Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Вінниці стартував масштабний проєкт з реставрації садиби-музею Михайла Коцюбинського (ВІДЕО)

Опубліковано

У Вінниці розпочався перший етап реставраційних робіт на території літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Йдеться про ремонт хати, комори і сторожки, який завершити планують до кінця року. Про це повідомляє День.

Важливість проєкту

На реалізацію цього етапу з бюджету виділили майже 2,5 мільйона гривень. Як розповів міський голова Вінниці Сергій Моргунов, реалізація наступних планів, які стосувались благоустрою музейної території і оновлення експозиції, буде залежати від економічної ситуації. Адже у цей проєкт інвестуються тільки гроші територіальної громади.

«Найбільший культурний проект цього року – реставрація літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Його відкрили у 1927 році, і за останні півстоліття серйозні відновлювальні роботи не проводилися, – відзначив Сергій Моргунов. – Наше головне завдання – зберегти історичний вигляд садиби письменника, де він народився і жив з перервами 33 роки. У колекції музеї – 97 меморіальних предметів, пов’язаних із життям та побутом родини видатного вінничанина. Щороку заклад відвідують понад 25 тисяч туристів не лише з різних міст України, а й з інших країн. Він вартий уваги туристів і гостей міста. Реконструкція музею буде проведена із максимальним збереженням автентичного вигляду. А головний вхід на територію облаштуємо із проспекту Коцюбинського».

Реставрація музею Михайла Коцюбинського у Вінниці

Найбільший культурний проект цього року – реставрація літературно-меморіального музею Михайла Коцюбинського. Музей відкрили у 1927 році, і за останні півстоліття серйозні відновлювальні роботи не проводились. Головне завдання – зберегти історичний вигляд садиби письменника, де він народився і жив з перервами 33 роки. До речі, у колекції музеї – 97 меморіальних предметів, пов’язаних із життям та побутом родини видатного вінничанина. Перший етап реставраційних робіт включає ремонт хати, комори і сторожки – основних об’єктів музейного комплексу. Завершити ремонт будівель передбачено до кінця року. Реалізація наступних планів, які стосувались благоустрою музейної території і оновлення експозиції, залежатиме від економічної ситуації. Адже у цей проект інвестуються виключно гроші нашої територіальної громади. Знаю, як колектив вболіває за долю музею. І сьогодні, у Міжнародний день музеїв, хочу подякувати хранителям історії за те, що роблять її для нас ближчою і зрозумілішою.

Geplaatst door Сергій Моргунов op Zondag 17 mei 2020

Що передбачає реставрація?

Востаннє реставраційні роботи та оновлення експозиції в закладі здійснювали у 1975 році. Відтак більшість експонатів потребують термінової заміни або відновлення, а музейні фонди – поповнення. І в першу чергу сучасним обладнанням, щоб можна було проводити не лише звичні екскурсії, а й запроваджувати нові форми роботи з відвідувачами – лекції, інтерактиви та віртуальні комунікації.

Але найбільше музейники сподіваються, що в межах реставраційних робіт вдасться облаштувати територію закладу, а головне – вберегти старі липи, які висадив орієнтовно 300 років тому дідусь Коцюбинського. Нині деякі з них пошкоджені омелою, і тільки спеціалісти можуть «вилікувати» унікальні «експонати». Зважаючи на обсяги робіт, «перевтілення» музею триватиме щонайменше рік. 

Читайте також: У Вінниці доброволець відкриває пекарню пончиків за мотивами Коцюбинського

Що варто знати про музей?

Літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського – це садиба письменника, де він народився і проживав до 1897 року. Відкрили його 8 листопада 1927 року, а першим директором був молодший брат Михайла Коцюбинського – Хома Коцюбинський. На території садиби, окрім хати, де жили Коцюбинські, збереглися комора, сторожка, є садок, де ростуть липи, груші-глеки, посаджені ще дідом письменника Максимом Абазою, а також привезені Коцюбинським із Криму тамариск і магонія подуболиста, ростуть і субтропічні агави, які так любив письменник. Загалом територія комплексу займає понад 60 соток.

Головне фото: presspoint.in.ua

Коментарі

Суспільство

Нацбанк випустив монету з Олександром Усиком, яка має назву «Абсолютний» (ФОТО)

Опубліковано

У День захисників та захисниць Національний банк разом із українським боксером Олександром Усиком презентував нову пам’ятну монету «Абсолютний».

Про це повідомили у пресслужбі Національного банку.

«Нова монета присвячена непересічній події на світовій спортивній арені: український боксер Олександр Усик у травні 2024 року вперше за останню чверть століття став абсолютним чемпіоном світу в надважкій вазі та об’єднав одразу чотири пояси, що стало потужним зарядом мотивації для кожного українця», — написали в пресслужбі. 

