Технології
«Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні
В Україні космічний спадок із минулого сьогодні перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. Щоб виправити цю ситуацію, інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили свій супутник, який вже цього літа долетить до стратосфери.
До Дня працівників ракетно-космічної галузі України 12 квітня співзасновник проєкту поділився, у чому унікальність їхнього пристрою, на що він здатен та чому для користування ним зовсім не обов’язкові фахові знання з програмування та інженерії. І це при тому, що збирати супутник кожен користувач має самостійно вдома.
Джозеф Конрад,
Співзасновник українського аерокосмічного стартапу MySatUA
Космічна сфера в Україні — ніби у вакуумі
В останні роки у світі спостерігається стрімкий розвиток космічних технологій. Після п’ятдесятирічної паузи люди знову відправили роботів на Місяць, долетіли до астероїдів. Ракети прямують у космос по кілька разів на тиждень. Але в Україні, на жаль, цю сферу розвивають лише у декількох спеціалізованих лабораторій.
Коли ми планували запускати стартап із виготовлення власних супутників, то нам навіть не було з ким проконсультуватися. Лише у Державному космічному агентстві нам сказали, що допоможуть із реєстрацією нашого супутника. Мені здається, що українська космічна сфера та інженерія перебувають у якомусь вакуумі. Ті, хто займається супутниками, або вже працюють десь у міжнародних компаніях за кордоном, або не ведуть якусь публічну комунікацію.
Нам здалося, що в Україні кульгає не лише розробка, а й популяризація. Тому що про супутники в Україні пишуть лише декілька наукових журналів та науково-популярних блогів — і на цьому все. Ми ж хочемо показати, що космічні технології сьогодні доступні всім зацікавленим: аматорам, студентам, школярам. Що можна не тільки дивитись за пусками Ілона Маска і посадкою роботів NASA на Марс, але й самому розробляти космічні апарати.
Діти можуть створити супутник власними руками
Спочатку ми з програмістом Дмитром Хмарою думали над ідеєю створити невелику лабораторію для тестування супутників і суміжних технологій. Хотіли там перевіряли, наприклад, як сенсори або камери поводять себе в умовах вакууму або високих чи низьких температур. Але потім ми почали ближче спілкуватися з компаніями, які запускають супутники, і вирішили створити свій власний.
Так з’явився стартап MySatUA — з бажанням створити супутник, доступний кожному. Його функції пропонують багато можливостей для експериментів науковцям, дітям, студентам. Ми хочемо дати їм засіб для своїх досліджень. Підручний супутник навчатиме дітей любити науку, стимулюватиме появу майбутніх космічних інженерів, і тим самим рухатиме науковий прогрес в області дослідження космосу. Це дозволить Україні зайняти свою позицію в новій космічній ері.
Супутник збирається як конструктор
Для того, щоб реалізувати свої плани, ми з Дмитром у Києві зібрали в одну команду різних космічних інженерів та ІТ-спеціалістів. Це спільнота людей, які розуміють усі недоліки сучасної інженерної освіти та цікавляться майбутнім дітей, які одного разу можуть стати українськими інноваторами, промисловцями та підприємцями. Раніше ці люди проводили невеличкі експерименти для науковців та пробували запускати деякі комерційні продукти. І хоча ми ще маленький стартап — нас сім людей — але це вже дійсно ідейна команда.
Читайте також: Скільки коштує доставка на Місяць, або Як українець підкорює космос
Й от разом нам вдалося створити прототип майбутнього продукту. «Твій персональний супутник», як ми його назвали, — це одночасно навчальний конструктор і модель справжнього супутника. Його можна зібрати навіть вдома та керувати ним так само як керують справжніми супутниками — за допомогою спеціальної програми. З ним можна навчитися основ електроніки, програмування, фізики, орбітальної механіки та освоїти інші навички в процесі виконання спецзавдань.
Наш супутник побуває у стратосфері
Відверто кажучи, наш проєкт виник як незначна ідея, щоб мати можливість тестувати сенсори, що зазвичай присутні у справжніх супутниках. Але тепер це стало набагато більше. Ми розробили науковий та дослідницький прилад, що може допомогти з вимірюванням прискорення на аматорських ракетах, визначенні якості повітря, моделюванні стану супутника на орбіті Землі та ще багато іншого. Поки що в нас є лише функціональний зразок, який не вимагає особливих умов для роботи. При заміні низки компонентів на придатні для роботи в екстремальних умовах його можна буде запускати в стратосферу (тиск 0,005% від атмосферного, температури -70..+50) і в космос.
В червні ми плануємо запустити наш супутник MySatUA у стратосферу на висоту 30 км. Він досягне межі навколоземного простору і вперше продемонструє свій потенціал. Після цього наш супутник стане доступний кожному. Ми віримо, що «Твій персональний супутник» допоможе школам робототехніки, аерокосмічним гурткам та університетам. Можливості цього конструктора і справді необмежені.
