Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Шукають авіатехніку на полях та у горах. Як працює Музей загиблих літаків на Львівщині

Опубліковано

У Львівській області відкрили унікальну місцину – Музей загиблих літаків. Ентузіасти з Західної України збираються на вихідних в експедиції, під час яких шукають залишки бойової техніки часів Другої світової війни. Сам музей знаходиться в селі Хоросно біля будинку засновника Андрія Риштуна. Чоловік самостійно опікується колекціями літаків та приймає туристів. Разом з однодумцями Андрій вже дослідив 40 місць авіакатастроф, а в музеї вже є 12 літаків та інших запчастин авіасуден.

Андрій Риштун

Андрій Риштун

Родом з Дрогобича. Працює IT-спеціалістом. Займається пошуком залишків літаків часів Другої світової війни. У 2020 році відкрив Музей загиблих літаків.

Музеї не хотіли брати рештки літаків – тоді ми відкрили свій

Я давно захоплююсь диггерством та туризмом. Всю інформацію про свої дослідження публікував на сайті Експлорер. Тоді до нас на форум прийшов дослідник Андрій Кир’янов, який розповів, що десь у Карпатах лежить літак. Мовляв, підіть і знайдіть. Ми так і зробили, після чого виклали інформацію в інтернет. Люди почали писати, що такий експонат потрібно віддати в музей. Але попри історичну цінність, музеям такий брухт не потрібний. На цьому ми не зупинили пошуки літаків. А коли вже експонатів трохи назбиралось, то я вирішив відкрити місце, де б зберігались наші знахідки і люди могли на них подивитись. Так з’явився Музей загиблих літаків.

За два роки роботи ми дослідили понад 40 місць катастроф  на територіях Львівської, Волинської, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської та Закарпатської областей.  У музеї маємо вже 12 літаків, які “загинули” під час Другої світової війни.

Ми шукаємо ті експонати, які зацікавлять людей. Бо це не просто музей літаків, це музей історії. У нас є різні експонати – двигуни, обладнання, частини фюзеляжу та інші елементи авіатехніки Німеччини, СРСР, США, Польщі. Людям дуже цікаво дізнаватись історію своєї країни, а також про те, як відбуваються наші експедиції.

На стендах розміщено знайдені деталі по яких встановлюють тип літака

Відтоді, коли ми знайшли перший літак, для мене це стало частиною життя. Звичайно, це не основна зайнятість, але музею та пошукам я присвячую кожні вихідні. А разом зі мною і небайдужі ентузіасти.

Перший літак і найулюбленіша знахідка

Перший літак ми знайшли біля гори Яйко-Ілемське в Івано-Франківській області. Це був німецький бомбардувальник Junkers-88, розроблений у 1930-х роках. У той період це мав стати один з найбільш універсальних бойових літаків війни, адже був дуже швидким.

Однією з найулюбленіших моїх знахідок став літак Boston А-20, який, ймовірно, перевозив зброю. Його збили воїни УПА, обстрілявши з кулемета MG-42, внаслідок чого літак загорівся, впав і вибухнув. Усі члени екіпажу загинули. Навіть команда НКВС у 1945 році не змогла його знайти. Існує багато легенд про те, що воїни УПА могли збити радянську і німецьку техніку. Але дуже мало підтверджених випадків. Boston А-20 – унікальна знахідка, яка доводить, що воїни УПА не тільки ховались по лісах, а й змогли збивати потужну техніку ворогів. І це круто.

Читайте також: Де провести вихідні? Ви точно не чули про ці 7 місць поблизу Львова

Наш музей є таким символом примирення. Біля входу у нас є модель, яка злютована з деталей знайдених літаків – Ju-52, Ju-88, He-111, Fw-190, Міг-3, Іл-2, Сб, Дб-3а, Бостон-А20, Аерокобра-Р39 , Як-9 , Іл-4. Колись ці літаки були головною зброєю на війні. А тепер від них залишились лише уламки. Музей зацікавив дуже багатьох людей. Нам навіть надсилають деталі літаків, які люди десь знайшли.

