Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Гончарня, інклюзивний парк та зелений туризм. Це «Етносело», що працює за 50 кілометрів від фронту

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

«Хата гончара» – сімейний бізнес Ольги та Олега Павліків, що з 2015 року працює у культурно-туристичному комплексі «Етносело». Тут влаштовують майстер-класи з гончарства, приймають гостей та проводять екскурсії.

Ольга стала координаторкою комплексу, і надала прихисток 600 людям, які рятувалися від війни з території Запорізької області. У «Етноселі» допомагають й людям з інвалідністю – працевлаштовують та розвивають парк, де молодь переробляє сміття. На території є спеціальна гойдалка для людей на візках.

Коли Олег Павлік повернувся з війни з пораненням, родина вирішила створити реабілітаційний центр та побудувати апі-будинки для військових та ветеранів. Про місце, яке допомагає та навчає народознавства, жінка розповіла ШоТам.

Ольга Павлік

співзасновниця «Хати гончара» у Запорізькій області.

Глина допомагає дорослим повернутися у дитинство

За фахом я вчителька, а мій чоловік Олег – керівник гуртка гончарства. Ми завжди хотіли робити щось більше. Тому в нас виникла ідея занурювати дітей цивілізації в автентичне життя.

Якось ми познайомилися з місцевою громадською активісткою Інесою Носенко, яка привела нас у сферу сільського зеленого туризму. Згодом я почала працювати координаторкою в комплексі «Етносело», а на його території розробили власний проєкт – «Хата гончара». 

Наш родинний бізнес знаходиться в Запорізькій області. До нас приїжджали родини з дітками чи великі автобусні тури. Мій чоловік майстер гончарства, тому проводив для них заняття та навчав працювати з гончарним колом. Я ж з донькою влаштовую для туристів майстер-класи з дрібної пластики – вони створюють сувеніри, свищики та медальйони, аби кожна дитина могла поїхати від нас з якимось подарунком для себе.

Олег Павлік проводить арт-терапевтичне заняття для людей з інвалідністю. Фото: ШоТам.

Раділи, що працювали без вихідних

Наш бізнес добре розвивався до пандемії ковіду, раніше ми приймали по три-чотири туристичні автобуси щодня. Дітей було дуже багато, ми з чоловіком працювали без вихідних, але дуже цьому раділи. З початком пандемії нам заборонили приймати великі туристичні групи, тому клієнтів значно поменшало, і до нас приїжджали переважно лише сім’ї. 

Коли діти приходять до нас, то аніматор питає про козацьку добу, історію Запорізького краю і деякі питання для них досить складні, їх варто пояснити. Тому ми маємо не лише розважальну місію, але й пізнавальну. Особливо цікаво для дітей підійматися в будинок на дереві та виконувати там завдання. А ще в нас є настільні ігри великих масштабів та відкритий спортивний майданчик, який створили за грантові кошти від «Запоріжсталі». 

Ми знаходимося біля ставка, і це улюблене місце дітей з усього села. Сюди часто приходили корови на водопій, а жінки їх тут доїли та брали з собою дітлахів. На території ми збудували сцену для культурних заходів. Там для гостей організовували концерти, зокрема, джазовий та виступ симфонічного оркестру. Також на території є дерев’яні будівлі та гойдалки. І хоча ми є культуро-туристичним комплексом «Етносело», але нас часто називають саме екоселом, бо ми намагаємось не шкодити природі, а навпаки – прикрашати.

На території є дерев’яні будівлі та гойдалки. Фото: ШоТам.

Вранці 24 лютого чоловік просто встав і пішов на фронт

Ще на початку лютого 2022 року чоловіка викликали у військкомат, але він не хотів розповідати вдома для чого саме. А коли 24 лютого ми почули гул літаків та гучні вибухи, то він просто встав, зібрав речі та пішов. На питання «Куди?» відповів, що так треба. У той день вдома було дуже гучно. Хоча в нашому будинку дуже товсті стіни і ніколи не чути стороннього шуму з вулиці, але хату трясло. Ми поїхали на квартиру до батьків у Запоріжжя, бо думали, що наше село окупують росіяни. Вдома оббили вікна дошками і відкрили їх лише коли лінія фронту відсунулася далі. 