З MySatUA подружаться не тільки програмісти
Наш супутник складається з низки сенсорів й елементів керування, які навчають користувачів основ роботи зі справжніми супутниками. На борту розташована камера, яка може робити знімки. Але це не просто натиснути кнопку, як у телефоні — камеру людина програмує сама. Для цього ми створили інструкцію та завдання, щоб користувач пройшов цей шлях, навіть якщо не володіє навичками програмування.
Для вивчення навколишнього середовища у супутнику розміщені датчики температури, тиску та вологості. Показник тиску — барометр, також допомагає вимірювати висоту. Наш пристрій має власний точний годинник. Він знадобиться, щоб запрограмувати виконання завдань у конкретний час. Зазвичай супутники виконують команди не одразу — їх необхідно запрограмувати для виконання, коли вони пролітають над заданою точкою Землі в конкретний час. Також він обладнаний власною системою живлення й акумулятором. Відстежуючи ці параметри, людина знатиме, скільки енергії лишилось і коли супутник треба підзарядити. Ми підготували версії пристрою з особливим дизайном, спеціальним кейсом для деталей та іншими сюрпризами. Сам супутник зараз у формі кубу невеличкого розміру.
Також супутник може запалити власну зірку, запрограмувавши це особливою командою. Для цього, на борту супутника є спеціальний потужний світлодіод, який випромінює світло та має спектр, схожий до того, який є у Сонця. Датчики освітленості — фотодіоди — показують, як супутник розташований відносно Сонця й Землі. Для орієнтації у просторі знадобляться вбудовані датчики акселерометр і гіроскоп. Для більш точного позиціювання «Твій персональний супутник» ми обладнали магнітним компасом.
Книгами про космос дітей не зацікавиш
Тепер ми готуємося до серійного виробництва супутників та з його допомогою популяризації космічної сфери. Однак з останнім — не просто. Дітям не цікаво вчити про космос за старими підручниками з астрономії. Я вивчаю цю тематику вже приблизно п’ятий рік. Свого часу у мене був досвід роботи із соціальними ініціативами та з дітьми. Тому я вирішив скористатися знаннями й заохотити племінницю космічною сферою.
Починали ми з переглядів відео із запуском супутників, що було досить популярним не так давно. Пробував давати їй наукові книги. Але все це її не цікавило — дівчинці хотілося експериментувати. А захоплювало її лише те, що було пов’язано з конструкторами та можливістю скласти щось власноруч. Прямо як наш супутник. От він її зміг зацікавити. Сподіваюся, що так буде не тільки з моїм оточенням людей, а й з якоюсь частинкою українців, і, можливо, міжнародного ринку.
Бракує коштів для популяризації науки
Місяць тому ми запустили збір коштів на краудфандингу. Хочемо за ці гроші підготувати для всіх охочих, зокрема й дітей, освітні семінари, онлайн-курси та навчальні матеріали. Також є щоденні витрати, без яких у роботі не обійтися, та інвестиції у майбутні заходи та проєкти. Зібравши необхідну суму, ми зможемо продовжувати допомагати українській інженерній та аерокосмічній освіті. До речі, ті люди, ми надсилатимемо комплект супутника MySatUA із навчальними матеріалами та частинами для збирання супутника тим, хто робитиме внески від 3000 гривень.
Що цікаво, за першу годину після запуску ми зібрали 1% від необхідної суми, і це вражає. Зараз ще залишилася приблизно чверть. Нас підтримують досить багато людей віком від 30 років, які фанатіють від аерокосмічної тематики. Також донатять IT-спеціалісти, які можуть дозволити собі пожертвувати 200, 300 чи 1000 гривень. А хтось робить менші внески. Усі ці люди, я гадаю, не байдужі до майбутнього України та вірять у нашу справу. Вони розуміють, що інформаційні технології, діджитал і все, пов’язане з програмуванням, — це те, що чекає нас досить скоро. Тому в нас є якісь спільні місії.
Технології
Енергонезалежними стали Немішаївський ліцей №2 та Бобрицька гімназія Великодимерської селищної ради. У межах проєкту «100 сонячних шкіл» благодійний фонд Energy Act for Ukraine Foundation встановив гібридні сонячні станції із системами зберігання енергії.
Про це повідомили у фонді.
СЕС у Бобрицькій гімназії
На даху закладу фахівці встановили 93 фотомодулі. Разом з інвертором та акумулятором ємністю 29,7 кВт-год електростанція може живити школу до 4 годин під час відключень світла. Загальна потужність СЕС складає 30 кВт.
Завдяки обладнанню гімназія зможе економити близько 5925 євро на рік. Разом із цим станція зменшить рівень викидів CO2 на 635 тонн за 25 років.
Росіяни окупували село Бобрик 8 березня 2022 року і залишалися тут до кінця місяця.
