Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Опубліковано

В Україні космічний спадок із минулого сьогодні перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. Щоб виправити цю ситуацію, інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили свій супутник, який вже цього літа долетить до стратосфери.

До Дня працівників ракетно-космічної галузі України 12 квітня співзасновник проєкту поділився, у чому унікальність їхнього пристрою, на що він здатен та чому для користування ним зовсім не обов’язкові фахові знання з програмування та інженерії. І це при тому, що збирати супутник кожен користувач має самостійно вдома. 

Джозеф Конрад,
Джозеф Конрад,

Співзасновник українського аерокосмічного стартапу MySatUA

Космічна сфера в Україні — ніби у вакуумі

В останні роки у світі спостерігається стрімкий розвиток космічних технологій. Після п’ятдесятирічної паузи люди знову відправили роботів на Місяць, долетіли до астероїдів. Ракети прямують у космос по кілька разів на тиждень. Але в Україні, на жаль, цю сферу розвивають лише у декількох спеціалізованих лабораторій.

Коли ми планували запускати стартап із виготовлення власних супутників, то нам навіть не було з ким проконсультуватися. Лише у Державному космічному агентстві нам сказали, що допоможуть із реєстрацією нашого супутника. Мені здається, що українська космічна сфера та інженерія перебувають у якомусь вакуумі. Ті, хто займається супутниками, або вже працюють десь у міжнародних компаніях за кордоном, або не ведуть якусь публічну комунікацію.

Нам здалося, що в Україні кульгає не лише розробка, а й популяризація. Тому що про супутники в Україні пишуть лише декілька наукових журналів та науково-популярних блогів — і на цьому все. Ми ж хочемо показати, що космічні технології сьогодні доступні всім зацікавленим: аматорам, студентам, школярам. Що можна не тільки дивитись за пусками Ілона Маска і посадкою роботів NASA на Марс, але й самому розробляти космічні апарати.

Діти можуть створити супутник власними руками

Спочатку ми з програмістом Дмитром Хмарою думали над ідеєю створити невелику лабораторію для тестування супутників і суміжних технологій. Хотіли там перевіряли, наприклад, як сенсори або камери поводять себе в умовах вакууму або високих чи низьких температур. Але потім ми почали ближче спілкуватися з компаніями, які запускають супутники, і вирішили створити свій власний.

Так з’явився стартап MySatUA — з бажанням створити супутник, доступний кожному. Його функції пропонують багато можливостей для експериментів науковцям, дітям, студентам. Ми хочемо дати їм засіб для своїх досліджень. Підручний супутник навчатиме дітей любити науку, стимулюватиме появу майбутніх космічних інженерів, і тим самим рухатиме науковий прогрес в області дослідження космосу. Це дозволить Україні зайняти свою позицію в новій космічній ері.

Супутник збирається як конструктор

Для того, щоб реалізувати свої плани, ми з Дмитром у Києві зібрали в одну команду різних космічних інженерів та ІТ-спеціалістів. Це спільнота людей, які розуміють усі недоліки сучасної інженерної освіти та цікавляться майбутнім дітей, які одного разу можуть стати українськими інноваторами, промисловцями та підприємцями. Раніше ці люди проводили невеличкі експерименти для науковців та пробували запускати деякі комерційні продукти. І хоча ми ще маленький стартап — нас сім людей — але це вже дійсно ідейна команда.

Читайте також: Скільки коштує доставка на Місяць, або Як українець підкорює космос

Й от разом нам вдалося створити прототип майбутнього продукту. «Твій персональний супутник», як ми його назвали, — це одночасно навчальний конструктор і модель справжнього супутника. Його можна зібрати навіть вдома та керувати ним так само як керують справжніми супутниками — за допомогою спеціальної програми. З ним можна навчитися основ електроніки, програмування, фізики, орбітальної механіки та освоїти інші навички в процесі виконання спецзавдань.

Наш супутник побуває у стратосфері

Відверто кажучи, наш проєкт виник як незначна ідея, щоб мати можливість тестувати сенсори, що зазвичай присутні у справжніх супутниках. Але тепер це стало набагато більше. Ми розробили науковий та дослідницький прилад, що може допомогти з вимірюванням прискорення на аматорських ракетах, визначенні якості повітря, моделюванні стану супутника на орбіті Землі та ще багато іншого. Поки що в нас є лише функціональний зразок, який не вимагає особливих умов для роботи. При заміні низки компонентів на придатні для роботи в екстремальних умовах його можна буде запускати в стратосферу (тиск 0,005% від атмосферного, температури -70..+50) і в космос.

Супутник від стартапу MySatUA

В червні ми плануємо запустити наш супутник MySatUA у стратосферу на висоту 30 км. Він досягне межі навколоземного простору і вперше продемонструє свій потенціал. Після цього наш супутник стане доступний кожному. Ми віримо, що «Твій персональний супутник» допоможе школам робототехніки, аерокосмічним гурткам та університетам. Можливості цього конструктора і справді необмежені.

