Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Екологічний Великдень: як провести свято без шкоди для довкілля

Опубліковано

Великдень – це особливе християнське свято, яке відзначають у кожній українській родині. Сім’я збирається разом, фарбує крашанки, пече паски та частується смаколиками. Але Великдень – це не привід забувати про екологію. Зверніть увагу, наскільки наповнені смітники після святкування! Тому у свято світла і добра, не забудьте попіклуватись і про нашу планету. Разом з екоактивісткою та блогеркою Маріанною Бойко ми підготували практичні поради, як провести святкування без шкоди для довкілля.

Маріанна Бойко

Маріанна Бойко

Блогерка, експертка з екологічних та сталих звичок. Авторка книги «104 дні без поліетилену», яка вийшла у вересні 2020 року

1. Не забувайте про відповідальне споживання

Відмова від зайвого – те, що потрібно під час свят. Перед святами в магазинах просто величезні черги, люди набирають повні кошики продуктів, половину з яких – викидають. Тому дуже важливо запланувати святковий стіл заздалегідь, скласти список необхідних товарів. І обов’язково йдіть в магазин ситими – так ви не купите зайвого. Якщо ви не можете повністю відмовитись від м’яса, то хоча б зменшіть кількість м’ясних страв на столі. Адже його виробництво є причиною викидів парникових газів в атмосферу. 

Під час покупок, уникайте кількість пластикового пакування та пакетів. Для продуктів використовуйте багаторазові мішечки. Не збирайте зайве сміття у своєму будинку. Не шукайте магазинні паски у красивому упакуванні. Набагато краще повернутись до давніх традицій, зібратись усією сім’єю на Великдень та приготувати смаколики власноруч.

Читайте також: Чим замінити пакет? 8 брендів, які роблять екологічні альтернативи

2. Використовуйте органічні засоби під час прибирання

Свята – це не тільки покупки та приготування свят, а й генеральне прибирання своєї оселі. Це чудова можливість відмовитись від зайвих речей і впустити в своє життя щось нове. Виберіть ті речі, якими не користуєтесь з різних причин і розділіть їх на три категорії – ті, що можна носити, але їх потрібно підшити чи вивести плями; ті, які носити не можна, але їх можна переробити і дати нове життя; ті, які точно не знадобляться і їх необхідно віддати у спеціальні пункти. Ви можете зробити добру справу, віддавши непотрібне у організації, які приймають вживані речі. Це може бути благодійний магазин “Ласка”, банк речей, благодійний фонд “Карітас” чи швейний кооператив ReSew. Ваше завдання – позбавитись від якомога більше речей.

Читайте також: Благодійність: куди віддати непотрібні речі у Києві

Крім того, при прибиранні оселі варто користуватись нешкідливими засобами. Побутова хімія, окрім шкоди для довкілля, небезпечна і для вашого здоров’я. Якщо користуватись нею у закритому приміщенні, можна подразнити носоглотку та отримати токсичний вплив на дихальні шляхи. Замість побутової хімії можна використовувати підручні засоби, які є у вас вдома, наприклад: соду, оцет, гірчицю, лимонну кислоту, сіль і тверде натуральне мило. Або ви можете придбати екологічні засоби. Тут варто уникати в складі фосфатів, хлору, мікропластику та ароматизаторів. На екологічних засобах українського виробництва є маркування, подібне до журавлика, що означає екологічну сертифікацію, а на іноземних засобах найчастіше зображена емблема “Євролисток”.

3. Уникайте наліпок та пластикових обгорток для писанок

Останнім часом стало модно купувати пластикові наліпки і прикрашати ними яйця на Великдень. Але ж такі декорації не переробляються і тисячі років будуть лежати на сміттєзвалищі. До того ж, ще й з образами Святих. Виглядають такі крашанки не дуже естетично. Згадайте лише, як наші бабусі фарбували яйця у коричневий колір у лушпинні цибулі. Можна використовувати природні барвники для отримання різних кольорів:

  • Червоний колір – вже варені яйя опустіть на півгодини у сік з буряка чи журавлини. Чим довше триматимете, тим яскравішим буде колір. 
  • Жовтий колір – зробіть відвар з куркуми, а потім зваріть у ньому яйця. Також фарбувальний розчин можна приготувати з цедри лимонів, моркв’яного соку, апельсинів і молодих березових листочків.
  • Зелений колір – візьміть сушений чи заморожений шпинат, петрушку, кроп чи базилік. Уварюйте трави на повільному вогні, а після чого зваріть у ньому яйця. 
  • Синій колір – візьміть дрібнопорізану червону чи фіолетову капусту та залийте кип’яченою водою. Потримайте у цьому розчині яйце. Чим довше тримати – тим яскравіший та глибший колір вийде. 
Щоб зробити гарні писанки на Великдень – увімкніть креатив.

