

Суспільство
Український фонд стартапів представив учасників 21-го відбору
В Україні відбудеться 21-ий відбір стартапів для державного фінансування, які отримали високі оцінки від експертів.
Про це повідомили у пресслужбі Українського фонду стартапів.
Pitch Day відбудеться 5 лютого дистанційно за допомогою cервісу для проведення відеоконференцій – Zoom. Усі охочі зможуть стежити за прямою трансляцією на офіційному каналі YouTube Українського фонду стартапів.
“Перший пітч лютого знаменує прихід вже третього покоління стартаперів. З кожною новою декадою рівень проєктів і презентацій стабільно зростає, тому ми в передчутті того, чим зможуть здивувати команди журі у цей раз” – прокоментував анонс директор Українського фонду стартапів Павло Карташов.
Про нагороди
Також серед команд-учасників пітчу будуть розіграні спеціальні призи від партнерів Українського фонду стартапів – LIFT99 Kyiv Hub, iHUB powered by NUMA і Unit School of Business.
Приз LIFT99 Kyiv Hub полягає у нагородженні відібраних представниками LIFT99 команд безкоштовним доступом до свого стартап-хабу терміном на два місяці.
Читайте також: Шукають авіатехніку на полях та у горах. Як працює Музей загиблих літаків на Львівщині
Приз Unit School of Business полягає у нагородженні одного відібраного представниками USB стартапу стипендією для безкоштовного навчання у своїй школі для підприємців.
Приз iHUB powered by NUMA полягає у нагородженні відібранної представниками iHUB команди трьома місяцями безкоштовного користування своїми робочими місцями. Надалі стартап за бажанням протягом 6 місяців може бути резидентом iHUB зі знижкою 50%.
Які стартапи побачимо?
На 21-ий Pitch Day потрапили 10 стартапів на стадії seed (претендують на грант розміром 50 000 доларів кожен). Знайомтесь:
- LinkAdd. B2B SaaS сервіс, який допомагає компаніям залучати клієнтів через соціальну мережу Linkedin на повному автопілоті з застосуванням технологій штучного інтелекту.
- Dots Platform. Хмарна технологічна платформа, що дозволяє запустити професійний сервіс доставки їжі за 2 тижні. Сайт та мобільні додатки для замовлень, софт для кухні, кур’єрів і бекофісу. Надається як SaaS, без капітальних вкладень на старті, з оплатою по факту використання.
- Advin. Система контролю наявності товару на полиці магазину фуд-ритейлу, що приносить додатковий дохід за рахунок підвищення обертовості товару на полиці, методом контролю всієї її глибини, в тому числі і для сипучих товарів.
- EqMan. SaaS рішення для малого та середнього бізнесу, яке дозволяє вести облік активів підприємств не тільки на складі, а й за його межами, на віддалених локаціях. Це дозволяє власникам бізнесу чітко розуміти де знаходяться його товарно-матеріальні цінності, інструмент, обладнання тощо, хто за нього відповідальний, також знати про реальні залишки на складі та оперативно керувати своїми активами.
- Bot4Shop. Хмарний сервіс для підприємців, який дозволяє продавати товари та послуги у месенджері Telegram за допомогою власного бот-магазину. Безліч налаштувань, API, прийом платежів, розсилки та інші функції. Не потребує знань у програмуванні та витрат на розробку.
- GIOS Mobile. Мобільний додаток для вивчення математики та розвитку критичного мислення школярів. EdTech рішення, що базується на технологіях AІ та machine learning і робить процес навчання більш гнучким та адаптивним. Інтерактивний контент, унікальна методологія, а також можливість вчитись будь-де та в будь-який час – відтепер навіть офлайн.
- VERUM.ERP. B2B онлайн-сервіс для ефективного контролю якості матеріалів та виконання будівельних робіт на великих об’єктах. Клієнти (забудовники або їх підрядники) завантажують в систему бім-модель об’єкту. А наш сервіс допомагає контролювати хід виробництва та якість матеріалів і виконання робіт, такі як щільність бетонного перекриття чи цілісність свай. В Європі за США бім-моделі – це загальноприйнятий стандарт. В Україні тільки починають використовувати бім-моделі.