Такий символ примирення, який зроблено з реальних частин дванадцяти загиблих літаків, розміщено біля музею

От нещодавно ми отримали колесо від раритетного румунського літака IAR 80. Воно лежало на дні Чорного моря, а потім його знайшли аквалангісти.  І це насправді унікальна знахідка, адже це єдине колесо від літака у світі, яке збереглось з 1939 року. Навіть науковці були здивовані.

Як відбувається пошук загиблих літаків?

Дуже часто про місця знаходження загиблих літаків нам повідомляють місцеві жителі. Мовляв, от у мене біля будинку алюміній лежав, приїжджайте. Хтось випадково знаходить, а хтось шукає монетки і натрапляє на деталі літака.

Ми збираємось у вихідні дні, бо пошук літаків – це хобі. Десь 10-15 осіб списуються в чаті і вирішують, куди поїдуть. Це не багато людей, адже роботи чимало. Одні проводять дослідження спогадів місцевих, одні копають, одні ходять з металодетектором, адже дрібні деталі літаків не так легко знайти. Так ми викопуємо знахідку і веземо додому, де відмиваємо і розглядаємо якісь характерні написи чи деталі.

Після цього викладаємо фото в інтернет. У нас є окрема група у Фейсбуці, де люди допомагають ідентифікувати нашу знахідку – яка модель, якого року, імена екіпажу. Останні дані знайти найскладніше. Коли ми дізнаємось, який саме це літак, то зв’язуємось, наприклад, з німецькою стороною, і вони вже можуть допомогти. Радянських пілотів ідентифікувати значно важче, бо у ті часи вони не вели такої детальної документації. Тому до наших днів даних майже не залишилось.

Кожні вихідні команда з 10-15 людей збирається на пошуки загиблих літаків
Розпізнати, що наша знахідна є літаком легко – заклепки та алюміній, з якого не виготовляли ні автомобілі, ні трактори. А якщо вже знайшли авіаційні деталі, то десь поруч будуть й інші.

Як я вже казав, часто про місцеперебування загиблих літаків нам повідомляють місцеві. Наприклад, один з наших експонатів – Junkers-88. За наводками місцевих жителів ми знайшли лише одну деталь. Потім почали їздити сусідніми селами і шукати інші залишки. Цікаво, що всюди люди казали, що цей літак впав саме у них. Дуже багато часу витратили на пошуки, але знайшли. Крім того, побачили деталь від трактора. Але згодом дізнались, що то була капсуль від касетної бомби. Дуже дивна знахідка, адже під час падіння літака ці бомби вибухнули б. Ми зібрали дані і дізнались, що літак під час падіння встиг скинути бомби.

За роки наших пошуків, ми вже багато разів “обпікались” через слова місцевих. Тому тепер, якщо хтось знає про місце падіння літака, просимо показати хоча б якусь деталь чи шматочок алюмінію. А вже тоді вирушаємо на пошуки.

Люди хотіли, щоб існував такий музей

Музей загиблих літаків розташований у селі Хоросно, неподалік від мого будинку. Це дуже зручно. Ідея побудувати музей виникла одразу ж після першого знайденого літака коло гори Яйко-Ілемське. І це не моя ідея. Люди писали в коментарях, що було б добре зібрати всі знахідки в одному місці. А  точкою відліку є літак HE-111, причиною його падіння став снігопад.  Ми по крихтах збирали інформацію і навіть змогли встановити екіпаж – найстаршому пілоту було лише 25 років. Також знайшли багато деталей – і жетон пілота, і генератор, і елементи шасі, і деталі двигуна, і навіть підошви зі взуття.

Читайте також: Як карпатська бабуся зробила з хати музей-готель і заманює іноземців

Після цієї знахідки я заявив, що відкривається музей. Я давно хотів мати в себе коло будинку купол. Це якось дуже футуристично, по космічному. А тут трапилася така гарна нагода як музей. То ж я нею і скористався.

Так виглядає купольний Музей загиблих літаків

Сьогодні музей відкритий для відвідувачів на вихідних. Кожен охочий може подивитись на знайдені літаки та деталі від них. Всі відомості відвідувачі можуть дізнатись, зісканувавши QR-код. В окремій шафі зберігаються предмети, які не пов’язані безпосередньо з представленими літаками. Це, наприклад, кріплення від парашута, німецька військова нагорода – хрест, який знайшли у річці. Я мрію, що скоро у нашому музеї з’явиться цілий літак часів Другої світової війни. Але знайти такий майже нереально. 

