Суспільство
Українці варять лавандову каву, аналогів якої немає у світі
Українці створюють авторську каву з лавандою, що готується за запатентованою рецептурою.
Про це пише newfood.media.
Йдеться про лавку локальних продуктів DeCoupaGe «DCG coffee» із Києва. Запевняють, аналогів такої кави немає у світі. Кава має тонкий фруктовий смак, з ледь відчутним післясмаком лаванди.
Інша – марокканська кава – напій, для приготування якого використовують темний кардамон. Має насичений, міцний смак з тривалим післясмаком східних прянощів.
Кава по-українськи має національний акцент та рішучий смак. Її готують з червоним перцем, медом та апельсином.
Як зазначає Юрій Тарасюк, власник DCG coffee, бренд володіє патентом на приготування авторської лавандової кави. За унікальною рецептурою цей напій готують 15 закладів міста Києва.
DCG coffee готує каву зі 100% арабіки. Зелені зерна закуповуються у Sandalj Trading. Компанія сама здійснює обсмаження зерен. Це відбувається за двома різними технологіями.
Читайте також: «Лавандовий кум» у квітах і «П’яний кум» у вині: на Житомирщині сироварня створює унікальні сири
Перша – «fluid bed» або технологія «киплячої кулі» передбачає обсмажування кави в гарячому повітряному потоці на ростері американської системи Sivetz.
Друга – в ростері (металевому барабані). Процес обсмажування здійснюється одночасно завдяки контакту продукту з розігрітими тенами до необхідної температури барабаном і гарячому повітрю, яке за допомогою вентилятора розподіляється по всьому об’єму робочої ємності жаровні. Усередині барабана вмонтовані спіральні лопаті. Вони перемішують зерна та забезпечують рівномірне обсмажування.
Нагадаємо, на Рівненщині крафтова сироварня стала частиною «Дороги гурманів».
Як ми повідомляли раніше, дослідниця української кухні відновила рецепт десертів із фіалок
Усі фото: facebook.com/LavkaDoKavy.
Суспільство
Про відбудову
Що планують зробити?
- кабінети лікарів;
- приміщення для щеплень;
- зону реабілітації.
Коментарі
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі