хочеться опинитися там, де яскраве небо, теплий вітер і безтурботний настрій.
Найпростіший спосіб додати собі літнього настрою — взяти до рук книжку з відповідною атмосферою. Історії, які пахнуть морем, квітами та пригодами, допоможуть хоча б на кілька годин забути про зимову втому й зануритися в тепліші світи. Книжкова оглядачка і піар-менеджерка видавництва Vivat Олена Лисенко підготувала для ШоТам добірку книг, що зігрівають.
Людмила Баран «Апельсин у калюжі»
Світло, камера, ідеальне життя… Так здавалося зірці інстаграму Насті, поки її реальність не дала тріщину. Реклама соку в Іспанії мала стати новим етапом у її кар’єрі, проте несподівана зустріч з хлопцем з апельсинової плантації Богданом змусила дівчину переосмислити своє життя.
Що важливіше та реальніше — інстаграмні картинки чи майже забута мрія стати художницею? Настя вирішує послухати свій внутрішній голос і наважується кардинально змінити життя. Що з цього вийде? Читайте в сонячному романі Людмили Баран.

Шехан Карунатілака «Сім місяців Маалі Алмейди»
Так тепло, що аж задушливо. Цей роман оповідає про події під час громадянської війни в Шрі-Ланці. Головний герой — воєнний фотограф та ігроман Маалі Алмейда. Якогось ранку він отямлюється біля рецепції готелю й усвідомлює, що мертвий. Проте він не розуміє, хто його вбив і як показати коханому хлопцеві та найкращій подрузі (а вона закохана в Маалі), де зберігаються фотографії, які можуть змінити хід війни.
У романі є риси фентезі й містики. Його герої — люди, які не здогадуються, що мертві поруч. Маалі опиняється по інший бік реальності, спостерігає за світом живих і відчайдушно намагається достукатися до нього.
Оповідь побудована у форматі звертання. Автор розказує історії, описує події та постійно звертається до свого героя. А ще цей роман отримав Букерівську премію 2022 року за свою глибину і складність — вам точно буде про що замислитися після прочитання тексту.

Крістіна Лорен «Випадкові наречені»
Уявіть собі: ви на Гаваях, навколо пальми, сонце, океан… І поруч з вами той, кого ви терпіти не можете. Саме так починається роман «Випадкові наречені» Крістіни Лорен.
Головна героїня Олів не дуже успішна на роботі, та й в особистому житті їй не щастить. Але її сестра-близнючка Емілія — цілковита протилежність: навіть весілля оплатила сама завдяки виграшам в інтернет-конкурсах!
Проте на церемонії стається прикрий інцидент — наречені та всі гості отруїлися. Лихо оминуло тільки Олів і дружбу нареченого Ітана, якого дівчина терпіти не може. А в молодят якраз «згорає» оплачений медовий місяць на Гаваях, яким просять скористатися «вцілілих».
Цей веселий і легкий роман має троп «від ворогів до коханців» і розгортається на золотистих пляжах райського острова, тому якщо хочете втекти приємне чтиво — вам сюди.

В. Домонтович «Доктор Серафікус»
Класика української літератури, яка торкається серйозних тем самоідентифікації, пошуку свого місця у світі та змін уставлених ролей чоловіків і жінок у суспільстві. Проте цей роман має літній вайб і занурює читачів у пригоди Києва 1920-х років. Осінь, чесно кажучи, тут також буде, але літа, сонця та Дніпра тут більше.
Один з найкращих епізодів — знайомство художника Корвина з femme fatale Вер Ельснер на пляжі. Вони обоє відпочивають на Дніпрі, і художник не може оминути увагою красиве обличчя й чудову фігуру Вер. Їхній діалог — канонічний, адже замість банальних залицянь і спроб познайомитись Корвин починає аналізувати жінку та вгадувати, хто вона і чим займається. Вер, до речі, не гірше за художника вміє «читати людей». Домонтович описує їхній відпочинок на пляжі та прогулянки спекотним містом.
Згодом Вер знайомиться з головним героєм — професором Комахою, — і їхні стосунки розгортаються в сутінках вечірнього Києва.
Цікавий факт — прототипом Вер Ельснер була дочка Людмили Старицької-Черняхівської й онучка Михайла Старицького Вероніка Черняхівська. Вона була дуже відомою в Києві 1920-х, писала вірші та брала участь у всіх світських вечірках. Життя Вероніки закінчилося трагічно — її розстріляла радянська влада.

Ґабріель Зевін «Славетне життя Ей-Джея Фікрі»
Цей роман оповідає історію чоловіка, який живе на острові й тримає невеликий книжковий магазин. Його справи йшли непогано, поки не загинула кохана дружина. Після цього Фікрі почав пити й вирішив продати рідкісну збірку віршів Едгара Аллана По вартістю 400 тисяч доларів, щоб більше не працювати та повністю замкнутися в собі. Проте книжку вкрали, і тепер у героя немає іншого виходу, окрім як продовжити працювати в книгарні.
Одного дня у книжковий магазин заходить маленька дівчинка й повністю перевертає побут чоловіка. Здається, у нього зʼявляється друг і сенс життя.
Цей роман написала Габріель Зевін — авторка бестселера «Завтра, завтра, завтра». Також книжка екранізована, тому ви можете й прочитати роман, і подивитися фільм.

