Суспільство
Українські школярі здобули 13 нагород на науковому конкурсі у Сербії
Українські школярі, учні Малої академії наук, взяли участь у XХVІІІ міжнародній конференції юних дослідників ICYS-2021 та здобули 13 нагород: 1 золоту, 3 срібні, 4 бронзові медалі, 1 спеціальний приз та ще 4 медалі за постери.
Про це ШоТам повідомили у пресслужбі Малої академії наук.
Цього року змагання проходило 22-28 квітня у м. Бєлград (Сербія), учасники захищали свої проєкти онлайн.
Проєкти юних дослідників
Аналіз води
Одинадцятикласник із Запоріжжя Іларіон Кулєшов отримав золото за розробку експрес-аналізу дисперсних систем. Винахідник придумав прилад, який за лічені секунди визначить, чим і наскільки забруднена вода.
Читайте також: Екологічний Великдень: як провести свято без шкоди для довкілля
Можна аналізувати воду на вміст пилу, бруду, шматків пластику. Для аналізу потрібен сам прилад і ноутбук зі встановленою програмою. Результат з’являється на екрані у вигляді графіка: він показує, наскільки і чим саме забруднена вода.
Порятунок лісових комах
Срібло – у юного еколога, десятикласника з Києва Володимира Павленка. Хлопець придумав, як врятувати лісових мурах зникаючого виду Formica rufibarbis. Для цього Володимир сконструював вдома спеціальний інкубатор з пробірок, закоркованих мікрофіброю, куди ще восени помістив запліднену матку-мураху.
Мета мого експерименту в тому, аби навесні переселити вирощених мурах у природне середовище і тим самим збільшити їхню чисельність.
Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні
Обігрівачі для рук
Ще одне срібло здобула Таїсія Чурсіна з Херсона за автономні обігрівачі для рук. Це спеціальні рукавиці, які допомагають людям, що страждають на хворобу Рейно – порушення кровообігу, коли внаслідок різкого звуження судин у пальці рук та ніг потрапляє недостатньо крові.
Також Таїсія розробила мобільний додаток до рукавичок, який допомагає лікарю стежити за станом пацієнта.
Дослідження коливань гідродинаміки
Трійку срібних призерів закриває Віктор Уланов, учень 11 класу з м. Дніпро. Він дослідив виникнення автоколивань у гідродинамічній системі. Результати цієї роботи можуть бути використані при проектуванні атомних електростанцій.
Також українська команда здобула дві бронзи за проєкти з математики:
- оцінювання площ частин трикутника – робота Ольги Глазунової з м. Суми,
- математичне моделювання великих деформацій кручення прямих призм – робота Михайла Деркача з м. Київ.
Читайте також: Мікрозелень у руках «сонячних діток»: історія соціального проєкту у Харкові
Ще дві бронзи – за проєкти з фізики:
- у Данила Кечі з м. Херсон за моделювання погодних умов на Марсі
- у Андрія Терентьєва з м. Дніпро за аналіз режимів руху фрикційного маятника.
Довідка
Міжнародна конференція юних дослідників «ICYS» – щорічний захід, який є особливим видом індивідуальних змагань з фізики, математики, екології та комп’ютерних наук. Участь у змаганні можуть брати учні закладів середньої освіти 14-18 років, що вільно володіють англійською мовою. У 2021 році у конференції ICYS взяли участь 143 юні дослідники з 23 країн світу.
Нагадаємо, стартував відбір школярів на курс атомної енергетики у лабораторії США.
Як ми повідомляли раніше, підлітків Донбасу запрошують на безкоштовне навчання в школу документалістики та медіа DocUaDream.
Головне фото: icys2021belgrade.edu.rs.
Суспільство
У довіднику кияни зможуть знайти інформацію про послуги з підтримки ментального здоров’я. Цей проєкт втілили у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Про це повідомили в Департаменті соціальної й ветеранської політики КМДА.