Фото: Нацбанк

Як зазначає голова Нацбанку Андрій Пишний, назва монети символізує в собі досягнення і Олександра Усика, і наших спортсменів, і всіх українців, які прагнуть до перемоги, й найбільше — досягнення захисників та захисниць.

Монета має номінал п’ять гривень, а виготовили її з нейзильберу у кількості до 50 тисяч штук.

Читайте також: Україна вироблятиме 155-мм снаряди спільно з Чехією: деталі угоди

Дизайн нової монети

На аверсі монети на дзеркальному тлі помістили традиційний кримськотатарський орнамент, що символізує кримське коріння Олександра Усика. На реверсі зобразили стилізований образ чемпіона-спортсмена на тлі монумента «Батьківщина-мати».

Внизу біля чемпіона зазначені дата проведення бою та АБСОЛЮТНИЙ і UNDISPUTED — титул, який виборов спортсмен.

Як придбати

Придбати пам’ятну монету можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ, а також у банків-дистриб’юторів (перелік за посиланням).

Як вказують у пресслужбі, інформацію про початок продажів опублікують на офіційних сайтах інтернет-магазину НБУ та банків-дистриб’юторів.

Нагадаємо, що в День Українського козацтва в Україні запустили продажі колекційної банкноти номіналом нуль євро

Фото: Turki Alalshikh в соцмережі Х

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Німеччина передасть шість генераторів для українських лікарень та водоканалів

Опубліковано

Федеральне агентство технічної допомоги передасть Україні шість потужних електрогенераторів.

Про це повідомила пресслужба посольства Німеччини в Україні.

«Вони стануть заміною частково пошкодженої війною енергетичної інфраструктури в лікарнях та водоканалах», — написали в посольстві.

Читайте також: Боєць з 3 ОШБр, який втратив руку, підкорив вершину Казбеку

Фото: Bundesanstalt THW в соцмережі Х

Зазначають, що п’ять генераторів були профінансовані МЗС Німеччини, а ще один надав Федеральному агентству технічної допомоги концерн Audi.

Нагадаємо, що виробник танків Leopard відкрив компанію в Україні.

Фото обкладинки ілюстративне: Freepik

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні показали виставу про життя коханих українських військових

Опубліковано

30 вересня на Київському залізничному вокзалі відбувся закритий документальний перформанс, присвячений досвіду партнерів і партнерок українських воїнів та ветеранів.

Про це повідомляє Суспільне.Культура.

Цю виставу втілив незалежний «Дикий театр» разом із українською режисеркою та сценаристкою Наталкою Ворожбит за підтримки Veteran Hub, Фонду «Партнерство за сильну Україну» та «Укрзалізниці».

Про що вистава?

Документальний перформанс проходив одночасно у трьох плацкартних вагонах Центрального залізничного вокзалу. Він розкриває реальні історії жінок, які є коханими воїнів, і показує їхній шлях. Ці жінки несуть невидимий тягар очікування, тривоги та відповідальності, живучи між двома світами — військовим і цивільним.

Чому важливо говорити про це?

Ідея створення вистави виникла під час дослідження «Шлях коханої воїна», що допомогло зрозуміти, як партнери військових переживають війну і які виклики долають. Мета перформансу — підняти питання про визнання важливості їхнього внеску.

«Ця вистава — не лише мистецький жест, але й адвокація прав коханих військових. Ми прагнемо привернути увагу до необхідності підтримки і визнання їхньої ролі», — говорить Іванна Ватраль, менеджерка проєктів у Veteran Hub.

Емоційне занурення у досвід

Вистава створює простір, де глядачі можуть глибше зрозуміти, що відчувають партнери військових під час війни. Це історії про силу, витривалість, любов та особистий вибір, які надихають і формують нові цінності.

Читати також: В Україні запустили чат-бот для жінок, які хочуть приєднатися до ЗСУ

Місцем проведення вистави обрали залізничний вокзал — символічне місце зустрічей і розставань. Для створення атмосфери справжньої подорожі на вокзалі звучали оголошення, а у вагонах працювали провідниці, які подавали «Бойовий чай». Кошти з цього напою йдуть на підтримку воїнів на передовій.

Ця вистава привертає увагу до ролі партнерів українських воїнів і ветеранів, підкреслюючи, що їхній досвід має бути помітним у суспільному діалозі.

Нагадаємо, що боєць з 3 ОШБр, який втратив руку, підкорив вершину Казбеку.

Фото: Суспільне.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство7 днів тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...

Суспільство1 місяць тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...