Чоловіка зараз відпустили зі служби через поранення та кілька контузій, тому він надолужує роботу в «Хаті гончара» як тільки може. 

Прихистили в шелтері близько 600 людей, які втікали від війни

У садибі приймаємо гостей з 2015 року. За весь цей період в нас було понад 2000 туристів – людей з Запоріжжя та області, які хотіли відпочити душею і тілом від міської метушні. Спершу для відвідувачів ми збудували гостьовий будинок, а вони вже радили, що ще можна облаштувати на території, зокрема, мангальну зону та підвал для зберігання продуктів. А ще на території є красивий сад, в якому наші гості можуть погуляти та скуштувати смачні фрукти. 

У комплексі «Етносело» є місця для відпочинку і сад. Фото: ШоТам.

Я дуже хвилювалась, щоб нас не окупували, адже ми за 50 кілометрів до фронту.

Ми продовжували працювати та надавали житло тим людям, які втікали з прифронтових та окупованих територій. У нашому комплексі є шість будівель, в одній з них ми облаштували шелтер. Зазвичай люди зупинялися у нас на другому поверсі, відпочивали, а далі шукали місце постійного проживання. Ми намагалися забезпечити всіх, хто до нас приїжджав, місцем для ночівлі та харчуванням. У підвалі облаштували укриття, де зберігали продукти. Так за час повномасштабної війни у нас мешкали близько 600 людей. 

Розвиваємо проєкти для людей з інвалідністю

На початку повномасштабної війни ми виграли грант для підтримки людей з інвалідністю та розробили бренд «Фіточай». Це грантовий проєкт – тут люди з інвалідністю збирають лікарські трави, сушать їх, пакують та продають як чай зі запорізьких степів. Зараз ми вже маємо невеличку плантацію та теплицю з лікарськими рослинами. 

Родзинкою нашого комплексу є апсайклінговий парк, де ми переробляємо сміття та виготовляємо з вживаних речей нові. Найчастіше працюємо з пляшками від напоїв та пластиковими наборами, зменшуємо їх, аби було зручніше транспортувати до пунктів збору. Це теж соціальний проєкт, над яким працюють люди з інвалідністю. 

Наш парк ми позиціонуємо як інклюзивний. До нас часто приїжджають діти на візках.

Ми вирішили створити гойдалку, на яку дитина може заїхати на візку і погойдатися. Ми знали, що такі гойдалки існують за кордоном, але у нас таких не робили. Тому звернулися у Запоріжжі до фахівців, показали креслення і вони побудували.

Гойдалку для людей з інвалідністю створювали на замовлення. Фото: ШоТам.

Попри війну мріємо про нові проєкти

Ми розуміємо, що знаходимось близько до фронту, але все одно розвиваємось та вигадуємо нові проєкти. Зокрема, запрошуємо пари, які можуть у нас на території влаштувати для себе весільну фотосесію. А ще є велика альтанка на приблизно п’ятдесят людей, в якій можна проводити семінари, хакатони чи якісь інші заходи, а потім відпочити. Зараз територія комплексу велика і за нею потрібен постійний догляд, тому ми забезпечуємо роботою жителів нашого села.

Коли чоловік повернувся з пораненням додому, ми зрозуміли, наскільки для військових важлива реабілітація. Я навіть пішла навчатися в медичний коледж, щоб здобути фахові знання. А на сімейній нараді ми вирішили створити реабілітаційний центр.

Він потрібен, аби підтримувати побратимів чоловіка та дружин, що опинились в такій самій ситуації як і я: коли їхні чоловіки приїхали з фронту після поранення з тривожністю. Ми відпрацьовуємо навички роботи з такими людьми, запрошуємо їх у гості, проводимо екскурсії та показуємо наш сад з лікарськими рослинами. Мій чоловік зараз захопився бджільництвом, тому ми плануємо зробити будинок для апітерапії, який допомагатиме військовим після поранення та ветеранам покращувати свій емоційний стан.

Мріємо допомагати більшій кількості людей, тому розбудовуємо наш комплекс. Часто гості підказують, що нам потрібно зробити та покращити, а ми намагаємося дослухатися до порад.