- ZERNOVOZ.UA. Сервіс для пошуку транспорту та управління перевезеннями в аграрній сфері. Дозволяє сільгоспвиробникам та зерновим трейдерам організувати роботу з партнерами перевізниками та, в разі необхідності, знайти вільний транспорт поблизу. Дає можливість оптимізувати логістику зерна та суттєво полегшити процеси фрахту та диспетчеризації.
- Tradomatic. №1 агро маркетплейс України. Ми допомагаємо фермерам заробляти більше, а витрачати менше. Трейдоматік об’єднує усіх гравців аграрного ринку у єдиному простому боті у Вайбер і Телеграм.
- Justo. Сервіс автоматизації прийому замовлень через інтерактивне меню для ресторанів, готелів та готельно-ресторанних комплексів. Цінність сервісу для клієнта полягає у скороченні витрат на паперове меню, зменшення кількості персоналу для обслуговування, збільшення швидкості обслуговування, збільшення даних про відвідувачів закладу клієнта. Сервіс включає в себе всі сучасні ресторанні технології доступні на ринку: інтерактивне меню, система виклику персоналу, відгуки відвідувачів, онлайн розрахунок, онлайн чайові, передзамовлення на певний час і доставку. Сервіс дозволяє клієнтам зробити максимальну кількість точок контакту відвідувачів із інтерактивним меню закладу. В середині закладу – це QR коди або NFC мітки, онлайн – це посилання, через які відвідувачі відразу потрапляють у меню без завантаження мобільного додатку. Сервіс інтегрується з POS системою закладу, що дозволяє автоматично змінювати ціни меню, контролювати стоп-листи та створювати нові замовлення у системі.
Читайте також: Три українські стартапи здобули гранти по $50 тис.
Хто оцінюватиме?
- Олеся Мальована. Директорка підрозділу Startup Grind Dnipro.
- Олена Мажуга. Інвестиційний менеджер в Genesis Investments.
- Аркадій Вершебенюк. Партнер в BeeVentures.
- Михайло Халецький. Старший інвестиційний аналітик Simpact VC.
- Андрій Гулий. Головний аналітик INDAX.
- Олексій Орап. Засновник та CEO Youscan.
- Сергій Довгополий. Керуючий партнер бізнес акселератора FeelGoodLabs.
Як долучитися?
Буде доступна онлайн трансляція на нашому ютуб-каналі за посиланням, де кожен зможе слідкувати за подіями у реальному часі.
ДАТА проведення: 5 лютого. Фактичний початок о 14:00 і орієнтовно до 19:30.
Довідка
Український фонд стартапів є державним фондом, започаткованим за ініціативою Кабінету Міністрів України. Місія фонду – сприяти створенню та розвитку технологічних стартапів на ранніх стадіях (pre-seed та seed), з метою підвищення їх глобальної конкурентоспроможності. Процес відбору стартапів для надання грантів відбувається на конкурсній основі: компанії оцінюються та обираються радою незалежних інвестиційних експертів.
Фонд постійно приймає та оцінює заявки від українських стартапів. Pitch Days – регулярні заходи від Українського фонду стартів, які заохочують інноваційні компанії та окремих спеціалістів, розробників отримати кошти на реалізацію своїх ідей.
Фонд також надає можливість перспективним стартапам отримати гранти для проходження акселераційних програм відомих українських та міжнародних акселераторів. Грантова акселераційна програма Фонду має на меті збільшити кількість успішних стартапів, підвищити їх кваліфікацію та вдосконалити навички, які стосуються розвитку бізнесу і не тільки.
Читайте також: Печиво, яке купують у 30 країнах: як майстриня відроджує традиційну випічку Полтавщини
LIFT99 є міжнародним стартап-ком’юніті з фізичними коворкінг-локаціями у Києві та Талліні. Наша мета – вивчити українську стартап екосистему та допомогти їй вийти на міжнародну стартап-мапу. Ми з’єднуємо між собою стартап-фаундерів та влаштовуємо тет-а-тет зустрічі з інвесторами, проводимо ряд закритих заходів – що в подальшому допомагає мемберам нашого хабу отримати цінний досвід і знання.