З MySatUA подружаться не тільки програмісти

Наш супутник складається з низки сенсорів й елементів керування, які навчають користувачів основ роботи зі справжніми супутниками. На борту розташована камера, яка може робити знімки. Але це не просто натиснути кнопку, як у телефоні — камеру людина програмує сама. Для цього ми створили інструкцію та завдання, щоб користувач пройшов цей шлях, навіть якщо не володіє навичками програмування.

Для вивчення навколишнього середовища у супутнику розміщені датчики температури, тиску та вологості. Показник тиску — барометр, також допомагає вимірювати висоту. Наш пристрій має власний точний годинник. Він знадобиться, щоб запрограмувати виконання завдань у конкретний час. Зазвичай супутники виконують команди не одразу — їх необхідно запрограмувати для виконання, коли вони пролітають над заданою точкою Землі в конкретний час. Також він обладнаний власною системою живлення й акумулятором. Відстежуючи ці параметри, людина знатиме, скільки енергії лишилось і коли супутник треба підзарядити. Ми підготували версії пристрою з особливим дизайном, спеціальним кейсом для деталей та іншими сюрпризами. Сам супутник зараз у формі кубу невеличкого розміру.

Також супутник може запалити власну зірку, запрограмувавши це особливою командою. Для цього, на борту супутника є спеціальний потужний світлодіод, який випромінює світло та має спектр, схожий до того, який є у Сонця. Датчики освітленості — фотодіоди — показують, як супутник розташований відносно Сонця й Землі. Для орієнтації у просторі знадобляться вбудовані датчики акселерометр і гіроскоп. Для більш точного позиціювання «Твій персональний супутник» ми обладнали магнітним компасом.

Супутник від стартапу MySatUA

Книгами про космос дітей не зацікавиш

Тепер ми готуємося до серійного виробництва супутників та з його допомогою популяризації космічної сфери. Однак з останнім — не просто. Дітям не цікаво вчити про космос за старими підручниками з астрономії. Я вивчаю цю тематику вже приблизно п’ятий рік. Свого часу у мене був досвід роботи із соціальними ініціативами та з дітьми. Тому я вирішив скористатися знаннями й заохотити племінницю космічною сферою. 

Починали ми з переглядів відео із запуском супутників, що було досить популярним не так давно. Пробував давати їй наукові книги. Але все це її не цікавило — дівчинці хотілося експериментувати. А захоплювало її лише те, що було пов’язано з конструкторами та можливістю скласти щось власноруч. Прямо як наш супутник. От він її зміг зацікавити. Сподіваюся, що так буде не тільки з моїм оточенням людей, а й з якоюсь частинкою українців, і, можливо, міжнародного ринку.

Бракує коштів для популяризації науки

Місяць тому ми запустили збір коштів на краудфандингу. Хочемо за ці гроші підготувати для всіх охочих, зокрема й дітей, освітні семінари, онлайн-курси та навчальні матеріали. Також є щоденні витрати, без яких у роботі не обійтися, та інвестиції у майбутні заходи та проєкти. Зібравши необхідну суму, ми зможемо продовжувати допомагати українській інженерній та аерокосмічній освіті. До речі, ті люди, ми надсилатимемо комплект супутника MySatUA із навчальними матеріалами та частинами для збирання супутника тим, хто робитиме внески від 3000 гривень.

Що цікаво, за першу годину після запуску ми зібрали 1% від необхідної суми, і це вражає. Зараз ще залишилася приблизно чверть. Нас підтримують досить багато людей віком від 30 років, які фанатіють від аерокосмічної тематики. Також донатять IT-спеціалісти, які можуть дозволити собі пожертвувати 200, 300 чи 1000 гривень. А хтось робить менші внески. Усі ці люди, я гадаю, не байдужі до майбутнього України та вірять у нашу справу. Вони розуміють, що інформаційні технології, діджитал і все, пов’язане з програмуванням, — це те, що чекає нас досить скоро. Тому в нас є якісь спільні місії.

Технології

На Steam вийшла українська гра про пса, який рятує свою людину

Опубліковано

Tailgate — нова пригодницька гра, яка розповідає історію лабрадора Гайда з селища Сан-Педро на Київщині, тепер доступна в цифровому магазині Steam. Гравці можуть насолодитися захоплюючими пригодами, досліджуючи покинуті околиці села, використовуючи собачі чуття для вирішення проблем і головоломок.

Про це повідомляють у Steam.

фото: Tailgate (Steam)

У грі передбачено 9 різноманітних рівнів-локацій, включаючи сільські вулиці, закинутий склад будматеріалів, фортецю «сірків-безхатьків», дикий степ та таємничий паралельний собачий світ. Гравці будуть обнюхувати все навколо, щоб знайти сліди, вказівки, предмети та приховані проходи.