Творці посібника зібрали інформацію про послуги в таких розділах:
- охорона здоров’я;
- соціальний захист;
- освіта;
- ветеранська політика;
- культура, мистецтво, релігія;
- молодь та спорт;
- неурядові організації;
- цифрові інструменти;
- інші послуги з ментального здоров’я.
Читайте також: У лютому на київському вокзалі відкриють «Книгарню Є»: як вона виглядатиме (ФОТО)
«Довідник постійно оновлюється та включає інформацію про комунальні, громадські та приватні організації, які надають соціально-психологічну підтримку»‚ — написали в департаменті.
Переглянути довідник можна за посиланням.
Нагадаємо, що на Південному вокзалі відкрили виставку про протидію гендерному насильству.
Фото обкладинки: Unsplash
Суспільство
24 січня в Миколаєві запрацює новий простір для молоді — Українсько-данський молодіжний дім. Його офіційне відкриття відзначать подією Åbne Døre — Днем відчинених дверей. Усі охочі зможуть завітати, дослідити простір та познайомитися з командою.
Про це повідомляють організатори.
Дім для молоді
Українсько-данський молодіжний дім стане місцем для ідей, навчання, творчості й співпраці. Тут можна організовувати події, брати участь у тренінгах, працювати над власними проєктами й просто знаходити однодумців. Команда Дому працює для молоді міста й тих, хто хоче творити позитивні зміни у своїй громаді.
Протягом року в Миколаєві реалізували низку програм і ініціатив, зокрема навчання з методів діалогу, грантового менеджменту та локальних проєктів. Серед них — дві хвилі Ambassador Program, учасники яких уже стали частиною активної молодіжної спільноти.
Читати також: В Одесі запрацює єдиний хаб для громадськості
Програма події
Захід відбудеться за адресою: вул. Шевченка, 59.
Активності:
- 15:30–16:30 — квест «Досліджуй Молодіжний дім»;
- 16:30–17:00 — міні майстер-класи;
- 17:00–17:30 — неформальне спілкування та нетворкінг.
Молодь, яка хоче долучитися до ініціатив або просто познайомитися з оновленим простором, може прийти в Дім безкоштовно. Попередня реєстрація за посиланням.
Нагадаємо, що у Львові відкрили три сучасні навчально-виробничі хаби.
Фото: Freepik.
Суспільство
Катерина Єсипчук завершує навчання на спеціалізованих курсах і готується стати першою жінкою-машиністкою електропоїзда у Київському метро.
Про це йдеться в сюжеті Вікна СТБ для телемарафону Єдині новини.
Курси стартували у вересні. У групу зарахували 25 осіб, серед яких було чотири жінки. Проте лише Катерина змогла продовжити навчання — інші дівчата залишили курси через складнощі із графіком, іспитами або рівнем зарплати.
Зараз на курсах залишилося 13 студентів. Вони отримують стипендію в розмірі 8 тисяч гривень щомісяця та проходять інтенсивне навчання, що включає теорію й практику.
Читати також: «У відповідальній роботі гендер не має жодного значення»: як працює перша жінка-машиністка харківської підземки
Навчання, що вимагає витримки
Щодня студенти слухають лекції по чотири заняття п’ять разів на тиждень. Практична частина відбувається в тунелях метро — під наглядом досвідчених інструкторів студенти вчаться керувати поїздом.
«Машиніст працює один у тунелі. У критичній ситуації допомогти може тільки власна підготовка та витримка», — пояснює один із викладачів.
Подолання стереотипів
Катерина зізнається, що іноді стикається з упередженнями з боку колег. Однак її це не лякає.
«Дехто вважає, що жінкам тут не місце. Але, вибачте, доведеться звільнити місце. Ми можемо керувати поїздом так само, як і чоловіки. Наші руки й ноги працюють не гірше», — впевнено каже вона.
Нагадаємо, що до Львова везуть безбарʼєрні трамваї зі Швейцарії.
Фото: кадр з сюжету Вікна СТБ.