Unit School of Business. Школа бізнесу для підприємців та їх команд в центрі інновацій UNIT.City. Освітні програми школи створені по методології університету Berkeley (Каліфорнія), а заняття на 80% складаються з практики. Під час навчання студенти пропрацьовують 7 елементів бізнесу і одразу впроваджують інструменти у своїх проектах. В кінці програми студенти мають можливість пройти курс підготовки до пітчингу та презентувати свій бізнес перед інвесторами.
iHUB є одним з провідних українських технологічних хабів, який поєднує сучасний коворкінг, кращі акселераційні програми, створює з нуля івенти будь-якої складності, а також розвиває низку свої стартапів.
Нагадаємо, Український фонд стартапів вибрав п’ять проєктів, які отримають державне фінансування.
Головне фото: i2.wp.com.
Суспільство

У Києві наповнюють Мапу доступності — онлайн-інструмент, що допомагає жителям столиці орієнтуватися у безбар’єрності міських об’єктів. Наразі на платформі додали інформацію про понад 1 500 будівель і закладів.
Про це повідомила заступниця голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та відповідальна з питань безбар’єрності в місті Марина Хонда.
Що додали на мапу
На платформу внесли дані про такі об’єкти:
- навчальні та медичні заклади;
- житлові будинки;
- укриття;
- органи державної влади;
- об’єкти культури;
- комунальні організації;
- ЦНАПи;
- заклади соціальних послуг;
- торгові центри;
- банки.
Читайте також: У Києві представили безбар’єрний маршрут на 12,5 км: де його створять
Ресурс містить інформацію про наявність пандусів, тактильних та акустичних засобів, підіймачів, паркомісць для людей з інвалідністю тощо.
Користувачі можуть відфільтрувати об’єкти за категорією (наприклад, галузь охорони здоров’я чи послуг) і за типом доступності. Кожна позиція має адресу, години роботи, контактний телефон та опис засобів доступності.
Зараз Мапа доступності перебуває на етапі тестування. Її продовжують наповнювати новими даними як від муніципальних, так і від приватних закладів. Також триває перевірка актуальності вже наявної інформації.
Нагадаємо, що в Києві створять мікроклініку з протезування за підтримки Франції.
Фото обкладинки: Unsplash
Суспільство

У Василя з позивним Метелик проблеми з моторикою. В нього не вистачає кількох пальців на руці, але він ліпить маски з глини. Василь часом злиться, що вони виходять не такі, як він хоче. Керамістка Дар’я Диба заспокоює військового — саме через ці вироби й видно прогрес його моторики.
Дівчина волонтерить у центрі Unbroken у Львові. Дар’я знає, як це — шукати себе в нових умовах. Раніше була архітекторкою: проєктувала й облаштовувала будівлі, які після 24 лютого нищили росіяни. Тепер Дар’я будує нову справу — гончарну, — і не лише втілює свої ідеї, а й допомагає пораненим військовим відновлюватися.

Дар’я Диба
керамістка, волонтерка в центрі Unbroken у Львові
Дивитися, як твоє креслення оживає — неймовірно
Я з Херсону, і провела більшу частину свого життя там. Мій батько — інженер, а тітка була головною архітекторкою в місті, тож у мене було уявлення, що архітектура — це хороша професія, і гроші приносить.
Для навчання обрала Польщу — якраз їхала в Гданськ, щоб відвідати політехніку. Проїжджали повз Львів, і мені він так сподобався! Я відчула спокій і захотіла повернутися. Так власне й сталося, адже на архітекторку я пішла вчитися саме туди.
Завжди хотіла говорити українською, але росла в російськомовному середовищі, тож було складно. Досі пам’ятаю, як бабуся мене називала «наша бандерівочка». Коли переїхала, одразу перейшла на українську. Зараз і речення російською, мабуть, сформулювати не зможу.
Коли я пішла навчатись, майже одразу почала працювати, щоб здобувати досвід. Мені таке подобається — ти спочатку все креслиш, розбираєшся в деталях, а потім приїжджаєш на будову і бачиш, як твоє креслення оживає, вибудовується. Це неймовірні відчуття.
Пам’ятаю першу зруйновану будівлю
Мій брат — військовий, його поранили ще в часи АТО. Тому наша сім’я розуміла, що повномасштабне вторгнення буде. Батьки сиділи на сумках, бо мусили виїжджати з Херсона. І от ми всі опинилися у Львові. Я втратила роботу, бо кому ж навесні 2022-го потрібно будувати щось чи робити дизайнерські ремонти?