Фото обкладинок: видавництво Vivat
Культура

Українська бандуристка Марина Круть у січні 2025 року долучилася до серії живих виступів на американській радіостанції KEXP.
Повний виступ музикантки виклали 11 березня на ютуб-каналі KEXP.
Про виступ Krutь
Марина Круть представила українську музику у межах Global Rhythms. Цей проєкт відкриває слухачам пісні з різних куточків світу. Бандуристка наживо виконала чотири пісні:
- «Гори»;
- «Пісне моя»;
- «Ок»;
- «Легкозаймисті».
Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)
Під відео користувачі залишали свої коментарі на підтримку музикантки й ділилися своїми емоціями від прослуховування:
«Боже, це так круто!!! В очах сльози, що я це бачу на такому потужному каналі: тендітна Круть, бандура та рідна українська. Вдячність і гордість!!!».
Також на ютуб-каналі KEXP можна переглянути добірку з усіма виступами українців, зокрема гуртів DakhaBrakha, Dakh Daughters та Gogol Bordello.
Читайте також: Завдяки їм ЮНЕСКО визнало кобзарство спадщиною людства
Про співачку
Марина Круть — українська співачка, поетка та бандуристка. Вона ставала фіналісткою нацвідборів на «Євробачення» у 2020 та 2022 роках. Також у 2020 році вона брала участь у проєкті «Х-Фактор». Співачка випустила кілька музичних альбомів, серед яких Arche, Albino та «Літепло».
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: ютуб-канал KEXP
Культура

Американська акторка, режисерка та співачка українського походження Віра Ферміґа виконала на своєму концерті в Нью-Йорку пісню Володимира Івасюка «Червона рута».
Про це у спільному дописі з гуртом Віри Ферміги The Yagas повідомив фронтмен Gogol Bordello Євген Гудзь.
Віра Ферміга є донькою українських емігрантів. Її батько Михайло Фарміґа був комп’ютерним аналітиком, а мати Любомира Фарміґа працювала вчителькою.
«Для всіх нас, хто з дитинства пов’язаний з українською культурою, ця класична українська пісня 70-х завжди дарує заряд піднесеного настрою. Її нова, посилена версія є прямим відображенням нашого часу. Нехай вона знову надихає!» — написав Євген Гудзь.
Читайте також: Балканський письменник передав на ЗСУ гонорар за український переклад його книги
Під час Революції Гідності у 2013 році Віра підтримала українців та висловила солідарність із учасниками протестів.
«Мої дорогі співвітчизники, хочу, щоб ви знали: я поруч з вами. Я підтримую боротьбу українців за свободу самовизначення гідності. Ті з нас, хто є від вільного світу, не повинні стояти мовчки осторонь», — говорила Віра Фарміга.
Після початку повномасштабної російсько-української війни у 2022 році акторка продовжувала висловлювати підтримку Україні, зокрема на своїх сторінках в соцмережах. Вона публікувала читання віршів Василя Симоненка в оригіналі, публікувала рядки з українського гімну тощо.
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що в Нью-Йорку відомі американські актори прочитали історії українців про війну (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка The Yagas
Культура

Вокалістка нідерландського гурту Within Temptation гурту Шарон ден Адель закликала своїх слухачів донатити двом перевіреним українським фондам.
Про це повідомила Шарон ден Адель.
Як гурт підтримує Україну
Нідерландський гурт після початку повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну та привертає увагу своїх слухачів до російсько-української війни. Учасники гурту долучаються до благодійних зборів та подій, які проходять задля допомоги України.
Також Within Temptation став першим іноземним гуртом, який виступив в Україні після 24 лютого 2022 року. Музиканти у 2024 році взяли участь у фестивалі Atlas United як хедлайнери.
Читайте також: Лавреати Нобелівської премії відвідали Київ та Харків задля підтримки українців
Разом із тим вони створювали спільні пісні з українськими музикантами, зокрема із саундпродюсером Алексом Ярмаком під назвою A Fool’s Parade та з гуртом Blind8 під назвою Labyrinth.
Шарон ден Адель закликала донатити на тлі новин про припинення американської військової допомоги фондам Ukraine Aid Operations та UNITED24.
Do you feel powerless about the current situation?We felt powerless. We felt sad. We felt frustrated about America backing out on their support for Ukraine. But there are things we CAN do. And that’s donating to these two organizations. They will get the money to where it is needed most: United24: https://u24.gov.ua/ Ukraine Aid Ops : https://donorbox.org/safeskies2025 Thank you 🙏
Опубліковано Within Temptation Понеділок, 10 березня 2025 р.
Нагадаємо, що балканський письменник передав на ЗСУ гонорар за український переклад його книги.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка гурту