Ви можете використати різні підручні матеріали – нитки, рис, гілки, листя та квіти. Прикріпіть до яйця перед варкою гарні квіти ниткою, капроном чи марлею. А після фарбування обережно зніміть – отримаєте неповторний візерунок.

З натуральною ниткою можна зробити гарні полосаті яйця, а від товщини нитки буде залежати візерунок. Просто обмотайте у вільному форматі яйця та покладіть у ваш кольоровий відвар. Також яйця можна прикрасити завдяки рису. Додайте до нього кілька крапель органічного барвника, а потім покладіть туди зварені яйця і змішайте. Рис залишить гарні абстрактні візерунки.

А ще ви зможете зробити власні мармурові яйця. Щоб добитися цього ефекту, потрібно спочатку пофарбувати яйця одним кольором. Після чого підготувати інший барвник, додати його у воду разом з ложкою рослинного масла, перемішати рідину виделкою. Після цього по черзі занурюйте яйця в фарбувальний розчин, намагаючись зібрати ними якомога більше масляних візерунків на поверхні рідини. Промочіть яйця серветкою і дайте їм висохнути. Таким чином ви зробите неповторну писанку на Великдень без хімії і не будете думати, куди подіти зайве упакування.

4. Уникайте зайвого декору

Звідусіль на нас чатують вироби з нафтопродукту, тому для святкування уникайте зайвого декору. Не використовуйте для прикрашання пасок присипку у пластиковому пакуванні. Замість цього краще придбайте горішки, цукати, насіння на вагу в свою еко торбинку. Можливо, декор буде не такий яскравий, але точно безпечніший і для природи, і для вас,  бо не треба буде хвилюватись через барвники в різнокольоровій посипці. До того ж для прикрашання можна також придбати фрукти, квіти, шоколад, мармелад чи зефір на вагу. Трошки креативу – і ваша паска буде неповтовторною і без шкідливого декору.

Читайте також: Як приготувати паску вдома? Сім рецептів від українських фудблогерів

Для декору не варто використовувати пластикові фігурки кроликів чи курчат. Візьміть краще паперові елементи. Для прикрашання разом зі своїми дітьми спечіть і розмалюйте печиво, або зробіть льодяники на паличках.

5. Не використовуйте штучні квіти

Після святкового пасхального тижня настане час віддати данину своїм предкам і виказати їм повагу, відвідуючи могили. Але варто уникати штучних квітів для прикрашання могил на поминальні дні. Це не естетично і не допоможе душам померлих. Потім це сміття розноситься полями України, а через їх спалення відбувається великий викид канцерогенів в атмосферу. Крім того, пластик, особливо просочений парафіном, розкладається сотні років. Навіть церква закликає не нести на кладовища пластикові квіти та вінки. В європейських країнах це взагалі заборонено. Прийнято нести лише букети та віночки із живих квітів.

Крім того, іноді люди хочуть долучити померлих до своєї трапези і кладуть частування на могилу. У цьому випадку краще обирати щось органічне і без пакування, щоб воно могло швидко розкластись і підживити землю.

Гарно вам провести свята, але не забувайте про екологію! 

Суспільство

В Києві відбудеться музичний фестиваль “Пожежа”: коли та хто виступатиме?

Опубліковано

7 квітня о 16:00 в київській Малій Опері відбудеться фестиваль Пожежа, цього разу з лайнапом з електронних музикантів. 

Про це повідомляє Лірум з посиланням на організаторів.

Які музиканти візьмуть участь?

7 квітня на сцені Малої Опери виступнять музиканти:

  • Nahaba;
  • Kurs Valüt;
  • Ariadna;
  • Badwor7h;
  • Нестор.

Історія фестивалю “Пожежа”

Все почалося в Київському університеті імені Тараса Шевченка, де студентський парламент Інституту філології організовував університетські заходи. Після вторгнення команді довелося переосмислити масштаби своїх планів. З цього виник проєкт Пожежа.

Фото: Дмитро Черніков

Фестиваль мав на меті популяризацію української культури та музики. Організатори прагнули, щоб український контент був основним, а не просто альтернативою російському.

