

Суспільство
Україна приєдналася до міжнародної ініціативи зі збереження кріосфери
Україна підтримала світовий заклик щодо льодовиків та полюсів і доєдналася до важливої міжнародної ініціативи зі збереження кріосфери.
Про це зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий під час Першого міжнародного саміту щодо льодовиків та полюсів «Єдина планета».
Подія відбулася в Парижі 8-10 листопада 2023 року за ініціативи та особистої участі Президента Франції Емманюеля Макрона. Саміт об’єднав науковців, політиків та неурядові організації з метою обговорення спільних дій людства.
Такі дії зараз вкрай необхідні, адже за даними вчених льодовикові щити в Антарктиді та Гренландії, морські льоди, льодовики на вершинах гір і навіть вічна мерзлота катастрофічно тануть. Темпи втрати льодового покриву в Антарктиці та Арктиці збільшилися в 4 рази за останні 30 років. Щодо гірських льодовиків, то темпи втрати ними льоду в середньому на 20% вищі, ніж у попередньому десятилітті. І ці негативні тенденції тривають.
Читайте також: Гончарня, інклюзивний парк та зелений туризм. Це «Етносело», що працює за 50 кілометрів від фронту
Руйнування кріосфери в глобальному масштабі призведе до підвищення рівня моря і вплине на кожного п’ятого жителя Планети, яким доведеться змінювати своє місце проживання. Також це спричинить зникнення багатьох унікальних екосистем.
«На українській антарктичній станції “Академік Вернадський” ми вже спостерігаємо драматичні зміни. Якщо 10 років тому акваторія навколо нашого острова десь 9 місяців на рік була скована кригою, то цього року навіть під час антарктичної зими стійкий льодовий покрив не утворився взагалі», – відзначив Євген Дикий.
Він також наголосив, що попри те, що зараз в Україні ми щодня боремося за наше існування, нашу свободу та одночасно за світ, який би керувався міжнародним правом, ми все ж пам’ятаємо про свою відповідальність не лише за нашу країну, але і за всю Планету.
«Сьогодні 625 день нашої війни за незалежність, і в жоден з цих днів ми не переривали наших вимірювань, спостережень і досліджень на українській антарктичній станції “Академік Вернадський”, оскільки це є нашим внеском до глобальної світової системи полярних досліджень і моніторингу Землі», – зауважив очільник НАНЦ.
Читайте також: Жінки в науці вже не дивують? Але їм досі радять «просто вийти заміж». Як українки виборюють своє місце в «чоловічій» професії
За результатами саміту був підписаний Паризький заклик щодо льодовиків та полюсів. В ньому, зокрема, передбачені такі заходи для збереження кріосфери:
- прискорити скорочення викидів парникових газів;
- заохочувати держави ратифікувати та підтримувати повну імплементацію Угоди ООН про збереження та стале використання морського біологічного різноманіття в районах за межами національної юрисдикції, зокрема щодо визначення та створення морських охоронюваних районів у відкритому морі, а також продовжувати поточну роботу Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики над створенням репрезентативної системи морських охоронних районів навколо Антарктиди;
- сприяти застосовуванню найвищих стандартів сталого розвитку щодо всіх видів діяльності, які впливають на льодовики і морські льоди, зокрема туризму, а також розвідки і видобутку вуглеводнів і мінеральних ресурсів, де це дозволено;
- організовувати сталий туризм з мінімальними наслідками для кріосфери тощо.
- Планується що два роки відслідковувати прогрес в імплементації цього документа. Важливо відзначити, що Україна вже працює над деякими з зазначених заходів. Зокрема, нині ми головуємо в Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики і активно ініціюємо створення нових морських охоронюваних районів в Антарктиці.
Нагадаємо, українські полярники вперше відібрали зразки шкіри і жиру косаток в Антарктиці.
Також українські полярники почали досліджувати китів за допомогою дронів.
Раніше ми писали, що полярники доєдналися до акції на підтримку жителів окупованих територій.
Фото: uac.gov.ua.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»