Ми випустили книгу, у якій описали всі наші пошуки. Це насправді дуже цікаві історії, адже кожна наша експедиція незабутня, сповнена пригод та розслідувань. Ми по частинах знаходимо не тільки літаки, а і їх історію.

Нещодавно ми створили  ГО ” Пошук літаків в Україні “, довгий час від просто хобі до більш серйозних справ вже пройдено. Це дає можливість більш цивілізовано та на правовій основі проводити пошуки та дослідження.

Суспільство

Український проєкт смартукриттів здобув міжнародну премію за найкращий дизайн (ФОТО)

Опубліковано

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лауреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.

Про це повідомили у команді проєкту.

Що відомо про смартукриття

CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.

Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.

Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.

«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.

Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.

Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.

Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.

Фото: CLUST SPACE

Читати далі

Суспільство

Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Опубліковано

Український стендап-комік Тарас Яремій розпочав новий проєкт на ютубі під назвою «PromПрокачка». У межах шоу команда перетворює занедбані або перевантажені роботою простори на комфортні, сучасні та естетично привабливі локації.

Про це повідомили у команді проєкту.

Усі зміни команда реалізує за допомогою доступних товарів з маркетплейсу. Мета проєкту — показати, як навіть прості рішення можуть покращити якість життя та створити відчуття безпеки й затишку.

«Ми часто недооцінюємо який вплив має простір навколо на якість нашого життя. Коли все навкруги дуже неспокійно, створювати спокій та комфорт біля себе — просто необхідність. Я отримав велике задоволення від зйомок проєкту, класно переживати разом емоції людей, які вперше бачать своє звичне місце після прокачки. Запрошую і вас подивитись як це було»‚ поділився Тарас Яремій.

Героїнею першого випуску стала Люба — власниця квіткової крамниці в Києві. Команда «PromПрокачка» допомогла їй оновити приміщення, перетворивши його на яскраву й затишну сучасну студію.

Читайте також: Добро в дії: як пост в тіктоці допоміг маленькому видавництву знайти читачів на «Книжковій країні»

«Ми відзняли п’ять серій шоу, і студія Люби зазнала, мабуть, найбільших і найяскравіших змін. Ми дозволили собі впустити колір у цей простір і він відразу “заграв” новими емоціями»‚ — розповіла експертка шоу, декораторка Вероніка Зубко.  

Перший випуск уже доступний для перегляду на ютуб-каналі Тараса Яремія. Під відео також можна долучитися до збору «Дронопад» на модернізовані дрони для українських захисників.

Відео: ютуб-канал Тараса Яремія

Нагадаємо, що українські зірки долучилися до кампанії «Титри Визнання» для подяки вчителям (ВІДЕО).

Фото обкладинки: команда проєкту

Читати далі

Суспільство

У Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тварин AdoptMe Days: як відвідати

Опубліковано

3 та 4 травня в Києві на ВДНГ пройде фестиваль адопції тварин AdoptMe Days, організований Gostomel Shelter та Pethouse. У межах фестивалю охочі зможуть безплатно прихистити собаку чи кота з понад 60 притулків Києва та області.

Про це повідомили організатори.

Про захід

AdoptMe Days покликаний не лише знайомити людей із майбутніми улюбленцями, а й популяризувати відповідальне ставлення до домашніх тварин. Організатори зазначають, що навіть якщо відвідувачі не можуть прихистити тварину, вони можуть підтримати притулки інформаційно або фінансово.

Процедура адопції складатиметься з кількох етапів: знайомство з твариною, консультація з представниками притулку та ветеринаром, реєстрація.

Усіх тварин підготували до адопції: вони вакциновані, стерилізовані (залежно від віку), проліковані від паразитів та мають ветеринарні паспорти.

Читайте також: UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)

Нові господарі отримають подарункові набори з кормом, мисками, іграшками та іншими речами для першого періоду адаптації тварини.

Фестиваль триватиме 3 та 4 травня з 13:00 до 19:00 на першому павільйоні ВДНГ за адресою: проспект Академіка Глушкова, 1.

Нагадаємо, що у Києві відбудеться «Нашебачення» на підтримку ЗСУ за участі українських зірок.

Фото обкладинки: організатори події

Читати далі