Читати також: Жителі Харківщини можуть отримати грант на власну справу: як податися

Гра також включає спілкування з іншими тваринами для отримання допомоги та унікальних здібностей. Серед них є кішка, яка вміє читати (принаймні, так вона стверджує), мопс із талантами дипломата та безхатько, який навчить навичок виживання. М’ячики пам’яті дозволять Гайду розповісти про своє життя і поділитись собачою мудрістю.

У Tailgate гравці зможуть поповнювати стаміну та отримувати тимчасові бусти. Окрім того, вони зможуть грати з м’ячами, палицями та камінчиками, спробувати наздогнати кота та куштувати різні смаколики.

Нагадаємо, що влітку Україна отримає 1,5 млрд євро від заморожених активів рф.

Також ми повідомляли, що школярі з України отримали пʼять нагород за кінофільми у США.

Фото: Tailgate (Steam)

Читати далі

Технології

В застосунку Резерв+ скоро зʼявиться QR-код: коли саме

Опубліковано

Завтра, 18 червня, у застосунку «Резерв+» має з’явитися QR-код, що зробить його електронним аналогом паперового військово-облікового документа з юридичною силою.

Таку дату запуску раніше називали чиновники, але офіційного анонсу поки не було.

Скануючи цей QR-код, співробітники ТЦК або поліції зможуть отримати інформацію про статус громадянина як військовозобов’язаного, призовника або резервіста в реєстрі «Оберіг».

Про застосунок

З 18 травня – до 16 липня включно – всі військовозобов’язані віком від 18 до 60 років мають оновити свої особисті дані, такі як мобільний номер, фактична адреса проживання та електронна пошта (якщо є).

Під час оновлення не буде видачі направлень на військово-лікарську комісію (ВЛК), але таке направлення може бути видане в майбутньому за необхідності.

Читати також: Сьогодні Україна зіграє перший матч на Євро-2024

Дані можна оновити будь-яким зручним для вас способом. Це може бути онлайн через додаток «Резерв+», доступний для завантаження у магазинах додатків App Store та Google Play Market починаючи з 18 травня. Додаток «Резерв+» надає можливість оперативного оновлення даних та доступ до інформації у реєстрі «Оберіг».

Оновлення також можливе офлайн у Територіальних центрах комплектування (ТЦК) або Центрах надання адміністративних послуг по всій країні. При оновленні через ТЦК буде видано витяг з реєстру, а також відмітка у військовому квитку.

З 18 червня у додатку «Резерв+» з’явиться QR-код, за допомогою якого відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про ваш статус як військовозобов’язаного, призовника або резервіста.

Нагадаємо, що гурт «Океан Ельзи» анонсував концерт на своє 30-річча: де та коли.

Також ми повідомляли, що одеські розробники презентували новий морський дрон за 60 тис. євро.

Фото: «Резерв+»

Читати далі

Технології

Як правильно повідомити про зльоти і посадки російських гвинтокрилів через чат-бот єВорог

Опубліковано

Інформація з окупованих територій має вирішальне значення для Сил оборони України. Надаючи відомості про зльоти та посадки російських гвинтокрилів, ви допомагаєте виявити та знищити майданчики армійської авіації ворога.

Про це повідомляє Дія.

Майданчики для вертольотів — це тимчасові «парковки», де російські гвинтокрили заправляються, поповнюють боєкомплект та готуються до повернення в бій. Такі майданчики розташовуються на рівнинах, подалі від ліній електропередач, дерев чи інших перешкод.

Як їх виявити

Щоб допомогти Силам оборони України, звертайте увагу на такі ознаки:

  • Ви бачите або чуєте зльоти та посадки російських вертольотів.
  • Майданчики облаштовані на рівнинах, без дерев, ліній електропередач, будинків та інших перешкод.
  • До майданчиків їздять автоцистерни-заправники.
  • Майданчики охороняють військові.

Читати також: Книга Вікторії Амеліної про жінок та війну вийде друком

Як повідомити

Якщо ви помітили щось подібне, повідомте про це в чатбот єВорог. Зробити це можна з головного екрана застосунку Дія або за посиланням тут.

Вертольоти на майданчиках дуже вразливі. Вчасно надана інформація допоможе Силам оборони України знищувати авіацію ворога, що значно послабить їхні бойові можливості.

Будьте обачними. Надсилайте інформацію тільки тоді, коли впевнені у власній безпеці. Після передачі даних видаляйте кадри окупантів та листування з чатботом. Ніколи не обговорюйте телефоном переміщення техніки росіян.

Нагадаємо, що одеські розробники презентували новий морський дрон за 60 тис. євро.

Також ми повідомляли, що у київському університеті встановлюють будиночки для кажанів.

Фото: єВорог.

Читати далі