Зараз будуємо майстерню, де можна буде приймати більше людей та займатися на майстер-класах. У будинках ми розпалюємо піч, намагаємося повернути людей до наших коренів та показувати, як колись жили наші пращури без тих речей, які роблять нас залежними. Відвідувачі завжди кажуть, що в нас легше дихати, і що ми даруємо їм крила.

Коментарі

Суспільство

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра»

Опубліковано

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра», де розповідається про Харків під час початку повномасштабної війни. Події розвиваються у 2022 році, який є роком тигра.

Про це повідомляє SKVOT.

Відео: Takflix

Про фільм

Олександр, головний герой, мешкає на Північній Салтівці та вирішує залишитися там після початку повномасштабної війни. З 700 жителів його будинку на місці залишилося тільки шестеро сусідів і їхні домашні улюбленці.

Читайте також: Тімоті Снайдер написав книгу про розмови з Володимиром Зеленським: презентація роботи

Російські обстріли двічі зруйнували квартиру Олександра, але він зберігає лише одну річ — свою камеру, за допомогою якої документує життя на Північній Салтівці та свої будні.

Переглянути документальну стрічку можна за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми писали, як українці зупиняють показ російської пропаганди за кордоном.

Фото: Скриншот/Фрагмент з фільму «Рік тигра»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Опубліковано

У селах Стрижавка та Мізяківські Хутори у Вінницькій області відкрилися дві відновлені школи, в яких навчатимуться понад 700 учнів.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.

Міністерство відновлення повідомило, що в селах Стрижавка та Мізяківські Хутори завершено проєкти з ремонту шкіл вартістю 380 тис. і 205 тис. євро. Ці проєкти реалізовані в межах «Програми з відновлення України», ініційованої Європейським Союзом та Європейським інвестиційним банком, і спрямовані на відбудову соціальної інфраструктури.

Ремонт включав покращення ізоляції стін і дахів, заміну старих вікон та дверей на енергоефективні. Завдяки модернізації школи зменшать викиди CO2 до 30% та скоротять споживання тепла на 15% щорічно.

Читайте також: В Україні можна поставити гуманітарні авто на державний облік: як це зробити

У регіоні наразі реалізують 7 проєктів, серед яких 4 школи, 2 об’єкти критичної інфраструктури та адміністративна будівля. Два проєкти вже завершено, інші ще будуються.

Незабаром буде оголошено «Програму відновлення України ІІІ», в межах якої громади зможуть подавати заявки на реконструкцію у сферах освіти, охорони здоров’я, теплопостачання та водопостачання.

Нагадаємо, на Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом.

Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві перейменували вулицю на честь Героя України, який обороняв Азовсталь

Опубліковано

У Києві перейменували вулицю Генерала Наумова, що знаходиться у Святошинському районі столиці. Відтепер вулиця називатиметься Олега Мудрака.

Про це йдеться на сайті Київської міської ради.

Олег Мудрак із позивним «Сухарь» народився і виріс у Києві. Війна почалася для Олега у 2014 році: з початку АТО він став добровольцем та пішов на фронт.

З роками Олег Мудрак був командиром взводу, роти, згодом — командиром 1-го батальйону окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов». Герой України боронив Маріуполь та Азовсталь, був учасником Широкинської операції, боїв на Світлодарській дузі, боїв за Дебальцеве та багатьох інших операцій.

Читайте також: На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць

«У травні 2022 року за наказом разом з побратимами вийшов у «почесний полон» до росіян, пережив полон в Оленівці та численні катування. Повернувся під час великого обміну у вересні 2022 року дуже виснаженим та схудлим на понад 40 кг. Від отриманих поранень і тортур серце Олега зупинилось на 36-му році життя вранці 21 лютого 2023 року. Його прах був розвіяний побратимами над Дніпром», — повідомили у міськраді.

Фото: Олег Богачук

Нагадаємо, у Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Гончарня, інклюзивний парк та зелений туризм. Це «Етносело», що працює за 50 кілометрів від фронту на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Гончарня, інклюзивний парк та зелений туризм. Це «Етносело», що працює за 50 кілометрів від фронту на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Відхилити
Дозволити сповіщення