Читати також: Український режисер презентував стрічку “Ми, наші улюбленці та війна” на Doc Kyiv Fest

Організацією Пожежі займаються четверо людей. Міша Юров – креативний директор, відповідає за технічні аспекти, вибір локацій та комунікації. Іванка Гуменюк – кураторка маркету на фестивалі, також працює над ідеями та нововведеннями. Дизайнерка Настя Карацюпа відповідає за дизайн івенту. Недавно до команди приєдналася Настя Слєпцова, яка займається контентом для TikTok.

Тематика цьогорічного фестивалю

Існують дві версії щодо того, чому темою цьогорічного івенту стала електронна музика. Згідно з офіційною версією, Міша поєднав естетику приміщення з його історією, використовуючи мотиви опери, що підкреслюють металічне звучання артистів електронної сцени.

Фото: Дмитро Черніков

Неофіційна версія говорить, що рішення було прийнято виключно на основі естетичних вподобань команди. Організатори пояснюють, що це типова практика для більшості їхніх івентів: запрошують виконавців, яких справді слухають та люблять. На етапі планування фестивалю команда складає список потенційних виконавців, а потім відбирає найбільш підходящих, враховуючи тематику івенту, технічні можливості місця проведення та гонорари артистів.

Купити квитки на подію можна тут.

Нагадаємо, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Також ми повідомляли, що вже оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024.

Фото: Дмитро Черніков

Читати далі

Суспільство

Український режисер презентував стрічку “Ми, наші улюбленці та війна” на Doc Kyiv Fest

Опубліковано

Перший документальний фільм Антона Птушкіна “Ми, наші улюбленці та війна” вперше був показаний під час урочистої церемонії відкриття триденного фестивалю документального кіно Doc Kyiv Fest.

Про це повідомляє Детектор Медіа.

фото: Ірина Семенюта

Про фільм

“Ми вирішили розповісти про тварин, бо ми шукали кут, під яким можна було б показати війну так, щоб було цікаво дивитись іноземцям. Це насправді дуже прагматичний підхід. Було літо 2022 року – Буча вже відбулася. На жаль, смертю людини вже було нікого здивувати на заході. А тварини – це тема, яка може торкнути серця”, – розповідає режисер.

Фільм створювався для західної аудиторії, тому в стрічці велика кількість людей говорить англійською. Фільм уже придбав найбільший мовник Америки – PBS.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

Партнери фільму

Створювалася стрічка у співпраці з канадською компанією Yap Films. За словами Птушкіна, представники цієї компанії знайшли його за допомогою великої української діаспори в Канаді. Yap Films зацікавив його англомовний ютуб-канал, на якому в той час останнє відео було присвячено псу Патрону.

Нагадаємо, що оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Фото: Ірина Семенюта

Читати далі

Суспільство

Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова

Опубліковано

“Укрпошта” анонсувала перепродаж поштового блоку “Міста героїв” на честь Чернігівщини, до якого ввійшли чотири марки. Це вже сьомий випуск серії.

Про це повідомляє поштовий маркет.

Історія Міста героя

Понад місяць, від 24 лютого 2022 року, ворог намагався окупувати територію Чернігівської області, щоб якомога ближче підступитися до столиці. Попри небезпеку, місцеві мешканці чинили активний спротив: облаштовували штучні перешкоди для просування ворожої техніки на дорогах, відстежували її рух та передавали інформацію Збройним Силам України, тобто робили усе, аби оборонці стримали наступ.

Українські військові відчайдушно боролися за кожен метр рідної землі та вже до 3 квітня 2022 року витіснили російського агресора з усієї території області. Зі звільненням спокій не повернувся до краю, адже близькість кордону з рф дозволяє ворогу здійснювати постійні ракетні атаки, націлені на населені пункти регіону. 

Читати також: Укрзалізниця запустила оновлені електропоїзди: яким маршрутом курсуватимуть

Але це не стало на заваді активному відновленню після російської навали. Чернігівщина вистояла та відбудовується, а її жителі, за свою активну боротьбу, заслуговують на найщирішу повагу.

Про марку

Поштовий випуск, що є продовженням серії «Міста Герої», присвячено Чернігову, Ніжину, с. Ягідному, с. Семенівці. Ескізи розроблені креативною агенцією I AM IDEA.

Тираж блоку – 150 000, а вартість – 120 гривень.

Передзамовити марки можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні випробували сенсорну технологію пошуку мін з дронів.

Читати далі