Пам’ятаю першу зруйновану будівлю, над якою я працювала. Цілий рік ми облаштовували офіс на 8 тисяч квадратних метрів — я робила технічні креслення від електрики до сантехніки. Уже все було майже готове — якраз запускали фітостіни. Але туди прилетіло — скло повилітало й роботу зупинили.
Ще рік тому це була болюча для мене тема, але зараз я прийняла ситуацію, і це дозволило мені змінитися.
Спочатку прийшло усвідомлення, що те, чим я займалася кілька років, стало неважливим. Було складно. Я шукала, що можу робити. Так згадала, як іще кілька років тому ми з чоловіком були на майстер-класі з гончарства. То чому б не спробувати?
Я знову пішла на майстер-клас. Потім почала вдома ліпити з глини, а згодом орендувала студію з пічкою, з гончарним колом. Я роблю посуд керамічний і його розписую — я практична людина, і мені важливо, аби виріб не просто стояв на полиці, а щоб його використовували. Зараз працюю над колекцією про Херсон — наприклад, про Хабловський маяк, який знищили росіяни. Мені важливо нагадувати про свій дім.
Я раніше працювала більше з технічною стороною, але й творча робота мені подобається. Такий перехід не давався мені складно: хоч глина вважається брудною і холодною, але мені подобається. Я знайшла спокій: не було постійної напруги, відповідальності. Але все ще чогось бракувало — відчувала, що недостатньо роблю для країни.
Ліплять і відволікаються від болю
Мій близький знайомий лікується після поранення в Unbroken. Якось він виклав історію про це в соцмережах. Я глянула — там всі малюють. Ага, бачу, є піч і гончарне коло, але з глини ніхто не ліпить, тож я написала засновниці, що готова волонтерити. У грудні 2024 року почала приходити в майстерню в центрі.
Мені хочеться, щоб ліплення з глини, а потім і вироби з неї нагадували про певні моменти, стан, коли ти це робив, особливо якщо це відбувається в терапії. Що ж ми робимо? Ми не сидимо над кожним і не питаємо, що вони відчувають під час роботи — військові приходять переважно або дуже втомлені, або натхненні. Втома й біль — те, що їх супроводжує протягом усього часу. Вони можуть і не ліпити, а просто поговорити між собою, випити кави. За день близько 20-30 людей приходять.
Якщо ж беруться ліпити з глини щось, я дуже радію, бо це справді відволікає. Вони намагаються реалізувати свою ідею і вже не думають про те, що минуло дві години без знеболювального. Їх не турбує нічого, не злить.
Я знайшла в «Незламних» свою сім’ю, своїх друзів, з якими мені комфортно й приємно перебувати. Тепер я точно знаю, що військові з пораненнями не люблять, коли з них роблять якихось особливих людей. У нас у майстерні самообслуговування — люди самі за собою прибирають, хіба що й справді потрібна допомога. Але й тоді не роблю все за них, бо вони можуть і самостійно впоратися.
Ліпше усміхнутися, ніж відвернути погляд
Деякі поранені переживають, що в них, наприклад, ампутація руки, і що вони не зможуть ліпити з глини. Я ж завжди кажу: «Навіть якщо є лише одна рука, це не проблема — другою буде моя». Я допоможу, притримаю глину, знайду підвищення, щоб людині на кріслі колісному було зручно працювати. Головне, аби ця робота з глиною їм допомагала.
От Костя, наприклад, ніколи раніше не ліпив з глини, а зараз робить такі неймовірні речі! Починав з горнятка, навіть накреслив собі на листку схему. А тепер робить і вазу у формі людського серця, й втілює інші неймовірні ідеї, хоч приходить на ліплення після операцій з жахливими болями.
Також є Ігор — він не дуже часто приходить, але старається. У нього було поранення голови, проблеми з мовленням і моторикою. Спочатку було складно порозумітися, адже він не міг сфокусувати на мені погляд, але він зліпив таке рівненьке та гарне горнятко! Бачу, як йому подобається глина.
В Ігоря й інших військових є ампутація рук. Зараз я стаю для них другою рукою, але також думаємо над розробкою спеціального тримача, бо поки аналогів не зустрічали.