«Упродовж цього часу російські військові перебували у школі, завдавши значних руйнувань навчальному закладу, викравши всю техніку та навіть спортивне спорядження. Бобрицьку гімназію було пошкоджено на 45%, так само як і дошкільний заклад, що знаходиться через дорогу. Але село звільнили, всі вчителі повернулися до рідної школи і практично всі учні, що навчалися до повномасштабної війни, продовжили цей процес саме тут»‚ — написали в благодійному фонді.
Читайте також: Одна з провінцій Канади стане партнером Київської області: сфери співпраці
Електростанція в Немішаївському ліцеї №2
У ліції встановили гібридну сонячну станцію, яка складається з інвертора, системи зберігання енергії ємністю 26 кВт-год та 30 сонячних панелей.
Загальна потужність станції — 10 кВт. Завдяки СЕС ліцей матиме світло у бомбосховищі та на першому поверсі до 4 годин під час відключень. За рік заклад зможе економити близько 1985 євро. До того ж за 25 років роботи станція зменшить рівень викидів CO2 на 213 тонн.
«Немішаївський ліцей №2 з перших днів повномасштабного вторгнення став прихистком для всіх мешканців селища, які не змогли евакуюватися. Вони ховалися в підвалі школи під час ракетних атак, а вчителі та адміністрація школи готували їжу для усіх, хто цього потребував. За 37 днів окупації навчальний заклад зазнав значних руйнувань — були вибиті вікна і двері, пошкоджений дах, на території школи було декілька влучань, що призвело до непоправних трагедій»‚ — написали в організації.
Сили оборони України вибили російську армію з селища. Після окупації заклад відновили та почали розвивати за сучасними стандартами.
Читайте також: У Бучі та Славутичі створять безбар’єрні маршрути: деталі проєкту
Проєкт «100 сонячних шкіл»
За три роки діяльності Energy Act for Ukraine Foundation встановив сонячні електростанції в 11 українських школах. Дві школи на Київщині обладнали у партнерстві зі Світовим Конґресом Українців в межах їхньої ініціативи Energize Ukraine, а також завдяки підтримці інших партнерів.
Про Energy Act for Ukraine Foundation
Благодійний фонд допомагає школам та лікарням, що постраждали внаслідок російської агресії в Україні, у сфері відновлюваної сонячної енергії. Організація втілює проєкти «100 сонячних шкіл» та «50 сонячних лікарень».
Нагадаємо, що у Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я.
Фото: Energy Act for Ukraine Foundation
Технології
У столичних автобусах, тролейбусах і трамваях зʼявилися нові можливості для швидкої та зручної оплати проїзду через застосунок «Київ Цифровий».
Про це повідомили у додатку.
Як це працює
- Відкрийте застосунок і оберіть сервіс «Оплата проїзду».
- Скануйте QR-код, розміщений на плакатах або наліпках у салоні.
- Оплатіть за допомогою транспортної карти, QR-квитка або банківської картки.
Що робити, якщо QR-код закритий
Якщо QR-код недоступний, можна ввести бортовий номер транспорту, який вказаний на тих самих плакатах і наліпках.
Читати також: Які екологічні ініціативи потрібні Києву: киян запрошують висловити думку у «Київ Цифровий»
Як проходить перевірка
Оплата відображається в застосунку як запис про успішний проїзд. Під час перевірки покажіть його контролеру.
Це єдиний спосіб оплати, який не потребує додаткового сканування пристроєм контролера.
Якщо виникли проблеми з визнанням оплати, звертайтеся на гарячу лінію «Київпастрансу» за номером 0 800 504 411.
Нагадаємо, що кияни можуть оформити компенсацію за генератори онлайн через «Київ Цифровий».
Фото: Freepik.
Технології
За даними моніторингу «ЛУН місто», повітря у Києві у 2024 році залишалося чистим 85% часу. У Львові цей показник склав 84%, а в Одесі — рекордні 95%.
Про це повідомляє «ЛУН місто».
Дослідження охопило 11 міст і базувалося на показнику AQI (індекс якості повітря), який враховує концентрацію дрібних частинок PM2.5.
Результати моніторингу в інших містах
- Луцьк — 79% часу з чистим повітрям;
- Вінниця — 77%;
- Тернопіль — 74%;
- Івано-Франківськ — 72%;
- Житомир — 69%;
- Рівне — 69%;
- Ужгород — 68%;
- Чернівці — лише 60%.
Читати також: Озеленити балкони та звузити дороги — урбаністка пропонує, як покращити українські міста
Що означають ці показники
PM2.5 — це дрібні частинки, які легко проникають у легені й можуть спричиняти захворювання. Чим більше часу з чистим повітрям, тим менший ризик для здоров’я.
Де слідкувати за якістю повітря
Якість повітря у реальному часі можна перевіряти на сайті «ЛУН місто». Інструмент допомагає бачити зміни в атмосфері й обирати зручний час для прогулянок або активностей на свіжому повітрі.
Нагадаємо, що у Миколаєві за ініціативи молоді створили мобільний сервіс для велосипедистів.
Фото: Олексій Іванов.