Важливо говорити й пояснювати — як дітям, так і дорослим, — що зараз дуже багато людей з пораненнями. З ними все окей — з ними можна говорити й усміхатися.
Не раз бачила, як люди відвертають погляд від військових, що вчаться ходити на протезах. Тим це неприємно. Я розумію, що це часто через незнання, а іноді навіть і невпевненість, що усмішка зараз доречна. Та насправді ліпше усміхнутись, ніж відвернути погляд.
Суспільство

Наталія Комаренко — волонтерка з Києва, яка з 2014 року допомагає українським військовим та підтримує дітей з інвалідністю. Вона є засновницею фонду «З теплом у серці», який цьогоріч здобув відзнаку «Варті» від «Нової пошти».
Про це повідомили в «Новій пошті».
Заснування власного фонду
Поштовхом до створення власного фонду став особистий досвід — середня дитина Наталії має рідкісне генетичне захворювання. Організація «З теплом у серці» стала платформою для взаємодії батьків, обміну досвідом і підтримки дітей.
Спочатку фонд проводив невеликі безплатні заходи для дітей: походи до кав’ярень, зоопарків, кінотеатрів тощо. З часом спільнота розрослась — нині вона об’єднує понад 1500 родин. Учасники отримують гуманітарну підтримку, консультації, можливість спілкуватися й організовувати спільні активності.
Щоденна допомога армії
З початком війни у 2014 році Наталія долучилась до допомоги армії. Сьогодні вона щоденно займається волонтерською логістикою: закуповує, збирає та відправляє техніку, обладнання, автівки та інші необхідні речі для військових.
«Волонтером бути непросто. Я щоранку подумки кидаю цю справу, а вдень вже викладаю допис про збір чи пошук необхідного. Я роблю це для тих, хто мене захищає. Для тих, хто пише теплі слова подяки. Хоча дякувати маємо ми», — розповіла Наталія Комаренко.
Упродовж останніх трьох років вона організувала збори на різні потреби: від засобів особистої гігієни до FPV-дронів, зарядних станцій і акумуляторів для техніки. Підтримку надсилають не лише українці, а й друзі з-за кордону, зокрема волонтери з Ірландії, які передали п’ять машин швидкої допомоги та сім інших автівок.

Читайте також: Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту
Комунікація з військовими
Наталія підтримує зв’язок із військовими переважно онлайн, але також приїжджає на вокзали, коли бійці вирушають на фронт чи повертаються з нього. Вона каже, що в такі моменти простий контакт, присутність і кілька слів підтримки мають велике значення.
«Мені пишуть — потяг о 22-й, чи могла б приїхати? Звісно, я приїду. Розумію, що їм у цей час треба підтримка. Тому я кидаю все й лечу. Людина їде на війну або щойно звідти. Наші захисники мають відчувати, що вони не самі», — поділилася Наталія.
Найскладнішими залишаються випадки, коли вона дізнається про загибель адресата вже після відправки посилки. У таких ситуаціях волонтерка переадресовує допомогу іншим.

Як справляється з навантаженням
Волонтерка розповіла, що емоційне виснаження трапляється регулярно. Іноді її підтримують самі військові: один із них переказав 25 тисяч гривень і сам закрив збір для своєї бригади. Також вона додала, що одного разу отримала переказ на 60 тисяч гривень від анонімного відправника. Тоді Наталія закрила кілька зборів.
Щоб відновити ресурс, Наталія разом з іншими мамами дітей з інвалідністю організовує «перезавантаження» — короткі поїздки, прогулянки, неформальні зустрічі.
Попри всі труднощі, вона продовжує допомагати, виховує трьох дітей і розвиває фонд, який став точкою опори для багатьох українських родин.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
Отримання відзнаки «Варті»
Цьогоріч фонд «З теплом у серці» отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти» в номінації «Допомога людям з інвалідністю». Переможців обрали шляхом відкритого голосування та за обсягами перевезень. Фонд Наталії за 2024 рік відправив 240 тонн гуманітарного вантажу, скориставшись безоплатними послугами «Гуманітарної Нової пошти».
Нагадаємо, що «Нова пошта» нагородила українських волонтерів: хто отримав відзнаку «Варті».
Фото: Наталія Комаренко